lekar

Reakcie

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 26 )
  • Autor
    Príspevky
  • lekar
    Účastník (Participant)

    Divizionálny spôsob riadenia je akceptovateľný predovšetkým na oddeleniach NsP, ktoré dokážu plánovať svoje výkony a vedia si zabpezpečiť prílev pacientov s presne definovanými ochorreniami, kde sú prerátané presné náklady na ZS počúc príjmom-končiac prepustením. Zároveň sa systém nesmie naburať akútnym pacientom ,ktorého liečba pohltí ohromné financie,ktoré nie sú adekvátne preplatené ZP
    na druhej strane oddelenia ako traumy, nedokáže prersne špecifikovať náklady, nakoľko plánované čiže elektívne výkonu predstavujú cca 20-25% výkonov a nedá sa predpokladať počet ťažko traumatizovaných pacientov a zároveň i výška nákladov na ich liečbu, pokiaľ nebude preplácaná takáto nákladná starostlivosť v plnom rozsahu a poisťovne ju budú platiť len v stanovenom limite.
    preto v rámic NsP môžu byť vysokoziskové oddelenia ako napr. neurochir., očné.. ,kotré budú mať na podklade platieb vcelku slušné zdroej na platy , a na druhej strane oddelenia, ktoré budú robiť mimoriadne náročnú prácu a budú pri nej tvoriť dlh a na zvyšovanie miezd nebude. Samozrejme sa dajú redukobvať lôžka na oddeleniach , ktoré idú hlboko pod dostatočnú obložnosť a i napriek možnému plánovaniu ich nedokážu adekvátne zaplniť.

    Pozn.: naša obložnosť sa medziročne pohybuje medzi 75-8O percent, avšak lôžka musia byť i v rezevre v prípade hromadného urazu…

    odpoveď na: sito #5412
    lekar
    Účastník (Participant)

    Jasné, že mzdy predstavujú výrazný problém. Myslím si , že výška mzdy pôsobí vyslovene demotivačne na všetkých zdravotníckych pracovníkov.
    Trojsmenná prevádzka? Bola by reálna v situácii pred hromadným prepúšťaním z jednotlivých odelení. T.č sú však kapacitou oddelenia nastavené tak, že zvládnu ledva jednu smenu a následne ÚPS s vedomím porušovania ZP. Preto riaditelia nemocníc vymýšlaju v spolupráci s PaM-kármi rozne spôsoby vyplňovania pracovných výkazov, kde je striktný predpis vyplňovania tlačív tak, aby nedošlo k porušeniu ZP.
    Keď však príde prechod na a.s. tak sa do toho určite vloží Inšpektorát práce /tak ako to robí u všetkých súkrom. podnikoch/ a samotné tlačivo bude nanič, pretože keď pozrú napr do ambulantnej knihy výkonov a zistia, že lekár nonstop pracoval na ambulancii 6 hodín/ čo je na našej ambulancii nomálne/ a vo výkaze budú napísané 4 hodiny výkonu, majú zarobené.
    pred rokom som popisoval i na tomto fóre situáciu v našej nemocnici.
    pritlačili sme na pri vyjednávania na riaditeľa prostredníctvom toho , že ak by sme nastúpili do ÚPS od určitého mesiaca vedome porušujem ZP a sme stíhateľní. Zároveň sme si dali vypracovať právnu analýzu stavu a riaditeľ nemocnice nemal šancu nám prikázať čo i len minutu služieb nadčas navyše. napriek tomu, že vedenie nemalo návrh bol som jedným z troch ľudí, ktorí vypracovali a našli spôsob preplácania a vykazovania načasov bez toho aby bol porušený ZP a pre nemocnicu to neznamenalo navýšenie mzdových prostriedkov a nám tento systém zagarantoval mzdy z marca 2005.
    pozn.: pri vyjednávaní sme mali výhodu, že nám nehrozilo už znižovanie stavu, nakoľko audit vypracovaný vedením potvrdil, že nemožno prepustiť ani jedného lekára a len maximálne 2 sestry z celej nemocnice.

    odpoveď na: sito #5410
    lekar
    Účastník (Participant)

    Takže niečo rozumnejšie, aspoň si myslím.

    Mám na Vás jednu otázku. Tvrdíte, že v nemocniciach bola a niekde i je prezamestnanosť. Hovoríte, že keď prepustíte polovicu lekárov, zdravotníctvo na Slovensku to prežije. Ďalej tvrdíte, že máme postupovať podľa Zákonníka práce

    Otázka.

    Ako chcete pomocou znížených stavov lekárov zabezpečiť dodržiavanie Zákonníka práce, podľa ktorého možeme odrobiť maximálne 150 hodín nadčasov /po dohovore so zamestnávateľom 250 hodín/, aby sme zabezpečili 24-hodinovú dostupnosť zdravotnej starostlivosti ?
    pozn. min. rok som o tomto čase mal odrobených 360 hodín nadčasovej práce. Nemyslíte si , zabezpečenie tejto starostlivosti je postavené na vedomom i keď tabuizovanom porušovaní ZP.ľa stavu lekárov nie je ožné zabezpečiť ani dvoj- ani trojsmennú prevádzku

    P.S: teraz neútočím na vašu osobu, len sa korektne pýtam. Myslíte si že to v budúcnosti nebude predstavovať problém?

    odpoveď na: sito #5408
    lekar
    Účastník (Participant)

    Viete pán minister, bol som pod durou nie raz i v prítomnosti neurochirurga, a na rozdiel od Vás viem, čo je to dura mater a ako sa k nej správať.
    Je však zbytočné rozprávať sa o týchto veciach ke´d nachápete alebo nechcet pochopiť význam traumy ako takej, napriek tomu, že vo Vašej koncepcii bol spomínaný i rozvoj traumacentier na Slovensku,ktorý zastal neviem z akých príčin a tak to i vyzerá.
    Koncepcia traumatologie bola budovaná po vzore Nemcov a Rakušanov niekoľko desaťročí, pričom si myslím že sa adaptovala dostatočne. / Obe krajiny sú radené k top vo svete/
    Situácia je dnes taká , že napr.ortopédia je a bola vedená smerom k liečbe degeneratívnych kostných chorôb a zlomeniny riešili traumatológovia. Všetka česť práci ortopédov,ale ošetrovanie kostnej traumy tvorí mninimum ich náplne i skúseností.
    Riešenie poranení mozgu patrí do koncepcie neurochirurga a nikto mu ho neberie a je to správne v pohľade k pacientovi. Podstatný je však timing výkonov napr. u polytraumy. To neovláda nikto a rovnako k tomu nemá oprávnenie nikto iný ako traumatológ / stačí si prečítať odbornú literatúru/. My sa nemôžeme porovnávať s anglosaskou vetvou liečby traumy, pretože u nas nikdy nebola používaná. trvalo by roky ,kým by došlo k jej nastaveniu.

    pozn: chcle by som ešte reagovať k vašej odpovedi a reakcii na prof. Šimka. ja som len chcel vyzdvihnúť jeho kvality školiteľa. Nič menej a nič viac.

    odpoveď na: sito #5404
    lekar
    Účastník (Participant)

    dosť podstatný – asi ako medzi urologiou a nefrológiou. Všetko sú to samostatné špecializačné odbory akreditované SZU. Skúste ortopéda požiadať o menežment polytrumy a intenzivistu o načasovanie jednotlivých výkonov.
    Prečo by som mal poriadky v zdravotníctve robiť ja, neám v to v náplni ani popise práce, na rozdiel od ľudí, ktorí vládnu a spravujú túto krajinu
    A nakoniec. ja neplačem, nie som ten typ .Podotýkam len som vyjadril svoj názor a pocit. Aspoń na to mám dúfam právo.

    odpoveď na: sito #5400
    lekar
    Účastník (Participant)

    keď Vám záleží na mene už som sa raz predstavoval v inej téme. Volán sa Juraj Kacian a hanbím sa za to, že minister zdravotníctva nevie, ze v rámci špecializačných nadstavbových odborov existuje odbor úrazovej chirurgie- čiže traumatológie.
    A na okraj- mám v paži, že na 5O lôžkovom oddelení v BA pracuje 6O lekárov, to niej je problém nemocníc mimo BA.

    O.i. nenaparujem sa , len som v úvodnom príspevku chcel vysloviť svoj názor, ale na to asi nie je určené Vaše fórum,keďže na pocit kolegu reagujete slovami nadrapovať sa ..

    odpoveď na: sito #5396
    lekar
    Účastník (Participant)

    Pán Minister,
    ďakujem za Vášu pre Vás typicku odpoveď.
    Píšete o veciach o ktroých všetcia členovia spoločnosti počúvajú 4 roky

    Tak len pre zaujímavosť.

    Naša nemocnica-mimochodom krajská- prepustila pp najviac zdravotníkov
    / r.2000 -2100 zamestnancov– r.2006 1300 zamestnancov. lekári 214/
    prirodzený spád nášho oddelenia je cca 250.000 ľudí, počet lôžok 55, obložnosť cca 80%, a na oddelení pracujeme ôsmi, pričom okrem operácii vykonávame činnosť i na troch odborných vysokošpec. ambulanciách- spondylo, ruka/
    – tak mi povedzte kde je prezamestnanosť , ako chce poisťovoň rušiť lôžka ,keď sú prakticky nonstop obsadené.
    ja nepracujem na OAIM, karsňdio ani onko. Pracujem s traumatizovanými pacientami, polytraumami atď a Vy ako urológ asi nemáte predstavu o finančnej náročnosti takýchto pacientov,keď reagujete takýmto pre Vás typickým spôsobom, keď miesto korektnej odpovede hľadáte vinu v udajnej nevedomosti človeka.

    Trauma na našom oddelení sa platí dľa cenového výmeru i nič na tom nezmeníani vaša dodpoveď- 13672 Sk za ukončenú hospitalizáciu bodka.

    čo sa týka vzdelania- mam atest II st z odboru. strávil som na kramároch povinných 6 t a myslím, že osnovy boli adekvátne odboru. Skúšajúci je okrem iného človek ktorý je v odbore doma- o.i. operoval i Vášho šéfa . tak si vyprosím aby ste dehonestovalii moje vzdelania , na druhej strane vy ste atestovali nejakým iným spôsobom ?

    je to len odpoveď a týmto prstávam komunikovať s človekom ktorého som o.i. volil, petože som sa stotožňoval s jeho názormi, len akosi inak zneli a inak vyzerajú- bohužiaľ.

    odpoveď na: Kolko doplacaju pacienti? #5278
    lekar
    Účastník (Participant)

    Princíp poplatkov nespochybňujem, skôr si myslím,že za ÚPS by sa s kľudným svedomím mohlo platiť viac. Sám vslužbe mávam cca 40-80 pacientov na pohotovosti a monimálne tretina až polovica pacientov prichádza do pohotovosti s urazom,ktorý sa stal v doobedňajších hodnách, napriek tomu, že v pracovnom čase funguje v našom regióne 6 ambulancií orientjúcich sa na traumu.

    odpoveď na: Predpoklady úspešného podnikania v zdravotníctce #4822
    lekar
    Účastník (Participant)

    ad MZ
    nerád počúvam porovnania zo socíkom. Skúste bankárovi povedať , že za socíku bol takýto plat a všetci ho mali rovnaký. vysmeje sa a riadi sa tvrdým kapitalizomom,kde je jeho cena práce určená jeho výkonnosťou
    Na urologii i v našej nemocnici pracuje lekárov,pričom majú spád prakticky z celého kraja.
    Poviem však neči iné. Z nášho oddelenia sa prepustili 3 lekári a 8 sestier,človek by predpokladal , že ušetrené finančné prostriedky sa z časti použijú na mzdy lekárov a sestier. Fnančená strata je však rovnaká ako pred prepustením,pričom sa nijako dramaticky nezmenili algoritmy liečby. V ekonomckom rozbore nám z ničoh nič narástla položka nepriamych nákladov.Priemerná doba hospitalizácie je 7,5 dní, čo si myslím je na traumu primerane,obložnosť však vzľadom k limitu nikdy nedosiahne uroveň nad 80%.Krátenie lôžok ? Je to relatívne ,pretože niekedyu nás leží 25 pacientov a o tri dni ich už musíme ukladať na prístelky.
    Limit urazových oddelení ?- demagogia. je to akoby som mal chodiť po meste a určovať ľuďom,ktorí sa mjú kedy poraniť.
    Bral by som do úvahy limitáciu elektívnych výkonov/ napr extrakcie materiálov po osteosyntézach, implantácie TEP pri pseudoartrozach../ na akútne diagnozy by som limit nevzťahoval, nehovoriac o tom, že fixne stanovená cena za ukončenú hospitlaizáciu je blud.
    P.S. Interný predpis riaditeľa VŚZP o uhrade mimoradne finančne náročnej liečby je neuveriteľný. napriek tomu, že celková suma za liečbu prevýši 2,5 násobok maxim.ceny za ukonč. hospitalizáciu, preplatená bude len vtedy ak iba jedna s položiek liečby prekoná túto hranicu.

    odpoveď na: Predpoklady úspešného podnikania v zdravotníctce #4816
    lekar
    Účastník (Participant)

    Ako človek,ktorý pred niekoľkými rokmi študoval na LF,tesne po revolúcii, som mal neuveriteľné predstavy a ideály o mojom budúcom povolaní.Tie sa zvýšili po absolvovaní študentskej stáže v Taliansku,kde som sa poprvýkrát stretol s modernými výdobytkami medicíny,o ktorých u nás len vrabce čvirikali,dúfajúc ,že po určitom čase sa primeraný rozvoj a rozmach prejaví aj u nás.
    Vytriezvel som však.Neustále počúvam o potrebe šetriť, nevyrábať dlh zamestnávateľovi atd.. .Pripadám si ako zlodej,ktorý kradne peniaze a nevedia ho to odnaučiť,pritom nerobím nič iné, len pomáham ľuďom,ktorým sa z ničho nič priplietol do života úraz. Napriek tomu,že som dnešnou dobou kvalitne frustrovaný, práca ma baví.Keby nie ,už dávno zutekám.
    To čo ma však trápi najviac nie sú peniaze,i keď si myslím,že plat 100 Sk/hod pri danej zodpovednosti/i trestnoprávnej/ je almužna.
    To trápenie je ,že si pripadám ako vyvrheľ spoločnosti, aspoň tak sme prezentovaný médiami. Pacienti ,ktorí chodia na našu ambulanciu i oddelenie sú všelijakí, avšak nepracujem pre to, aby mi nadávali beztrestne tými najvulgarnejšími výrazmi,aké poznáte a vyhrážali sa mi žalobou alebo nebodaj bitkou, keĎ od nich pýtam preukaz poistenca,alebo nebodaj 20 event 60 Sk.

    pre MH, veľmi slušne napísané,avšak pokiaľ akákoľvek akčná vízia a fantastický imidž bude limitovaným niekým,kto sa správa neohrozne na poli trhu, poskytovatelia ZS sa nikdy neposunú vpred.

    odpoveď na: Produktivita práce na posteľových oddeleniach #4775
    lekar
    Účastník (Participant)

    Takisto sy myslím, že reštrukturalizáciu treba robiť z vnútra.Avšak väčšina menežerov, vrátane tých,ktorí „vládnu“ v našej nemocnici, hľadá zdroje v zdravotníckych pracovníkoch,hoci počty sú už teraz hlboko poddimenzované / na našom 55 -lôžkovom oddelení traumy pracuje pri 200 000 spáde 9 lekárov/.To len na okraj.
    myslím ,že zmeny v priduržených prevádzkach nemocnice /HTS/ sú neodvratné. Viem si predstaviť ako každé oddelenie môže podpísať dohodu s ekonomicky flexibilnou pracovníčkou,ktorá by pri kvalitnom softvéri dokázal pohodlne riešiť mzdy, fakturácie i styk s poisťovňou pri minimálnych mesačných nákladoch na oddelenie, v porovnaní so súčasným stavom.
    Aj tak si primári oddelení riešia fakturácie napr. nadlim. ŠZM sami.
    len na okraj v našej nemocnici pracuje pri 214 lekároch 96 HTS zamestnancov.

    odpoveď na: Preskripcia liekov lekármi s kódom 99, ich úhrada. #4545
    lekar
    Účastník (Participant)

    @bepo wrote:

    To učtovanie drahých pacientov sa tu rozoberá dlhšiu dobu.To skutočne nevedia že sa to účtuje zvlášť alebo niekto lekárov oblbuje so zlou neplatiacou poisťovňou?

    neviem kde pracujete ,ale nikto nás neoblbuje, stačí si pozrieť cenvié výmery na Zvláť finenčen náročný ŠZM a presvedčiť sa .Pracujem dosť dlho na to, aby ma niekto oblboval. mal som „to štastie “ pracovať i v organizačných zložkách zdravotníctva štátnej správy.

    odpoveď na: Preskripcia liekov lekármi s kódom 99, ich úhrada. #4544
    lekar
    Účastník (Participant)

    som rád, že mi dávate za pravdu. Je fakt že určitý cenovo náročný ŠZM platia zvlásť. Na našom oddelneí su to však lek TEP a interné fixátory chrbtice.Všetky ostaté implantáty/ dlahy, klince, skrutky…./ sú „zarátane“ v cene ukončenej hospitalizácie. Preto naše oddelenie produjuje stratu,napriek minimu komplikácií.

    odpoveď na: Preskripcia liekov lekármi s kódom 99, ich úhrada. #4541
    lekar
    Účastník (Participant)

    Ak ide o meno, volám sa Juraj Kacian. Skôr som očakával reakciu na problém systému. príklad: pacient „rovno z ulice“ so zlomeninou stehennej kosti- príprava k operácii,operácia/ materiály-implantáty/ doliečenie -cena suma sumárum cca 30.000-50.000/podľa typu liečby. Po prepustení zaplatené poisťovňou 13.800.Je to normálne? Z čoho má riaditeľ zvyšovať mdy?

    odpoveď na: Preskripcia liekov lekármi s kódom 99, ich úhrada. #4538
    lekar
    Účastník (Participant)

    Vážený pán minister,
    anonymita nie je problém. Problém jej systém. Keby bola v systéme platieb leičba zaplatená do poslednej tabletky a pripočítana cena práce ľudí,ktorí sa na liečbe podieľajú/ tak ako je to v civilizovanom svete,ale aj u nás v podnikoch poskytujúcich akúkoľvek prácu/, bolo by i na zvýšenie miezd zdravotníkom. V súčasnom systéme predstavuje takmer každý pacient, zvlásť ťažký, liečený v nemocnici stratu/diskrepancia reálne náklady- platba za tzv.ukončenú hospitalizáciu/

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 26 )
Navigate