zachranna sluzba

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 76 až 90 (z celkového počtu 801 )
  • Autor
    Príspevky
  • #2353
    bepo
    Účastník (Participant)

    Nejaké 3 týždne dozadu tuším na ARD vysielali dokument o leteckej záchranke v Hannoveri.TV team bol 1 deň s posádkou vrtuľníka patriaceho armáde.Za ten deň mali 7 leteckých zásahov v meste a okolí.Neviem posúdiť opodstatnenosť zásahov ale pivátne by to zrejme nefungovalo-mali let k policajtovi ktorému pri športe prišlo zle ale neodpadol a k nejakej babke so slabosťou.U nás by zaplatili let vrtuľníkom k človeku ktorému príde zle?

    #2354
    OPTIMUS
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Z tohto pohladu by mali vsetci diskutujuci zacat: „za poslednych 50 rokov som pre ZS urobil“. Nie? [-X

    Nuž tuto mi napadá parafráza známeho „dajte mi pevný bod a pohnem zemeguľou“ v znení: dajte mi funkciu a zreformujem zdravotníctvo.
    Pán minister hlboko sa pred Vami skláňam za to, že ste pochopili /napriek tomu, že nie ste z odboru/ význam doposiaľ okrajového a neoprávnene zaznávaného segmentu ako aj potrebu jeho reorganizácie.
    Do tohto fóra som sa zapojil, pretože ma zaujalo úrovňou znalosti problematiky väčšiny diskutujúcich, ako aj nie samoúčelnou ale konštruktívnou kritikou. Táto kritika často v sebe nesie náčrty riešení, ktoré vychádzajú z hlbokej znalosti problematiky a mala by byť inšpiráciou pre Váš reformný tím. Ospravedlňovať neriešenie problému jeho nepodstatnosťou v porovnaní s iným problémom je dosť povrchné.
    Ako ste správne poznanamenali 50 rokov sa so ZS nič nedialo, preto je potrebné riešiť všetky problémy skôr ako sa systém rozbehne, pretože potom sa so ZS opäť 50 rokov nič neudeje /osvietenci sa nerodia každý deň/.

    #2355
    zachranar
    Účastník (Participant)

    To snad optimus nemysli vazne. Ved na reakciach ministra vidite, ze tu nejde o nejake zlepsenie systemu ale o to aby si siet zachraniek rozdelili irs,penta,j&t.

    #2356
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Zachranar ma dva problemy. Po prve nevie sa podpisat, tym validita jeho nareku je nulova. [-X
    Po druhe, chce nam vsetkym nahovorit, ze dnesn system je OK, Jedine comu rozumie je ze byt zachrnarom j poslanie, v tom sa zhodujeme. Mne je fuk ci J&T , Penta, IRS alebo Kralovna zo Saby bude prevadzkovat ZS, pre mna a ale hlavne a nakoniec pre tych ktori ZS potrebuju najviac je dolezite aby fungovala co najlepsie a najkvalitnejsie.
    Robime kontroly ZS na Slovensku a je to katastrofa, Optimus sa nema za co hambit, iba vari za to, ze trochu viacej chvali ako je obvykle. Neva. O 2 – 3 roky sa vsetci zasmejeme.

    #2357
    OPTIMUS
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Optimus sa nema za co hambit, iba vari za to, ze trochu viacej chvali ako je obvykle. Neva. O 2 – 3 roky sa vsetci zasmejeme.

    Chápem ministrove rozpaky, pochvalu od viac- menej nezaujatého subjektu asi nepočuje často, ale za rozbehnutú reformu /minimálne v ZS/ je oprávnená.
    Chápem aj záchranárove obavy. Ale nesmieme problém vnímať subjektívne a povrchne. Určite je dobre ak do systému vpustíme súkromný kapitál. Otázne je, s akou motiváciou sem vstupuje. Ak by bolo jedným z kritérii výberového konania doterajšie pôsobenie vo sfére zdravotníctva, voči IRS nemôže nikto nič namietať. Aj keď som z napísaného vyrozumel, že záchranár je pravdepodobne zamestnancom konkurenčnej štátnej záchranky a tu nastupuje tá uhol pohľadu skresľujúca subjektivita.
    Pri Pente je to zložitejšie. Jej motivácie je tiež ľahko čitateľná, ak však pritom dokáže zlepšiť kvalitu služby prečo nie.
    Ak jej však dovolíme vytvoriť na určitom území oligopol dostane sa do pozície kedy ona bude určovať podmienky a štandardy kvality.
    Z ministerstva nedávno zaznela myšlienka, že ak budú na určitom uzemí viacerí poskytovatelia, spĺňajúci podmienky výberového konania, vyhrá ten ktorý ponúkne viac kapacít. Lebo je to výhodnejšie!!! Výhodnejšie pre koho?!? Samozrejme pre konkrétneho poskytovateľa. Určite nie pre ministerstvo ako vyhlasovateľa a gestora výberového konania.
    Preň by bolo na prvý pohľad ľahšie, ak by rozdelil sieť záchraniek medzi troch štyroch superposkytovateľov, ale ako som spomenul v jednom zo svojích predošlých príspevkov, jedno zo základných ekonomických pravidiel hovorí, že len konkurencia zvyšuje kvalitu a efektivitu. A to nehovorím o ďalších rizikách, ktoré so sebou takéto konanie môže priniesť.
    Nech si Penta vytvorí jedno, tri, päť sídel ZS, v susednom spádovom území to isté dovoľme inej spoločnosti, a potom opäť Penta a zasa niekto iný, nech spolu súťažia nech dokazujú kto je lepší, nech nakupujú kvalitnú techniku, nech bojujú o kvalitných zamestnancov, nech je o 4 roky koho a s kým porovnávať.

    #2358
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Akoze ked napriklad Penta nedorzi nieco zo zakona, tak Urad nenastupi, pokutu nedostane, licenciu jej nezoberu????? Preco naozaj budeme preferovat toho, kto bude chciet viacej? Na to su dve odpovede? Jedna je klasicka, lebo sa lahsie rokuje, kontroluje a ked chcete aj tresta velky ako ked mjusite „strazit“ 257 mich. Druha je komplikovanejsia. Budeme vypisovat sutaz na 150 op. bodov. Pri nedostatku aristov a zachranarov hoci sme vyrazne liberalizovali podmienky v nariadeni vlady zakonite bude snaha skupovat nie auta ale ludi. N ie je umenie skupit jedno auto vo vyjazde – 4,7 posadky, je umenie skupit 20 – 30 aut. Potom je jasne, ze nebude problem ziskat licenciu pre splnenie materialnych podmienok, chodte napriklad do Slov. sporitelne a na projekt zachranka Vam priam budu vnucovat penaze ale bude problem s ludmi. A sme v odpovedi jedna. A celkom osobne. Nemam rad tych ktori placu vopred.

    #2359
    zachranar
    Účastník (Participant)

    Napisal som ze som zachranar s 15 rocnou praxou. Naco a komu je potrebne moje meno.
    Som rad ze optimus dostal po nose. Mozno konecne pochopi o co tu ide a ze jeho pripomienky su uplne zbytocne.
    RZ zabudol ze neriadi sukromnu firmu ale vyznamny statny rezort. Ak RZ nebude brat vo svojej firme do uvahy vsetky rizika pretoze on nema rad takych co placu vopred a skrachuje, je to jeho problem. Ak mu penta po roku povie ze pocitala s vacsim ziskom a preto odchadza, ako a cim ju nahradime ked bude vlastnit 20 ci 30 susediacich zachrannych stanic? To uz hranici s ohrozenim zdravia obyvatelstva.

    #2360
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    No asi pouzivame kazdy inu slovencinu. Optimus dobre vystihol problem a jeho riesenie. Pokial tomu rozumiem tak po nose dostal. zuachranar. Mimochodom, naozaj jeho meno nie je zaujimave, ked si ho sam nevazi. Howg!

    #2361
    zachranar
    Účastník (Participant)

    Co vlastne chces optimus? Najprv ktitizujes, potom sa dobreze volakam nevopchas. Ale kazdopadne ti to nepomoze, RZ uz ma sidla rozdelene.

    #2362
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    CHCELO BY SA MI NAPISAT, ZE ZACHRANAR JE ANONYMNY CISTOKRVNY DEBIL. Ale on iba ukazuje to co je pre nas typicke. Zlost a zavist.

    #2363
    OPTIMUS
    Účastník (Participant)

    Skúsme vrátiť tejto diskusii vecnosť a úroveň. „Leitmotívom“ záchranárovej invektívy bolo: o čo mi vlastne ide? Nuž moja filozofia milý záchranár, je obsiahnutá v mene pod ktorým vystupujem, a ktoré je totožné s menom spoločnosti, ktorú riadim. OPTIMUS totiž v preklade znamená najlepší. Keď sme ju pred 9 rokmi zakladali, začali sme tým, že sme nakúpili nové Mercedesy v dobe, kedy na štátnych DZS-kách vrcholom technickej vyspelosti boli poľské Ľubliny. Mohli sme sa vybrať rovnakou cestou ako mnohí, ktorí doteraz vozia pacientov v 1203-kách a oni sedia v Mercedesoch. U nás sedia v Mercedesoch pacienti a ja sa vozím v Octávii.
    A z pohľadu tejto filozofie máme záujem o reformu tohto segmentu, pretože jeho terajší stav je žalostný. Ako som už skôr napísal, ďalších 50 rokov sa nič neudeje, preto ak je aspoň takáto možnosť prispieť rokmi praxe overenými skúsenosťami, bolo by hriechom nevyužiť ju. Snáď aspoň niečo bude stáť kompetentným za zamyslenie. „Dajte mi pevný bod…“
    Takže drahý pane, vecnosť a konštruktívnosť, nie kritika za každú cenu. OPTIMUS sleduje zmeny v ZS od samého počiatku a nie od magického čísla 750 / navrhovaná výška úhrady za vozidlo vo výjazde/. Na celoslovenskom zasadaní Združenia neštátnych DZS a ZS, ktoré sa 2 dni po zverejnení tejto sumy nieslo vo veľmi optimistickom duchu , som kritizoval cenový návrh ako príliš vysoký. Od kolegov som si vyslúžil hlboké nepochopenie ba priam opovrhnutie.
    S takým rozpočtom sa už samozrejme dá prevádzkovať stanica ZS na veľmi slušnej úrovni. Ja som sa však obával, aby sa o ZS nezačali zaujímať firmy, pre ktorých je motiváciou len tá výška úhrady.
    Bohužiaľ prax mi dáva za pravdu. Magických 750 sa síce zmenilo na 695, ale stále je to lákave pre tých, ktorí na rozdiel od nás, doteraz v tomto segmente nepodnikali. Prečo až teraz?
    Takže milý záchranár je mi jasné, že so spoločnosťami ako je Penta, Optimus ani ďalší „verní“ súťažiť nemôžu. Je to škoda a sebavedome môžem vyhlásť, že nie len pre nás.
    A na záver mi nedá nespomenúť, že napriek svojej úvodnej vete, v plnom rozsahu súhlasím s príspevkom posledného diskutujúceho.

    #2364
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Ti co pracuju na RZP vedia kolko percent neodkladnej prinesu priamo do nemocnic. Tam iekde je dovod “ dat konecne do poriadku“ zachranku. Samozrejme ze u problemy. Niektore popisem:
    1. Cenovy vymer: povodne sme uvazovali s 805 tisic za vozidlo vo vyjazde a 18 Sk za kilometer ako MAXIMALNU CENU / teda od 0 do 18/. To malo zohladnit predpokladane naklady vcitane odpisov pre 4.7 posadky / lekar – zachranar – vodic/ pe vozidlo vo vyjazde. Aby bolo kazdemu jasne co pisem, tak jeden bod je jedno vozidlo vo vyjazde a potrebujeme tam 4.7 posadky do trojsmennej prevadzky. Ak zteda chceme mat 250 bodov kazdy si vypocita
    a/ kolko treba korun
    b/ kolko ludi, ktorych nemame
    Nakoniec sme dali 690 tisic fix a 18 Sk/km ako PEVNU CEN U, teda presne 18 Sk
    2. Kedze nemame dost lekarov ani zachranarov tak sme v tychto dnoch cez nariadenie vlady a vyhlasku urcili ze:
    a/ aj sestry mozu pracovt ako zachranari
    b/ aj medici ako zachranari
    c/ aj lekari bez atestacie ako lekari, za predpokladu, ze ich vedie a riado skuseny anesteuiolog, alebo urgentny
    3. K 1. 4. vypisujeme sutaz na volne miesta. Ale musime dat pozor na jeden problem a to, ci ked vypiseme na 150 novych bodov nebudu nam tie Penty a JaT “ vykupovat“ ludi z existujucich bodov. Tak isto ale musime zabranit, aby existujuce zachrane sluzby zivelne otvarali nove body / vid kauza Kosice Saca, Turzovka, Spis/. Takze asi vypisme sutaz na 1/3 teda cca 50 a pojej skonceni dalsiu, navyyse musime “ stare ZS“ relicencovat.
    V tomto smere je kazda rada dobra, preto rozumiem Optimusovi a rozumiem aj Zachranarovi, aj ked ten ide tak trosku nakrivo, ale to je vec kazdeho povahy.

    #2365
    OPTIMUS
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Tak isto ale musime zabranit, aby existujuce zachrane sluzby zivelne otvarali nove body / vid kauza Kosice Saca, Turzovka, Spis/. Takze asi vypisme sutaz na 1/3 teda cca 50 a pojej skonceni dalsiu, navyyse musime “ stare ZS“ relicencovat.

    Nerozumiem ako je možné, že existujúce záchranné služby otvárajú nové body, pričom na ne nebolo vyhlásené výberové konanie. Nedávno sa mi sťažoval kolega, že požiadali o licenciu a napriek tomu, že spĺňali podmienky, odpoveď z MZ bola zamietavá s odôvodnením, aby si počkali na výberové konanie. Medzitým im body obsadí „existujúca záchranná služba“ a ak tomu správne rozumiem tam už výberové konanie neprebehne, bude mať len formu „relicencovania“??

    #2366
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Praveze tomu branime a zabranime. Pretom hovorime o nelegalnych bodoch. / Kosice Saca, Turzovka atd/. Dnom vypisania vyber., konania plus relicencovanie starych na ich iba existujuce body .

    #2367
    palo_sk
    Účastník (Participant)

    Vazeni, o co vam vlastne ide?! Snad o pacienta alebo sa mylim? Ak je niekto pruznejsi a dokaze vytvorit novy bod, bude to len prinosom pre obyvatelov daneho regionu. Kym sa vypise a zrealizuje vyberove konanie, nejaky ten mesiac ubehne. Kolko ludskych zivotov sa da za ten cas zachranit?
    Nic samozrejme nebrani tomu, aby sa vyberoveho konania (relicencovania) zucastnil kazdy, kto bude splnat personalne, materialne a priestorove kriteria, nie? Verim len, ze naozaj uspeju ti kvalitnejsi.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 76 až 90 (z celkového počtu 801 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate