zachranna sluzba

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 801 )
  • Autor
    m.rokyta
    Účastník (Participant)

Ospravedlnujem sa ze som nenasiel ale hladal som… Pozrel som si mapu podla ktorej by mali byt rozmiestnene neve stanice RZP na Slovensku. Mam na pana ministra otazky: ako budu platene, myslim vybavenie,sanitky,personal….teda kto tomu bude sefovat… Ake by malo byt personalne „vybavenie“, co sa tyka poctov lekarov?,sestier… Nie je to diskusny prispevok ale otazka ale vdaka za odpoved

hanula
    Účastník (Participant)

Ad pan Rokyta:
    Co sa tyka platenia vybavenia sanitky a samotnej sanitky, uvadza sa to v zakone o poskytovateloch. Sanitku si musi kupit, vybavit, zaplatit poskytovatel. Je to jedna z podmienok vyberoveho konania.

Personalne obsadenie je definovane v navrhu vyhlasky o personalnom a materialno-technickom vybaveni, ale nie su tam definovane odborne poziadavky na lekarov /s atestaciou? bez atestacie? ake atestacie?/, veduceho lekara /atestacia s anesteziologie a resuscitacie? alebo z urgentnej mediciny?/ sestier a vodicov /zdravotna skola? zachranar? diplomovany zachranar?, sanitar?,….

Dalej by som sa chcel pana ministra spytat niekolko otazok:
    1) Posadky budu RLP alebo RZP /s lekarom, alebo iba zachranari/? to sa v zakonoch nikde nepise.
    2) Ako budu financovane posadky? /stand by, kapitacne, kilometrovne, vykony,…?/
    3) Kto bude dohliadat nad kvalitou poskytovanych sluzieb? /urad pre dohlad?, zdravotne poistovne? krajsky odbornik pre urgentnu medicinu?…/
    4) Taktiez ma zaujima, preco v niektorych vacsich mestach, kde ma byt viac ako jedna posadka nie su presne definovane obvody, kde maju byt tieto posadky umiestnene?

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

Financovanie bude zhruba 50% stand by a 50% vykonove.
    Bude aj RLP aj RZP, vzdelanie je zatial problem a budem radit ak tam bude lekar / uvazuje sa o 530 posadkach/ vyhlaska je na nasom webe a treba sa k nej konkretne vyjadrit, kde ano a kde nie je dobre urobena lokalizacia, to dokazu iba ti co poznaju konkretne prostredie.

hanula
    Účastník (Participant)

Chcel by som sa spytat pan minister kolko priblizne v Sk bude predstavovat stand by platba?
    V sucasnosti je celoslovesky priemer priblizne 6 vyjazdov na posadku za 24 hodin. Ak sa sa siet zhusti, pride k znizeniu poctu vyjazdov. A ak maju vykony predstavovat 50% bude to stacit?
    Budu chodit rovnake platby pre RLP a RZP? Prevadzkovat RLP oproti RZP je financne omnoho narocnejsie.
    RZP posadky sa budu moct budovat iba vo vacsich mestach, kde bude blizko v dosahu aj RLP.

m.rokyta
    Účastník (Participant)

Budem ešte otravny… Kde možem najsť texty ohladom RZP, nemyslim mapu… Sorry ale neviem…

Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

http://www.vlada.gov.sk/infoservis_archiv.php?adm_action=12&ID=4

zo 16.4.2004
    Návrh zákona o záchrannej zdravotnej službe
    Návrh zákona o poskytovateľoch… tu nájdete podmienky poskytovania ZS

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

Dik za osvetu. 😆

Mata Harri
    Účastník (Participant)

Prečo sa to volá rýchla záchranná služba a nie rýchla transportná služba?
    Rýchly transport je k záchrane potrebný, ale sám nestačí. A to, čo má nasledovať, už zákon neurčuje. Ak chcem deklarovať nejakú službu, v tomto prípade záchrannú, tak musím zaručiť celý proces záchrany – urgentný príjem – resuscitáciu – stabilizáciu – definitívne výkony.

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

Rychl trransport by bol iba prevoz, my ale potrebujeme uz ZACAT so zachranou / za jazdy/.

Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

rýchly transport je k záchrane potrebný, ale sám nestačí. A to, čo má nasledovať, už zákon neurčuje. Ak chcem deklarovať nejakú službu, v tomto prípade záchrannú, tak musím zaručiť celý proces záchrany – urgentný príjem – resuscitáciu – stabilizáciu – definitívne výkony.

Na tomto procese sa intenzívne pracuje. Práve keď ste na prvom poschodí počúvali Holanďanov my sme na druhom riešili i tentom problém. Je to o koncepcii odboru urgentná medicína. V dohľadnej dobe budeme organizovať odborné podujatia na túto tému. Dáme vedieť.

Mata Harri
    Účastník (Participant)

@Anton Hanušín wrote:

rýchly transport je k záchrane potrebný, ale sám nestačí. A to, čo má nasledovať, už zákon neurčuje. Ak chcem deklarovať nejakú službu, v tomto prípade záchrannú, tak musím zaručiť celý proces záchrany – urgentný príjem – resuscitáciu – stabilizáciu – definitívne výkony.

Viem 😀 a snažím sa to podporiť. Aby sa vytvorili realizačné podmienky. S prázdymi rukami to dokážu iba šamani….

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

Vsertko ide strasne pomaly. Pred 19 mesiacmi som mal poradu z traumatologmi, mali urobit akysi prvy nastrel koncepcie, dodnes nemame nic. Pred rokom som mal poradu z odbornikmi na spinalne centra, jediny zaver jue ze vsetci pytaju peniaze. Ale asi tak nejako to musi byt.

Mata Harri
    Účastník (Participant)

@Rudolf Zajac wrote:

Vsertko ide strasne pomaly. Pred 19 mesiacmi som mal poradu z traumatologmi, mali urobit akysi prvy nastrel koncepcie, dodnes nemame nic. Pred rokom som mal poradu z odbornikmi na spinalne centra, jediny zaver jue ze vsetci pytaju peniaze. Ale asi tak nejako to musi byt.

Podobné je to i u nás. Systém – dajte mi funkciu, prístroje, priestory, môýno to budem vedieť robiť………

Naša reakcia všetkých uzemnila:
    Doneste perfektný projekt, s podrobným rozpracovaním prípravnej fázy, fázy počiatočného rozbehu, fázy dosiahnutého optima. S posúdením potrieb komunity, s realistickou kalkuláciou, potrebným vybavením, pracovnými miestami atd.

Nebudeme sa baviť o tom, čo by sme chceli, ale o tom, čo máme pripravené.

Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

Vsertko ide strasne pomaly.

Dalo by sa i rýchlejšie, ale ako sme vám vysvetľovali, v prípade nášho projektu regionálneho systému urgentnej starostlivosti narážame na rozparcelovanie regiónu a partikulárne záujmy. Všetci zaujímajú vyčkávaciu taktiku a preto sa zavádzanie do praxe spomaľuje

Pred 19 mesiacmi som mal poradu z traumatologmi

nem traumatológmi!! (pri všetkej úcte k nim) Toto je, až do nástupu novej generácie lekárov urgentnej medicíny (ktorá sa ešte ani nezačala vytvárať) parketa pre intenzivistov. Ale to, pokiaľ mám informácie, už viete.

vsetci pytaju peniaze

Vidíte, my sme žiadne peniaze naviac nepýtali, naopak, našli sme spôsob ako ich efektívnejšie využiť.

Nebudeme sa baviť o tom, čo by sme chceli, ale o tom, čo máme pripravené.

SÚHLAS

ešte malý dovetok

Systém – dajte mi funkciu, prístroje, priestory, môýno to budem vedieť robiť.

podstatné pre pointu je „možno to budem vedieť robiť“ pretože inak projektový menežment beží presne v týchto intenciách – povedzte mi, čo chcete – nájsť rezervy, chyby v systéme? OK chcete ich odstrániť a vylepšiť systém OK, DAJTE MI FUNKCIU (T.J. KOMPETENCIE) PENIAZE A JA TO UROBÍM
    U nás ako keby sme sa na etážach nižších od ministerstva spoliehali na iniciatívny systém. Dá sa to i takto, ale sami vidíte, ako zložito a pomaly to potom ide.

Mata Harri
    Účastník (Participant)

Ešte sa vrátim k diskusii, či intenzivista, alebo traumatológ pri organizácii traumacentier. Jednoznačne traumatológ, intenzivista iba sekunduje pri vitálnych funkciách. Pri polytraume sa na stabilizáciu vitálnych funkcií často musí urobiť operačný zákrok, to intenzivista urobiť nevie.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 801 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate