Koruna a euro

Premiér Fico stále hovorí, že chce chrániť sociálne slabších občanov. A v súvislosti s prechodom na euro svoju rétoriku ešte zdupľoval. Chcel pre nich „vybaviť “ čo najlepší kurz. Hovoril to tak dôrazne a často, že po oznámení o prijatí Slovenska do eurozóny kurz zletel z 33 korún na 30 za jedno euro.

Opozícia potom obvinila Jána Počiatka, že vykvákal želaný konverzný kurz na nejakej jachte. Slovo referenta na jachte a slovo premiéra sa však nedá zrovnávať. Fico je ten, čo zabezpečil oficiálny kurz – a to najmä svojimi rečami. To, že niekto na tom zarobil, je vinou niekoho, kto mu to populisticky umožnil zbytočným tlakom na kurz.

Pre ekonomiku je nová situácia škodlivá. Pozrime sa na príklad – kilogram chleba stojí napríklad 33 korún a dôchodca má dôchodok 9 900 korún. Ak by euro bolo za 33 korún, dostane dôchodca po prvom januári 300 eur a chlieb by stal 1 euro. Za svoj dôchodok by si teda mohol kúpiť tristo kilogramov chleba. Pri dohodnutom kurze (jedno euro približne za tridsať korún), dostane síce dôchodok vo výške 330 eur, ale za kilogram chleba zaplatí 1,1 eura. Takže sa nič nemení, môže si znovu kúpiť 300 kilogramov chleba. Dôchodcovia by teda nikdy na kurze ani nezarobili, ani neprerobili.

Lenže – naši výrobcovia áut vyvážajú svoje produkty, povedzme, za 10 000 eur. Pri kurze 33 Sk inkasovali 330 000 korún. Nech je priemerná mzda v automobilovom priemysle 19 800 korún. Pri novom kurze dostanú naši exportéri iba 300-tisíc korún za svoje autá, ale mzdy sú stále 19 800. Inak povedané, inkaso pokleslo, no mzdy relatívne narástli. Čo to asi robí s automobilkami?

Už na obchodnej akadémii sa študenti učia, že neprimerane silný kurz zhoršuje export a uľahčuje import. Naši občania si silný kurz užijú zlacnením spotrebných tovarov z dovozu alebo dovoleniek. Ani aktívny, ani pasívny cestovný ruch, ani nákup importovaných výrobkov, ako je napríklad spotrebná ekonomika alebo autá, však nie je témou dňa pre sociálne slabších. Práve oni sa teda z kurzu tešia zbytočne.

Fico tak dosiahol úplný opak toho, čo má slušný premiér robiť. Prirýchlym posilnením kurzu poškodil ekonomiku, pričom dôchodcov ani iných neochránil, skôr naopak. Aj sociálne najslabší sú totiž bytostne odkázaní na fungujúcu ekonomiku, a tá pri umelo vygenerovanom kurze eura nejaký čas tak dobre fungovať nebude.

Jediné pozitívum – Fico bude mať ďalšieho nepriateľa. Sám seba.

Leave A Reply

Navigate