tak ako priatelia

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve tak ako priatelia

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 47 )
 • Autor
  Príspevky
 • #294
  imported_Rudolf Zajac
  Účastník (Participant)

  Je tu mala historka o o styroch castiach.
  Prva cast: Poziadali sme hlavnych odbornikov, aby nam urobili diagnozy, ktore MUSIA byt v základnom baliku.
  Prislo navrhov za 500 miliard.
  Druhu cast robili ekonomovia a potom sme to iba preto aby to mohlo ist von skonbinovali
  Tretia cast : JE TO NA PRIPOMIENKY A TEDA OCAKAVAME PRIPOMIENKY A NAVRHY. Zatial by som povedal nam iba vsetci skor nadavaju.
  Posledna faza: definitivne a politicke rozhodnutie.
  Tu je aj opdoved Anke na problemy s neplodnym manzelstvom.
  Skuste sa pozriet na to a napisat co kde ma byt, aby to vyslo za tych 70 miliard.
  Co sa tyka minania statu tak to je katastrofa, ale ako sa hovori TAKE JE POLITICKE ROZHODNUTIE. Ak davame o 7 miliard polnohospodarom viacej ako doteraz, tak niedke chybaju. A to plati pre statnu spravu, pre skoly / o 15 percent menej deti, ale o 25 percent vyssi rozpocet/ a zeleznice atd. Preco o tom nikto nekrici, ze teda takto nie, dajme na ockovanie, na prevenciu a na liecbu.

  #1148
  MUDr. Jan Cernak
  Účastník (Participant)

  Kategorizačná komisia pre zdravotné výkony
  (1) Na odborné posudzovanie zdravotných výkonov a súborov zdravotných výkonov prislúchajúcich k diagnózam podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb ) (ďalej len „diagnóza“) ministerstvo zriaďuje Kategorizačnú komisiu pre zdravotné výkony; zdravotné výkony a súbory zdravotných výkonov sú uvedené v prílohe č. 1.
  Cena zdravotného výkonu a úhrada za zdravotný výkon
  (2) Cena zdravotného výkonu alebo súboru zdravotných výkonov sa určuje dohodou medzi príslušnou poisťovňou a zmluvným poskytovateľom (ďalej len „cena zdravotného výkonu“), ak tento zákon neustanovuje inak.

  Príloha č. 1 k zákonu č. …/2004 Z. z.
  ZOZNAM DIAGNÓZ

  P.minister, pripomienkovať zákony pripravené pracovníkmi Vášho ministerstva nie je také jednoduché už aj z toho dôvodu, že niečo iné je napísané v návrhu zákona a inak to vysvetľujete v médiách. Vytiahol som si len jednu problematickú časť – prílohu č.1. Pri bežnom čítaní bežný lekár pochopí túto prílohu tak, že pacient sa pri vymenovaných diagnózach spolupodieľa na dg procese a liečbe určeným percentom, t.j. zaplatí za vyšetrenie a ošetrenie v ambulancii napr. 50 % sumy dohodnutej medzi poskytovateľom ZS a poisťovňou, podobne pri hospitalizácii na uvedenú dg zaplatí okrem služieb / lôžko, strava/ , ešte navyše 50 % sumy dohodnutej medzi poisťovňou a poskytovateľom. Potom sa v TV dozvie, že liečba je hradená úplne inak a uvedené % sa týkajú iba určenia dg. Prečíta si návrh zákona ešte raz podrobnejšie a príde na to , že v texte sa uvádza, že príloha 1 obsahuje zoznam výkonov. V závere sa však dočíta, že príloha 1 obsahuje zoznam diagnóz.
  Viem, že očakávate diskusiu a handrkovanie sa o percentách, kde pridať, čo nechať plne hradené poisťovňou, to však nechám na iných. Bol by som rád, keby sa upravili a jasne vysvetlili nedostatky návrhu, ktoré spomínam, potom budeme môcť v diskusii pokračovať.

  #1149
  Orsag
  Účastník (Participant)

  Nerozumiem celkom tejto novej koncepcii spoluúčasti pacienta.

  To v praxi znamená – Je to platba za stanovenie Dg?? – bude to Dg pracovná. Potom ju upresníme – malo by potom dôjsť k novej platbe?

  Skúsme jednoduchý príklad kde Dg od úvodu liečby po jej ukončenie
  nebude menená.

  Príde pacient k praktikovi – K 40,9 Hernia inguinalis
  odošle ho k chirurgovi – potvrdí
  príde na chir. odd- operácia
  o 10 dní stehy ex. na chir. amb
  kontrola u praktika – o ďalší mesiac – aptus

  Ako bude realizovaná platba pre jednotlivé subjekty
  pri uvedenej 50 % účasti

  #1150
  imported_Rudolf Zajac
  Účastník (Participant)

  Za vsetky dielcie ukobny poskytovatelom zaplati poistovna a doplatok si byinkasuje u pacienta. nezabudnite ze vzdy sem hovorili o manazmente pacienta. Takze jednotlive dilecie ceny dostanu v 100% lekari alebo nemocnice a doplatok zaplatri pacient poistovni.

  #1151
  Dr. Poradovsky Juraj
  Účastník (Participant)

  Nuž, všeličo si viem predstaviť, ale praktickú realizáciu tejto predstavy si predstaviť neviem. Na inkasovanie týchto „doplatkov k poistnému“ by sa musel správny fond poisťovní zvýšiť aspoň na dvojnásobok. A tie hory dopisov, upomienok, vari aj súdnych sporov a exekučných titulov…
  Mohol by sa niekto z ministerstva prísť aspoň podívať do poisťovní, aby mal prestavu o množstve administratívnej agendy s tým spojenej?
  A menežment pacienta sa dá realizovať u plánovaných mimoriadne finančne náročných výkonov ako sú napríklad endoprotézy. Tento zoznam diagnóz však obsahuje položky, ktoré sú denným chlebom na tisíckach ambulancií. To by sa museli stavy revíznych lekárov zvýšiť 10 – násobne.

  #1152
  Orsag
  Účastník (Participant)

  Pre prípad, že spoluúčasť do doby uplatnenia v praxi nebude poistiteľná
  potrebujem pre orientáciu aj cenové relácie jednotlivých diagnóz.

  #1153
  imported_Rudolf Zajac
  Účastník (Participant)

  Vzdy sa usmievam /tak trochu/ nad tym, ako poistovne nemozu to a hento. Kazda komercna poistovna ktora zabezpecuje napriklad poistenie CASCO dokaze daleko komplikovanejsie ucty uradovat a doriesit, len nase zdravotne poistovne nemozu nic, hoci napriklad len Vseobecna ma 1.8 mld Skl spravny fond. Tam nie je problem, problem je v MYSSLENI a OCHOTE PODNIKAT. Pri tom maju zakonom garantovane prijmy, to nema tiez kazdy.

  #1154
  rescue
  Účastník (Participant)

  Aj tak stále tvrdím, že keby nešťastnou náhodou došlo k zrušeniu zdravotných poisťovní, nebola by to žiadna tragédia…skôr naopak.
  A čo takto PSVšZP? (Prvá súkromná všeobecná zdravotná poisťovňa) 🙂

  #1155
  imported_Rudolf Zajac
  Účastník (Participant)

  Preco nie. Volnych 100 milionov a rozum. Len tak akosi zboku som pocul, ze Dr. Jurik z Unifarmy a o tom uvazuje, sam som mu to kedysi radil.

  #1156
  MUDr. Vladimir Kicik
  Účastník (Participant)

  Nepoznám ani jednú civilizovanú krajinu,v ktorej by zrušili nejakým rozhodnutím zhora všetky už vzniknuté zdravotné poisťovne (ďalej len ZP).,,Znárodnenie“ ZP?Kto by hradil náklady na zdrav.star. deň po…?Prečo uvažujete tymto kovbojským spôsobom?Iná otázka je prečo nepripustiť ku existujúcim ZP ďalšie ZP?Kto však zaručí na Slovensku,že (ďalšia) súkromná ZP nevytuneluje finančné prostriedky poistencov?
  Realita je taká.Skúste nájsť podnikateľa na zemeguli,ktorý
  ,,prebytočných“ 100 mil.Sk investuje do založenia súkromnej ZP na Slovensku?Ináč mám veľmi važný záujem aj predstavy.Ale nemám ani milión.

  #1157
  MUDr. Vladimir Kicik
  Účastník (Participant)

  tak to je katastrofa, ale ako sa hovori TAKE JE POLITICKE ROZHODNUTIE. Ak davame o 7 miliard polnohospodarom viacej ako doteraz, tak niedke chybaju. A to plati pre statnu spravu, pre skoly / o 15 percent menej deti, ale o 25 percent vyssi rozpocet/ a zeleznice atd. Preco o tom nikto nekrici, ze teda takto nie, dajme na ockovanie, na prevenciu a na liecbu.[/quote]
  Pán minister to ma prekvapuje.Vo svojej práci ste tvrdili,že rovnaký finančný objem na zdravotníctvo stačí aj na vykonanie reforiem + na úhradu zdravotnej starostlivosti.Kedže objektívne porovnania nákladov na zdravotníctvo s krajinami porovnateľnými s SR sú známe,zmenili ste názor?

  #1158
  imported_Rudolf Zajac
  Účastník (Participant)

  Nie v ziadnom pripade. Nasou ulohou totiz nie je diskutovat o zdrojoch. Nasou ulohou je EXISTUJUCE ZDROJE ZACAT / konecne/ EFEKTIVNEJSIE VYUZIVAT. Potom objem alokovanych zdrojov /v teoretickej rovine ak efektivita bude vyjadrena pomerom output/imput a bude cislo 1/ je POLITICKE rozhodnutie co dostane obcan bezplatne a za co bude platit, inak poveadne aky objem zdrojov dame do zdravotnictva a v sirsom kontexte do polnohospodarstva, skolstva, dochodkov, na socialne davky na dialnice atd. Tam vsade totiz zasahuje solidarnost / a navyse na dotacie na elektrinu, vodu plyn a neviem co /
  Toto hovorime s Petrom Pazitnym 5 rokov a nic ine

  #1159
  Mata Harri
  Účastník (Participant)

  @Rudolf Zajac wrote:

  Nasou ulohou je EXISTUJUCE ZDROJE ZACAT / konecne/ EFEKTIVNEJSIE VYUZIVAT.
  Toto hovorime s Petrom Pazitnym 5 rokov a nic ine

  Absolútny súhlas najmä s tým – konečne- pretože o efektívnom využívaní finančných prostriedkov v zdravotníctve sa hovorí už 12 rokov. Praktická realizácia sa obmedzila na redukciu prídelu, čím sa možno odstránilo zjavné plytvanie, ale neodkryli sa organizačné a odborné nedostatky, ktoré evidentne náklady na zdrav. starostlivosť zvyšujú.

  Už som tu raz písala, že náklady na nemocničnú starostlivosť neefektívne zvyšuje malnutrícia, nosokomiálne nákazy, zlá rehabilitácia imobilných a oneskorený preklad pacientov s potrebou intenzívnej starostlivosti.

  Pre dnešok rozvediem problematiku rehabilitácie pacientov:
  Nejde iba o pacientov v kritickom stave, s poruchami vedomia, po úraze, po operácii, ale o každého staršieho človeka, ktorý sa v nemocnici uloží do postele a o niekoľko dní už nedokáže vstať.
  K tomu mu dopomôže kontinuálna infúzna liečba bez pohybových prestávok, príkaz – nevstávať, vydaný personálom preventívne, aby sa pacient nemotal a nespadol, kompletná obsluha personálom, ktorý rutinne zabezpečí všetky biologické a hygienické potreby pacientov rýchlejšie, ako by ich zvládol pacient a personál mu asistoval.
  Rehabilitácia rehabilitačnou sestrou je mnohorazy symbolická, trvá 10 min, cez víkendy a sviatky absentuje.

  Dôsledky heslovite:
  pneumónia, uroinfekt, dekubitus – zaciatok nekonečnej ATB liečby.

  Teploty – sepsa – dehydratácia – renálne zlyhanie, zhoršenie diabetu, zhoršenie respirácie – potreba ventilácie – kruh sa uzavrie.

  POSTEĽ NIE JE PRIATEĽOM PACIENTA!

  Riešenie:

  Personál oddelenia
  1. Prehodnotí indikácie pokojového režimu na posteli i čas trvania
  2. Vypracuje spôsob pohybovej rehabilitácie pri kontinuálnej iv liečbe

  Rehabilitačný personál

  Vypracuje optimálny a intenzívny program rehabilitácie pre jednotlivých pacientov i odporúčaný počet hodín. Pokial bude záujem pacient alebo jeho príbuzní si môžu zaplatiť hodiny rehabilitácie naviac. Túto možnosť by sme pacientom mali poskytnúť. Mohorazy pacient i rodina chcú rehabilitáciu intenzívnejšiu a nemôžu ju zabezpečiť, hoci by ju radi zaplatili.

  Na posteľových častiach OAIM a JIS by mala byť rehabilitačná sestra trvalým členom pracovného tímu.

  Poznámka:
  V USA s pacientom v nemocnici môžu byť i rodinní príslušníci a kontinuálne sa o neho starať.

  Ostatné nabudúce.

  #1160
  Mata Harri
  Účastník (Participant)

  Pokračovanie:
  Nozokomiálne infekcie

  Nosokomiálne infekcie zvyšujú náklady nemocníc a poškodzujú pacientov.
  Každý zdravotnícky systém, v ktorom sa rešpektujú práva pacientov na poskytovanie bezpečnej zdrav. starostlivosti a usiluje o ekonomickú efektivitu, seriózne sa zaoberá nosokomiálnymi nákazami.

  Keby som bola vedúcim pracovníkom VšZP, tak by som požadovala vypracovaný manuál prevencie a likvidácie nosokomiálnych nákaz a jeho realizáciu. Chýbanie takého manuálu by mi potvrdzovalo podozrenie ich nekontrolovaného výskytu a to by poisťovňa nemala ekonomicky podporovať.

  V štátoch EU beží projekt HELIX schválený parlamentom EU, z ktorého vyberám:

  Mesačné vyhodnocovanie mikrobiologickej klímy nemocnice.
  K tomu sú potrebné algoritmy odberu materiálu na kultiváciu.
  Identifikácia endemického výskytu druhov patogénov, ohnísk šírenia.
  Identifikácia príčin. Rozdelenie výkonov i pacientov podľa veľkosti rizika vzniku nosokomiálnej nákazy a vypracovanie preventívnych režimov.

  Preventívne režimy sa týkajú
  spôsobu čistenia, desinfekcie a sterilizácie nástrojov, prístrojov, ŠZM,
  zaistenia aseptického prostredia operačných, kanylačných, endoskopických a iných výkonov,
  aseptických zásad ošetrovateľských techník,
  zásad čistenia a upratovania pracovísk vrátane ovzdušia

  Do skupiny vysokorizikovej sa zaraďuje príprava a práca s chirurgickými nástrojmi, chirurgickými endoskopmi, s implantátmi, cievnymi katétrami, stentmi. Vyžaduje sa vysoký stupeň dezinfekcie a špeciálne sterilizačné postupy.
  Do skupiny semirizikovej patrí vybavenie k umelej ventilácii a k anestéze, bronchoskopy, gastroskopy, cystoskopy. Vyžaduje sa dezinfekcia pred každým použitím.
  Do skupiny menej rizikovej patria postele, nábytok, tlakové manžety, elektródy atd. Vyžaduje sa očistenie, bežná dezinfekcia.

  Pri ošetrovaní pacientov hlavnou zásadou prevencie nozokomiálnych nákaz je umývanie rúk po každom výkone, resp. výmena rukavíc, pri otvorených ranách alebo otvorení vstupu do centrálnej žily – maska.

  Rizikové pracoviská
  Operačné sály
  Endoskopické pracoviská
  Dialyzačné strediská

  Rizikové oddelenia
  JIS, OAIM,
  Ventilačné jednotky
  Transplantačné jednotky

  Musia mať vypracované špeciálne režimy prevencie šírenia infekcií vrátane priestoru okolo postele – tzv bezpečnostného lemu 27 m 2 u viacposteľových jednotiek, zariadenia na filtráciu vzduchu, možnosť izolácie pacientov.

  Čistenie a upratovanie priestorov sa zabezpečuje čistiacimi prostriedkami vybranými na základe testovania antimikrobiálnej účinnosti.
  Zásady ATB liečby:
  Nemožno tolerovať prevážne empirickú ordináciu ATB. Do 48 hodín musí byť známy kultivačný výsledok.
  Pravidelný tréning personálu

  Poznámky:
  Potrebujeme pravideľne aktualizovať protokoly dezinfekcie a sterilizácie. Používame zastaralé.
  Zvýšiť disciplínu odberov kultivácií a cieleného podávania ATB – u nás prevažuje empíria
  Aktualizovať a štandardizovať ošetrovatelské postupy- t.č. postavené na zotrvačnosti, vlastnej tvorivosti a náhodnom entusiazme jednotlivcov
  Zaviesť pravideľný tréning personálu -t.č. zriedkavosť
  Štandardizovať čistenie a upratovanie – t. č. postavené na princípe – 1 handrou sa utrie pol oddelenia, opláchnutej vo vedre vody, ktoré poslúži pre pol nemocnice
  Identifikovať endemický výkyt patogénov a prijať opatrenie k zabráneniu ich nekontrolovaného šírenia – koho to dnes zaujíma ?

  #1161
  imported_Rudolf Zajac
  Účastník (Participant)

  Podľa môjho nazoru, každe zdravotnictvop na svete sa vyzbačuzje nižšou efekjtivitou, ako ine odvetvia služieb. To je dane viacerymi faktormi ale dva považujeme za podstatne:
  1: peniaze najmä v Europe idu do systemu zo zakona, teda spravaju sa ako cudzie a idu stale a garantovane.
  2. Strach ludi z chortoby a smrti a aj strach poskytovatelov z vysokej zodpopvbednosti za neuspech, hopci obidvbe polohy su legalne, všteci raz umrieme a všetci robime chyby, vedie k nizkej efektivite. O tom možno poisat cele state a som rad , ze Mata Harri „obzivla“ a zacala opat komunikovat. Takze na zaver: chceme s Pazom dosiahnut spon taku efektivitu, aka je obvykla v krajinach EU.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 47 )
 • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate