Paradoxy reformy

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 61 )
  • Autor
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

Kvantitatívna výkonnosť:

V minulosti sa štát hrdil tonami vyrobenej ocele, miliónmi odpracovaných hodín v subotnikoch…..A zdravotníctvo počtom hospitalizovaných pacientov, počtom ambulantných vyšetrení, jednoducho počtom chorých. Čím viac chorých, tým viac výkonov. POTVRDENÍM VÝKONNÉHO ZDRAVOTNÍCTVA JE CHORÝ NÁROD.

Nemocnice:

Výkonné nemocnice sa dajú poznať podľa množstva a spektra spotrebovaného špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Potvrdzujú tým, že robia výkony, ktoré sa nedajú robiť robiť doma. Sú však v nemilosti, lebo majú dlhy. Nemocnice s minimálnou spotrebou a minimálnym spektrom ŠZM hospitalizujú pacientov, ktorým netreba robiť žiadne výkony. Ale tí sa predsa môžu liečiť doma. PREČO POSTELE TAKÝCH NEMOCNÍC SÚ V SIETI AKÚTNYCH POSTELÍ A NIE HOTELOVÝCH?

Skratky:

Za socializmu postavili panelák, na plochu staveniska zasiali tráva a vybetónovali chodníky, zoširoka obchádzajúce budovu, v podobe úhľadných kaskád pravouhlých odbočení k hlavnej ceste. Po chodníkoch nikto nechodil. Všetci si vyšlapali v tráve priečnu skratku. Neskôr vymysleli zlepšovák. Zasiali trávu a čakali, kde si ľudia vyšliapu cestičku. Tam vybetónovali chodník.Máme sieť zdravotníckych zariadení. A pacient tiež chce použiť skratku a dostať sa rovno do tej nemocnice, o ktorej vie, že je dobrá a že mu pomôže. Ale nepustí ho rajonizácia. Keby na pár mesiacov sa odstránila rajonizácia, pacient si mohol vybrať zariadenie a poisťovňa by výkon uhradila tam, kde sa urobí, sieť nemocníc by vyzerala úplne ináč. CHCE SKUTOČNE VEDENIE ZDRAVOTNÍCKEHO REZORTU REFORMU S JASNÝMI PRAVIDLAMI?

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

Rajonozacia nie je, keď sme ju rušili / obovdy/ bol krik. Ubezpečujem Vas, že chceme urobiť jasnu a veľku reformu, či sa podari neviem. Ale aspoň sa podpišem svojim menom.
    R.Zajac

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

@Rudolf Zajac wrote:

Rajonozacia nie je, keď sme ju rušili / obovdy/ bol krik. Ubezpečujem Vas, že chceme urobiť jasnu a veľku reformu, či sa podari neviem. Ale aspoň sa podpišem svojim menom.
    R.Zajac

😆 😆 😆

Mata Harri
    Účastník (Participant)

Myslím tým rajonizáciu nemocníc a opakujem – posťovňa zastupujúca ekonomicky pacienta, by mala uhradiť výkon zariadeniu, ktoré ho urobí.

Ak mám auto poistené vo Zvolene a v Prešove mi niekto na aute naruší fasádu tak, že musím navštíviť niektorý miestny servis, aby mi auto spojazdnili, tak trovy nezaplatí prešovská, ale zvolenská poisťovňa.

Zrušenie rajonizácie nemocníc s prísnou rajonizáciou platieb za výkony sú kozmetickým (neekonomickým)riešením. Ak nemocnica A pre pacienta nie je dôveryhodnou, dostane rovnako, ako keby bola dôveryhodnou, tak si môže dovoliť hospitalizovať ekonomicky nenáročných pacientov ( sú to vďační pacienti). Dôveryhodná nemocnica B za pacienta nerajonneho nedostane viac, preto bude mať dlžoby, alebo bude škrtiť na inom ( tu už nie sú rezervy), ale najskôr pacienta odmietne, i keď je v jej silách i záujme ho k spokojnosti vyriešiť.

V čase, keď sa bodovalo i na posteľových oddeleniach, stretla som sa veľmi často s nasledovným paradoxom: Pacient bol hospitalizovaný v nemocnici A 3 týždne. Mal urobených množstvo výkonov, čo sa odzrkadlilo v bodoch a teda i v príjme. Keďže sa jeho stav zhoršoval, rodina presadila preloženie do nemocnice B, konkrétne na moje pracovisko. Na stanovenie správnej diagnózy som potrebovala 2 hodiny, stav sa zlepšil v priebehu niekoľkých dní. Bodové i ekonomické hodnotenie mojich zásahov u pacienta bolo úbohé, potvrdzovalo moju nevýkonnosť…

Už v prvých dňoch, kedy pobyt v nemocnici stojí pacienta denne 50 sk, som sa opakovane stretla so zaujímavosťou. Pacient z nemocnice A si presadil preloženie do nemocnice B s odôvodnením, že ak má platiť, tak chce byť rýchlo a dobre vyriešený. Logické. Ale z jeho poisťovne spolu s ním neputovali finančné prostriedky a preto nemocnica B si nebude môcť dovoliť prijímať mimospádových pacientov. K tomu ešte poznámka – išlo o vážny stav v polymorbidnom teréne, ekonomicky nákladný, ale riešiteľný.

Reforma, v ktorej „ know how“ je administratívne suprimované, je najnákladnejšou formou transformácie zdravotníctva. Najdrahší výkon je nekompetentný výkon.

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

OK všetko je pravda. Keď mate úroblemy s autom, tak vas MANAŽUJE poisťovňa, keď mate problemy so zdravim musi vas taktiež manažovať poisťovňa. Poskytovateľ je autoservis, alebo nemocnica. Ak sme toto aj s Petrom Pažitnym nepovedali tisic krát tak ani raz. A nové zákony to priam predpokladajú.

Mata Harri
    Účastník (Participant)

Nepochybujem o tom, čo ste povedali. Poukazujem na to, ako sa to v praxi (ne)realizuje. Lokálna VšZP na našom oddelení akceptuje – X – hospitalizovaných pacientov mesačne, na každého pacienta dostaneme paušál.

Ja nemôžem prijať pacienta z iného kraja, i keď ide napr. o 30 ročného človeka, ktorého stav je zlý, zanedbaný, ale u nás vyriešiteľný (nemyslím tým iba krátkodobé zlepšenie), pretože len náklady na ŠZM a lieky by napr. presiahli 300 000 Sk, čo je cca 40 % mesačných nákladov celého oddelenia. Zdravotná poisťovňa z príslušného kraja, odkiaľ je pacient, nám náklady nepreplatí, odvoláva sa na to, že úhrada je zakomponovaná v paušáli.

Tým som sa dotkla dalšieho paradoxu reformy. Počas 14 ročnej proklamácie, že reformujeme zdravotníctvo, žiaden reformovateľ sa nedotkol intenzívnej starostlivosti.

Intenzívna starostlivosť sa nám rozplynula v nákladoch nemocnice, a s ňou i ilúzia, že knowhow, resp knowledge je motorom pokroku. Jedinci ochotní a schopní perfektne zvládnuť pacienta v kritickom stave sú vývrheľmi zdravotníctva, škodnou, ktorú treba pacifikovať.

V r. 1993 v našej nemocnici intenzívna starostlivosť tvorila
    9 % počtu hospitalizovaných pacientov
    7% počtu oš. dní
    spotrebovala
    36 % z celkových nákladov na lieky
    48 % z celkových nákladov na ŠZM
    na celkovej úmrtnosti v nemocnici sa podieľala 10 %, čo je slušný výsledok a dôkaz, že nešlo o riešenie beznádejných stavov.

Zo štatistiky je jasné, že intenzívnu starostlivosť bez jasných ekonomických pravidiel si dnes nemôže dovoliť žiadna nemocnica. Ale v tom je skrytá i skutočnosť, že úroveň akejkoľvej organizovanej tímovej práce rapídne klesá. Ak sa stráca pocit potreby komplexnej starostlivosti o kritické stavy, tak prečo by mal byť zhon v prípade bežných – tuctových stavov.

Riešením je odstránenie rajonizácie, pacientovi, ktorému ide o život, rodina vie vybrať zariadenie, o ktorom vie, že je schopné riešiť vážne stavy a jeho zastupujúca poisťovňa by mala financovať jeho liečbu zariadeniu, ktoré liečbu zabezpečí.

Paušálne platby pokryjú náklady na bežných pacientov, u kritických stavov sú potrebné platby konkrétneho účtu. Ak sa zdá poisťovni, že účet je prehnaný, môže si urobiť odbornú expertízu a zbytočnosti nezaplatiť. Takže na záver – reforma bude vtedy, keď sa proklamované zámery i zrealizujú.

Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

Konečne sme sa dostali i k hradeniu intenzívnej starostlivosti, ktorá je pre väčšinu menežmentu nemocníc (až dokým ju nepotrebujú) zbytočnou príťažou. Náš riaditeľ nám pri vyjednávaní o plate opakovane argumentuje tým, že vyrábame dlh a keď vyrovnáme hospodárenie, bude sa tým zaoberať. 😆 Snažíme sa mu vysvetliť, že intenzívna medicína nie je nikde(pokiaľ viem) na svete ZISKOVÁ. Poradil nám, že si máme ľahšími (sic!) pacientami zarobiť na tých ťažších 😮 Jednak sa to nedá , pre indikáciu príjmu na OAIM podľa TISS bodov, jednak mi to je proti srsti. Toto sa však deje na iných oddeleniach. Aby sa mohla urobiť jedna lukratívna TEP, zindikuje sa 5 nezmyselných artroskopií, primár interného vyhlási, že ho živia traja cirkulanti, ktorí „točia“ pacientov ap. Mám dojem, že pri tomto paušalizovanom systéme úhrad sa plytvá prostriedkami ešte viac, plus dopláca na to pacient, keď musí podstupovať výkony či hospitalizácie, ktoré nie sú indikované, len preto, aby oddelenie na jeho hospitalizácii zarobilo. Už sme to na týchto stránkach rozoberali mnohokrát, podľa mňa je najlepším systémom, ktorý zachováva motiváciu a núti racionalizovať DRG. Ide ma totiž roztrhnúť, keď sa štátna nemocnica ekonomicky člení na jednotlivé oddelenia a jednotliví primári sa chvália, ako sú ziskoví. To, že je to len preto, že majú to šťastie, že dostali v cenovom výmere lepšie podmienky, nevidia. Nechcú pochopiť ani to, že ak spôsobia komplikáciu, ktorá vyžaduje intenzívnu starostlivosť, zbavia sa drahej liečby prekladom na OAIM, čo ústi do straty nášho oddelenia. Dospel som presne k tomu záveru ako Matta Harri – t.j. že liečba na OAIM má byť uhradená v plnej výške pre konkrétneho pacienta po dôkladnej revízii revíznym lekárom. Ale to by asi museli byť revízori, ktorí by problému rozumeli (na margo – stále sa pýtam – je ich úlohou strážiť len to, aby pacient náhodou nedostal viac, alebo i to, aby ich klient dostal všetko lege artis?) Do doby, než to tak všetko bude fungovať, však budeme i naďalej bez výhrad vyrábať „stratu“ nemocnici a zachraňovať životy, ktoré by inde boli stratené, keďže mentalita intenzivistu je už raz taká. 😕

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

Ten peoblem sa da nazvat aj púroblem, ako z redistributurov penazi urobiť aktívneho hrača na trhu. Postavte si lotazku, aku ma dnes poisťovňa ZODPOVEDNOSŤ za poskytovanie služieb a odpoved je jasna. Žiadnu. Potom všetko čo sa tu píše je popisom existujúceho stavu. Ak soi myslíme, že treba niečo zmeniť tak je to v prvom rade toto. V yčkajte na nový zákon a uvidíme, či sme sa mýlili, alebo nie.

Mata Harri
    Účastník (Participant)

V našom lobistickom štáte si nerobím ilúzie , že sa dočkám zákonov, ktoré by dokázali podstatne zmeniť súčasný mechanizmus financovania zdravotníctva. Existuje nejaká pracovná verzia zákona, ktorú by som si mohla prečítať?

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

Už asi mesiac na www stranke MZ.

Mata Harri
    Účastník (Participant)

Hľadám zákon – našla som zákon o zdravotnej starostlivosti, v ňom nič, čo by mohlo zmeniť existujúci princíp financovania napr. intenzívnej starostlivosti, alebo čo by odstránilo rajonizáciu. Nepomôžete mi drobnou navigáciou? Prešla som všetky rubriky… 😥

Zaujal ma dokument, v ktorom sa uvádza že v SR 1 občan navštívi za rok lekára 16,4 X. Dovolím si informáciu doplniť a rozviesť:

Pred 10 rokmi bola frekvencia návštev praktického lekára cca 14 za rok na 1 občana.
    Celkový počet návštev prakt. lek. dosiahnutý na Slovensku sme označili ako 100 %, z toho 58 % pacientov absolvovalo návštevu odborného lekára a z toho 0,3 % bolo hospitalizovaných. Už vtedy sa dalo predpokladať, že k zásadnému riešeniu pacientov dochádza na odborných ambulanciích, resp. odborné ambulancie suplujú prácu praktického lekára.

1. V škandinávskych krajinách praktický lekár za hodinu vyšetrí 1 – 2 pacientov. U nás ak lekár začne pracovať o 8.OO a skončí o 14.00 a má 3O klientov, tak to vychádza 5 za hod, čiže má 12 min na pac. Za ten čas sa chorý pacient nestihne ani vyzliecť a obliecť.

2. K neúmerne vysokej frekvencii návštev odborných ambulancií nútia poisťovne a kategorizácia liečív, pretože skoro každý liek je preskribčne viazaný na odporučenie odborníkom, odporučenie platí 3 mesiace. Takže pacient na chronickej liečbe musí! aspoň 4x v roku zájsť za praktickým lekárom, ten ho 4x v roku musí! poukázať k odborníkovi, aby mu ovidoval liečbu a aspoň 4x sa musí vrátiť, aby praktický lekár mu lieky predpísal. Nakoniec praktický lekár predpíše lieky cca na 1 mesiac – to už je 12 povinných návštev. Spolu s vyslaním na odbornú amb. 4x je to 16 obligátnych návštev lekára za rok. No a tých zvyšných 0,4 sô akútne ochorenia…. 😆

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

Nie som znalec našej stranky,a le malo bz to bzť pod kolonkou pripomienkove konanie.
    Samotna frevencia je neunosne vysoka, v EU mame priemer 6- 6,8 na lekara a rok. Tie tolko kritizovane poplatky to dokaži čiastočne obmedziť, otazka je, či naši lekári sa dokážu dostatočne venovať pacientom, alebo či nie si tak trochu alibisti a nevolaju ich vela krat na zbytočne kontroly.

Mata Harri
    Účastník (Participant)

@Rudolf Zajac wrote:

Nie som znalec našej stranky,a le malo bz to bzť pod kolonkou pripomienkove konanie.

Prezrela som všetko, žiaden návrh vami uvádzaného zákona, ktorým sa rieši spôsob financovania zdrav. zariadení, na stránke sa nenachádza.

@Rudolf Zajac wrote:

Samotna frevencia je neunosne vysoka, v EU mame priemer 6- 6,8 na lekara a rok. Tie tolko kritizovane poplatky to dokaži čiastočne obmedziť, otazka je, či naši lekári sa dokážu dostatočne venovať pacientom, alebo či nie si tak trochu alibisti a nevolaju ich vela krat na zbytočne kontroly.

Človek je tvor lenivý. Praktickí lekári nie sú platení za výkony, ale systémom kapitácie. Prečo by si komplikovali život a prirábali prácu? Ale faktom je, že v EU každý hypertonik má doma tlakomer a nechodí si k svojmu lekárovi dať zmerať TK, u nás sa každé zmeranie tlaku „vylepší“ a vykáže ako návšteva. A pravdou je, že pri frekvencii 30 pac. za deň, kedy lekár má cca 5 – 10 min na pacienta, pac. musí prísť opakovane, kým sa dospeje k nejakému výsledku. Dnes je to už uzavretý bludný kruh.

Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

To, že človek je tvor lenivý, je vážne konštatovanie. Konzervativiistický prístup k svetu sa zakladá práve na tejto premise – človek je náchylný k zlému (Kniha Genesis), je potrebné ho kontrolovať, dať mu pravidlá. O tom bolo Mojžišových desatoro a o tom istom je moderná legislatíva. Myslieť si, že človek sa bude správať antievolučne a dosahovať maximálny prospech s nadbytkom námahy je „pošetilé“. I ja sa čudujem, prečo i trištvrte roka od volieb pretrváva tento spôsob platieb praktikom. Je evidentné, že to vyčerpáva financie systému bez adekvátneho prínosu. Myslím, že i jednodňová chirurgia narazí práve na problém následnej starostlivosti, keď praktici nebudú ochotní prebrať časť starostlivosti na svoje plecia.
    Medicína nás učí kauzálnej liečbe, bludný kruh sa má preťať v mieste, ktoré ho spustilo. Kde je to miesto? 🙄

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

Ak nebude v väzba na počet znížených lôžok, počet povolôených licencii tak vysledkom bude iba zdvojenie vykonov, nota bene u jednodňovej mediciny. Preto ešte 8 mesiaocv po voľbach ta vec spí a ide naozaj veľmi púomaly. Druhým problémom je motivácia POISŤOVNí zaraďovať resp. vyraďovať zo siete a to formou neobjednania/objednania výkonov. Nebudú to robiť kým budú narábať s verejnými prostriedkami a nie so svojimi.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 61 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate