Lege artis a kvalita

O nás Forums Všeobecne o zdravotníctve Lege artis a kvalita

This topic contains 74 replies, has 19 voices, and was last updated by  spider2424 8 years, 4 months ago.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 75 total)
  • Author

Lujza
    Participant

@hygieia wrote:

koľko pracovného času tu vedia lekári i minister stráviť a zabiť prázdym tliachaním… Pán R.Z., nepreceňovala by som schopnosti vášho idolu Pažitného, stačí si zalistovať v Obchodnom registri a človeku sa veľa vecí zdá jasnejších… Milá M.H., to vaše pochlebovanie R.Z. je príznačné pre slovenského človiečika týchto dní. Osobne by som si trúfala kanylovať c.ž. aj po piatich rokoch mimo zdravotníctva a urobila by som to známemu radšej, než aby som to nechala urobiť nejakého slúžiaceho docenta Trnavskej univerzity. Pán minister, je smutné, že táto doba a nutnosť (skutočná?) reformovať zdravotnícky systém, umožnili „vystrájať“ na MZ i dobrodruhom ako ste vy… Musíte mať z toho každý večer obrovskú zábavu, čo všetko ste si zase mohli beztrestne dovoliť… Aj s pripitými pochlebovačmi – dúfam, že viete, o čom hovorím… Dôsledkom vašej deformy bude len pokračovanie odchodu mladých schopných lekárov do zahraničia, zakonzervovanie geriatrických múmií s docentúrami a profesúrami TU na rozhodujúcicj miestach, atmosféra strachu a neistoty u radových lekárov, bujnejúca zdravotnícka administratíva a „ekonomické úspechy“ s Vami spriznených distribučných firiem. Nezabudnite, že tu stále žijú ľudia s dostatočnými informáciami o vašich minulých i súčasných aktivitách, o aktivitách vašich poradcov a s dobrou pamäťou… I keď by vaše aktivity neboli motivované pohnútkami, o ktorých som presvedčená ja, ale pohnútkami ušľachtilými, aj tak by to neospravedlňovalo ich dôsledky a následky…

No, aj ja žasnem, Hygeia, ak som skomolila meno, pardon…
    Je zaujimavé, kolˇko krikľúňov sa našlo, keď sa vôbec niečo začalo diať…
    Teraz je to deforma, ale čo to bolo predtým, to nikto nehovorí.
    Predtým si ministri zdarvotníctva sedeli potichu na svojich ctených gluteálnych svaloch a boli ticho a každému vyhovovali, pretože nič nerobili.
    Príde niekto,kto niečo robí, hoci tiež nie vždy je to podľa môjho gusta
    :cry:a zrazu sa vynárajú diskusie na témy, ktoré s tým vôbec nesúvisia.
    Chápem zúfalého laca, mňa teda tiež dožierajú praktiky úradníkov a robím podobné veci, vypisujem , diskutujem, sťažujem sa a niekedy fakt ani neviem už kam, ale snáď sa raz dopracujem…..
    To, čo sedelo na ministerstve predtým, no neviem…
    Podotýkam, že nie som ministrova príbuzná, ani nič podobné, ale jedno je isté, som za nejakú spoluprácu.
    Tiež mi žerú nervy páprdoviaseniori, ktorí si postavili profesúru na paradoxných prácach, ale nič nejde naraz.
    za toto dostanem po hlave, ale nebude to prvý krát 😥
    Mne osobne sa bridia ľudia, ktorí potíšku a pomaličky pekne zastávajú svoj úrad a je mi ultra jedno minulosť kohokoľvek, kto sa začal venovať zásadným problémom.
    A nech si myslíte čokoľvek, toto nie je rektoskopia, nemám dôvod 🙄

Hygieia
    Participant

@Rudolf Zajac wrote:

Exiostuje isty typ diksutujucich, ktorych mimochodom nikto nevola, oni proste su tu. Ich Jasny pozdrav je C e s t p r a ci ! Vsak Hygiea ma nejako meno, nie?

Pozdrav „Česť práci“ mi je možno viac cudzí ako Vám, som neporovnateľne mladšia generácia. Ak tu majú diskutovať iba ľudia, ktorých niekto volal, potom mi to objasňuje celkovo pozitívneho ducha tejto diskusie. Nezdielam Váš optimizmus, ani optimizmus niektorých nemocničných úradníkov, vysedávajúcich na i-nete celý deň a pritakávajúcich nezmyslom štátnej administratívy. Opakujem jedno, každodenné skúsenosti a pohľad z oboch strán (ako lekár i ako pacient) ma presviedčajú o jednom – táto reforma nezačala na správnom konci a nesmeruje správnym smerom. Ono stačí nebyť mediálne známou postavičkou a nemať za sebou partajného kamaráta, ktorý vybaví hospitalizáciu a všetkých doktorov dá „do laty“. Stačí si sadnúť do čakárne ako obyčajný človek a budete sa veľmi čudovať. Celá filozofia a pohľad na pacientov ako na obťažujúce indivíduá, ktoré nemajú čo robiť a vysedávajú po ambulanciách, rovnako i pohľad na lekárov ako na skorumpovaných a bezohľadných ignorantov, ktorí zneužívajú svoju moc, je chorá. V poriadku, nemusím tu diskutovať… Vysvetlite mi aspoň jednu vec – aká je reálna možnosť u normálneho smrteľníka ovplyvniť návrhy zákonov, ktoré patlajú Vaší géniovia (tento ironický tón mi dovoľuje už pripravovaná novelizácia zákonov, ktoré boli schválené len nedávno – čo istotne nesvedčí o kvalite proceu ich prípravy)… Viete, tragédiou našej spoločnosti je to, že sa ju snažia viesť ľudia, ktorí nemajú alebo stratili schopnosť sebareflexie… Ako som už spomínala, dalo by sa o konkrétnych veciach diskutovať dlho, predlho, to je však dôvod, prečo sú pripomienky len vo všeobecnej rovine… Ak ste to nepochopili, chcela som tým naznačiť, že nie som presvedčená o tom, že úmysly reformovať zdravotnícky systém sú nezištné… Nakoniec, toto nie je reforma, toto je úplná zmena, na čo nie je pripravená spoločnosť ani myslením, ani ekonomicky. Ak máte troška reálny pohľad na svet, potom Váš pozdrav „česť práci“ vyznieva troška paradoxne – nie som zaťažená komunistickou minulosťou, ba dokonca ani nie som členkou žiadneho iného politického stáda, ale vzdať hold poctivej práci u mňa nie je problém… Nejako som sa rozpísala… Takže ešte raz zdravím Vás i Vašich i-netových advokátov.

rodan
    Participant

@hygieia wrote:

Vysvetlite mi aspoň jednu vec – aká je reálna možnosť u normálneho smrteľníka ovplyvniť návrhy zákonov, ktoré patlajú Vaší géniovia (tento ironický tón mi dovoľuje už pripravovaná novelizácia zákonov, ktoré boli schválené len nedávno – čo istotne nesvedčí o kvalite proceu ich prípravy)…

Obávam sa, že asi nedostatočne sledujete tvorbu zákonov, týkajúcich sa reformy. Pokiaľ sa dobre pamätám, tak ich návrhy boli dosť dlho vyvesené na stránke MZd health.gov.sk. Taktiež platí, že návrhy zákonov a vyhlášok, vrátane návrhov ich novelizácie, musia byť zverejnené na webovej stránke príslušného ministertva ako materiuál na medzirezortné pripomienkové konanie. Teda možnosť zasiahnúť do ich prípravy je veľká. Iná už je otázka, či pripomienky sú alebo nie sú zapracované do návrhov. Je obvyklou praxou, že realizovateľné pripomienky sa zapracujú, k ťažko realizovateľným sa vyvolá rozporové konanie (ak je autor pripomienky adresný). Dosť často dochádza ku kompromisom. Na zásadné pripomienky, ktoré sa nedajú realizovať alebo by znamenali stiahnutie návrhu, sa reaguje tiež, navhovanie na stiahnutie však majú iba štátne orgány.
    Mimochodom, existuje právna norma, ktorá presne definuje legislatívny proces. A tá pamätá aj na pripomienky občanov, záujmových združení, neštátnych orgánov a inštitúcií. Takže pred kritikou by sa hodilo najprv sa spýtať [-o<
    A len tak pre zaujímavosť – nepoznám štát, kde by zásadný zákon nebol nejakým spôsobom následne nejakým spôbom upravovaný o technické nedostatky. Počet noviel nesvedčí o nekvalitnej práci ministerských úradníkov, ale o postupnom poznaní vynárajúcich sa (niekedy dopredu ťažko predpovedateľných) problémov. Keď bol v júni 1992 prijatý zákon o DPH (zásadne menil zdaňovanie tovaru a služieb), ktorý začal platiť od 1.1.1993, tak ešte do konca roku bol asi 8 alebo 9x novelizovaný o riešenie objavujúcich sa možných problémov. A nikto nehádzal blato na hlavy ministerských úradnikov z MF – všetci vedeli, že je to zásadná, v našich podmienkach doposiaľ neodskúšaná, ale o to potrebnejšia daňová reforma. A do roku 1996 bolo tých noviel (šťastných i menej šťastných) viac ako 30. Holt, tomu sa hovorí daň za novinky.

Hygieia
    Participant

@rodan wrote:

@hygieia wrote:

Vysvetlite mi aspoň jednu vec – aká je reálna možnosť u normálneho smrteľníka ovplyvniť návrhy zákonov, ktoré patlajú Vaší géniovia (tento ironický tón mi dovoľuje už pripravovaná novelizácia zákonov, ktoré boli schválené len nedávno – čo istotne nesvedčí o kvalite proceu ich prípravy)…

Obávam sa, že asi nedostatočne sledujete tvorbu zákonov, týkajúcich sa reformy. Pokiaľ sa dobre pamätám, tak ich návrhy boli dosť dlho vyvesené na stránke MZd health.gov.sk. Taktiež platí, že návrhy zákonov a vyhlášok, vrátane návrhov ich novelizácie, musia byť zverejnené na webovej stránke príslušného ministertva ako materiuál na medzirezortné pripomienkové konanie. Teda možnosť zasiahnúť do ich prípravy je veľká. Iná už je otázka, či pripomienky sú alebo nie sú zapracované do návrhov. Je obvyklou praxou, že realizovateľné pripomienky sa zapracujú, k ťažko realizovateľným sa vyvolá rozporové konanie (ak je autor pripomienky adresný). Dosť často dochádza ku kompromisom. Na zásadné pripomienky, ktoré sa nedajú realizovať alebo by znamenali stiahnutie návrhu, sa reaguje tiež, navhovanie na stiahnutie však majú iba štátne orgány.
    Mimochodom, existuje právna norma, ktorá presne definuje legislatívny proces. A tá pamätá aj na pripomienky občanov, záujmových združení, neštátnych orgánov a inštitúcií. Takže pred kritikou by sa hodilo najprv sa spýtať [-o<
    A len tak pre zaujímavosť – nepoznám štát, kde by zásadný zákon nebol nejakým spôsobom následne nejakým spôbom upravovaný o technické nedostatky. Počet noviel nesvedčí o nekvalitnej práci ministerských úradníkov, ale o postupnom poznaní vynárajúcich sa (niekedy dopredu ťažko predpovedateľných) problémov. Keď bol v júni 1992 prijatý zákon o DPH (zásadne menil zdaňovanie tovaru a služieb), ktorý začal platiť od 1.1.1993, tak ešte do konca roku bol asi 8 alebo 9x novelizovaný o riešenie objavujúcich sa možných problémov. A nikto nehádzal blato na hlavy ministerských úradnikov z MF – všetci vedeli, že je to zásadná, v našich podmienkach doposiaľ neodskúšaná, ale o to potrebnejšia daňová reforma. A do roku 1996 bolo tých noviel (šťastných i menej šťastných) viac ako 30. Holt, tomu sa hovorí daň za novinky.

Vidím, že som ostala nepochopená. nezaujíma ma, ako sa dajú de jure pripomienkovať zákony – vzhľadom na skutočnosť, že takéto pripomienky už v tejto fáze (hotových zákonov) akceptované nebudú – teda de facto sa pripomienkovať nedajú. Ďalším faktom je, že už pri ich koncipovaní by mala byť zapojená širšia odborná obec – nie len pár vyvolených, ktorí síce majú dôveru ministra, ale praktické vedomosti a skúsenosti žiadne. A neberiem ani argument o „normálnosti“ častého a rýchleho novelizovania prijatých zákonov, zvlášť ak ide o zákony, ktoré úplne menia určité sféry fungovania spoločnosti a môžu mať fatálny dopad. Nestabilita a časté zmeny právneho systému nesvedčia o stabilite systému ako takého. Zvlášť keď je možné aplikovať už platné právne normy (čo by chcelo ale zvýšiť úroveň kontroly a individuálny prístup)… Jednoduchšie je prijať opatrenia plošné, hoci zlé…

Ale no tak. Najlepsie je diskutovat pod vlasnym menom, potom je vela veci jasnych. Nikto nema co hodnotit prejav druheho, ina vec je komentar. Takze len mala veta ku C e s t p r a c i! Nema nic spolocne s vekom, ale s myslenim. C e s t p r a c i.

Mata Harri
    Participant

Milá M.H., to vaše pochlebovanie R.Z. je príznačné pre slovenského človiečika týchto dní. Osobne by som si trúfala kanylovať c.ž. aj po piatich rokoch mimo zdravotníctva a urobila by som to známemu radšej, než aby som to nechala urobiť nejakého slúžiaceho docenta Trnavskej univerzity. quote]

Prečo pochlebovanie, moje návrhy sú podložené literatúrou.
    K tým kanylám:
    Trúfalosť je osobnou vlastnosťou jednotlivcov, ktorí nevedia posúdiť mieru rizika. Po piatich rokoch práce mimo zdravotníctva, váš výkon všade na svete by bol hodnotený ako non lege artis.

Hygieia
    Participant

@Mata Harri wrote:

Milá M.H., to vaše pochlebovanie R.Z. je príznačné pre slovenského človiečika týchto dní. Osobne by som si trúfala kanylovať c.ž. aj po piatich rokoch mimo zdravotníctva a urobila by som to známemu radšej, než aby som to nechala urobiť nejakého slúžiaceho docenta Trnavskej univerzity. quote]

Prečo pochlebovanie, moje návrhy sú podložené literatúrou.
    K tým kanylám:
    Trúfalosť je osobnou vlastnosťou jednotlivcov, ktorí nevedia posúdiť mieru rizika. Po piatich rokoch práce mimo zdravotníctva, váš výkon všade na svete by bol hodnotený ako non lege artis.

Milá M.H.
    Je to možné, na rozdiel od iných nekritických kolegov viem reálne zhodnotiť svoje možnosti. Či bol výkon non lege artis môžete reálne zhodnotiť až v jeho priebehu, resp. po ňom (teraz je to jednoduchšie, máme skvelý Úrad pre dohľad…). Niekto môže výkony robiť denne a nepomôže mu to… Mimochodom, dôležitejšie ako výkon je poznať a vedieť zvládať možné komplikácie…

Hygieia
    Participant

@Rudolf Zajac wrote:

Ale no tak. Najlôepsie je diksutovat pod vlasnym menom, potom je vela veciu jasnych. Nikto nema co hodnotit prejav druheho, ina vec je komentar. Takze len mala veta ku C e s t p r a c i! Nema nic spolocne s vekom, ale s myslenim. C e s t p r a c i.

Moje meno Vám aj tak nič nepovie, ja nemám potrebu sa zviditeľňovať, nemám ambície robiť kariéru… S tým prejavom je to trošku cynické. Viete, v mojich predstavách by človek, ktorý chce a má riadiť nejaký väčší celok mal byť komplexná a vyzretá osobnosť. Tento pojem u mňa zahŕňa i prirodzene kultivovaný prejav, zdobrú znalosť materinského jazyka a aspoň elementárnu úctu k oponentovi (…keď si blbá…, …budú cvrkoty – asi nepresná citácia, ale podstatu prejavu pocitu nadradenosti a opovrhovania druhými vystihuje dostatočne). S tým „česť práci“ – stojím za svojím – dobre vykonaná práca si ocenenie zaslúži – a u mňa sa to nespája len s finančným ohodnotením). Opakujem, mne „myslenie po starom“ neprišijete, nie každý, kto má iný pohľad na vec, zákonite musí mať spiatočnícke či komunistické myslenie. Možno sa len nepozerám na problematiku a podstatu problému len cez peniaze. A ešte na záver, tým starým myslením zaváňa jednoznačné nálepkovanie iného názoru (kto nejde s nami, ide proti nám). Myslím, že z doby, ktorej oslavovanie sa mi snažíte prišiť, ste v produktívnom veku zažili podstatne viac Vy…

Mata Harri
    Participant

@hygieia wrote:

Milá M.H.
    Je to možné, na rozdiel od iných nekritických kolegov viem reálne zhodnotiť svoje možnosti. Či bol výkon non lege artis môžete reálne zhodnotiť až v jeho priebehu, resp. po ňom (teraz je to jednoduchšie, máme skvelý Úrad pre dohľad…). Niekto môže výkony robiť denne a nepomôže mu to… Mimochodom, dôležitejšie ako výkon je poznať a vedieť zvládať možné komplikácie…

Systém kvality je budovaný vo všetkých vyspelých zdravotníckych systémoch. A je založený na objektívnych kritériách a nie na subj. predstavách. Každý si o sebe myslí, že je schopný, na takýchto prehláseniach kvalitný systém nemožno stavať. Keby Váš známy s polytraumou si mal vybrať medzi tým, čo rutinne sa stará o polytraumy a tým, čo 5 rokov robil niečo iné, určite by si vybral správne. Po pauze je vždy riziko komplikácií podstatne väčšie. Pracujem na JIS. Tam frajerov k obťažným výkonom nepúšťame.

Ak páni docenti iba vyučujú a nemajú prax, tak je to to isté.

Hygieia
    Participant

@Mata Harri wrote:

@hygieia wrote:

Milá M.H.

Systém kvality je budovaný vo všetkých vyspelých zdravotníckych systémoch. A je založený na objektívnych kritériách a nie na subj. predstavách. Každý si o sebe myslí, že je schopný, na takýchto prehláseniach kvalitný systém nemožno stavať. Keby Váš známy s polytraumou si mal vybrať medzi tým, čo rutinne sa stará o polytraumy a tým, čo 5 rokov robil niečo iné, určite by si vybral správne. Po pauze je vždy riziko komplikácií podstatne väčšie. Pracujem na JIS. Tam frajerov k obťažným výkonom nepúšťame.

Ak páni docenti iba vyučujú a nemajú prax, tak je to to isté.

S časťou sa dá súhlasiť, nie však s celkom. Samozrejme, že ak sa človek pohybuje mimo určitý čas, veľa vecí zabudne. Nesúhlasím s tým, že si každý o sebe myslí, že je schopný. Sú ľudia, ktorí vedia reálne ohodnotiť svoje možnosti… Čo vo Vašom ponímaní znamená pojem frajer? Opakujem znova, videla som ľudí, ktorí robili invazívne výkony denne a trebárs i na JIS a veľakrát sa mi naskytol tragikomický pohľad. Takisto som videla ľudí, ktorí sa určitý čas pohybovali mimo a v prípade potreby vedeli „čisto“ zvládnuť i náročnejšie výkony. Čo tým chcem povedať, ono je pekné oháňať sa civilizovanou Európou, verte mi, že i tam sa dejú faux pas, a dejú sa na špičkových pracoviskách a špičkovým ľuďom. Systém založený len na nejakých vypočítaných, či „od brucha“ stanovených normách či odporúčaniach ešte nemusí byť zárukou kvality. Pracoviská by mali viesť ľudia, ktorí sú ľudsky i odborne zdatní a tí by mali byť schopní a kompetentní posúdiť, či ten-ktorý lekár je spôsobilý určité výkony vykonávať alebo nie. Rozhodne si pod tým nepredstavujem súčasnú gardu na ILF, pardon SPAM, či ako sa to teraz volá, ani „plejádu“ odborníkov na MZ. Ak Vám stále nie je jasné o čom hovorím, mrzí ma to…

Mata Harri
    Participant

Ja nehovorím o konkrétnych osobách. Hovorím o starej známej skúsenosti, že k rutine a relatívnej bezpečnosti výkonu treba dobrú dennú prax. Tá vytriedi tých, ktorí nemajú k výkonu dispozície. Pojem frajer prisudzujem tým, čo sú ochotní a odhodlaní robiť výkony za každú cenu, opakovane, mnohokrát. Ak pacient má 20 trombocytov alebo Quicka 20 % treba pacienta pripraviť a vitálne dôležitú kanyláciu robia tí, ktorí spoľahlivo zavedú kanylu na prvý raz.

Netvrdím, že vo svete nevznikajú komplikácie, ale si nemyslím, že sme svetoví a že by sme mali ignorovať skúsenosti druhých.

To, že máte zlé skúsenosti s ľuďmi, ktorí si kariéru budovali ináč, ako cez prax, iba potvrdzuje nevyhnutnosť zásadnej reformy.

Aj ked diskusia trochu odisla od temy stale mi chyba pokus o lepsiu definicu lege artis ako bola doteraz. 😀

Mata Harri
    Participant

@Mata Harri wrote:

Návrh definícií:

1. Výkony lege artis sú výkony indikované na báze medicínskych dôkazov, urobené bez oneskorenia v čase vzniku a trvania indikácie kvalifikovaným personálom alebo pod kontrolou kvalifikovaného personálu, pomôckami, nástrojmi alebo technikou zodpovedajúcou požiadavkám bezpečnosti výkonu .

2. Kvalita zdravotnej starostlivosti je definovaná ako pomer medzi očakávanými a dosahovanými preventívnymi opatreniami, diagnostickými a liečebnými výsledkami v súlade s existujúcimi medicínskymi poznatkami.

Kvalita zdravotnej starostlivosti je podmienená kvalitou organizačnej štuktúry zdravotníctva,
    kvalitou preventívnych, diagnostických a liečebných postupov a kvalitou dosahovaných výsledkov.

Indikátormi kvality organizačnej štruktúry zdravotníctva sú:
    • dostupnosť potrebnej zdravotnej starostlivosti, potvrdená sieťou zdravotníckych zariadení
    • profesionalita poskytovateľov, potvrdená kvalifikačnými skúškami a licenciami
    • potrebné materiálne a technické vybavenie, potvrdené vypracovanými štandardnými normami

Indikátormi kvality preventívnych, diagnostických a liečebných postupov sú lege artis výkony.

Indikátormi kvality dosahovaných výsledkov sú štandardizovaná morbidita, mortalita, frekvencia iatrogénnych komplikácií, spokojnosť pacientov.

Napriek dôraznej selfkontrole, myslím, že takto je to lepšie 😆

MH pise:
    1. Výkony lege artis sú výkony indikované na báze medicínskych dôkazov, urobené bez oneskorenia v čase vzniku a trvania indikácie kvalifikovaným personálom alebo pod kontrolou kvalifikovaného personálu, pomôckami, nástrojmi alebo technikou zodpovedajúcou požiadavkám bezpečnosti výkonu .

Nemyslim, ze by to slo. Urad ma kontrolovat postup l.a. / nie vykony, ale to je detail/. Tak podla tejpo definicie by neskontroloval ani iatrogenne nozokomialne nakazy rany spojene s hnisanim, dokonca ani to, ci RZP postupovala spravne. temrin bez oneskorenia v case vzniku je skoro nemozne legislativne podat. jendoducho zakon ma byt jednoznacny. Skusajme dalej.

Orsag
    Participant

Základnou filozofiou pre zadefinovanie pojmu kvalita, je možnosť kontroly? Sankcií?
    Nezdieľam názor, že tento pojem musí byť zadefinovaný zákonom.
    KVALITA v zdravotníctve je otázna – Našou snahou je 100 % kvalita- to znamená niečo ako neomylnosť.

V niektrom zo zdravotníckych periodík som zachytil myšlienku o tom, že pokiaľ by sme 100% využili súčastné Dg, Th možnosti, aj tak by sme pracovali s 20% chybovosťou….
    Ale dajme tomu, že zadefinujeme štandardné postupy- stanú sa pevnou súčasťou zákona. Budú prvé prípady- Lekári prídu o licencie- Šikovný programátor podľa štandardných postupov urobí program ktorý budú používať právnici pre zhodnotenie postupu lekára. Popis stavu pacienta …. všetky alternatívne postupy….
    Program napíše nutné diagnostické postupy a vyšetrenia
    Sudca odsúdi lekára pre nevykonanie celého postupu- a preto aj prehliadnutie skutočnej Dg…
    Lekári začnú dôsledne používať program pri vyšetrení a použijú všetky nutné dg postupy a vyšetrenia a th. Poisťovne následne nezvládnu financovanie – preto systém skolabuje. Ale bude tu iná možnosť- redukcia najnutnejších štandardov – ale čo potom otázka kvality ?
    Existujú materiálne podmienky pre kvalitnú prácu? – MH to tu už formulovala.

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 75 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Navigate