Lege artis a kvalita

O nás Forums Všeobecne o zdravotníctve Lege artis a kvalita

This topic contains 74 replies, has 19 voices, and was last updated by  spider2424 8 years, 6 months ago.

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 75 total)
  • Author

Mata Harri
    Participant

Tie vybrané slová po – s – to sú výkony lege artis. KVALITA je niečo viac.

Na správnom mieste-
    Vždy záleží od výkonu. Prvú pomoc treba poskytnúť neodkladne všade.
    Uviedla som, že píšem o akútnych posteliach v nemocniciach. Nedotkla som sa teda výkonov PAS, ŠAS, jednodňovej starostlivosti, stacionárov, dlhodobých postelí, špecializovaných nemocníc, atd.

Vybavenie, ktoré pokladám pre akútne postele za štandardné, by mala mať každá predtým II typová nemocnica, to nemôže byť privilégium iba veľkých nemocníc, ale ani si to nemôže dovoliť poskytovatel s malým spádom a teda málo častým využitím.
    Akutně postele musia mať štandardné vybavenie. Každý pacient má právo na lege artis starostlivost. Sme v EU a v 21. storočí.
    Nepredpokládám, že by Laco bol spokojný s tým, že jeho dobrý známy bol prijatý v piatok večer s cievnou mozgovou príhodou do nemocnice, kde nie je CT, alebo CT funguje iba počas pracovnej doby. Ani by ho nepotešilo, keby potreboval umelú ventiláciu a na OAIM slúži chirurg.
    A tiež sa ho chcem opýtať,či by podstúpil kanyláciu centrálnej žily realizovanú kolegom, ktorý výkon počas 20 ročnej praxe robí tretí krát, naposledy pred 10 rokmi.

Vo vyspelých zdravotnických systémoch sa u personálu sleduje i frekvencia výkonov. Chirurg, ktorý neurobí 250 veľkých operačných výkonov ročne, nemá potrebnú rutinu.

Ak chceme donutit poisťovne aby výkony uhradili, musíme ich štandardizovat. Potom nebude problém nepodpísat zmluvu, ak poisťovne nás budú nutit postupovať non lege artis.

Laco
    Participant

Nepredpokládám, že by Laco bol spokojný s tým, že jeho dobrý známy bol prijatý v piatok večer s cievnou mozgovou príhodou do nemocnice, kde nie je CT, alebo CT funguje iba počas pracovnej doby. Ani by ho nepotešilo, keby potreboval umelú ventiláciu a na OAIM slúži chirurg.

Mila Mata
    urcite to nechceme nikto, len skutocnost je taka ze vo velkej krajskej nemocnici vypadne CT /nie na den/ a skutocne sa denne stava ze pacient nie je lieceny. Z pravneho hladiska z viny manazmentu nemocnice? Z praktickeho ze ZP nezaplatila za vykony a nemocnica jednoducho nema z coho kupit lampu? To sa moze stat, a zrejme stane kazdej nemocnici. Jasne, riaditel nemocnice to mohol zatiahnut zo svojho 😀 ..a nemozno mat kazdy stroj 2x v zalohe, mna len hneva beztrestna politika ZP

A tiež sa ho chcem opýtať,či by podstúpil kanyláciu centrálnej žily realizovanú kolegom, ktorý výkon počas 20 ročnej praxe robí tretí krát, naposledy pred 10 rokmi.

nuz, ked sa pozriem, ako sa riesia nocne sluzby, ze napr. lekar RTG musi 1x za 20 rokov urobit tento vykon? nie je to vylucena situacia. Vieme ako su neplatene a obsadzovane nocne sluzby, zakonom urcene, …totiz vieme obidvaja, ze tam nema co hladat ale nie je koho tam dat a su zialbohu horsie veci. Ale spravny personal ma predsa zabezpecit zo zakona manazment prip. odborny zastupca dozriet aby to tak bolo. Spravny personal predsa predpisany je v zakone 578/04 o PZS, naco duplicitne, duplicitnostou to nevyriesime.

Mata Harri
    Participant

@Rudolf Zajac wrote:

Pripravujeme novely zakonov. Okrem zakona o zdravotnom poisteni, kde zacina diskusia s min. financii a min. prace o spolocnom vymeriavacom zaklade, a v ktorom teraz pracujeme na pozitivnom zozname poistencov, potrebujeme zvysit kompetenie Uradu pri kontrole poskytovatelov. Urad jednoznacne musi kontrolovat postup lege artis a kvalitu. Takze ak chcete skuste:
    1. Definovat lepsie ako je t.c. v zakone postup lege artis.
    2. Definovat lepsie ako je t.c. v zakone a nariadeni pojem kvalita

Návrh definícií:

1. Výkony lege artis sú výkony indikované na báze medicínskych dôkazov, urobené bez oneskorenia v čase vzniku a trvania indikácie kvalifikovaným personálom alebo pod kontrolou kvalifikovaného personálu, pomôckami, nástrojmi alebo technikou zodpovedajúcou požiadavkám bezpečnosti výkonu .

2. Kvalita zdravotnej starostlivosti je definovaná ako pomer medzi očakávanými a dosahovanými preventívnymi opatreniami, diagnostickými a liečebnými výsledkami v súlade s existujúcimi medicínskymi poznatkami. Pacientom garantuje istotu lege artis výkonov.

Kvalita zdravotnej starostlivosti je podmienená kvalitou organizačnej štuktúry zdravotníctva,
    kvalitou preventívnych, diagnostických a liečebných postupov a kvalitou dosahovaných výsledkov.

Indikátormi kvality organizačnej štruktúry zdravotníctva sú:
    • dostupnosť potrebnej zdravotnej starostlivosti, potvrdená sieťou zdravotníckych zariadení
    • profesionalita poskytovateľov, potvrdená kvalifikačnými skúškami a licenciami
    • potrebné materiálne a technické vybavenie, potvrdené vypracovanými štandardnými normami

Indikátormi kvality preventívnych, diagnostických a liečebných postupov sú lege artis výkony.

Indikátormi kvality dosahovaných výsledkov sú štandardizovaná morbidita, mortalita, frekvencia iatrogénnych komplikácií, spokojnosť pacientov.

radovan
    Participant

Nerád by som sa opakoval, niečo som už napísal v tejto diskusii vyššie, avšak žiadne reakcie…

Nemyslím si, že by postup lege artis bol práve taký, ako zadefinovala MH. „výkony indikované na báze medicínskych dôkazov, urobené bez oneskorenia v čase vzniku a trvania indikácie kvalifikovaným personálom…“. Už len to samotné „bez oneskorenia v čase vzniku“ nie je celkom dobré (lege artis sa robí aj na waiting listoch, kde ľudia zomierajú). Lege artis (rozumej súdom nepostihnuteľný) postup v Indii je iný ako v USA. Podľa mňa je lege artis kompromis medzi medicínskym state-of-art a ekonomickými možnosťami.

Preto do legislatívy zadefinovať lege artis ako štandardný postup určený autoritou. Autorita (napríklad na pôde Úradu pre dohľad) má byť tvorená:
    1. odbornou spoločnosťou
    2. poisťovňami
    3. ministerstvom
    Samozrejme autorita bude aktualizovať postup podľa akt. vývoja financií a medicínskeho výskumu. Legislatívy sa to nedotkne, definícia zostane.

Nech každý konečne zoberie svoj diel zodpovednosti za zdravotnícku starostlivosť. Ľuďom treba povedať: Lekári a financi sa dohodli že lege artis postup na Slovensku je taký a taký… Ak je totiž lege artis zadefinovaná veľmi široko, poskytovateľ dáva starostlivosť nad finančné možnosti poisťovne a teda na vlastné náklady.

Mata Harri
    Participant

@radovan wrote:

Nerád by som sa opakoval, niečo som už napísal v tejto diskusii vyššie, avšak žiadne reakcie…

Nemyslím si, že by postup lege artis bol práve taký, ako zadefinovala MH. „výkony indikované na báze medicínskych dôkazov, urobené bez oneskorenia v čase vzniku a trvania indikácie kvalifikovaným personálom…“. Už len to samotné „bez oneskorenia v čase vzniku“ nie je celkom dobré (lege artis sa robí aj na waiting listoch, kde ľudia zomierajú). Lege artis (rozumej súdom nepostihnuteľný) postup v Indii je iný ako v USA. Podľa mňa je lege artis kompromis medzi medicínskym state-of-art a ekonomickými možnosťami.

Preto do legislatívy zadefinovať lege artis ako štandardný postup určený autoritou. Autorita (napríklad na pôde Úradu pre dohľad) má byť tvorená:
    1. odbornou spoločnosťou
    2. poisťovňami
    3. ministerstvom
    Samozrejme autorita bude aktualizovať postup podľa akt. vývoja financií a medicínskeho výskumu. Legislatívy sa to nedotkne, definícia zostane.

Nech každý konečne zoberie svoj diel zodpovednosti za zdravotnícku starostlivosť. Ľuďom treba povedať: Lekári a financi sa dohodli že lege artis postup na Slovensku je taký a taký… Ak je totiž lege artis zadefinovaná veľmi široko, poskytovateľ dáva starostlivosť nad finančné možnosti poisťovne a teda na vlastné náklady.

Práve počiatok formulácie rieši tie waiting listy. Výkony postavené na báze medicínskych dôkazov, znamená, že možno robiť waiting listy iba tam, kde je overené, dokázané, že to neohrozuje pacienta. Táto formulácia sa bežne v organizácii ZS používa. Lege artis má vždy rovnaké kritéria, či ide o Slovensko alebo Afganistan. To nie je vec dohovoru, ale exaktných dôkazov. A ďalej píšem – bez oneskorenia v čase vzniku a TRVANIA…..indikácie. To zasa pre tie waiting listy. Čakacie listy nikdy nie sú bez rizika. Preto v zákone sa uvádza poistka, že na listinu nesmie byť zaradený stav, ktorý je neodkladný, a že akonáhle pacient sa stane neodkladným, treba ho z listiny vyňať a hneď riešiť. Existujú čakatelia na transplantáciu orgánov. Opňť podľa medicíny postavenej na báze dôkazov existuje i tzv. urgentný transplant, a je možná i príbuzenská transplantácia. Takže – lege artis si financi , lekári, MZ, posťovne, atd nemôžu odhlasovať.

emed
    Participant

Radovan zadefinoval lege artis : ťlege artis ako štandardný postup určený autoritou.
    Na Kube by tou autoritou mohol byť Castro, u nás by lege artis moho definovať trojčlenný zbor zložený s hlavného odborníka, penzionovaného poisťováka a min. úradníka. Event. by sa lege artis postupy mohli meniť 2x ročne…
    Myslím, že MH má pravdu. Nezamieňajme lege artis postup a kvalitu.
    S otvorenými ústami som čital definície kvality, kt. vyprodukovala MH. Hoci si myslím , že kvalita sa ani nejako exaktne nedá presne zadefinovať, akékoľvek ind.kvality budú stále spochybniteľné …. Ale aj tak klobúk dole.. =D> 😀

radovan
    Participant

My si máme zadefinovať čo je lege artis. Tvorime definicie…

V Indii je lege artis liečba astmy Syntophyllinom. V Afrike je napr. lege artis (na základe evidence based-medicine) vytvorenie spaceru na inhaláciu z Coca-Cola plastovej flaše , fakt, nevymýšľam. U nas je lege artis liečba modernejsia (Symbicort, Seretide….). Ak v Indii liečim Syntophyllinom som právne nepostihnuteľný, u nás som vo väzení (preháňam), takže neviem …

Lege artis neznamená „podľa posledných výdobytkov vedy“. Nešime si na seba bič ! Ak do definície zase dáme všetko top (a poisťovne na to nemajú) budú nás právnici naháňať, že sme nepostupovali lege artis. Poisťovňa bude bokom, jej sa to netýka. A nám zostanú len oči pre plač a ďalšie nepreplatené výkony.

Preto tvrdím, lege artis musí vzniknúť konsenzom… lege artis u nás musí byť to najlepšie na čo máme, nie to najlepšie, na čo majú v USA.

No tak nejaka definicia sa u nas na tom “ blbom“ ministerstve zrodila, myslim, ze ju zajtra zverejnim. A aspon vidite ide o 3 – 4 vety, co tak vsetky zakony. Mimochodoim, dal som novinarom otazku, kolo slov maju vsetky zakony / netto netto/ bez zdovodovaciek a tabuliek. Tak hadajte.

Mata Harri
    Participant

@Rudolf Zajac wrote:

No tak nejaka definicia sa u nas na tom “ blbom“ ministerstve zrodila, myslim, ze ju zajtra zverejnim. A aspon vidite ide o 3 – 4 vety, co tak vsetky zakony. Mimochodoim, dal som novinarom otazku, kolo slov maju vsetky zakony / netto netto/ bez zdovodovaciek a tabuliek. Tak hadajte.

Ak to máte na MZ presne zrátané, tak dokazujete, že máte časové rezervy… 😆 😆 😆

A ake velke, ved to je vidiet, ne?

@Mata Harri wrote:

Ak to máte na MZ presne zrátané, tak dokazujete, že máte časové rezervy… :

Ale no, to len niekto na MZ objavil vo Worde funkciu Nástroje / počet slov – a teraz nám tým vyráža dych 😆 😮 😆 .

Jasne, nie objavil, ale pouzil.

Mata Harri
    Participant

@Dr. Poradovský Juraj wrote:

@Mata Harri wrote:

Ak to máte na MZ presne zrátané, tak dokazujete, že máte časové rezervy… :

Ale no, to len niekto na MZ objavil vo Worde funkciu Nástroje / počet slov – a teraz nám tým vyráža dych 😆 😮 😆 .

Jasné, ale koľko času zaberie otvorenie všetkých súborov so zákonmi, kliknutie na nástroje – počet slov a čakanie, kým sa objaví výsledok? :^o

Hygieia
    Participant

koľko pracovného času tu vedia lekári i minister stráviť a zabiť prázdym tliachaním… Pán R.Z., nepreceňovala by som schopnosti vášho idolu Pažitného, stačí si zalistovať v Obchodnom registri a človeku sa veľa vecí zdá jasnejších… Milá M.H., to vaše pochlebovanie R.Z. je príznačné pre slovenského človiečika týchto dní. Osobne by som si trúfala kanylovať c.ž. aj po piatich rokoch mimo zdravotníctva a urobila by som to známemu radšej, než aby som to nechala urobiť nejakého slúžiaceho docenta Trnavskej univerzity. Pán minister, je smutné, že táto doba a nutnosť (skutočná?) reformovať zdravotnícky systém, umožnili „vystrájať“ na MZ i dobrodruhom ako ste vy… Musíte mať z toho každý večer obrovskú zábavu, čo všetko ste si zase mohli beztrestne dovoliť… Aj s pripitými pochlebovačmi – dúfam, že viete, o čom hovorím… Dôsledkom vašej deformy bude len pokračovanie odchodu mladých schopných lekárov do zahraničia, zakonzervovanie geriatrických múmií s docentúrami a profesúrami TU na rozhodujúcicj miestach, atmosféra strachu a neistoty u radových lekárov, bujnejúca zdravotnícka administratíva a „ekonomické úspechy“ s Vami spriznených distribučných firiem. Nezabudnite, že tu stále žijú ľudia s dostatočnými informáciami o vašich minulých i súčasných aktivitách, o aktivitách vašich poradcov a s dobrou pamäťou… I keď by vaše aktivity neboli motivované pohnútkami, o ktorých som presvedčená ja, ale pohnútkami ušľachtilými, aj tak by to neospravedlňovalo ich dôsledky a následky…

Existuje isty typ diskutujucich, ktorych mimochodom nikto nevola, oni proste su tu. Ich Jasny pozdrav je C e s t p r a ci ! Vsak Hygiea ma nejako meno, nie?

Viewing 15 posts - 16 through 30 (of 75 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Navigate