Človek je tvor nesmrteľný?

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Človek je tvor nesmrteľný?

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 46 až 60 (z celkového počtu 68 )
  • Autor
    Príspevky
  • #1479
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Prisne formalne ta husenica by mala mat zdravotny preukaz. nie?
    Ale vazne, neide o nic ine ako robit v prospech pacienta a nie iba vo svoj prospech. Aj ked to znie jednoducho, nie je to take lahke a pokuesenia /nas hriesnikov/ su velke. A ked uz tat trochu citujem bibliu tak „clovece pomoz si sam a aj boh Ti pomoze“, vulgo BB sa musi v prvom rade sama zo svojich traum vylizat.

    Tá húsenica zdravotný preukaz mala, ale nebol platný v reštauráciach EU…..
    Čo sa týka BB, dovetok citácie má cynický podtón. 10 rokov MZ nerešpektovalo hlasy zamestnancov nemocnice a dosadzovalo riaditeľov, ktorí nemocnicu doviedli do stavu, v ktorom sa dnes nachádza. Je obdivuhodná sila odborného potenciálu, ktorá dokázala údržať vysokú úroveň zdravotných výkonov pri feudálnom spôsobe managementu a vládnucej anarchii v suportívnych činnostiach.

    Ako racionálny optimista si myslím, že BB má dobrý koreň a zabojuje. Ale musí tu byť garancia rovnakých kritérií hodnotenia rovnakých výkonov, ich obťažnosti a kvality. Hoci i za pomoci medzinárodného auditu.

    #1480
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Akj tento stav zapricinilo MZ / a ja viem ze ano/ potom nepotrebujeme audit EU ale nove zakony. nech sa ukaze, kto je najlepsii. O tom to je.

    #1481
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Akj tento stav zapricinilo MZ / a ja viem ze ano/ potom nepotrebujeme audit EU ale nove zakony. nech sa ukaze, kto je najlepsii. O tom to je.

    To beriem. Rezervy sú obrovské. Ešte keby sa zobudil ÚZIŠ a začal poskytovať aktuálnejšie informácie. Ako môže existovať management bez pohotových informácií?

    #1482
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Uzis spi spankom spravodlivych, uz pomaly dozrieva na zmeny, este potrebujem chvilu.

    #1483
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Uzis spi spankom spravodlivych, uz pomaly dozrieva na zmeny, este potrebujem chvilu.

    „Obdivujem“ mentalitu jedincov, ktorí sa nedajú strhnúť žiadnym myšlienkovým postupom, alebo zvedavosťou a 20 rokov robia niečo a nevedia čo a prečo.
    V našej nemocnici 10 rokov dokumentačné sestry nahadzujú do PC každú tabletku, injekciu atd, ktorá sa použila u konkrétneho pacienta a celú zostavu posielajú na výpočtové stredisko. Tam to skladujú.
    Neuvážene som od nich žiadala zostavy za posledné mesiace, s neskrývaným nekľudom prijali moju žiadosť, aby mi položky u pacientov hospitalizovaných na prelome mesiacov spočítali. Nepochopili, nespočítali, iba mi ich zoradili podľa dátumov…… A úprimne sa čudovali, na čo mi to bude. #-o

    #1484
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Riaditel UZISu mi nedavno polsal statisticke hodnotenie roku 2002. Vratil som mu ho s tym, ze v aprili 2004 cakam rok 2003. Ale pozhr, z BB pochadza poslanec, ktory si mysli ze informacne systemy spasia zdravotnictvo a sniva sen o on line riadeni. =D>

    #1485
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Riaditel UZISu mi nedavno polsal statisticke hodnotenie roku 2002. Vratil som mu ho s tym, ze v aprili 2004 cakam rok 2003. Ale pozhr, z BB pochadza poslanec, ktory si mysli ze informacne systemy spasia zdravotnictvo a sniva sen o on line riadeni. =D>

    Informačné systémy síce zdravotníctvo nespasia, ale každý, kto niečo chce riadiť, meniť, tak by mal mať k dispozícii údaje o prostredí, v ktorom sa pohybuje. Predpokladom úspešnosti je správny odhad vývoja a racionálna príprava 2 – 3 krokov dopredu. K tomu potrebuje dostatok profesionálne validných informácií. Rovnako informácie mu poskytnú kontrolu účinnosti krokov už urobených. Rozhodovanie systémom – ja si myslím, že…. je potvrdením amaterizmu.

    #1486
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Suhlasim, malo by to mat tri urovbne
    a/ poskytpvateslek informacie / vnutorne/
    b/ regionalne
    c/ celostatne
    Na to sluzi nieco zo svetovej benky, nieco si musi zabezpecit kazdy sam. Ak poskytovatel ma tvorit zisk, bude mat problemy, ak nebude mat validne, rychle a púresne informacie. Ale aby toto bolo prioritou reformy slovenskej a podciarkujem celo slovenskej reformy, hm, hm.

    #1487
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Suhlasim, malo by to mat tri urovbne
    a/ poskytpvateslek informacie / vnutorne/
    b/ regionalne
    c/ celostatne
    Na to sluzi nieco zo svetovej benky, nieco si musi zabezpecit kazdy sam. Ak poskytovatel ma tvorit zisk, bude mat problemy, ak nebude mat validne, rychle a púresne informacie. Ale aby toto bolo prioritou reformy slovenskej a podciarkujem celo slovenskej reformy, hm, hm.

    Je to vec šikovnosti využitia. Napr. pre argumentáciu. Pre reformu by to poslúžilo na cieľavedomosť krokov a odhad dôsledkov. Pre mňa – predvídať dopady a v predstihu sa pripraviť.

    #1488
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Ja by som celoslovenbske informacie / ktore by mali byt pore centralne potreby/ neprecenoval, navyse k chcemne a my chceme, sa zbavit aj tohop zbytku zriadovatelskych / teda vlastnickych / kompetencii, ktore este mame. Naklady na IS su velmi vysoke a skor ci neskor zistite ze je problem v ich sprave a vyuzivani. V roku 1987 som prvy krat regurelne spracoval digitalny UZ obraz do pamate a zacal som robit tzv Image Processing, az dnes posledne dva roky to dokazu najveacsie foirmy komercne vyuzit. Mam v databaze vyse 17 rokov vyse 3500 pacientov a ich obrazky a dodnes na systeme pracujem. Ale masove nasadenie ako dnes propaguje ktori / cipove karty atd/ no neviem neviem, bude to stat desiatky miliard. Skor si myslim, ze je to dobra opozicna retorika pre pacientov.

    #1489
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Ja by som celoslovenbske informacie / ktore by mali byt pore centralne potreby/ neprecenoval, navyse k chcemne a my chceme, sa zbavit aj tohop zbytku zriadovatelskych / teda vlastnickych / kompetencii, ktore este mame. Naklady na IS su velmi vysoke a skor ci neskor zistite ze je problem v ich sprave a vyuzivani.

    Ale masove nasadenie ako dnes propaguje ktori / cipove karty atd/ no neviem neviem, bude to stat desiatky miliard. Skor si myslim, ze je to dobra opozicna retorika pre pacientov.

    Nemám na mysli computerizáciu ľudí cez čípové karty ( s diaľkovým ovládaním), ale o obyčajné AKTUÁLNE a VALIDNÉ informácie o poskytovateľoch a poskytovaní zdrav. starostlivosti. UZIŠ by mohol pomôcť reforme poskytovaním pohotových údajov o jej praktickej realizácii. Posledná ročenka, ktorá poskytovala konkrétne údaje o nemocniciach, bola federálna.

    O Rooseveltovej nemocnici sa hovorí, že je predimenzovaná personálom. Nemocnica má 1260 postelí, z toho 63 jako OAIM a JIS, o pacientov sa stará 193 lekárov a 632 sestier. Na 1 lekára pripadá prijatých a prepustených 166 pacientov. V chirurgických odboroch na 1 lekára pripadá ročne 290 veľkých (nad 2,5 hod) operačných výkonov – v roli operatéra alebo prvého asistenta. To všetko za teoretického predpokladu, že všetci sú plne kvalifikovaní.

    Aby sme sa mohli k problematike optimálneho počtu zamestnancov postaviť seriózne

    1. – zaviedli sme pre lekárov a sestry „ denný výkaz výkonov“ s vytipovanými profilovými výkonmi, čiže začali sme monitorovať individuálnu výkonnosť zamestnancov. Tam iste najdeme malé rezervy.
    2. – porovnali sme oficiálne normy na jednotlivé pracoviská, vydané MZ, tam sme našli zanedbateľné rezervy.

    Je logické, že chceme naše čísla porovnať s porovnateľnými nemocnicami v Košiciach a Bratislave. Ak inde sú o niekoľko stovák zamestnancov vyššie, tak počkáme, až zredukujú počty na našu úroveň a potom spoločne môžme redukovať ďalej. Ak naše čísla sú dokázateľne vyššie, tak pristúpime nekompromisne k redukcii my.
    Pokladám to za úplne normálny pragmatický postup. S poznámkou, že nie sú dostupné ani bazálne informácie o iných zariadeniach. A čudujem sa, z akých noriem sa došlo k záveru o personálnej predimenzovanosti Rooseveltky.

    #1490
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Nie je to vec cisiel. Majte si ake chcete, musite sa zmenit do konkurencie ceny. To znamena, ze neurologia, kde je na 50 posteli 50 lekarov, nemoze mat taku istu cenu ako kde ich je 8. Ak nie su stavy pod standardami, tak potom kazdy vo svojom zaujme bude znizovat fixne naklady. Dolezite je aby sa cena stala konecne jednym z kriterii pre poistovne.

    #1491
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Nie je to vec cisiel. Majte si ake chcete, musite sa zmenit do konkurencie ceny. To znamena, ze neurologia, kde je na 50 posteli 50 lekarov, nemoze mat taku istu cenu ako kde ich je 8. Ak nie su stavy pod standardami, tak potom kazdy vo svojom zaujme bude znizovat fixne naklady. Dolezite je aby sa cena stala konecne jednym z kriterii pre poistovne.

    I to je vec čísel. Aby som zvolila dobrú stratégiu i taktiku existencie nemocnice v konkurenčnom prostredí, hľadám údaje o nákladoch konkurenčných pracovísk. Počty zamestnancov, postelí, pacientov, náklady, to všetko mi pomôže sa orientovať, ale k tomu mi chýbajú rozhodujúce údaje – Cost containement.

    Vo svete je to štandardný princíp posudzovania cien, u nás neznámy. V rámci výkonového a ekonomického auditu pracovísk nemocnice v zmysle cost containement roztriedili sme výkony do kategórií a som zvedavá, ako sa máme zmestiť do ceny konkurencie u výkonov, ktoré robíme na Slovensku iba my…(dokumentáciu posielam k nahliadnutiu)

    #1492
    Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

    Ad MH

    I to je vec čísel. Aby som zvolila dobrú stratégiu i taktiku existencie nemocnice v konkurenčnom prostredí, hľadám údaje o nákladoch konkurenčných pracovísk.

    Ak hovoríme o zavedení trhových pravidile do zdravotníctva, tak potom tieto informácie budú chránené ako obchodné tajomstvo, naopak, nadmerná komunikácia rovnocenných ZZ by zaváňala kartelom.

    Ad p.m.

    To znamena, ze neurologia, kde je na 50 posteli 50 lekarov, nemoze mat taku istu cenu ako kde ich je 8.

    Možno sa ešte pamätáte, keď som Vám raz písal o pokuse v ramcí efektivizácie zaviesť systém 2,0/1,8 t.j. 2,0 práce zan 1,8 platu (o pomere možno vyjednávať – zamestnávateľ by chcel inf/1,0 alebo menej zamestnanec 1,0/inf 😀 ) protiargumentáciou od vedenia bolo, že nemožno podliezať personálne štandardy, tak som sa snažil vec dotiahnuť dokonca a odpoveď z MZ potvrdzuje, že je to možné. Zaujímavé, že o takúto racionalizáciu nemajú niektorí menežeri záujem i keď iniciatíva výjde zdola (alebo práve preto #-o )

    #1493
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Anton Hanušín wrote:

    Ak hovoríme o zavedení trhových pravidile do zdravotníctva, tak potom tieto informácie budú chránené ako obchodné tajomstvo, naopak, nadmerná komunikácia rovnocenných ZZ by zaváňala kartelom.

    No, to by sme nemuseli poskytovať ani odborné informácie, čo a ako robíme. Ale vážne. Sme štátne zariadenia, žijeme z financií poistencov, asi by sme mali mať povinnosť poskytovať informácie o tom, ako s nimi gazdujeme. A v našom záujme je i kontrola, ako sa platia výkony inde, dnes sa platia historicky podmienenými paušálmi a neriadia sa poskytovanými výkonmi. Na neurológii za ten istý paušál hospitalizuje sa chronická vertebrobazilárna insuficiencia i systémový lupus s postihnutím CNS alebo Guienne Barré sy.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 46 až 60 (z celkového počtu 68 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate