Čo tak začať s ozajstnou reformou zdravotníctva?

Pravdepodobne všetci varia polievku z vriacej vody. Túto základnú kuchársku poučku vieme skoro všetci. Podobne vieme, že keď máme 30 korún, nemôžeme si kúpiť vec za 50 korún. A taktiež asi všetci vieme, že keď je spotreba benzínu v aute 10 litrov na 100 kilometrov, to auto asi ťažko prejde 200 kilometrov. Iba ak na dlh, alebo ak benzín bude zadarmo. Ak si myslíte, že sú to banality, tak toto naši zdravotnícki „šéfovia“ asi ešte nevedia.

Tento týždeň sa začal tým, že boli zatvorené skoro všetky lekárne. Lekárnici takto protestujú proti spôsobu oneskorovania úhrad ich faktúr poisťovňami, hlavne najväčšou – Všeobecnou. Súčasne sú lekárnici veľmi nespokojní s tým, že v parlamente je pripravená vládna novela zákona, ktorej prijatím by nemali plne garantované úhrady za tie poisťovne, ktoré už zanikli, alebo ktorým zánik hrozí. Inak povedané, po krachu poisťovne by veritelia dostali len toľko, koľko by sa podarilo zabezpečiť inkasom jej pohľadávok od jej neplatičov.

Lekárne však okrem toho zistili, že zvýšenie plošných miezd zdravotníckych pracovníkov v štátnych nemocniciach, keďže je len jeden objem peňazí pre celé zdravotníctvo, výrazne prehĺbi oneskorenie úhrad ich faktúr. A dodávatelia liekov do lekárni tiež nemôžu donekonečna čakať a „pritvrdzujú muziku“.

Ak si nakoniec niečo lekárne vybojujú, logicky sa zasa ešte viacej oneskoria úhrady súkromným lekárom, ktoré tiež meškajú 4-5 mesiacov, a teda budú meškať ešte viac. Aj laikovi je jasné, že čo nevidieť začnú „bojovať“ súkromní lekári. A tak to pôjde dookola. Pritom aspoň niektorým odborníkom je jasné, že najmenej efektívne využívajú ťažko obmedzené zdroje štátne nemocnice. Skoro ako zákon platí pravidlo, že čím lepšie je financovaná nemocnica, tým horšie hospodári, tým drahšie a menej výhodne nakupuje tovary a služby.

Reformovať služby – a medzi ne zdravotníctvo nepochybne patrí – môžete vtedy, keď existujúci systém „svätí“ aspoň aké-také ekonomické kritériá. Ak však chýba konkurencia, ak nefunguje ekonomická motivácia, ak neplatia aspoň základné ekonomické kategórie, ako sú cena a efektivita, tak potom sa nemôže nik čudovať, že z občanov, a hlavne pacientov sa stávajú rukojemníci a čaká ich, žiaľ, viac- menej horúce obdobie a nebude to leto.

Rudolf Zajac

(Autor je lekár a poradca ANO pre zdravotníctvo)

Zdroj:
Národná obroda 23. 5. 2001

Leave A Reply

Navigate