Eva Vnencakova

Reakcie

Zobrazujú sa 4 príspevky - 1 až 4 (z celkového počtu 4)
  • Autor
    Príspevky
  • odpoveď na: je to naozaj tak? #4873
    Eva Vnencakova
    Účastník (Participant)

    Chcem reagovať na mail z Košíc.
    Pri údaji o mzde lekára s troma atestaciami a 20-ročnou praxou som siahla hneď po kalkulačke a prerátala som si nové tarifné platy v našej
    nemocnici aj staré tabuľkové platy a musím povedať, že podľa mojich prepočtov by mal predstavovať plat- hrubá mzda- bez služieb a príplatkov
    asi dvojnásobok uvádzanej sumy. Z toho vyplýva alebo nepresnosť v údajoch, alebo veľký rozdiel v mzdách zdravotníckych pracovníkov podľa jednostlivých regiónov Slovenska.
    Vieme všetci, že mzdy zdravoníkov sú poddimenzované aj vrámci slovenského hospodárstva a ešte viac v porovnaní s EU. Myslím si, že jedinou cestou je presvedčiť všetkých kompetentných (vládu,parlament atď.) , že do rezortu zdravotníctva je nutné zvýšiť prídel peňazí. Lebo nedofinancovanie sa bude dotýkať nie len miezd zdravotníkov, ale aj zdravotnej starostlivosti ako takej.

    odpoveď na: Revizny lekar – co o tom vieme? #4718
    Eva Vnencakova
    Účastník (Participant)

    Pán minister, fakt ste mali pravdu, že som neprečítala vstupy Revízor I.až V. dosť pozorne. Myslím, že táto úvaha stojí za to, a vytlačila som si všetky diely.
    Pri snahe dopátrať sa k novým návrhom ktalógu výkonom som získala Vašu prezentáciu z 8.7.2005. V príncípe a v základných krokoch nemám a
    ani nemôžem mať žiadne výhrady. Naopak za geniálne pokladám objevenie kľúča, na základe ktorého sa bude aj budúcnosti môcť upraviť
    miera spoluúčasti pacienta podľa politických či ekonomických požiadaviek
    a možností.
    No žiaľ, aj na príkladoch, ktoré sú tam uvádzané ( napríklad predoperačné vyšetrenie aj s EKG alebo klinické vyšetrenie pri podozrení z malígného melanomu ) je zjavné že odborná práca lekára je stále nízko hodnotená, nedocenená. Počítam s tým, že to boli len príklady. Ale obávam sa, aby sa nedostali aj do reality nového katalógu.
    Len si predstavme, aká je hodinová sadzba za prácu automechanika v servise a porovnajtme to s prácou lekára.
    Aj prirovnanie k stavebnici LEga sa mi zdá výstižné. No mám obavy, aby
    sme sa veľmi nesústredili na hodnotu jednotlivých dielcov stavebnice a zabudneme, že hodnotu má aj to, kto tie dielce ukladá a že musí vedieť , kde a ako má ten ktorý dielec položiť.
    Viem, že toto je prevážne záležitosť odborných spoločnosti. Aj v doteraz
    platnom katalógu výkonov je vidieť, ktorý odbor do akej miery dokázal presadiť hodnotu práce svojích členov. ( Všimnite si len rozdiel v dodovaní
    práce psychiatrov a práce internistov).
    Bola by som Vám veľmi vďačná, ak by sa našiel spôsob, ako vyriešiť aj tento problém. Verím, že by to ozdravilo vzťahy aj v lekárskej obci aj medzi implementátormi reformy a poskytovateľmi zdrav. starostlivosti.

    odpoveď na: Paradoxy reformy #4387
    Eva Vnencakova
    Účastník (Participant)

    Vďaka, pán minister, ohľadom transformačných projektov, ste ma trocha upokojili.
    V “ Rooseveltke“ sme už všetci znepokojení. Je zvláštne, že sa neusilujeme čím skôr prejsť na akciovku, a tá nech urobí ďalšie potrebné kroky, aby prežila.
    Jeden z transformačných projektov plánuje odštátnenie niektorých oddelení. Okrem toho, že tieto oddelenia nie sú pre bezprostrednú existenciu nemocnice nepostradateľné, je pravdou aj to, že sú tieto oddelenia ziskové. Prečo, teda, sa ich má nemocnica vzdať? Nie je to len vyberanie hrozienok?
    A naviac sa už vopred hovorí o konkrétnych osobách a „eseročkách“, ktoré by mali jednotlivé oddelenia dostať. Nebude tam šanca aj pre iných, napríklad pre zamestnanecké projekty??
    P.S. Pán minister, dôverujeme Vám.

    odpoveď na: Revizny lekar – co o tom vieme? #4716
    Eva Vnencakova
    Účastník (Participant)

    Už dávnejšie sledujem toto fórum a hodnotím ho veľmi pozitívne, no až teraz som nabrala odvahu niečo napísať. ( Vďaka za takúto možnosť)
    V čase, keď sa tvorí, rsp. zdokonaľuje systém ohodnocovania zdravostných výkonov, chcem poukázať na niektoré ( určite mnohým známe) skutočnosti, ktoré sú ďaleko od toho, aby objektívne ocenili prácu-výkon, ktorý sa za číslom kódu skrýva.
    Konkrétne: kompletné klinické vyšetrenie: kód 60, počet bodov 350, cena pri O,40 Sk-hodnote bodu je 140 Sk brutto. Tento výkon okrem toho, že ho vykonáva lekár-špecialista ( samozrejme so sestrou), musí trvať viac ako 30minút. čo všetko samusí za tých 30minút stihnúť je presne uvedené v „bodovníku“. Ale poďme dalej. Ak by lekár špecialista pracoval denne (spolu so zdrav. sestrou) 8 hodín, vyšetrili by totálne využitom čase ani nie 16 pacientov, to znamená že denná tržba by predstavovala 2 240 Sk.
    Ďalší príklad: Predpis receptu, alebo viacerych receptov. Donedávana to bol kód č.71 v hodnote 35 bodov t.j. 14 Sk!!!! Rozhodnutím napíslať liek na recept vydáva lekár „objednávku“ a zároveň „faktúru“. Otvára obchodný mechanizmus, pri ktorom každá zainteresovaná strana dostáva zisk.Každá, okrem lekára. Ale nehovorme o zisku. 14 Sk nepokryje ani náklady na blanketu receptu a čas potrebný na vypísanie receptu.Aj keby
    hodnota receptu spočívala len v jeho vypísaní a robil by to človek so základným vzdelaním 14 Sk by nemohli pokryť ani jeho náklady. ( Ozaj,ktovie koľko receptov by takto stihol vypísať za 1 hodinu a koľko za 8 hodín?) Isto by ho táto práca neužívila. Ako má teda podobne honorovaná činnosť užíviť zdravotníkov?
    Este ďalšia ukážka :týka sa rozdielu ocenenia práce napr. psychiatra v porovnaní s prácou napr. internistu , geriatra alebo iného klinika, ktorý pri svojom výkone nepoužíva techniku. Každému zo zainteresovaných je jasné, že získať na výkonoch sa dá len ak používaš inštrumenty alebo techniku vôbec. Hodnota ľudskej práce a práce lekára zvlášť je evidentne
    podhodnotená. Len psychiatri dokázali pri tvorbe doterajšieho „bodovníka“zohľadniť o niečo lepšie prácu lekára ( aj keď nepoužíva prístroje, len svoj um a svoje skúsenosti) viď . kód 821 s bovým hodnotením 750 bodov, čo obsahom zodpovedá už spomínanému výkonu č. 60 za 350 bodov. JE to asi 2násobný rozdiel a naviac tento výkon nie je vymedzený na trvanie viac ako 30minút.
    Týchto rozdielov a neadekvátností je ešte oveľa viac. NEchcem ďalej unúvať. Rada by som prispesla , ak by to bolo možné k tvorbe nového ohodnotenia výkonov. No podľa mojich informácii, nie sú zatiaľ ani na pripomienkovanie.

Zobrazujú sa 4 príspevky - 1 až 4 (z celkového počtu 4)
Navigate