genericka substitucia – pokr.

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve genericka substitucia – pokr.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 58 )
  • Autor
    Príspevky
  • #281
    Marian Svirloch
    Účastník (Participant)

    Ano,pozeral som sa.Ale mam niektore vyhrady: fixny doplatok je nestandardna metoda,ktora vobec neriesi korupciu v preskripcii. Jeho nevyhodou je, ze sa da medialne zneuzit a u vacsiny pacientov naraza na pochopitelny odpor a vyvolava averziu voci reforme. Genericka substitucia je nastroj, proti ktoreho zavedeniu bojuju len vyrobcovia originalnych pripravkov (viem ze su to silne tlaky a predpokladam,ze spojene s lukrativnymi korupcnymi ponukami). Ale je to skutocne jedina liberalna metoda,ktora na trhu dokaze urobit poriadok s cenami a co je nezanedbatelne „zarobi“ na tom aj pacient.A dá sa to medialne velmi dobre pouzit na zabezpecenie priechodnosti menej popularnych krokov-nikde zarobis,niekde prerobis ale vysledok je ze sa o teba kvalitnejsie postaraju – takto by som to ponukol verejnosti.

    #995
    Rybakova
    Účastník (Participant)

    Prečo ÁNO generickej substitúcii liekov?
    Generická substitúcia liekov už niekoľko rokov úspešne funguje v našej nemocnici.A myslí, že nielen v našej. Stačila len dohoda nemocničnej lekárne s primármi oddelení, podľa ktorej má lekáreň právo objednať a na oddelenie dodať najlacnejšie dostupné generikum. Tu sme totiž v jednom finančnom balíku spolu lekári aj farmaceuti a tak je to náš spoločný záujem.
    Ak lekár z dôvodu neznášanlivosti lieku pacientom požaduje originál, stačí telefonický dohovor . Tam, kde sú medzi lekárom a farmaceutom dlhodobo korektné vzťahy, sa to určite nezneužíva.
    Za minulý rok sme len v našej stredne veľkej nemocnici / 660 lôžok/ušetrili generickou substitúciou liekov takmer milión Sk.
    Len niekoľko príkladov, v akých cenových reláciách sa pohybujú ceny
    rovnakých balení liekov od rôznych výrobcov / 1.cena-najlacnejší, 2.cena- najdrahší/:
    antitrombin : 5492,80 – 7036,80 Sk
    dobutami : 191,80 – 369,80 Sk
    acidum ascorbicum inj.: 223,08 – 273,10 Sk
    tramadolum cps. : 83,12 – 128,30 Sk
    cefotaxim : 43,- – 109,- Sk
    propofolum : 1 111,30 – 1 309,26 Sk
    cefuroxim inj.: 86,30 – 110,14 Sk
    ibuprofenum : 41,89 – 92,- Sk
    …atď.
    Nehovoriac o tom, že vďaka generickej substitúcií , ktorá v nemocniciach nemusí čakať na niekedy ťažkopádnu legislatívu, nakupujeme dlhodobo niekoľko druhov liekov za ceny výrazne nižšie ako sú ceny zakategorizované . Aspoň jeden príklad: originál ampicilin / sulbaktám inj., s cenou stanovenou MF v kategotizačnom zozname na 250,60 Sk, niekoľko rokov nakupujeme za 96,- Sk / vďaka vstupu generického výrobku slovenského výrobcu/ , tohto roku za cenu ešte nižšiu.

    Takže spriechodniť legislatívne túto možnosť aj v neštátnom zdravotníctve by mohlo byť jednou z ciest, ako znížiť náklady na lieky
    / platí aj o ŠZM /a ušetriť z finančného balíka, ktoré má naše zdravotníctvo k dispozícii.

    #996
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Lenže pozor, ine je toto robit v nemocničnej lekarni a ine vo verejnej. Napriek tomu genericka substitucia je bezpečne naš cieľ.

    #997
    MUDr. Gejza Banyasz
    Účastník (Participant)

    V Nemecku to funguje aj vo verejnej.

    #998
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Ano, pripravovali to 8 rokov, zavadzali postupne, dolezite je totiz aby lekar pioznal molekulu. Ale hadajte, kto najvioac bude bojovat proti genmerickej substisucii? MZ urcite nie pretoze uz v pripravovanej novele 140 ju pripustame.

    #999
    Marian Svirloch
    Účastník (Participant)

    Nemyslim,ze lekar musi nutne poznat molekulu.Ak o to pacien poziada v lekárni,tak tam nie je (nemal by byt..) ziaden problem tu genericku substituciu urobit k spokojnosti pacienta-jeho narokov i penazenky.A kto proti tomu bude bojovat?Tí čo už nebudú moct profitovat z tychto pofidernych kseftov.Uz som cital v tlaci rozne „odborne “ članky na tuto temu a z ponukaneho nazoru bolo zrejme kto to zadal.

    #1000
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Musi, ale to je iný proble, sme vsetkymi 10 za gen. substituciu a zavediemne ju. Nakoniec asi ste si vsimli ten krik v parlamente,. ked sme presadili lahsi vstup generik na trh.

    #1001
    Marian Svirloch
    Účastník (Participant)

    V podstate by mal,ale nie je to absolutna nutnost a myslim,ze to ani ovladat nebudu…Az na malu mensinu.Poznam to z praxe.Ale to nie je ten hlavny problem.Preco nemedializujete gener.substituciu?Bojovat proti farmlobby je tazke,ale ak sa pacient korektne informuje,co ho caka (a caka ho v tomto pripade podstatne menej platenia),tak vas podpori vacsina.

    #1002
    Sevcek Michal
    Účastník (Participant)

    ako som napisal, prosim o pomoc, kedze ako ja hovorim, co sa tyka zdravotnictva, som len pouzivatel. jedno mi nie je jasne. ak mi lekar predpise nejaky liek (original), moze mi lekarnik namiesto neho dat generikum?
    Dakujem Michal Sevcek

    #1003
    Rybakova
    Účastník (Participant)

    Zámenu originálneho lieku za generikum v neštátnej lekárni zatiaľ legislatíva neumožňuje, aj keď podľa slov pána ministra je to jedným z cieľov MZ.

    #1004
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Kliknite si na www. health.gov.sk, najdite si pripomienkove konanie,. navrh novely 14O a tam mate genericku substituciu ako vysitu. Sam som zvedavy, ako bude reagovat lobby lekarnikov a distributorov.

    #1005
    Marian Svirloch
    Účastník (Participant)

    Myslím,že ako o východisku z indukovanej preskripcie som vám o generickej substitúcii písal už dávnejšie.Aj o tom,že „fixný“ doplatok pacienta je neštandardný a nie najslušnejší spôsob ako ušetriť na nákladoch na liekoch.Dá sa chápať ako spoluúčasť pacienta na oddĺžení
    zdravotníctva, ale nie ako normálny trhový mechanizmus. Ak by ste všetky lieky, ktoré su voľnopredajné zaradili už pri tejto kategorizácii
    ako plne platené pacientom-podotýkam,že sú to lieky z nižšej cenovej kategórie-bol by to celkom dobrý krok.Druhým mohlo byť zníženie
    úhrady poisťovnou o nejaké to percento a doplatok mohol byť ponechaný
    ako pohyblivý nech sa výrobcovia „vyšantia“.Robia to aj tak pokútnejším spôsobom a preskripciu indukujú ďalej. (lieky Nebilet,Lipanthyl a.i. )

    #1006
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Genericka substitucia tak ako ju pripravujeme bude sice vyznamnym, ale pomerne komplikovanzm procesom. Zacneme samozrejme tam, kde to najkviac boli a to bude kardio, a statiny.
    Co sa tyka fixneho doplatku, tak mame s nim len tie najlepsie skusenosti. To co ste proiti nemu mali ako netrhovy a podobne je hlbokjy omyl. Prave metoda trhu vyrazne znizila ceny, ktore vyrobcovia / resp. distribucia/ ponukli a ponukaju. kategorizacia vo februari bude len kategorizacia cien, teda vpustime automaticky lacnejšie liečivo. Ale fioxny doplatok rieši iný problem, aby nam po kategorizacii fiormy nepustili cenu o vyšku doplatku a tak sa NECHTIAC stane plne hradney a teda aj vysoko odbytovy. A toto chvala bohu funguje skvele a viem, ze sa to bude sirit po europe.

    #1007
    Marian Svirloch
    Účastník (Participant)

    Hmm.Ma to jeden hacik.Pri generickej substitucii by moznost indukovanej preskripcie poklesla na minimum hlavne z dovodu,ze lekar by prestal mat maoznost a dovod ju indukovat preto ,lebo uz by nemal z toho ziaden benefit.takze obava z toho,ze doplatok by poklesol na nulu a spotreba by sa zvysila nie je velmi opodstatnena,ale dost diskutabilna.A uspora pri poklese uhrady poistovne pausalne povedzme o cca 10 percent a ponechani doplatku na trh by bola trojnasobna:
    1.poistovna by znizila naklady na lieky
    2.pacient by platil menej
    3.pacient by dostal vsetko,co potrebuje lege artis bez obav lekara,ze prekroci limit
    Ale pripustam,ze prax sa moze od teorie trochu lisit

    #1008
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Tak este trochu iny pohlad.
    Zo 100% liekov je 24% originalov, 12 % vzacnych generik / najviac jedno ku originalu/ a 64% generik.
    Vo vydavkoch nam skupina originalov a vzacnych / teda spolu 36% liekov/ berie 64% vydavkov. 64% generik iba ten zbytok. Pri generickej substitucii „hrame“ o 34% balik peňazi, fixnym dopolatkom riesime malo liekov ale vela penazi.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 58 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate