Kto čo

Zavolala mi jedna známa, onkologická pacientka, či nemôžem nejako urýchliť jej histologické vyšetrenie, na ktoré už mesiac čaká a lekári nemôžu rozhodnúť o ďalšom liečebnom postupe. Ježišmária, už ani toto nefunguje? Ani to, je to pravda, zdravotníctvo je zdevastované. Zle je v ňom pacientom, pracovníkom, lekárom, sestrám, v podstate všetkým. Kde sú? Prvé roky družina zo stajne Smer mohla všetko zlé zvádzať na Zajaca, a to aj poctivo robili. Ale medzitým do systému vtieklo 40 miliárd eur, suma, ktorú si bežný človek možno ani nevie predstaviť.

Kde sú?
Aký je stav zdravotníctva? Ako je možné, že pacienti sa musia naháňať, aby im niekde urobili nejaké vyšetrenia, alebo zohnali nejaké lieky? Naháňanie a čakanie sa stali denným chlebíkom tisícov pacientov, rovnako ako za „socíka“. A žiaľ, platí to aj pre onkologických pacientov. Krízový manažér dosadil do Národného onkologického ústavu riaditeľa s povesťou blázna, ktorý zdevastoval už jednu nemocnicu, tak mu dali ako prémiu ďalšiu. Z perfektného zariadenia je za pol roka ruina, krízový manažér je na smetisku dejín a zvyšok rady riaditeľov NOÚ sa podľa denníka SME zaujíma o to, KTO „vynáša“ informácie z ústavu, namiesto, aby sa zaujímali, ČO sa vynáša.

Nie o rozkrádaní
Spomínam si, keď som ešte pracoval v UNBA, že mi poslali z personálneho oddelenia, tak ako každému inému, aby som podpísal nejaké vyhlásenie, že v súlade so zákonom 576/2004 o zdravotnej starostlivosti nebudem hovoriť tretím stranám o tom, čo sa v nemocnici deje. Áno, zákon zakazuje hovoriť, ale nie o nečestnostiach a rozkrádaní, ale o zdravotnom stave pacientov ľudom, ktorí nie sú v zákone uvedení. Tiež sa to ľudovo volá lekárske tajomstvo. Nuž keby som ten zákon nestvoril, možno by som aj podpísal, ale o takom, aby ľudia boli ticho, keď sa prepisuje zdravotná dokumentácia alebo sa kradne, tam nie je ani slova. Nepodpísal som a našli jednoduché, tak trochu boľševické riešenie, nepredĺžili mi zmluvu. Socializmus, v ktorom som žil 40 rokov, bol hnusný režim, totalitný, neľudský. Vtedy bolo dôležité KTO, pretože ČO bolo nadiktované zhora. Ale posledných 28 rokov by malo platiť ČO, a nie KTO. Je to tak pani ministerka?

MUDr. Rudolf Zajac
Autor je bývalý minister zdravotníctva

Zdroj:
Zdravotnícke noviny 17/2018, 24. 4. 2018

Leave A Reply

Navigate