Poturčenec

Do parlamentu doputoval zákon o Lekárskej službe prvej pomoci – LSPP. Stanovuje pevnú sieť LSPP, jej financovanie, spôsob získania oprávnenia a iné veci. Sám osebe je zbytočný, okrem iného aj preto, že definuje starostlivosť iba do nejakej hodiny – nie 24 hodín – a najmä preto, že tých bodov v pevnej, štátom utvorenej sieti, bude menej, ako je doteraz.

Vznikla tak novela viacerých zákonov a ako to už býva, diabol sa skrýva v maličkostiach. Reformné zákony z roku 2004 boli koncipované na dvoch princípoch. Prvý: čo nie je zakázané, je povolené. Druhý: boli apolitické, pretože ponechali rozhodnutie o základných parametroch vrátane spoplatnenia služieb a zdravotnej starostlivosti na vláde.

Celý systém sme nazvali modelom inteligentnej spoluúčasti pacienta, najmä preto, že v podstate môže vláda ihneď plniť svoju zdravotnú politiku. Zákony potvrdzujú legitimitu spoplatnenia čohokoľvek, podzákonné normy – nariadenia vlády potom realizáciu. Napríklad spoplatnenie služieb je v schválených zákonoch, výšku poplatkov určuje vláda vo svojom nariadení. Po nástupe prvej Ficovej vlády do nariadenia vlády vpísali nuly namiesto 20 a 50 korún a bolo po poplatkoch.

Ani jeden z doterajších štyroch Ficových ministrov nepotreboval siahať do zákonov a vystačil si s nula nariadeniami.

Až musel prísť nestraník, aby novelou týkajúcou sa LSPP plus troch zdravotníckych zákonov chcel vymazať poplatky (za stravu a ubytovanie v nemocnici), pretože v návrhu zákona taxatívne napísal nuly a ruší nariadenia vlády.

Z faktického hľadiska to nič neznamená, veď poplatky sa aj tak už 12 rokov neúčtujú. Z legislatívneho hľadiska to však znamená, že až raz príde rozumnejšia vláda, a ona príde, bude požadovať vyššiu zodpovednosť občanov, poskytovateľov a poisťovní.

Autor je bývalý minister zdravotníctva

Zdroj:
Zdravotnícke noviny 31/2017

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: