Áno a nie na červený spôsob

ANALÝZA Rudolfa Zajaca: Už sa v nich takmer nikto nevyzná. Hovoria aj áno, aj nie. Napríklad investor Tomáš Chrenek. Privatizoval okrem iných aj miliardové Třinecké železiarne, investuje už aj na Slovensku – do zdravotníctva. To treba podporiť. Horšie je, keď po získaní 51 percent poisťovne Apollo vyhlásil, že zisk v zdravotnom poistení vlastne netreba.

Tak načo tam liezol? Aby mal odkiaľ financovať päť či šesť nemocníc, ktoré buď vlastní, alebo získa v pripravovaných PPP projektoch? Alebo aby mal peniaze na svoju distribučnú firmu, ktorá získala najväčší podiel v dodávaní drahých liekov pre najväčšiu (samozrejme štátnu) zdravotnú poisťovňu? (Tie podľa premiéra Fica zisk tvoriť môžu.) Ako ho poznám, je to šikovný a inteligentný človek. Škoda, že sa nechal „dokopať“ k takýmto výrokom. Asi by inak od „parlamentného ministra“ Pašku nijakú pomoc nezískal.

Ministerstvo, teraz pod Rašiho vedením, ide druhý raz zlučovať dve štátne poisťovne. Ale keď sa na to hlbšie pozrieme, zlučovať ich vlastne nejde. Raši je tiež inteligentný mladík. Preto celkom dobre nerozumiem, či mu ministrovanie stojí za takéto „tajtrlíkovanie“. Či sa mu oplatí na zvyšok života zostať nesvojprávnym referentom.

A predseda úradu pre dohľad Demovič? Najprv podpíše, že súhlasí so znížením základného imania zdravotnej poisťovne Dôvera, aby potom povedal, že vlastne nesúhlasil, len to spískal nejaký jeho referent. To je naozaj skvelá obrana. On predsa podpisuje za seba ako predseda alebo za inštitúciu. Demovičovi by nepomohli nijaké nové kompetencie, po ktorých volá. Jediné, čím by pomohol on, je prestať robiť to, na čo nemá spôsobilosť.

A riaditeľ Sociálnej poisťovne Muňko? Ten pokojne povie, že druhý pilier dôchodkového systému je v krachu. Ale potom od neho za nič na svete nedostanete, ako na to prišiel. Papagájoval, čo sa jeho straníckemu bosovi prisnilo?

Predseda parlamentu Paška povie, že prezidentské voľby by mohli byť už vo februári. Akoby demokracia bola iba o tom, čo teoreticky zo zákona smieme. Priskorý termín by pomohol dnešnému prezidentovi.

Najhorúcejšia protikandidátka Radičová, ktorá ma podporu parlamentnej aj mimoparlamentnej opozície, však namiesto toho, aby ľuďom jasne ukázala, aký rozdiel musí byť medzi komunistickým a nekomunistickým kandidátom, namiesto toho, aby jasne pomenovala veci, iba jemne zašepká čosi o tom, že je to nefér.

Už ste videli niekedy komunistov aby sa správali fér?

Rudolf Zajac

exminister zdravotníctva

Zdroj:
Pravda 16. 12. 2008

Leave A Reply

Navigate