Rusko je fušer?

„Vie vytvoriť dojem úplne ubitého na smrť,“ myslí si Rudolf Zajac o predsedovi ANO

Nie je to tak dávno, čo ho predseda Aliancie nového občana Pavol Rusko oslovoval Zajko a ako odmenu za reformy mu daroval kôš plný mrkvy a kapusty. Udalosti posledných dní však spôsobili, že teraz sa jeho meno nachádza na Ruskovej čiernej listine. Napriek tomu o šéfovi ANO hovorí, že osobne s ním problém nemá, pretože nikdy neboli veľkí kamaráti. Nebol vraj jeho pusipajtáš, nechodili spolu na dovolenky a nemali spoločný biznis. S ministrom zdravotníctva RUDOLFOM ZAJACOM (54) sa rozprávala JANA MAJEROVÁ.

Čo by ste urobili, keby sa Pavol Rusko prisťahoval do vašej bytovky?

Nech sa páči! Aspoň by cez televíziu Markíza zariadil, aby nám lepšie čistili garáž, lebo je tam strašná špina.

Ako ste vnímali jeho vyjadrenia typu môj Zajko či darčeky vo forme koša s mrkvou?

Ja som si skoro s nikým netykal a vždy som aj jemu hovoril: „Netykajme si, lebo pri tykaní sa aj dusnejšie nadáva.“ No a tá hlúposť s košom mrkvy… Je to taký najprimitívnejší asociačný systém, lebo keď poviete zajac – vybaví sa vám mrkva. Nehovorím, že ma to nadchýnalo, nehovorím, že som bol natešený. Nezdalo sa mi to primerané už aj preto, že som od neho podstatne starší. Keď si však myslel, že toto je jediné nešťastie v politike, ktoré by ma malo postretnúť, tak mi môže pokojne aj vagón mrkvy pristaviť, to by ma netrápilo. Je to však neúcta k druhému.

Zástancovia Pavla Ruska tvrdia, že je vynikajúci manažér. Myslíte, že to je mýtus?

Ale on nepochybne je vynikajúci manažér. Priniesol veci, ktoré nie sú v politike obvyklé, či už je to rýchle a razantné rozhodovanie, alebo ťah na bránu. No doniesol aj iné veci – požičiavanie peňazí, platobnú neschopnosť. Uvidíme, čo bude teraz s financovaním jeho života. Možno sa však práve ukazuje, že v tej politike precenil svoje manažérske schopnosti, pretože v politike sa to nedá robiť ako v biznise.

Čo stratila vláda jeho odvolaním z postu ministra hospodárstva?

Štyroch poslancov v parlamente. Ale myslím si, že tá cena je v poriadku aj pri predstave predčasných volieb. Je škoda, že panie poslankyne sa tak vehementne postavili na stranu Paľa Ruska, pretože tam nešlo o politický spor, nešlo o spor hodnôt liberalizmu, tam išlo o otázku, či možno garantovať zmenky politickou značkou.

Vraj vo vláde dobre vychádzate s ministrom Palkom. Nevyčítal vám to niekedy Pavol Rusko, ktorý Palka nemá v láske?

Osobné vzťahy nikdy neprenášam do politickej komunikácie. Dokonca v istej chvíli sa Hrušovský s Ruskom dohodli, že budem s Palkom robiť akéhosi neverejného vyjednávača, aby som hľadal priestor na obrusovanie hrán medzi KDH a ANO. Treba povedať, že nikdy sme žiadny priestor nepotrebovali hľadať, pretože skôr, ako sme išli niečo obrúsiť, sa ukázala situácia ako úplne neudržateľná.

Už ste naznačili isté sklamanie z rozhodnutia poslankýň ANO, ktoré sa postavili za Pavla Ruska. Čo ich podľa vás k tomu viedlo? Veď v minulosti sa práve ony stali neraz terčom posmechov aj zo strany samotného predsedu ANO…

Podľa môjho názoru lintnerovci podcenili komunikáciu s nimi o problémoch Paľa Ruska. Vyradili ich akoby z hry, a to ženy, samozrejme, vždy vracajú. Po druhé si myslím, že Paľo Rusko vie vytvoriť dojem úplne ubitého na smrť. Dokáže vyvolať pocit, že ho treba ochraňovať a ofukovať. Bea Brestenská bola niekoľko rokov doslova urážaná chlapmi, napríklad že nie je dostatočne pekná, aby mohla robiť ministerku. Eva Černá zas musela v čase eurovolieb prijať ponižujúcu prehru od vlastného predsedu. V ANO však nebol čas získať politické skúsenosti a oni si v istej chvíli neuvedomili riziko, ktoré Rusko pre politiku predstavuje. Navyše, situácia sa nemôže zľahčovať tým, že aj SDKÚ má svoj dom a KDH svojho Bielika. Je to síce pravda a je na médiách a politikoch, aby tlačili na pílu, ale ja predsa nemôžem byť vrahom len preto, že niekto iný vraždí.

Aj vy ste však v minulosti Ruska obhajovali a niekedy dokonca iniciatívnejšie ako členovia ANO. Necítite sa teraz nepríjemne?

Viem, na čo sa pýtate. Že kedysi mi bol Rusko dobrý a teraz od neho dávam ruky preč. Ale ja s ním ani teraz nemám osobné problémy. Myslím si však, že iba Boh je trojjediný a teda, že Pavol Rusko si nemôže požičiavať ako fyzická osoba, robiť to ako vysoký ústavný činiteľ, ktorý žije vo verejnom živote, a potom žiadať od strany akúsi kontrabianco zmenku, aby za neho ručila. Tam sme sa rozišli, to je proste hranica, ktorá je pre mňa neprekročiteľná. Paľo Rusko namiesto toho, aby povedal – v poriadku, odchádzam z rezortu a budem šéfom koaličnej strany, ktorý sa očistí a potrestá všetkých ohováračov, napríklad aj súdnymi žalobami – stiahol so sebou stranu a ministrov, ktorých táto strana nominovala.

Pri rozkole v ANO ste sa pridali na stranu Ľubomíra Lintnera. Máte predstavu, akým smerom sa bude táto skupina uberať?

Je niekoľko možností, ktoré existujú. V prvom rade by sa mala snažiť nejakým spôsobom spochybni ťrepublikovú radu, na ktorej odvolávali delegátov minútu pred tým, ako sa rada začala. Myslím si, že na to budú mať dosť vážne argumenty. Lintnerovci budú musieť tiež nájsť v členskej základni, ktorá ich podporuje, tretinu členov, čo je okolo dvetisíc ľudí, ktorí by boli ochotní ísť na riadny kongres.

Prichádza do úvahy aj založenie novej strany?

Skôr či neskôr príde aj istá úvaha, či vôbec chcú byť v politike. Každý sa musí k tejto otázke vyjadriť, pretože nemá význam vyrábať stranu pre ľudí, ktorí nechcú zostať v politike.

A vy vidíte svoju budúcnosť v politike?

Vždy som hovoril, že pre mňa je dôležité urobiť reformu zdravotníctva, čo sa mi podarilo mierou vrchovatou. Nevyjadril som sa zatiaľ, že by som chcel zostať v politike a, pravdupovediac, neláka ma to. Viem si lepšie predstaviť svoj život. No možno ma osloví nejaká idea, nejaká predstava. Je známe, že môj brat Peter je aktívny v OKS, čo je strana s malou podporou, ale s veľkým duchom. Tam by som si možno vedel predstaviť svoj priestor.

Keď už spomíname vášho brata, Peter Zajac netajil svoje výhrady k Pavlovi Ruskovi. Ako vnímal vaše pôsobenie pod jeho krídlami?

Mal veľké výhrady, pretože má skúsenosti. On bol vo veľkej politike práve v časoch Gamatexu a v časoch boja o Markízu. Teda v období prvej veľkej piruety Pavla Ruska, keď vyliezol na lampu pred ministerstvom kultúry a takpovediac sa otočil o 180 stupňov. Išlo o rok 1997, keď bol pred ministerstvom veľký protest umelcov a Rusko plamennými výzvami otočil kabát a išiel proti svedkovi vlastnej svadby. Môj brat s ním mal teda skúsenosti a bol veľký skeptik. Na druhej strane, on neriadi môj život a ja som mu vysvetlil, že pre mňa je stranícky život málo hodnotný a už vôbec nie v televíznej strane.

Vráťme sa ešte k situácii v ANO. Má podľa vás Ľubomír Lintner na to, aby bol lídrom?

Áno. Možno pri Paľovi Ruskovi nebol až toľko vťahovaný do politického života, možno Rusko urobil množstvo rozhodnutí úplne sám, a tak Lintner nemal príležitosť ukázať celú škálu svojho politického chápania sveta. Druhý taký problém, ktorý sa mu pritrafil, je, že nikdy nebol veľký dzurindovec v ANO. Až zmenky ho prinútili skôr sa prikloniť ku koalícii. A príde na rad aj charizma. Tá sa nedá robiť pekným alebo škaredým pohľadom, peknou alebo škaredou vizážou. Charizma musí z človeka vyžarovať a Lintner dostáva veľkú príležitosť ukázať, aká miera charizmy v ňom naozaj je. V prvom rade by mal mať právo lídrovať ANO, pretože boj o alianciu sa ešte neskončil. Ani pre mňa.

Ako si ten boj predstavujete?

Som presvedčený, že to, čo sa dialo na republikových radách a na kongrese, bola nespravodlivosť a manipulácia. Je mi ľúto, že to tak bolo a som presvedčený, že lintnerovci ešte budú musieť zviesť boj o členov. V tom im rád pomôžem. Politickú stranu nesmie robiť televízia, musia ju robiť hodnoty. Aj keď skúsenosti na Slovensku sú také, že skôr to prežije Paľo Rusko ako tí poctiví.

Predpokladáte teda, že Ruskova ANO má ešte budúcnosť?

Pozrite sa, asi neviem dobre odhadnúť jeho ANO. Ale v ANO zostala Beáta Brestenská, určite jedna cenná odborníčka na školstvo a na informačné systémy. Zostala tam Eva Černá, pred ktorou vždy budem skladať svoj klobúk. Ľudia ju totiž zvyčajne podceňujú, ale to, čo ona robí pre rodinu, osamelé deti, adopciu, to je povšimnutiahodné. Aj to je ANO, ktoré bude mať istú hodnotovú bázu, a keď bude mať Rusko štipku rozumu, tak ich bude tlačiť dopredu. Je však aj ANO zmeniek, ANO televízie, ktorá je, zdá sa, veľmi zneužívaná.

Markizácke spravodajstvo má pod palcom Viera Rusková no a v politických kuloároch sa považuje za verejné tajomstvo, že práve ona mala vplyv na zásadné politické rozhodnutia manželovej strany…

Raz mi povedala, že Paľo nevie hrať karty. A je to pravda. V politickej stratégii je úplný fušer. Jeho žena mala skúsenosti s politikou, po dvoch rokoch v NR SR išla radšej chrániť rodinný podiel v Markíze. Vieru Ruskovú budem vždy rešpektovať ako veľmi silnú, možno až železnú lady. Jej názory sú jasné, koncentrované. Ona vie veľmi dobre predvídať politickú situáciu. Myslím, že keby Paľo všetky jej rady počúval, tak by bol v politike úplne inde a významne vyššie, ako je.

Viete, kto je v súčasnosti v ANO pravou rukou Pavla Ruska?

Je to zložité. Je tam úspešný hovorca Národného bezpečnostného úradu Juraj Puchý, ktorý sa stal najväčšou hviezdou. Myslím si však, že vníma politiku tak trošku machiavelisticky. To nie je človek, ktorý má v sebe nejakú hodnotu, ktorý by povedal, Paľo, tak pozri, toto je liberálna hodnota, toto musíme urobiť. Je to človek, ktorý má mocenský ťah na bránu. Predviedol to s Mojžišom (bývalý šéf NBÚ), bude to predvádzať aj s Ruskom a Boh vie, kde sa vyplaví o dva roky. No chcem vážne spochybniť, či nejaký mozog v ANO vôbec je, pretože ten Puchého takzvaný mozog je presne to, čo privodí Ruskovi osud Mojžiša. Politicky pôjde do zabudnutia.

Zdroj:
Plus 7 dni 39/2005

Leave A Reply

Navigate