Doplňujúci plesk

KDH okrem znižovania daní navrhlo v programe Veľký tresk aj znižovanie odvodov zamestnávateľov do poistných fondov z 38 na 29 percent. KDH vychádzalo z predpokladu, že znížením odvodov sa zlacní práca, zamestnávatelia vytvoria nové pracovné miesta, klesnú výdavky štátu na nezamestnaných a stúpnu príjmy štátu z daní. Tento návrh vyzerá na prvý pohľad celkom logicky.

Veľký tresk KDH však má jednu vážnu chybu. Tou je krytie výdavkov zdravotníctva, ktoré hodlá znížiť. Podľa paragrafu 40 Ústavy SR má občan právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Na tom by nič nebolo, keby sme zákonmi, ktoré ústava predpokladá, neurčili, že občan má právo na bezplatnú starostlivosť prakticky v plnom rozsahu. Bezplatnosť reálne aj tak neexistuje, zdravotníctvo patrí medzi oblasti s najväčšou mierou korupcie. Čo nemá cenu, to si spravidla nevážime, a preto nekonečne plytváme zdrojmi. Ale obmedzenie príjmov bez toho, aby sme najprv urobili razantnú zmenu, neprinesie nič iné, iba zbytočný plesk v podobe pádu systému a totálneho chaosu.

Koalícia sľubovala zmenu – aj zmenu zdravotníctva. Tento sľub už nesplní. Neurobili sa základne kroky, spočívajúce v zúžení rozsahu bezplatnej starostlivosti a prirodzenej eliminácii nadbytočných poskytovateľov cestou konkurencie. Hoci minister Kováč pekne reční, sú to len bezduché plesky. V tejto oblasti však strelili niekoľko pleskov aj poslanci. Napríklad, keď nevyužili svoju ústavnú väčšinu a pri schválenej novele ústavy nedali do paragrafu 40 pred slovo bezplatná slovo „v rozsahu“, ktoré by upokojilo aj najväčších právnych puristov pri odstraňovaní nezmyslu bezplatnosti. Ďalším pleskom nepochybne bolo uznesenie parlamentu v decembri minulého roka o plošnom zvyšovaní tarifných miezd zdravotníkom, ktoré definitívne dorazí dezolátne zdravotníctvo.

Keď už všetci tak pekne plieskajú, navrhujem ďalší „plesk“: Čo keby sme výrazne znížili dane zamestnancov a živnostníkov? Ľudia s ročným príjmom do 240 tisíc korún by dane neplatili vôbec, ľudia do 480 tisíc ročne by platili 10 percent a ľudia s príjmom vyšším ako 480 tisíc by platili 20 percentnú daň. Ľuďom by zostalo viac peňazí, platili by viac do zdevastovaných fondov, zvýšili by svoju spotrebu a tým pomohli rozvoju slovenského priemyslu a obchodu. Z vyššieho príjmu občanov by sa plnila aj štátna pokladnicou prostredníctvom zvýšeného výberu DPH. Samozrejme, konečne by sme urobili aj reformu zdravotníctva, školstva, reformu dôchodkového poistenia, zrušili by sme štátne záruky. A čo keby sme likvidovali štátnu byrokraciu, ktorá nás všetkých vyžiera? Plesk!

Rudolf Zajac

Autor (1951) je lekár a manažér.

Zdroj:
Domino fórum 37/2001

Leave A Reply

Navigate
%d blogerom sa páči toto: