Písmenková rošáda

Nedávno vznikol malý konflikt vo vládnej koalícii. Ministerstvo zdravotníctva predložilo novelu Zákona o Liečebnej starostlivosti. Poslanec Osuský z DS navrhol, aby bola v zákone zachytená výrazne väčšia účasť lekárskych fakúlt na postgraduálnom vzdelávaní lekárov. To sa nepáčilo ministrovi zdravotníctva, ktorý, ako inak, presadzoval v zákone účasť SPAM, bývalého socialistického „doškolováku“, etablovaného na Kramároch. Osuský bol úspešný a presadil svoje, lenže minister sa tak rozčúlil, že stiahol zákon, ktorý už bo v treťom čítaní.

Minister, ktorý je ešte vždy aj vedúcim detského oddelenia na Kramároch, za ktoré toľko bojoval, ho v rámci sťahovania do Petržalky opustil. Bude šéfovať novovytvorenej Klinike urgentnej medicíny a anesteziológie v Detskej fakultnej nemocnici. Akej kliniky? No predsa SPAM. O anestéze pritom pán minister nevie zhola nič a jeho šéfovanie tejto časti kliniky je možné ozaj len na pôde SPAM. Mimochodom – nič zlé nie je na tom, ak minister získa titul univerzitného profesora. A nič zlé nie je ani na tom, ak ide o univerzitného profesora ošetrovateľstva. Len to akosi nie je profesor lekárskej fakulty. Kto to však z laikov vie?

Stiahnutý návrh zákona z tretieho čítania sa akýmsi zázrakom dostal späť do druhého čítania. Aby bol poslanec Osuský ticho, objavila sa v ňom vágna veta o účasti lekárskych fakúlt na postgraduálnej výchove lekárov. Ale popresúvaním písmeniek v novele sa stalo, že pri celom schvaľovacom cirkuse sa polikliniky, ktoré doteraz patrili pod krajské úrady, od prvého apríla dostali pod ministerstvo zdravotníctva. 69 polikliník na celom Slovensku, zatiaľ najlepšie fungujúca časť siete, tak bude mať príležitosť ochutnať ministerské čary. A to aj napriek tvrdeniu ministerských úradníkov, že ide o omyl a že oni to nechceli.

Vivat decentralizácia.

Rudolf Zajac

Autor (1951) je lekár a manažér.

Zdroj:
Domino fórum 14/2000

Leave A Reply

Navigate