objektiv Ing. Peter Liza

Reakcie

Zobrazujú sa 2 príspevky - 1 až 2 (z celkového počtu 2)
  • Autor
    Príspevky
  • odpoveď na: Návrh zákona o rozsahu zdrav. starostlivosti #1194
    objektiv Ing. Peter Liza
    Účastník (Participant)

    Keďže sme boli vyzvaní všetci na diskusiu bez rozdielu – tak diskutujme,
    v prvom rade chcem upozorniť na to že som z hľadiska „lekárčiny“ laik a zaujímam sa čisto na celé dianie na tomto fóre z hľadiska obyčajného OBČANA.

    P. minister – konečne sme sa dočkali tej Vami proklamovanej REFORMY. Veľa Vašich predchodcov len konštatovalo ZLÝ STAV v rezorte, ale nik nič neriešil. Vy to robíte (či to bude dobré alebo nie ukáže prax – ak to prejde cez NR SR), ale každopádne dávate svoju kožu na trh. Nedovolím si ja ako laik vyslovovať niečo v tom zmysle či je to dobré, alebo nie – alebo či to bude dobré. Ale robíte niečo – a to ma teší, teda aspoň ste ponúkli niečo čo je dosť vzhľadom na naše pomeru radikálne!!! Prosím ostatných, aby ma za to nekameňovali – je to len môj pohľad a osobný názor.

    Teraz pár veci k samotnému návrhu zákona:
    1. Konečne sa (aspoň podľa mňa) začne dodržiavať medzi ľudom pospolitým systém PREVENCIE => dôvod „MÁME TO ZADARMO, TAK PREČO TO NEVYUŽÍVAŤ“. Ale mám otázku. Pôjdem na preventívnu lek. prehliadku, kde má lekár „odflákne“. Za pol roka sa vyskytnú u mňa zdravotné problémy, ktoré sa už mohli zistiť v čase konania prehliadky. Tie sa vplyvom času (myslím tie zdravotné problémy) zhoršia a bude si to vyžadovať ´v zmysle tohto zákona NÁKLADNÚ liečbu. Ale ak by sa to zistilo už pri tej prehliadke, tie náklady by boli oveľa oveľa nižšie. Čo bude môcť občan konať v takomto prípade? Konečne aj lekári prvého kontaktu by mali brať povolanie zodpovedne a mali by podľa mňa aj niesť následky za odfláknutie.
    A tie preventívmne prehliadky, bude stanovený súbor vyšetrení? Alebo bude možnosť v rámci preventívnej prehliadky tj. „zadara“ zájsť aj ku špecialistovi na vlastnú žiadosť, napr. neurológ, krčiar ……

    2. Príloha č. 1 je z hľadiska občana asi najzaujímavejšia, ale. Kde sa mám dozvedieť koľko je to v Sk? Bude to povinnosťou oznamovať tie náklady?
    Je tam uvedený vzťah POISŤOVŇA – POSKYTOVATEĽ, kto z nich to bude?
    A k jednotlivým diagnózam – môže sa stať napr. že u jedného lekára bude naklád na chrípku 3x vyšší ako u druhého lekára? Alebo bude stanovená jednotná cena bez ohľadu na počet úkonov?

    3. Podávanie telefónickych informácii DOMÁCNOSŤ – ORDINÁCIA, bude ich lekár poskytovať tak ako doteraz tj ZADARMO, alebo ma bude čakať pri najbližšej návšteve FAKTÚRA?

    Tých otázok je pomerne dosť, ale po prvom prečítani návrhu znenia zatiaľ tieto, ktoré ma ako občana-laika napadli.

    S pozdravom
    Peter Lizák

    odpoveď na: Financovanie zdravotníctva a korupcia #672
    objektiv Ing. Peter Liza
    Účastník (Participant)

    p. minister, ďakujem za odpoveď, viem že máte málo času sa zaoberať dopodrobna všetkému, ale bol by som rád, ak by ste neobišli ani body 2, 3 a 5 môjho prvého príspevku.
    K tej bezhotovosti: nie ste si isty, či to pomôže? Keď som písal ten návrh, bol som dopredu upozorňovaný, že to tak v zdravotníctve určite funguje, ale z Vašej odpovede som sa dozvedel, že to nie je tak. Myslím si, že je dosť veľký rozdiel držať hotový CACHE v ruke, ako mať presne takú istú sumu na účte bez možnosti hotovostného výberu – len prevodom.

Zobrazujú sa 2 príspevky - 1 až 2 (z celkového počtu 2)
Navigate