zákony v parlamente

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve zákony v parlamente

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 106 až 120 (z celkového počtu 153 )
  • Autor
    Príspevky
  • #1734
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Kedze nechcem aby mala MH furt posledne slovo 😀 😀 , tak skusme ci v BB je ta ista slovencina ako v BA. Zabezpecit a vykonat, resp. poskytnut je vyznamny rozdiel. Poistovna musi zabezpecit l.a. zdravotnu starostlivost ( musi ju nakupit a ten u koho ju nakupy musi mat predpoklady na l.a.) poskytovatela je ten, ktory ju vykona, alebo poskytne.

    No dobre. Vy máte pravdu a ja posledné slovo

    #1735
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    OK

    #1736
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    OK, ale nemam vzdy pravu, nakupi som mal napisat s i a nie y, ze? =D>

    #1737
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    OK, ale nemam vzdy pravu, nakupi som mal napisat s i a nie y, ze? =D>

    Máte pravdu. Nakúpi je s i. Tiež máte pravdu , že význam slov – zabezpečiť – poskytovať – rozdielny.
    😀

    P.s. Sledujem, ako nenápadne sme sa v diskusii prepracovali s problematiky nesprávnych kritérií posudzovania kvality k problematike linguistickej. A spomenula som si na „dereš“ –metódu kynoženia zveri. Viem, že som protivná. Ale to bola hláška za milión bodov. Vždy keď mi o niečo ide, si na ňu spomeniem.

    #1738
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Tomu rozumiem, ale verte ze pravda je nakoniec vzdy iba jedna.

    #1739
    rodan
    Účastník (Participant)

    Mám tomu rozumieť, tak, že poisťovňa sama rozhodne, od koho nakúpi? A že sa môže rozhodnúť, že bude nakupovať v Zlámanej Lehote len preto, že je tam riaditeľom bratranec generálneho riaditeľa poisťovne a náhodou tam vždy v v dobe poskytovania bude na dovolenke priateľ námestníka generálneho riaditeľa (ktorému, samozrejme, za odvedenú prácu budú musieť zaplatiť)? A ako sa bude poisťovňa rozhodovať, kto je na daný výkon lepší? Dérerka? Rooseveltka? Žilina? Bardejov? alebo predsa len tá Zlámaná Lehota?
    To mi v tých zákonoch nebolo celkom jasné. Teoreticky áno, ale nevedel som si to predstaviť v praxi.
    Mám pocit, že sa akosi nikto nechce zaoberať de facto nezákonným postupom poisťovní, a protiústavným odnímaním práva na úhradu poskytnutých služieb. Niekto má povinnosť niečo urobiť, ale iný nemá povinnosť mu to zplatiť?

    #1740
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Co je lepsi vykon? Lacnejsi, kvalitnejsii? Ak kvalitnejsii tak podl akeho kriteria. Ale inak je to naozaj tak, poistovna objedna ( ak chcete tak tam kde chce) a za objednanu a vykonanu pracu zaplati. Pretoza ona je povinna zabezpecit zdrav. staroslivost svojmu klientovi, tym, ze ju nakupi. ( a samozrejme zaplati) A v extremnom pripade aj v Zlamanej Lehote ak tam bude pri rovnakej kvalite lepsia cena. Ziadny bratanmec a svagor, taketo pojmy trh (i ked uradom regulovany) nepozna. A to v tych zakonoch samozrejme je.

    #1741
    rodan
    Účastník (Participant)

    Neviem, ako by som to povedal…..
    Stále hmlistý, rozmazaný a nejasný obraz budúceho správania poisťovní. Ale už z jeho kontúr sa mi marí, že je chimerický. Pretože ak by som bral doslova všetko, čo sme tu popísali, tak liečnie pacienta by vyzeralo asi tak, že sa pôjde dať najprv diagnostikovať a s diagnózou by šiel do svojej poisťovne. Tam by mu predložili katalóg, aké je kvalitné a koľko stojí liečenie v tom ktorom špitále a povedali by mu: Pôjdete tam, kde je pomer kvality a ceny pre nás najvýhodnejší, teda 330 km od Vášho bydliska… A ak sa rozhodnete pre miestnu nemocnicu, ktorá ten istý výkon robí, tak im to jednoducho nepreplatíme….Mám to chápať takto?
    Aký je dnešný stav?
    Teória: Pacient príde v rámci slobodnej voľby z iného okresu alebo kraja, zistia, že ho musia liečiť. Ak to nie je urgent, O.K., počkáme na vhodné obdobie (najlepšie začiatok kvartálu). Ak je to urgent, tak ho začnú liečiť a pisťovňa zaplatí jeho liečenie.
    Prax: Pacient príde v rámci slobodnej voľby z iného okresu, zistia, že ho musia liečiť…. a nastanú rozpaky (nie pred pacientom): Kto to zaplatí? Presunie poisťovňa jeho peniaze? Neviem o prípade, že by to tak spravila. A tak pacient zo Zlámanej Lehoty, poslúchnuc miestnych doktorov, príde do Prešpurku (BB, KE, ZA……), kde ho vykurírujú, ale peniaze zhrabne Zlámaná Lehota. A tak jednoduchšie bude mu povedať, že sú tak dlhé čakacie lehoty, že by do tej doby od bolesti skolaboval.
    Ale éjha, problém….je koniec kvartálu a doviezli sme pacienta v komatóznom stave. Limit od poisťovne vyčerpaný, ale na bráne ho nechať nemožno….(dokonca aj za dve minúty padne riaditeľova hlava). Tak ho špitál vykurýruje, ale zaplatené nedostane….. A nedajboh, ak im tam ešte exituje….to bude špitál potrestaný 2x. Ani nezaplatia a ešte mu znížia (vraj pre nízku účinnosť liečby a vysokú úmrtnosť) ceny za výkony. Že je to choré? Možno. Ale je to každodenná realita väčších nemocníc. =D>
    A realitou je aj to, že tá veľká špecializovaná nemocnica musí urobiť aj appendix, ak si to pacient želá. Ak neurobí, pacient podá sťažnosť…. a mimoriadka je na svete

    #1742
    Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

    Ja tomu rozumiem takto:

    Poisťovňa objedná výkon v nemocnici, na ktorý má táto akreditáciu ( Zlámaná Lehota BA, BB alebo iné) z akýchkoľvek dôvodov (cena, bratranec a iné). Objednaním sa zaväzuje zaň i zaplatiť (napr. zálohovou platbou). Výkon sa vykoná. Výsledok:
    A: všetko prebehlo, ako malo, žiadne komplikácie, prašule došli na účet …everything is allright
    B: niečo sa poserinkalo (komplikácia, nekvalita) … nastupuje Úrad pre dohľad, a zistí, že prúser bol zavinený. Nastupuje sankcia, až odobratie licencie (poisťovni, nemocnici).
    Chápem to správne? Opravte ma, ak sa mýlim.

    #1743
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    K tomu si dovolím dodať: Buďme realisti a spočítajme, koľko priešvihov sa dnes odhalí a koľko ostane utajených. Kto tu bude na seba bonzovať?

    #1744
    rodan
    Účastník (Participant)

    AH popisuje stav, aký by mal byť…teda ideálny. Súčasná prax (a obávam sa, že to pretrvá aj po prijatí nových zákonov):
    Poisťovňa objedná výkon v nemocnici, na ktorý má táto akreditáciu ( Zlámaná Lehota, BA, BB alebo iné) z akýchkoľvek dôvodov (cena, bratranec a iné), avšak len do výšky určitého objemu . Objednaním sa zaväzuje zaň i zaplatiť (napr. zálohovou platbou). Výkon sa vykoná. Výsledok:
    Po skončení kvartálu odmietne preplatiť tie výkony, ktoré boli vykonané nad dohodnutý objem. Že boli vykonané l.a., ju vôbec, ale vôbec nezaujíma. Ona jednoducho viac peňazí nemá.

    #1745
    bepo
    Účastník (Participant)

    Vykony zachranujuce zivot su platene aj nad limit takze by nemal byt problem.Co by sa stalo,ak by uz po vycerpani limitu lekari uz teraz zacali preobjednavat pacientov,ktori nie su v ohrozeni zivota na dobu,ked maju limit-teda waiting list?Myslim ze by to bolo v sulade s terajsim zakonom,netreba cakat na explicitne uvedenie v zakone.

    #1746
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Nie je to celkom v sulade, prinajmnesom preto, ze nase zakony t.c. nepoznaju pojem cakacie listy. Su postavene na myslienke zakona 20/66 o totalnej dpostupnosti, ktora sa tak ci tak neda dorzat. Navyse podla novych zakonov bude cakacie listy zriadovat poistovna na navrh lekara a nie lekari.

    #1747
    Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

    V novom systéme by žiadne elektívne výkony nepreplatené nemali byť. Poisťovňa bude povinná zabezpečiť zdravotnú starostlivosť pre poistenca. T.j. ak si objedná výkon pre svojho poistenca, zaväzuje sa zaň i zaplatiť. V čase, keď budú poisťovne i nemocnice obchodné spoločnosti, bude sa na nich vzťahovať obchodné právo a to je už o niečom inom. Nikto nebude môcť prinútiť obchodnú spoločnosť, aby robila viac, než si u nej objednávateľ objednal a naopak, pohľadávky budú exekuovateľné. Waiting listy budú zavádzať poisťovne nie nemocnice, ak bude prísun peňazí, nemocnice určite dokážu pracovať na vyššie obrátky.
    V prípade urgentných stavov sa plánuje zaviesť inštitút revízie revíznym lekárom do 24 hodín – tým na seba poisťovňa preberie zodpovednosť za ďalšie zabezpečenie ZS pre svojho poistenca a úhradu za ňu.

    K tomu si dovolím dodať: Buďme realisti a spočítajme, koľko priešvihov sa dnes odhalí a koľko ostane utajených. Kto tu bude na seba bonzovať?

    Z mojej osobnej skúsenosti: Pacienti už teraz prechádzajú radikálnym „sebauvedomovacím“ procesom a napr. po neúspešnej rekanalizácii infarktu sa pýtajú, prečo ich príbuzný ležal viac ako 6 hodín na koronárke bez liečby a do kardiocentra bol poslaný neskoro. Na fatálne prípady budú upozorňovať transformované patológie. Okrem toho ak bude seriózne fungovať Úrad pre dohľad, na úvahy o sankciách voči nemocnici alebo poisťovni bude stačiť i jeden „bonznutý“ „priešvih“

    p.s. to je problém disk. fóra oproti chatu, že píšeme naraz dvaja.

    #1748
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Ku AH, je to presne tak. Preto ten problem s presadzovanim zakonov. BNemozeme pripustit narpiklad vylepsenia typu: ponechajme aspon jednu verejnopravnu poistovnu, alebo nemocncicu, pretoze potom system nemoze a ani nebude fungovat. O tom sie tie tzv puzzle, vsetko musi do seba zapadat.
    PS: vsimnite si na internete MZ rozlozenie ZS – podelna verzia

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 106 až 120 (z celkového počtu 153 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate