zakon o IZS

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 86 )
  • Autor
    Príspevky
  • #4955
    Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

    Vzlet vrtuľníka nie je len o zahriatí turbín, ale i o checkovaní systémov a to trvá nejaký čas. Vzlet do 3 min je nereálny, ATE pripomienkovalo zákon o ZZS a správne vymohlo výnimku štartu do 1 min pre LZS. Záchrana v horskom teréne nestojí na vzlete do 3 a dokonca ani 10 min. Kto robil leteckú záchranu v horách vie, že príprava akcie (briefing) je pre bezpečný priebeh akcie nevyhnutná. Ak si niekto predstavuje leteckú záchranu ako Saigóóóóón, tak nech ide k mariňákom, tam si možno príde na svoje, realita je trochu odlišná. Ročne padne na svete pri leteckej záchrane niekoľko strojov.
    V súčasnosti sú na Slovensku stroje schopné bezpečného technického zásahu (napr. i v horách) v BA,BB, KE,PP.

    #4956
    uniknuty.mozog
    Účastník (Participant)

    Blbe je, ze podla toho televizneho sotu ma taketo nerealne predstavy o zachrane v horach aj nas hlavny odbornik pre anesteziologiu…

    #4957
    Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

    To by som mu nevyčítal, je to hlavný odborník pre anesteziológiu a IM – toto je dosť špecifický problém, o ktorom nemusí mať detailné vedomosti.

    Vedel by som si predstaviť viac osvety pre verejnosť o fungovaní ZZS – Notruf nech nám je príkladom.

    #4958
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    „Kausa F“ je velky problem, Urad neskoncil, policia neskoncila, islo o mlade dievca. Tu naozaj treba velku ohladuplnost aj voci rodine, aj voci ostatnym, tak sa necudujte.

    #4959
    uniknuty.mozog
    Účastník (Participant)
    Anton Hanušín wrote:
    To by som mu nevyčítal, je to hlavný odborník pre anesteziológiu a IM – toto je dosť špecifický problém, o ktorom nemusí mať detailné vedomosti.

    Tak preco sa k tomu v masmediach vyjadruje ?

    #4960
    uniknuty.mozog
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    „Kausa F“ je velky problem, Urad neskoncil, policia neskoncila, islo o mlade dievca. Tu naozaj treba velku ohladuplnost aj voci rodine, aj voci ostatnym, tak sa necudujte.

    Iste je, ze zomrela.
    Iste je, ze zachranari sa k nej dostali az po takmer styroch hodinach.
    Iste je, ze traja lezci, pritomni pri nej v stene, neurobili nic.
    Iste je, ze rodina to nemieni nechat tak.
    Vacsina toho ostatneho je skor neista.
    Iste je to velky problem…

    #4961
    milan fratrik
    Účastník (Participant)
    Rudolf Zajac wrote:
    „Kausa F“ je velky problem, Urad neskoncil, policia neskoncila, islo o mlade dievca. Tu naozaj treba velku ohladuplnost aj
    voci rodine, aj voci ostatnym, tak sa necudujte.

    tejto akcie som sa nepriamo zucastnil,nestastn0ho hubara zvazal popradsky vrtulnik,stalo sa to vzdusnou ciarou asi 20 km od BB,mozno
    ta otazka uz zaznela,len ja som ju nezaregistroval/kto urcuje odkial bude
    pochadzat zasahujuci motor?{nastastie pracujem len na maticke zemi},ale
    po prebrati vyzvy 112/kou je problem trafit spravne spadovy okres. ..dalsia vec usek cesty prvej triedy kralovany-ivachnová patri medzi najnehodovejsie v ramci SR,castokrat po prichode k DN nam policia vobec
    „nekryje chrbat“neda sa pracovat davat pozor na svistiace vozidla,velakrát auto zrolovalo aj poziarnikmi nastavane „klobuky“respekt
    maju vodici naozaj len ked vidia policajta! [-o<
    tak kto rozhoduje kedy,kde,kto,orientačne body-112 odovzda udaje dispecerke,mne to pripada skrabat sa lavou rukou za pravým uchom…
    doposial urcite!
    este niekolko poznamok-traja lezci s nou-ved to iste je na zemi,este vypuklejsie-prizeracov a casomeracov na raty,kazdou sekundou sa zbytocne zvysuje aj ich agresivita a kde je zakon o laickej pomoci,kde
    je osveta v masmediach o najzakladnejsich postupoch pri poskytnuti laickej PP,STV spí? nech kúpia programy z CT,ked z poplatkov na to
    nemajú-totálne absentuje najzakladnejsia vychova obcanov pri poskytovaní PP,pokial megahviezda s tastickou s cereveným krizom
    bolo vsetko tak dakujem! =D>

    #4962
    uniknuty.mozog
    Účastník (Participant)

    Milan Fratrik, lezcov v stene /spolulezkynu postihnutej a dvojku, ktora tam vyliezla v snahe pomoct/ porovnavat so zvedavymi divakmi tragickeho predstavenia pri dopravnej nehode MA URAZA.
    Som lekarka pracujuca v pozemnej i leteckej ZS a byvala horolezkyna.
    Vy o horach zrejme neviete nic.

    #4963
    sherpa
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    „Kausa F“ je velky problem, Urad neskoncil, policia neskoncila, islo o mlade dievca. Tu naozaj treba velku ohladuplnost aj voci rodine, aj voci ostatnym, tak sa necudujte.

    zatial sme dost ohladuplni na obe strany, zatial sa iba pytame, utoci zatial iba ATE.

    otazka pre vsetkych> ten predpis o vynimke pre LZS {3 minuty start heli}sa uz nasiel?

    #4964
    Ivana Filova
    Účastník (Participant)

    @uniknuty.mozog wrote:

    Milan Fratrik, lezcov v stene /spolulezkynu postihnutej a dvojku, ktora tam vyliezla v snahe pomoct/ porovnavat so zvedavymi divakmi tragickeho predstavenia pri dopravnej nehode MA URAZA.
    Som lekarka pracujuca v pozemnej i leteckej ZS a byvala horolezkyna.
    Vy o horach zrejme neviete nic.

    Zato ja o horach viem dost a aj o tejto celej akcii, aktivne robim doteraz viacere horske sporty, vo VT ale i v Alpach leziem a zazila som aj na vlastnej kozi zachrannu akciu. A moj nazor na lezcov v stene pri Vande – konkretne na Jakubca je ze vazne zlyhali. Jakubec je este k tomu instruktor horolezectva, materialu mali dost – dve lana, skoby, rozne vklinence – 3 zdravi a 1 zranena pri vedomi a schopna spolupracovat. Kazdy clen horskej zachrany Vam povie ze mali konat, kazdy kto vie co mozu urobit 3 zdravi lezci s jedným zranením a s tym materialom co tam mali, nevie pochopit preco tak dlho cakali. Kazdy skuseny horolezec vie ze po 20 min visu ma problem s prezitim aj nezranený, preto ked vrtulnik nechodil po tých 20 min. mali zacat konat. Je to ich VAZNE zlyhanie a pre mna nepochopitelne cakat 3 hodiny.

    #4965
    doky
    Účastník (Participant)

    takže moja predrečníčka asi povedala to, čo bolo asi ešte treba k veci dodať. Je nepochybné, že najviac masla na hlave má Atečko, ale o horolezeckej svojpomoci pri úraze sa toho v tomto prípade veľa nehovorilo a asi by sa tiež malo. Som bývalý aktívny lezec, dobrovoľník HS a lekár ZZS, takže do veci tiež trochu vidím. Spomínanú Motykovu cestu som liezol niekoľkokrát ešte predtým ako bolo preistená V. Tatarkom. Svojpomoc v tomto prípade nielenže bola možná, ale určite mohla pacientke pomôcť. …stabilizáciou a protišokovými opatreniami pod stenou. …a pokiaľ ide o normu odštartovať vrtuľník do 3 min po výzve, do tohoto úplne nevidím, ale mám taký pocit z predošlej diskusie, že asi ani neexistuje.

    #4966
    uniknuty.mozog
    Účastník (Participant)

    Ved aj preto je okolo toho tolko diskusii a emocii – viacere veci, nielen prilet vrtulnika, sa mohli (mali?) odohravat inac…

    #4967
    sherpa
    Účastník (Participant)

    Iva,

    ak lezci pri Vande VAZNE t.j. vo velkom rozsahu zlyhali {pritom tam boli zrejme nahodou a podarilo sa im relativne rychlo doliezt hore} a neurobili vsetko co sa dalo spravit s tym materialom co mali, ale snazili sa ako vedeli a ako uznali za vhodne. bolo to ich rozhodnutie v tom case na zaklade tych info ktore mali.
    povedzme ze spravili chybu. spravili chybu v tom ze chceli pomoct, dobrovolne ale nedotiahli to celkom. mozno mali to a potom BY…..a sme tam kde uz nie su hranice…………

    Ak teda zoberiem toto horne tvrdenie, co potom povies na LZS ATE, ktora ma povinnost zachranovat {z vlastneho donutenia, lebo oni ako ATE sa k tomu zaviazali pri ziskani licencie} a reagovala ako reagovala, dala info ake dala, spravila co spravila, a este k tomu aj poplietla HZS a lezcov pri Vande.

    Rozdiel medzi ATE a lezcami je ten, ze ATE musi byt v pohotovosti stale, lezci nie, ATE moze byt kdekolvek v TA3 z PP letiska do 30 minut, lezci nie. To ze tam prave vtedy boli je nahoda {povedzme} a snazili sa pomoct ako vedeli.
    Viem ze mas na nich tazke srdce pre Vandu, ale oni nemuseli ale chceli pomoct {z vyssieho principu-solidarita}, zatial co ATE musela a nechcela, resp. nevedela, resp. nedokazala, resp. to tak ani vtedy ani potom nedavala najavo{z nizsieho principu- $ ?}.

    pravnicka otazka na ministra Zajaca pripadne inych pravnickych podkutych ludi, mozno Tony Hanusin bude vediet>

    stara lekarska pravda hovori ze kto pri masazi srdca nezlomi aspon 1 rebro tak sa ulieva.
    ak pri masazi srdca zlomim rebro cloveku {ktory pri zastave srdca inak zomrie do 5 minut}, v dobrom umysle prinavratit mu zivot a toto rebro mu povedzme nestastne prepichne pluca a sposobi okamzite krvacanie a smrt do 30 sekund { co potvrdi neskor pitva} ake mam vyhliadky na pobyt za mrezami? pripad sa stal na opustenom mieste, kazda ina pomoc moze prist najskor o 20 minut, co je pacient uz po smrti.
    takze som vrah? za to ze davam prvu pomoc a stane sa takyto pripad?
    pamata medicina na taketo stavy?

    #4968
    sherpa
    Účastník (Participant)

    ak sa jedna o dane predpisy o vzlete vrtulnika o ktorom sa tu bavim s x osobami a najma s ministrom,
    prosim posli ich na adresu sherpa@centrum.sk

    dakujem vopred.

    #4969
    sherpa
    Účastník (Participant)

    @Phuong wrote:

    „Ak chcete, aby som Vam robilo poradnu zakonmi, na to mame cely odbor na MZ SR.“
    Napisal pan minister.
    Teda uz som to skusala sa na ten odbor obratit, napisala mi pani INZINIERKA a skopirovala mi prislusne znenia zakonov…. To mi uz len je poradna. Som to ukazala znamemu pravnikovi, tak ten sa vyjadril, ze ci sa nehanbi ministerstvo nieco take vypustit, ale ze sa necuduje….
    😆

    ak sa jedna o dane predpisy o vzlete vrtulnika o ktorom sa tu bavim s x osobami a najma s ministrom,
    prosim posli ich na adresu
    sherpa@centrum.sk

    dakujem vopred.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 86 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate