Seminár o kvalite

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Seminár o kvalite

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 15 )
  • Autor
    Príspevky
  • #363
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    Prebiehal pod záštitou Holandskej nadácie Matra. Holanďania sa stali lídrami budovania systému kvality v EU. Je to tým, že problémy v rezorte ich prinútili hľadať systémové riešenia. Holanďania mali silný privátny sektor a pulverizovanú pomerne autonómnu sieť. Nakoľko netrpeli krízou z nedostatku finančných prostriedkov, služby mali posunuté čo najbližšie k domácemu prostrediu pacienta. Pri nástupe veľkej a drahej zdrav. techniky sa sieť zložená z množstva drobných pracovísk stala priveľmi nákladnou a málo efektívnou. Preto museli pristúpiť k centralizácii a koncentrovaniu drahej techniky do väčších komplexov, v ktorých sa zvýšila jej využiteľnosť. A do autonómie pracovísk museli vstúpiť väčšou organizovanosťou. Veľmi dobre poznali svoje problémy a vedeli, čo chcú dosiahnúť, preto boli a sú úspešní. To pokladám v celom procese za kľúčové.

    Na seminári odozneli prednášky našich i holandských expertov, tie naše zhrnuli projekty, ktoré u nás sa začali a nedokončili, holandské hovorili o expertných systémoch a nástrojoch využívaných vo svete pre podporu kvality zdrav. starostlivosti. Účastníci sa zorientovali v terminológii ( i keď nie celkom presne), ale nepôsobili dojmom, že by sa kvalitou v slov. zdravotníctve nejak vážnejšie zaoberali a pochybujem, že by seminár ich k nejakej aktivite vystimuloval.

    Zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti sa nedá dosiahnúť administratívne odkopírovaním nejakej zahraničnej schémy, a vonkoncom nie v systéme, kde neplatia štandardné pravidlá a vzťahy.

    1. Základnou podmienkou kvality je odborná kompetentnosť. Každý nekompetentný výkon je nežiadúci, ohrozuje pacienta. Odborne nekompetentni z diagnostického a liečebného procesu musia byť eliminovaní.
    Rámec spektra výkonov, ktoré sú v kompetencii toho ktorého odborníka musia vymedziť koncepcie, z nich vyplýva špecializačný rozsah odboru. Z nich sa derivujú štandardy, bez nich nemožno posudzovať kvalitu. Toto v Amerike, či v Európe na začiatku budovania systému kvality bolo náležite vyriešené.

    2. Zdravotná starostlivosť je proces, v ktorom výkony sa uskutočňujú v rôznom čase, v rôznej sekvencii, rôznymi odborníkmi a kvalitu podmieňuje úroveň manažérstva a disciplíny tímu. Jedno i druhé sa opiera o regulárne pravidlá vymedzené v bode 1.
    Polymorbidita, komplikovanosť a závažnosť klinického stavu podmieňuje zložitejšie procesy a stupňuje nároky na úroveň manažérstva i na disciplínu. Tu kvalita sa potvrdzuje špičkovými výkonmi.

    3.Molekulárna medicína už dávno zotrela hranice medzi klasickými medicínskymi odbormi a do špecializovaných klinických odborov inkorporovala univerzálne prvky. Napriek ich exaktnosti u nás sa ocitli na periférii odborného záujmu, vedúcej k nekompetentným výkonom z nevedomosti a to i na renomovaných pracoviskách. Tu sa naše slovenské predstavy o kvalite posúvajú o 20 rokov dozadu.

    4. Slovo sieť vyjadruje niečo vzájomne prepojené, pevné, plastické, rozmery ôk určujú, čo sa zachytí a čo prepadne. V defektnej sieti sa toho veľa nezachytí a náporom sa defekty zväčšujú. Kvalita zdrav. starostlivosti je podmienená spoľahlivým fyzickým a funkčným prepojením zariadení do siete, čo si vyžaduje kvalifikované manažovanie systému. Organizačne i odborne. Iba vtedy sa môže prejaviť kvalita jednotlivých prvkov (zdrav. zariadení) siete, v defektnej sieti s kvalita prvkov znehodnocuje.

    5. Zdravotná starostlivost je nepretržitý aktívy energeticky dependentný proces a hrubé výpadky energie poškodzujú predovšetkým energeticky náročné uzly, ktoré určujú pevnosť i celistvost siete.

    Pri budovaní systému kvality musíme poznať stav systému a jeho zložiek a reparovať konkrétne poruchy, defekty, primeranou technológiou a technikou. Mechanické kopírovanie zahraničných projektov možno vylepší povrchový dizajn, ale nezreparuje defekty. Ak skutočne chceme zreparovať systém a jeho zložky, musíme primárne sa postaviť k defektom a cielene hľadať vhodné projekty na konkrétnu reparáciu.

    #3100
    Mikulas Buzgo
    Účastník (Participant)

    Myslíte si, že nové legislatívne prostredie, v ktorom sa ocitlo slovenské zdravotníctvo, pomôže reálne zvýšiť kvalitu služieb bez negatívneho odrazu na cene a/alebo dostupnosti?

    #3101
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Mikuláš Buzgó wrote:

    Myslíte si, že nové legislatívne prostredie, v ktorom sa ocitlo slovenské zdravotníctvo, pomôže reálne zvýšiť kvalitu služieb bez negatívneho odrazu na cene a/alebo dostupnosti?

    Zákony sú formované tak, aby vyhovovali štruktúre a funkcii moderného a funkčného zdravotníctva. Otázkou je, ako bude vyzerať úvodná transformačná fáza, čiže aké kroky v akej postupnosti sa urobia od stavu – teraz – po stav ktorý chceme dosiahnúť.

    Aký je súčasný stav?

    Vyššie som načrtla 5 základných úrovni, ktoré svojou kvalitou participujú na celkovej kvalite. Ani jedna zo zložiek dnes nie je sformovaná. Všeobecne chýba organizačný poriadok a odborná disciplína, ktoré sú základným predpokladom kvality. Súčasný stav je iste náročnější na finančné prostriedky, ako by bol stav s jasnými strukturami, povinnosťami, zodpovednosťou a to pod racionálnou kontrolou.

    V systéme sú zbytočné, finančne nákladné čierne diery.

    Tvoria ich hlavní odborníci, ktorí 15 rokov necítia potrebu vypracovať koncepciu odboru, z nej vyplývajúcu sieť odborných pracovísk, v nej pracovných miest. Odborné manažovanie neexistuje, ani odborná disciplína, diagnostika je zaťažená množstvom zbytočných výkonov, alebo výkonov, ktoré sa musia opakovať, pre nevieryhodný výsledok prvého. Nech to skusi niekto premietnuť do roviny zbytočných nákladov a odhadnuť ich cenu.

    Ďalšou čiernou dierou sú odborne a morálne nekompetentné manažmenty zdrav. zariadení. Ktoré necítia potrebu vytvorit organizačný systém, v ktorom nebudú hluché pracovné miesta, s platom bez výkonov. To by ale museli byť obsadzované vedúce miesta ľuďmi, ktorí predtým preukázateľne pracovali. Riaditeľ, či primár, ktorý sa predtým ulieval, netuší, čo znamená slovo – pracovať – a ani to nemôže žiadať od tímu, ktorý ho dobre pozná.

    Najväčšou čiernou dierou je živelne formovaný pseudosystém. Plošná redukcia postelí a plošne udeľované limity potlačili efektivitu všetkých zariadení.

    A k otázke dostupnosti

    – áno, zachovali sme hotelovú dostupnost zdravotníckych zariadení. Ale nie dostupnost potrebnej starostlivosti. Dnes je personál unavený; už sa neháda s vedením, že potrebuje pre pacientov viac, ako povoľuje limit. A najhoršie je, že mladá generácia tento stav považuje za štandardnú normu.
    Tento stav nezaručuje ani kvalitu, ani bezpečnost pacientov, ani dostupnost potrebných výkonov. Horšie to už nemôže byť.

    Čo pokladám v zákonoch za dôlezité:

    1. Katalog výkonov ako cenník materiálnych nákladov výkonov. Z neho vyplynie, ktoré výkony ako budeme strážit. Pomocou neho získame údaj, aké sú materiálne náklady LPS. Pomocou katalógu a ATC klasifikácie liekov budeme mať prehľad, aké sú materiálne náklady na diagnózu. A reálnejšie budeme vedieť odhadnut cenu výkonu, resp. diagnózy (prácu, vedomosti atd). Alebo kontrolu reálnosti dohadovaných cien s poisťovňou. Alebo serióznosti prehlásenia vedúcich rezortu, že rezort má dosť finančných prostriedkov.

    2. Odstránenie rajonizácie
    Treba postrážiť, aby skutočne platilo, že s pacientom prídu i peniaze. Tiež je treba zmenit filozofiu limitov. Majú byť limity na výkony, nie na pracoviská. Vtedy sa zaistí vplyv konkurenčného prostredia.

    3. Že poisťovne musia dopredu rozhodnut o úhrade konkrétnej neodkladnej
    starostlivosti. Dnes škrtali retrospektívne, kedy už bol jasný výsledek, riziko
    rozhodovania nesol zdravotnícky personál.

    Riziká :

    Najväčším je slovenský obyčaj nedodržiavania zákonov.
    Pasivita väčšiny a ekonomický diktát vplyvných finančných skupín.
    Pretrvávanie súčasného spôsobu financovania výkonov spôsobom – tu máte 25 mil, viac nemáme, nedáme. Robte tak, aby ste nič neprešvihli.

    Možnosti

    Sú obrovské. Iniciatíve sa medze nekladú, alias, čo zákon nezakazuje, to je možné urobiť. V zákonoch nie je uvedená postupnost krokov, ani ustanovený zodpovedný tím , ani nie sú kroky vymezené.

    SLK by sa mala spojiť so SLS a dohodnúť, že rozpracujú v medziach zákona realizačné kroky, SLK organizačné, SLS odborné, identifikujú riziká, pripravia spôsob prevencie atd.
    Ak vznikne seriózny projekt postupu v nábehovej etape, o ktorý sa možno oprieť, tak sa ľahšie udrží správny priebeh i smer zmien.

    Pri akejkoľvek reforme platí zásada, že v hre sú i úzke záujmy rôznych skupín. A postup je výsledkom ich aktivity a aktivity tých, ktorí chcú niečo iné. Ak všetky profesné, odborné, stavovské organizácie budú pasívne, tak smer bude určovať niekto iný.

    #3102
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    No MH pekne pekne, hm hm. Ale viete MALI BY este nie je ze budu.

    #3103
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    No MH pekne pekne, hm hm. Ale viete MALI BY este nie je ze budu.

    To je pravda. Ale potom sa nesmú čudovať, keď budú aktívni iní.

    #3104
    Mikulas Buzgo
    Účastník (Participant)

    Budú. Aj keď sa to trochu vlečie… 😕
    Ale ruku na srdce, myslíte si, že ak by komora dnes ponúkla svoje názory prostredníctvom „zdola zvolených“ zástupcov jednotlivých špecializácií, boli by tieto akceptované výkonnou mocou? Dovoľte mi vyjadriť svoju skepsu.

    #3105
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Mikuláš Buzgó wrote:

    Budú. Aj keď sa to trochu vlečie… 😕
    Ale ruku na srdce, myslíte si, že ak by komora dnes ponúkla svoje názory prostredníctvom „zdola zvolených“ zástupcov jednotlivých špecializácií, boli by tieto akceptované výkonnou mocou? Dovoľte mi vyjadriť svoju skepsu.

    V tom spočíva problém. Treba prestať polemizovať, vyslovovať názory, treba si sadnúť a začať tvoriť organizačné projekty k schváleným zákonom. Názormi sa nedá argumentovať, ani obhajovať, ani tvoriť.

    V tejto chvíli by SLK mala mať detailne rozpracované, čo všetko pripúšťa zákon vo vzťahu poskytovateľ / poisťovňa a pripravené postupy, ako bude komora reagovať na nezákonné vzťahy. To isté platí o povinnostiach akciových spoločností a ich akcionároch.

    #3106
    Mikulas Buzgo
    Účastník (Participant)

    Áno, nastal čas na detailné rozpracovanie schválených zákonov. Komora sa (aj v dôsledku novej legislatívy) zmení, a možno aj to je príležitosť na prehodnotenie opodstatnenia jej doterajšej štruktúry. Tá totiž neumožňovala pokryť suficientne všetky úlohy, ktoré komora má.

    Osobne mi najviac chýba povinnosť zriadiť odborné sekcie vo všetkých odboroch a špecializovaných činnostiach vo všetkých regiónoch. Nemám na mysli nahradenie odborných spoločností SLS a ich vedeckých aktivít. Ide skôr o nástroj „lekárskej politiky“ na úrovni okresov, krajov a celého Slovenska.

    S tým zastavením polemizovania ste to, dúfam, nemysleli vážne. Len s vedúcou stranou spoločnosti sa kedysi nedalo polemizovať. Ale viete, ako to s tou stranou dopadlo… Aj MUDr.Zajac začal polemikou a pozrite, čo dosiahol!

    #3107
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    K polemike
    Všeobecne je užitočná, prejavom slobody. Ale nie vždy a všade. Jednoznačne nemôže nahradiť prácu.
    Zákony sú schválené, treba začať s nimi pracovať. Bude dôležité, akým smerom sa vývoj bude uberať. Ak sa budeme iba pasívne prizerať, tak iniciatívu preberú iní.

    Odborníci
    sú v SLS, väčšina (všetci) členovia SLS sú v komore. Myslím si, že Slovensko je malé, úplne stačia odborné kontakty na úrovni centra. Ale kvalitné. Aby regionálne zložky mali sa na koho obrátiť. A sú potrební i ekonómovia a právnici.

    #3108
    Mikulas Buzgo
    Účastník (Participant)

    Zákony musíme a budeme dodržiavať. Na tvorbu vykonávacích predpisov je vymedzená lehota pol roka od podpísania zákonov. Nemalo zmysel ich pripravovať skôr, lebo nikto nevedel, v akej podobe budú zákony schválené. Aj teraz si budeme musieť dať pripraviť právnu analýzu niektorých paragrafov odborníkmi, aby sme náhodou nevytvorili vnútorné predpisy, ktoré nebudú kompatibilné so zákonmi.

    Zbor expertov pri komore existuje, nemá však väzbu na perifériu. Preto si myslím, že lekári z každého odboru v každom okrese by sa mali minimálne raz ročne stretnúť a komunikovať medzi sebou. Mali by si dať odpovede na niekoľko jednoduchých otázok – či ich je dosť, či majú dosť pacientov, či sú dobre ohodnotení, či majú dobré pracovné podmienky, či je kvalita ich práce na úrovni doby, aké chyby a nedostatky sa v ich práci vyskytli, aké boli edukačné aktivity ap. Zároveň by mali zvoliť svojho zástupcu na komunikáciu v kraji či v republike.

    Kontinuálny profesionálny rozvoj lekárov (CPD) má u nás na starosti komora, ktorá je jediným zástupcom Slovenska v Stálom výbore európskych lekárov. Ak sa chceme skutočne vážne zaoberať profesionálnym rozvojom našich lekárov, musíme mať informácie z odborov a regiónov. Musíme si ich získať sami, žiadna iná organizácia nie je povinná to pre nás robiť.

    V ČLK majú dobre fungujúcu vedeckú radu. Tá na Slovensku zatiaľ neexistuje aj napriek sporadickým hlasom o jej zriadenie.

    Je tu čas na zhodnotenie či doterajšia štruktúra komory dokáže zabezpečiť to, čo má komora robiť. Každý návrh na inováciu je vítaný.

    #3109
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Naozaj komora nerobila co mala / kvalita, odborne sekcie, celozivotne vzdelavanie/ a robila co nemala, sekyrovala clenov, vyberala clenske a hrala sa na odbory.

    #3110
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Mikuláš Buzgó wrote:

    Zbor expertov pri komore existuje, nemá však väzbu na perifériu.
    Kontinuálny profesionálny rozvoj lekárov (CPD) má u nás na starosti komora, ktorá je jediným zástupcom Slovenska v Stálom výbore európskych lekárov. Ak sa chceme skutočne vážne zaoberať profesionálnym rozvojom našich lekárov, musíme mať informácie z odborov a regiónov. Musíme si ich získať sami, žiadna iná organizácia nie je povinná to pre nás robiť.

    V ČLK majú dobre fungujúcu vedeckú radu. Tá na Slovensku zatiaľ neexistuje aj napriek sporadickým hlasom o jej zriadenie.

    Je tu čas na zhodnotenie či doterajšia štruktúra komory dokáže zabezpečiť to, čo má komora robiť. Každý návrh na inováciu je vítaný.

    Kde sú uverejnené mená zboru expertov? Čo robia, keď nemajú kontakt s terénom?

    Návrh na inováciu:

    V rámci kontinuálneho vzdelávania sa bodujú firemné reklamné semináre. Na nich je bohatá účasť prednášajúcich i tých pasívnych. Na odborných podujatiach odborných spoločností už tak bohatá účasť nie je. Firemné semináre nemožno považovať za užitočnú formu vzdelávania. Ak sa firmy chcú podielať na vzdelávacom procese, nech robia minisympózia na oficiálnych odborných kongresoch, nech sponzorujú účasť tam. Ropvnako existujú lekári, ktorí chodia na zahraniční kongresy a na národné sa vykašlú. Ja by som každý rok uverejňovala zoznam takýchto lekárov.

    #3111
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    mame akesi zoznamy, velmi vela sa chodi do ciech. Asi pred 7 dnanmi mi priliel zoznam lekarov – clenov komory – urologov ako kandidatka do sekcie urologie SLK. 12 rokov po, len preto ze robime krik.

    #3112
    Mikulas Buzgo
    Účastník (Participant)

    Som rád, že aj pán minister zachytil aj niektoré iné naše aktivity, než len tie súvisiace s novou legislatívou. A ďakujem MH za podnet, navrhnem zverejniť zoznam expertov v najbližšom čísle Konzília.

    Ak chceme zistiť, prečo je komora taká aká je, musíme sa vrátiť do obdobia spred dvoch rokov, kedy sa transformovala podľa nového zákona. Ale to je story, s ktorou by som nerád obťažoval na tejto stránke.

    Vrátim sa radšej ku kvalite, ako to začala MH, a pozývam všetkých 12.11. do Žiliny na medzinárodný seminár o indikátoroch kvality, ktorý organizuje lekárska komora (pozvánku nájdete na stránke http://www.CPME.be ).

    #3113
    Mikulas Buzgo
    Účastník (Participant)

    Ospravedlňujem sa, tá informácia o seminári v Žiline je na časti stránky cpme určenej len pre členov. Kým nebude zverejnená u nás, informácie Vám ochotne poskytnú na sekretariáte SLK.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 15 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate