Práca ošetrovateľského tímu

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Práca ošetrovateľského tímu

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 37 )
  • Autor
    Príspevky
  • #345
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    Napriek všetkým PŠŠ, bakalariátom, zákonom nariadeného ošetrovateľského procesu, v práci SZP pretrvávajú socialistické prvky základných pracovných algoritmov. „ Urobiť rýchlo a mať pokoj“.

    Neosobnosť. Profesionálny prístup k príprave pomôcok na inštrumentálny výkon je úplne zhodný s prístupom k ošetreniu pacienta.

    Technika rannej a večernej toalety je detailne „premakaná“, nenájde sa v nej ani jeden zbytočný pohyb. Každý menej mobilný dostane katéter a pampersky. Vtedy netreba utekať s misou, fľašou, posteľ ostane čistá.

    Nepokojného pacienta treba priviazať, aby nespadol z postele alebo nevytrhol si infúziu. Tá tečie často zbytočne 24 hodín, a tak pár dní infúznej liečby imobilizuje i tých, ktorí sa vzpierali. A nezmení to ani rehabilitácia, ktorú stihnú rehabilitační pracovníci v rýchlosti poskytnúť za hodinu všetkým z oddelenia, akcelerovaná skutočnosťou, že 50 % pacientov pri takejto rehabilitácii nespolupracuje a 25 % ju odmietne.

    V spotrebe fyziológu a 5 % glukózy sme na úrovni rovníkovej Afriky, potvrdzuje to , že personál chápe dôležitosť primeranej hydratácie pacientov a na infúziach vody nešetrí. Čelí tak obvineniu, že sa o pacienta dostatočne nestará a šetrí čas, ktorý by musel venovať permanentnej cirkulácii medzi pacientami a reagovať na každú prosbu – prosím si vodičku – ktorej splnenie predstavuje hydratačný profit v objeme 2 – 3 hltov.

    Najčastejšie konflikty medzi pacientom, rodinou a ošetrujúcim personálom spočívajú v diskrepancii medzi množstvom drobných požiadaviek pacientov a ochotou personálu ich plniť. Profesionálne zdatný, dnes už vysokoškolsky vzdelaný ošetrovateľský personál je v ošetrovateľských postupoch absolútne spoľahlivý, tak čo pacient ešte chce ? Prišiel sa dať liečiť, alebo obsluhovať?

    Máme absolútny deficit ošetrovateľského personálu, v mnohých nemocniciach sa nedosahujú ani normatívy minimálneho počtu, vydané MZ, ktoré v porovnaní so štátmi s vyspelým zdravotníctvom sú značne restrikčné. Personál je preťažený, nervózny, podráždený.

    Šablóna povinnej ošetrovateľskej dokumentácie je často neprimerane vzdialená od aktuálnych potrieb, predstavuje schizofréniu, kedy personál vedie dokumentáciu ošetrovateľských postupov ordinovaných ošetrujúcim lekárom vo vzťahu k diagnóze a stavu pacienta a zákonom nariadenú ošetrovateľskú dokumentáciu, ktorá musí obsahovať vypísané všetky kolónky univerzálnej šablóny. Ošetrovateľská dokumentácia sa tu objavila nebadane, väčšina lekárov ani nepostrehla, že sa objavila, nepodlieha kontrole napr. referenciou na vizite, v záverečnej správe chýba podpis primára.

    Z doteraz uvedeného by sme mohli urobiť záver – že všetky nedostatky ošetrovateľstva vyplývajú z nedostatku personálu. Je to tak iba čiastočne. Pri pozorovaní práce ošetrovateľského tímu zistíme, že sa správa rovnako i keď je v optimálnom počte, alebo je menej pacientov. Je to roky fungujúci železný stereotyp, vytvorená norma, na ktorú sú adaptovaní dokonca i pacienti. Nezmení ju ani viac personálu, ani vyššie platy.

    Samozrejme, že popísané vzťahy sú zveličené, netýkajú sa univerzálne celého personálu, ale podstatné je, že existujú, znehodnocujú prácu tých, ktorí ju robia naplno i s otázkou, ako sa dajú eliminovať.

    Myslím si, že iba konkurenciou. Postaviť bazálny počet ošetrovateľského tímu a vytvoriť akúsi agentúru (banku) sestier, ktoré budú nasadené na oddelenie v prípade kumulácie ťažkých pacientov, budú platené za konkrétnu vykonanú prácu. Čím viac práce a kvalitnejšie zvládnu, tým bude môcť byť redukovanejšia zostava základného tímu. Je otázkou času, kedy v agentúre sa vyformujú špecializované skupiny sestier pre internístické a chirurgické odbory, pre JISky.

    A keďže sa ráta v zdrav. starostlivosti s ekonomickou spoluúčasťou pacientov, v zákonoch by mala byť zakotvená i možnosť vybrať si a zaplatiť sestru pre permanentné ošetrovanie. To by sa určite využívalo v prvých dňoch hospitalizácie, kedy pacient je v nestabilizovanom stave.

    #2096
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Myslim, ze treba este urobit prinajmenosm dve veci.
    1. Dat sestram jasne definovane kompetencie : dokoncujeme vyhlasku o ich kompetenciach, problem je nesmierne vela doslova hlupych pripomienok, ktore sme dostali a ktore treba nejaklo “ osetrit“
    2. Sestra musi byt samostatny poskytovatel – to je v novych zakonoch. Kde je povedane, ze sestra musi byt zamestnana – nakoniec zhiadny zazrak svet pozna sestru, ktora pracuje na kontrakt, je to vyhodnenjsie pre nu, pre nemocnicu ale hlavne pre pacienata.
    Mimochodom x lekarov by takto mohlo posobit, keby sme im nebranili
    napriklad zakazom subehu praxe. Nie je ziadne umenie mat
    zmluvnych lekarov ŠAS, ktori napriklad operuju “ svojich pac“. v nemocncici.

    #2097
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Myslim, ze treba este urobit prinajmenosm dve veci.
    Sestra musi byt samostatny poskytovatel – to je v novych zakonoch. Kde je povedane, ze sestra musi byt zamestnana – nakoniec zhiadny zazrak svet pozna sestru, ktora pracuje na kontrakt, je to vyhodnenjsie pre nu, pre nemocnicu ale hlavne pre pacienata.

    Ak bude sestra samostnaný poskytovateľ, pacient musí mať právo výberu poskytovateľa. To, čo som písala sa netýka odbornej zdatnosti personálu, ale filozofie prístupu k pacientovi. Existuje charta práv pacienta. A je úplne pochopiteľné, že každému jedincovi je život drahý, čo si najviac uvedomuje, keď vážne ochorie. Za úspešný zvrat priebehu ochorenia pacient a jeho rodina SÚ OCHOTNÍ PLATIŤ. A je strašné, keď nemajú právo si zaistiť starostlivosť, reflektujúcu ich osobné potreby. Dnes je bežné, že starostlivé deti platia chorľavej matke alebo otcovi ošetrovateľa, ktorý sa o nich perfektne stará. Ale keď takýto človek je prijatý do nemocnice, tak stráca právo mať pri sebe toho istého ošetrovateľa, ktorého si platí a MUSÍ prijať tuctovú starostlivosť, horšiu, než na akú bol doma zvyknutý.

    @Rudolf Zajac wrote:

    Nie je ziadne umenie mat zmluvnych lekarov ŠAS, ktori napriklad operuju “ svojich pac“. v nemocncici.

    U nás to štandardne beží už 15 rokov.Každý atestovaný lekár má úväzok na oddelení i na ambulancii. Čiže ten istý lekár stanoví diagnózu, operuje, i ambulantne odkontroľuje.Je to praktické i v konzervatívnych odboroch. Podstatná časť starostlivosti o pacientov sa uskutočňuje ambulantne. Ak to nestačí, ambulantný lekár si pacienta zhospitalizuje a počas hospitalizácie rieši to, čo sa nedalo ambulantne. Tento systém zabezpečuje plynulú starostlivosť hospitalizačnú i ambulantnú a pomohol nám postaviť špecializované tímy pre náročné programy. Každý lekár má „svojich“ dispenzarizovaných pacientov. A to – „mať svojich“ chýba u sestier – budúcich samostatných poskytovateliek.

    #2098
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    No ved ano, tu nie je spor. Medzitym sa mi stazoval ST Gajdos, kolko dalsieho odporu ssa stertava navrh vyhlasky. No ved to je jasne. Co sa tyka ambulancii, tak nemyslim nemocnicne SAS ale priv atne SAS a zmluva s nemocnicou. Nemci tomu hoivoria „Belegtartz“.

    #2099
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    V súčasnosti privátny nemá možnosť prísť do nemocnice si niečo odoperovať preto, že nemocnica má ekonomické problémy, výkony sú málo platené a aby vyžila, musí tých výkonov urobiť veľa, oveľa viac, ako porovnateľná nemocnica v Nemecku. Takže výkon urobí radšej sama a privátneho mať na krku nepotrebuje.
    Tiež preto, že nie sú definované a preplácané položky konkrétneho výkonu, tak by bol problém so zaplatením výkonu. Kto by ho platil – poisťovľa priamo privátnemu, alebo nemocnici a nemocnica privátnemu? A čo by povedali ostatní, privátny dostane zaplatený výkon, kým ostatní iba paušál?
    Ja si viem už dnes predstaviť, že v nemocnici sa budú môcť utilizovať i služby privátnych. Ak existuje privátny gastroenterológ, ktorý je špičkový v stentovacích metódach a ja mám pacientas, kde výkon je technicky náročný, tak uprednostním zavolanie privátneho, aby ho urobil, pred mladým , neskúseným našim gastroenterológom.

    #2100
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    V prvom rade vari by nemocnica mala znizit kmenovych, pretoze za tych plati odvody, oblecinie stravu, dovolenku, 10 dni PN atd atd. Tak isto sestry. Potom budu penoiaze. Kolo percent prijmov BB vydate na mzdy?

    #2101
    Dr. Sorge
    Účastník (Participant)

    Presne tak.Je to systémová chyba,ktorá bráni reagovať pružnejšie na potreby nemocnice.Koľko odborných lekárov v privátnej ŠAS je“umrtvených“ na amb pre nezmyselnú legislatívu.Jednodňová chirurgia nie a nie sa rozbehnúť na plné obrátky

    #2102
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Pozor, co sa tyka sestier legislativa este nie je, ale povedzte ktory zakon t.c. braniriaditelom nemocnic angazovat lekarov na kontrakt?

    #2103
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    V prvom rade vari by nemocnica mala znizit kmenovych, pretoze za tych plati odvody, oblecinie stravu, dovolenku, 10 dni PN atd atd. Tak isto sestry. Potom budu penoiaze. Kolo percent prijmov BB vydate na mzdy?

    TU JE ODPOVEĎ

    Takéto odporučenie je jemne povedané – tak sa už konečne zrušte!!!!!

    Odčlenili sme transfúzku, dialýzu, chystá sa detská klinika, to znamená úbytok 211 pracovníkov, z toho 45 lekárov a to ešte sme nepripočítali úväzky detskej chjirurgie, neurologie, ORL atd.

    Ostane nám 1100 postelí, na nich 148 lekárov a 550 sestier, a to vrátane OAIM a JIS. Je to totálne všetko personálne poddimenzované.

    Na poliklinike je cca 116 ambulancií, cca 100 lekárov a 100 sestier. Ostatok je SVaLZ. Redukčné odporúčania nie sú postavené na serióznych základoch.

    Naši lekári a sestry nie sú roboti, ani otroci.

    Denne sa urobí 60 veľkých operačných výkonov, to je 120 chirurgov na sále, na 1 chirurga pripadá 17 oper. výkonov mesačne, na anesteziológa 70 anestéz mesačne, na sekundára 22 pacientov kompletne odhospitalizovaných mesačne.

    Za prvý polrok sme na mzdy vydali presne 30 % výnosov.

    Našou prácou sponzorujeme lieky , ktoré užijú pacienti, prevádzku budov, ktoré sú majetkom štátu. To máme sami sebe ubrať a sponzorovať privátnych? A čo by u nás robili? Duodenopankreatektomie, polytraumy, mozgové tumory? Operačné sály praskajú v švíkoch. My ich vyčleníme privátnym na hernie, cholecysty, ťažkí budú čakať.

    Pracujem v nemocnici dlho, vždy som si myslela, že ju dokonale poznám. Prednedávnom som prechádzala pracoviská na poliklinike, to čo som videla, predčilo akékoľvek predstavy. Vo veľkom tam frčia výkony, ktoré patria do kapitoly – 1 dňová chirurgia.

    Privátni v komplexe akútnej medicíny by zdržiavali. Ale všetkých privátnych záujemcov z blízkeho okolia, ktorí chcú operovať, robiť jednodňovú chirurgiu, pozývame. Máme nevyužitý starý nemocničný areál. I s funkčnými operačnými sálami. S radosťou im dáme do prenájmu všetko, o čo budú mať záujem.

    Na jeseň pristúpime k redukcii personálu. Nevýkonnej administratívy a hospodársko – technickej správy, alias dvorných zamestnancov.

    A budeme redukovať i zdravotníkov.

    ALE AŽ PO VÝSLEDKOCH NEZÁVISLÉHO AUDITU, O KTORÝ POŽIADAME MZ, ABY USKUTOČNILO V POROVNATEĽNÝCH NEMOCNICIACH.

    A to nielen zdravotníckych zamestnancov nemocníc, ale i školstva. I my sme fakultou.

    A som zvedavá, kto všetko bude audit blokovať.[/b]

    #2104
    Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

    Čakal som, ako sa táto debata rozbehne. Doctor on contract alebo locum doctor je moderná a obľúbená forma operatívneho pokrytia krátko čo dlhodobých výpadkov kmeňových lekárov alebo riešenia čiastočných úväzkov. Očakávajúc, že nové menežmenty v rámci plnenia úloh hmotnej zainteresovanosti budú túto formu využívať hojnejšie, vybavil som si anesteziologickú licenciu. Na smennej prevádzke mám dostatok času a chcel som ho takto využiť. Právne sa nejaví žiaden problém, uzavrie sa kontrakt na nejaký objem práce, práca sa vykoná, vypíše sa faktúra, peniaze sa prevedú na účet. Žiadne odvody, zbytočná byrokracia mzdáriek, žiadne skúšobné doby, výpovedné lehoty, proste pružný vzťah. Ale chyba lávky. Veľká väčšina oslovených ani nechápe o čo ide. A tak ďalej prijímajú kvôli jednému operačnému programu za týždeň anesteziológa na stály uväzok. Nuž, treba počkať, snáď sa im časom rozvidnie.

    #2105
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    Kontrakty na anesteziologické výkony si viem predstaviť v zariadení, kde sa vykonávajú elektívne výkony, pekne plánovane, vtedy je možné dohodnúť ich počet i čas realizácie. V našej nemocnici anesteziológovia misua pokryť okrem operačiek rôzne drobnejšie zákroky, diagnostické i terapeutické. Jednoducho musia pokryť všetko, čo je potrebné. Tam kontrakt na niekoľko výkonov je neefektívny, skôr prepychom. Ale u nás by sme hneď takto zjednávali sestry. Máme šikovné sestry na predlženej materskej, nemôžu byť plne zamestnané, ale „brigídnicky“ by prišli trocha zarobiť. Tiež si myslím, že dobrého histopatológa, hematológa zrelého v mikroskopickej diagnostike, dôchodcu by bol hriech poslať do úplného dôchodku. Za tie roky získal veľa skúseností, videl raritné veci, môže byť dobrým učiteľom mladších, výraznou pomocou klinikom, ktorí oceňujú spoľahlivé popisy a závery.

    #2106
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Zda sa , ze MH pomaly, pomaôlicky pustia “ perie“ statno – nemocnicneho patern alizmu. Ale naozaj nie len SVaLZ, cela spoec. cinnost.

    #2107
    m.rokyta
    Účastník (Participant)

    Dobrý deň, onehdy som čosi písal možno hlúposti ale…. Diskusie medzi MH a MZ sú dlhé ba snáď nekonečné… A prax je presne taká aká je- sestry miesto práce s pacientom vyplňujú nezmyselné formuláre o tom kto je pacient, aké ma rodinné zázemie, aké ochorenie, potom strategia a plán oš. procesu, jeho naplnenie a výsledok. Pekne vyplnia kolonky, odfajknú, pridajú sesterskú správu. Raz za čas príde vrchná sestra nemocnice a kontroluje nie sestry pri práci ale papiere a tvári sa pritom velmi doležito… A ak robia papiere nerobia niečo iné… nie sú pri pacientovi… A tieto „štandardy“ niekto vymyslel, dostal nejaké peniažky, ako to funguje už asi nevidel a keby to nebolo kocúrkovo už by sme to dávno zrušili.
    Minule som totiž prezeral diskusné príspevky a už ich je tam niekolko kilometrov ale v nemocniciach sa veľa nezmenilo ale myslím že ešte je čas dočkať, tak dúfam že sa čosi zmení… Hlavne aby lekári mohli v kľude robiť svoju prácu a nemuseli toľko diskutovať o reforme, radšej nech majú peniažky na kongresy, školenia, literatúru a stáže. Mimochodom pán minister nemohli by sme si náklady za časopisy a knihy odrátať ako súkromníci? Tak prajem pekné dni do budúcna…

    #2108
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Zda sa , ze MH pomaly, pomaôlicky pustia “ perie“ statno – nemocnicneho patern alizmu. Ale naozaj nie len SVaLZ, cela spoec. cinnost.

    Práve naopak. Mám modriny a hrče zo štátno – nemocničného paternalizmu, ktorý nepripustí odklon od stáda, i keď nahlas deklaruje voľný pohyb (v ohrade).

    Ako pravicový pragmatik bez analýz, prieskumu a kvalifikovaného odhadu nerobím rozhodnutia.
    Nezaujímajú ma tzv. „módne „trendy, keď evidentne sú neekonomické, neracionálne, nevýhodné.

    Základným predpokladom prežitia a úpešnosti Rooseveltky je vysoké pracovné nasadenie všetkých zložiek. Ak mi v tomto komplexe bude niečo chýbať, tak to doplním z privátnej sféry. Ale pokladám za absurdné dobrovoľne znižovať výkonnosť celku v prospech exogénnych privátnych špecialistov. Naopak, transformačný proces budem viesť tak, aby jednotlivé pracoviská vo vhodnom okamihu mohli sa všetky privatizovať. Aby sa štátny podnik zmenil v privátne družstvo, s vlastnými pracovníkmi.

    Na Slovensku sa roky vedie polemika o jednodňových výkonoch. Srdce mi poskočilo od radosti, keď som videla, v akom rozsahu sa robia na poliklinike. Aby sa prejavili naplno, bude potrebné zabezpečiť im primerané finančné prostriedky. Principiálne. Zmenou systému. A tak paradoxne sa pomôže i jednodňovkám privátnym.

    Analýzy, prieskum a kvalifikovaný odhad napriek ťažkostiam v získavaní dát, svedčia pre to, že na Slovensku sa všetkými možnými spôsobmi uprednostňujú malé privátne celky s kvalitnými, ale z hľadiska spektra potrebnej zdravotnej starostlivosti, iba s doplnkovými službami. I za cenu rozloženia a vybrakovania veľkých medicínskych komplexov. A je otázkou času, kedy sa zmanifestuje ich deficit, a to bude naša príležitosť.

    Ja sa nespolieham na štátny paternalizmus, naopak požadujem odstránenie štátneho ekonomického dirigizmu a klientelizmu a nastolenie normálnych transparentných organizačných, ekonomických a medicínskych vzťahov.

    Takže upresnenie – to poletujúce perie nie je dôsledok „púšťania“, ale výsledok šklbania, s otázkou – kto – koho_

    A opakujem, privátnych špecialistov s doplnkovými službami privítam v starej nemocnici.

    #2109
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Najkrajsie je to prave / dvojfarebne/ pierko. To je na kazdy pripad. 😀 😀 😀

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 37 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate