neziskovka ci ziskovka

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve neziskovka ci ziskovka

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 35 )
  • Autor
    Príspevky
  • #379
    radovan
    Účastník (Participant)

    Pozdravujem všetkých zúčastnených v tomto fóre. Som tu nový, tak sorry ak to tu už odznelo, ale chcem sa opytať na jednu vec. Myslím, že nikto, kto sa prihlásil do tohto fóra nepochybuje o nutnosti zmien v zdravotníctve a i ja im fandím. Pracujem v zariadení, ktoré prechádza transformačným procesom na n.o. a neskôr možno na a.s., pretože si myslím, že náš finančný spoločním to tak bude chcieť. Trocha ma však prekvapila štúdia uverejnená v CMAJ (Can Med A J) MAY 28, 2002; 166 (11). Ide o metanalýzu mortality v súkromných nemocniciach (viac ako 26.000) u takmer 36.000.000 pacientov. Ukázalo sa, že v podnikoch zameraných na zisk (naše a.s. ?) je mortalita vyššia, ako v podnikoch neziskových (n.o. ?). Čo s tým ?

    #3405
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    Nemožno vyberať údaje z kontextu celej analýzy. Možno to nesúvisí so ziskom, ale s tým, že chronicky chorí, ktorí potrebujú viac opatery, uprednostňujú súkromné nemocnice. Štátne slúžia skôr pre akútne stavy.

    U nás vo vzťahu k zisku vývoj je a bude špecifický. Ak budú akciovky a neziskovky, tak akciovky budú vyberať činnosti, ktoré sa oplatí robiť, zlých pacientov pošlú do neziskovky, tam bude väčšia úmrtnosť.

    Ak budú všetko akciovky, tak v tých, v ktorých sa im podarí zazmluvniť iba atraktívne výkony (aby mali zisk), pacienti zomierať nebudú. To budú menšie nemocnice.

    Až budú akciovkami všetky veľké nemocnice, nebudú ziskové, ale budú bojovať o vyrovnaný rozpočet – cestou redukcie personálu, služieb, bude sa iskriť medzi úradom na dohľad a objektívnymi možnosťami o prežitie bojujúcej akciovky.

    #3406
    radovan
    Účastník (Participant)

    Asi sme si nerozumeli… V analyze boli len sukromne nemocnice. A tie sukromne sa delili na ziskovky a neziskovky. Predsa nemozemem tvrdit, ze je vacsia pravdepodobnost, ze umiestim tazko choreho pacienta do a.s. ako do n.o. Ide o analyzu 36.000.000 pacientov – to nie je hra malych cisel !!

    #3407
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Rozdiel medzi n.o. a a.s. je v inom. Podla nasej koncepcie ani jedna nie je urcena pre tvorbu zisku. Zriadenie n.o. je ista forma odstatnenia, pretoze jej zriadenim stat prestava byt je vlastnikom. A.s. su pruznejsie vo vlastnictve / stat, mesto, VUC, skola sukr, investor? atd/ ale zatial vzdy stat VLASTNI 51% akcii a teda aj nemocnice a teda aj zodpoveda.
    Navyse funkciou su trochu ine – n.o. skôr ustravy dlhodobej starostlivosti alebo „jednoucelove“ a.s. vseobecne. Neda sa ale porovnavat neporovnatelne, ted taketo studie budu musiet vznikat u nas a budeme musiet sledovat mestke nemocnice, VÚC, statne a.s., n.o. a sukromne s.r.o alebo a.s. . A este budeme musiet sledovat cinnost Uradu pre dohlad .

    #3408
    radovan
    Účastník (Participant)

    Na tie štúdie sa fakt teším. Kvalitnejšia starostlivosť konečne musí sláviť úspech. Dnes me svedkami deformovanej praxe, pri ktorej sa v záujme vyrovnanosti rozpočtu zariadenia stáva náročnejší pacient nežiadúcim pre nemocnicu. V konečnom dôsledku tak poisťovňa hradí 2-3 hospitalizácie v rôznych zariadeniach/oddeleniach, namiesto jednej – síce drahšej – ale kvalitnejšej. Nemá to logiku, pretože keď prídem do môjho autoservisu s autom rozbitým na šrot, môjmu servisákovi len tak zaihrajú očká a už vidí svoje korunky. My keď vidíme pacienta na „šrot“ a nebodaj ho z toho dostaneme, zníži sa nám pohyblivá zložka mzdy na 0, lebo sme prekročili vnútorné limity.

    ešte otázka na ministra: Ako mám stimulovať vstup finančného partnera do a.s., ktorá nebude orientovaná na zisk ? načo by tam vstupoval ? Jeho peniaze by predsa mali vyprodukovať v slušných krajinách aspoň 10-15% za rok. ( a to hovorím o slušnej spoločnosti, nie o Slovensku kde existujú aj 100 % zisky)

    P.S. V tej kanadskej metanalýze sa ukázal opak, ako tvrdí Mata-Harri. V neziskovkách boli pacienti ťažší !!! To znamená, že nižšia mortalita v neziskovkách je podhodnotená a skutočný rozdiel by bol ešte vyšší.

    #3409
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Myslim, ze pohlad na zisk je pomerne zjednoduseny. Komercne poistovne budu poskytovat aj verejne zdravotne poistenie, hoci na nom priamo nevytvoria zisk, ale potrebuju klienotv pre ine produkty od havarijneho, cez život až po neživot/ byty, domy/. Velke farma alebo elektro koncrcny musia vyrabat a predavat a teda potrebuju mat dosah na finalneho odberatela, hoci ten nebude tvorit zisk pre nich. Nakoniec kde inde sa daju bezpecnejsie ulozit peniaze ak nie do systemu poskytovania zdrav. star, pretoze tam idu stale miliardy kazdu hodinu, minutu sekundu. Inak povedane pohlad na zisk v tom primitivnom ponimani je ako pohlad na bruchateho kapitalistu so zlatou retiazkou na veste, ktoremu umieraju 6 rocne deti pri strojovh. A pri tom prave „blbi“ kapitalisti prisli na to, ze ak sa nestaraju o robotnika tak nemaju skor ci neskor koho “ vykoristovat“.

    #3410
    radovan
    Účastník (Participant)

    Vaša odpoveď má síce logiku, ale keď si začnem hľadať partnera na vstup do zdravotníctva a použil som práve Vaše argumenty tak ma pošle do kelu (osobná skusenosť z transformácie). Otazky boli typu: čo s toho ? Načo ? V súčasnosti panuje na Slovensku predstava, že každý proces vo firme musí byť ziskový ! Všimnite si vývoj vo veľkých podnikoch – zbavujú sa neziskových procesov – nezaujíma ich spokojnosť klientov a možnosť zarobiť na nich v rámci iného procesu (príklad.: Slov. telekomunikácie a rušenie telegramov, plynári – oddelenie transportu od nákupu a predaja plynu, železnice – oddelenie dopravnej a osobnej dopravy a ešte predtým oddelenie koľajníc od vlakov). Nikde nevidím taký sofistikovaný systém o akom hovoríte Vy. Sám som čakal, kedy mi moja poisťovňa ponúkne komplexný poistný produkt – all in one – so zaujímavými zľavami samozrejme (zdravie, dôchodok, deti, dom, auto …). A nič. Ale v novembri sa išli zahlušiť aby si udržali klientov. To je ten primitívny náhľad na zisk ! Ak by som mal u nich zmluvu all-in one, nikdy by som nešiel ku konkurencii pre lacnejšiu pôžičku na auto … Musel by som si to dobre prepočítať … Pripúšťam však, že ak niektorá spoločnosť bude ovládať všetky procesy (distribúcia – predaj – poistenie -poskytovateľ) ako sa to snaží napr. Penta Group, tak by mohol vzniknúť celkom zaujímavý podnik. Ale, myslíte si, že tiež nebudú očakávať aby každý proces bol ziskový ?? Že by chceli zadotovať poskytovateľa z distribúcie liekov ?? Neverím.

    #3411
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    To nie je otazka verenia alebo neverenia. Unipharma, Penta, Siemens, Allianz to su len ti najznamejsii, ktori sa vazne angazuju. Takze co s tym?

    #3412
    radovan
    Účastník (Participant)

    Treba ich do toho pustit, nech si zmapujú terén a nech nám ponúknu svoje riešenia. Myslím si však, že ešte ani oni presne nevedia do čoho idú. Dúfam len, že sa na zdravotníctvo nepozerajú iba ako na balík 75,5 Mld (inak – dík za ne 😀 ). Všetko je len v teoretickej rovine – tak ako aj naša diskusia. Vyrieši to až každodenná prax. Potom sa ozvem – s konkrétnymi poznámkami. Čaká nás teda zaujímavý rok 2005. Prajem veľa úspechov v novom roku.

    #3413
    radovan
    Účastník (Participant)

    Chcel som v téme zisku a nezisku pokračovať až neskôr, ale nedá sa…

    Pán minister, dnes ráno som si vypočul v Slovenskom rozhlase vaše novoročné prianie, v ktorom ste opäť zopakovali uistenie pacientov, že ich peňaženky – resp. ich peniaze – už reforma systému nepotrebuje.

    Nerozumiem tomu, prečo sa vzdávame financií v peňaženkách našich ľudí ? Prečo nebojujeme o tieto peniaze ? Prečo ich nechávame iným odvetviam (nenažrancom zo Slovnaftu (zisk o 200-300% oproti minulému roku), telekomunikáciám (naši ľudia pretelefonovali 35 Mld korún …, plynárom (zvýšili si cenu o 17% , pritom aj v tomto roku sú v brutálnom zisku) atď. O ďalšom plytvaní ani nehovoriac (iste viete o tom, že diaľnice máme 2-3 krát drahšie ako napr. v Nemecku)…

    Stále hovoríme, že je sociálne neúnosné dávať ľuďom platiť v zdravotníctve …. ale pritom nechávame tie peniaze ostatným odvetviam. Ak by sme si ich vzali mi a školstvo, bolo by sociálne neúnosné zvyšovať ceny benzínu, plynu atď … Aspoň trocha by sme sa začali vyrovnávať týmto odvetviam /napr. aj v mzdách/

    #3414
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    To su trochu pomiesane veci. Od obcana pytat dalsie peniaze za zdrav, staroslivost bez toho aby sme socialne diferencovali sa uz neda. Naozaj to co platia plosne / 20, 50, lieky pomocky, atd/ staci. Ak chcu mat nieco navyse je pre nich pripavene individulne zdrav. poistenie. Slovnaft, polnohospodari, skolstvo – to je ina vec. Ciastocne politicka, ciastocne vecna, Pourite sa ako tazko sa bojuje o spoplatnenie vysoke skolstva, hoci je toiba mrnavy krork dopredu , pretoze viacej ako sa byverie sa pozicia takzvane so. odkazanym. A dalsim problem je pytat peniaze od obcanov, aby sme ich potom premrhali??! nizko efektivitou???

    #3415
    radovan
    Účastník (Participant)

    Dosiahli sme u nás vyrovnaný rozpocet – ak si pravda nezarátame odpisy z minulého obdobia. Máme 0,46 zdravotníckeho pracovníka na jedno lôžko (24 hod. prevádzka, 365 dní v roku), všetkých zamestnancov je 0,81 na jedno lôžko (údajne sa už THP nedá znížiť, lebo sme zahalený tonami papierovania a výkazníctva – s tým by Ste asi mohol pomôcť Vy… 🙂 ). Lôžok je 186. Myslím, že počty zdrav. zamestnancov už sú na hranici únosnosti – robotu stíhame len vďaka investícii do nemocničného informačného systému – prepúšťacie správy u nás kompletizujú dokumentačné sestry. Proste idyla, ktorú nám MUDr. Pisálik a MUDr. Pisáliková z väčších nemocníc môžu len závidieť.

    Ale… moja lekárska mzda je stále tesne nad 500 EUR. Ak sa chcem kvalitne postarať o pacienta, tak vyššia ani nebude… Nezostane na ňu.

    Z toho vyplýva, že časť zdravotnej starostlivosti sponzorujem našim pacientom ja resp. ostatní zdravotníci – aspoň v našom zariadení. A to mi pripadá nesystémové …

    Vzhľadom k nášmu približovaniu sa do menovej únie, bude 500 EUR neudržateľných a bude silný tlak na nárast miezd.

    Kto iný to má zaplatiť, keď nie občan ? samozrejme za cenu toho, že bude menej telefonovať, menej hrať lotérie, menej posielať SMS do Slovensko hladá superstar, … ale aj menej fajčiť či piť ….

    #3416
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Ale to je OK, bola faza platenia obcanom, teraz ide faza zvyspovania efektivity, potom znova obcan atd. Nako niec velke peniaze stracame vo velkych mestach Ba a KE, preto ten radikalny rez spojenia. Ide to sice velmi pomaly, ale iste, tak to porovnajme s ostatnymi krajinami EU, ztie iste problemy za ine peniaze.

    #3417
    radovan
    Účastník (Participant)

    Takže správnejšie by bolo povedať, “ občan, v tomto roku už nečakaj, že budeš platiť viac, ale perspektívne tie peniaze sa budú musieť približovať k okolitému svetu (+ efektivita) . Potom som spokojnejší …

    #3418
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    No hura vsetko pre buducich neziskovych ziskarov. 😀

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 35 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate