O nás › Diskusné Fóra › Všeobecne o zdravotníctve › Náplň špecializačnej prípravy spracovaná podľa EU
- This topic has 1 odpoveď, 2 hlasy, and was last updated pred 21 years, 6 months by imported_Rudolf Zajac.
-
AutorPríspevky
-
5 februára, 2003 o 5:58 am #264Milan ProfantÚčastník (Participant)
Návrh špecializačnej náplne v odbore otolaryngológia a chirurgia hlavy a krku
Spracoval: M.Profant
Podľa súčasného návrhu postgraduálneho vzdelávania otolaryngológie v EUÚvod
Tento návrh školiaceho programu v odbore otolaryngológia a chirurgia hlavy a krku vychádza zo súčasnej špecializačnej náplne ako ju definoval SPAM a z návrhu Európskej rady pre Otolaryngológiu a chirurgia hlavy a krku, t.j. náplne, ktorú bude vyžadovať EU pre uznanie špecializácie.Návrh sa týka nasledujúcich bodov:
1. Slovenská rada pre otolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku (SRO)
2. Školiace pracovisko
3. Vedúci školiaceho programu a jeho spolupracovníci
4. Školenec
5. Náplň školiaceho programu
6. SkúškyVšeobecné ustanovenia
Otolaryngológia a chirurgia hlavy a krku je odbor, ktorý sa zaoberá chorobami a poruchami ucha, spánkovej kosti, nosa, prínosových dutín, ústnej dutiny, hltana, hrtana, priedušnice, pažeráka, krku, maxilofaciálneho priestoru a priľahlými štruktúrami.
Tieto anatomické oblasti zahrňujú tiež vyšetrovanie a liečbu porúch sluchové, rovnovážneho, čuchového a chuťového systému, porúch VII – XII hlavového nervu ako aj porúch komunikačných schopností, v zmysle porúch hlasu a reči.
Choroby mozgu a očí sem nepatria, kým choroby maxilofaciálnej oblasti riešia aj stomatochirurgovia. Niektoré choroby diagnostikované otolaryngológom, lokalizované v priľahlých anatomických oblastiach lieči otolaryngológ v úzkej spolupráci so špecialistami danej oblasti.
Trvanie školiaceho programu navrhujeme stanoviť na 6 rokov. Z toho 1 rok cirkulácia v základných odboroch a 5 rokov špecializačnej prípravy
Školenie špecialistu môžu vykonávať len pracoviská, ktoré spĺňajú navrhované kritériá. Splnenie kritérií overí odborná komisia Slovenskej rady pre otolaryngologiu a chirurgiu hlavy a krku. Školenec by počas trvania školiaceho programu nemal vystriedať viac ako 3 centrá. Školiaci program musí celým rozsahom vždy odpovedať plnému pracovnému programu školenca.
Školiaci program poskytuje teoretické vzdelávanie, čas pre samoštúdium, možnosti získať praktické zručnosti v najčastejších diagnostických, liečebných a rehabilitačných výkonoch (ako sú uvedené ďalej). Skúška tvorí časť školiaceho programu. Pri tom možno overovať vedomosti školenca aj v jednotlivých obdobiach jeho školiaceho programu.
Školenec, ktorý naplní všetky požiadavky školiaceho programu, obdrží certifikát a stane sa otolaryngológom – špecialistom Slovenskej rady pre otolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku.
Tento školiaci program pripravuje školencov na všeobecného otolaryngológa, ktorý je schopný robiť väčšinu diagnostických a liečebných výkonov v otolaryngológii. Subšpecializácia vyžaduje ďalší špecializačný školiaci program, Aj keď v školiacom programe otolaryngológa možno zahrnúť úvodné školenie aj v subšpecializácii, pre ktorú bude školenec nasmerovaný.1. SLOVENSKÁ RADA PRE OTOLARYNGOLÓGIU A CHIRURGIU HLAVY A KRKU (SRO)
Navrhujem zriadiť Slovenskú Radu pre otolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku (SRO)
Zloženie:
Prednostovia ORL kliník Lekárskych fakúlt (5)
Vedúci Katedry ORL SPAM (1)
Vedúci školiacich otolaryngologických pracovísk (3)Povinnosti SRO
Zostavovať, upravovať školiaci program v otolaryngológii
Vyberať školiace pracoviská podľa stanovených kritérií
Sledovať pravidelne úroveň školiacich pracovísk
Stanoviť počet školiacich miest na jednotlivých školiacich pracoviskách
Vyberať školencov do školiaceho programu v otolaryngológii
Určovať rozsah požadovaných vedomostí na špecializačnú skúšku
Sledovať úroveň školencov počas školiaceho programu podľa správy školiteľov
Zostavovať program vzdelávania v subšpecializácii
Skúšať školencov na získanie certifikátu
Podieľať na sa na aktivitách Európskej rady pre Otolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku2. ŠKOLIACE PRACOVISKO
Školiace pracovisko, ktoré poskytuje školiaci program v otolaryngológii a chirurgii hlavy a krku by mala byť otolaryngologická klinika alebo otolaryngologické oddelenie, ktoré je súčasťou väčšej nemocnice, tak, aby mohla poskytnúť širšiu paletu patológie aj z hraničných oblastí s možnosťou spolupráce viacerých medicínskych špecializácií. Malé, individuálne oddelenia, monotematicky zamerané pracoviská, pokiaľ napĺňajú kritériá, môžu byť určené na obmedzený čas ako školiace pracoviská tak, že participujú na školiacich programoch väčších pracovísk
A. Personálne obsadenie školiaceho pracoviska
Školiace pracovisko musí mať dostatočný počet kmeňových lekárov, sestier, technických a rehabilitačných pracovníkov, ktorí umožnia realizovať školiaci program a zabezpečiť jeho vyžadovanú kvalitu, zaistiť školenie pre všetkých účastníkov školiaceho programu. Všeobecne možno povedať, že počet školiacich pracovníkov na plný úväzok musí byť väčší ako počet školencov na danom pracovisku.B. Materiálne možnosti školiaceho pracoviska
Školiace pracovisko musí mať k dispozícii knižnicu, prístup k lekársky časopisom a elektronickým informáciám na internete.
Školiace pracovisko musí mať nasledovné možnosti
• Plne vybavené ambulantné pracovisko na vyšetrovanie otolaryngologických pacientov. K dispozícii musia byť vyšetrovací mikroskop a prístroje na endoskopické vyšetrenie.
• Možnosti pre audiologické vyšetrenie pacienta (tónová a slovná audiometria, tympanometria, objektívna audiometria – BERA, OAE)
• Možnosti pre vestibulárne vyšetrenie (ENG)
• Možnosti pre foniatrické vyšetrenie (hlas, reč, hlas po LE, funkčné následky chirurgických výkonov na hlave a krku)
• Lôžkové oddelenie a časť pre ambulantnú chirurgiu pre diagnostické a liečebné výkony
• Aspoň jednu operačnú sálu k plnej dispozícii pre ORL chirurgické výkony s anesteziologickým týmom. Sála musí byť vybavená (okrem základných operačných požiadaviek) operačným mikroskopom, endoskopickým chirurgickým vybavením pre hltanovú, hrtanovú a nosovú chirurgiu, televíznym reťazcom k uvedeným systémom
• Možnosti pre anatomickú disekciu preparátov pod mikroskopom a endoskopom s vhodným chirurgickým inštrumentáriom
• Prednáškovú miestnosť s možnosťami seminárov a konferencií (s technikou na prezentáciu)3. VEDÚCI ŠKOLIACEHO PROGRAMU
Priamu zodpovednosť za školiaci program má vedúci školiaceho pracoviska. Pri vhodnom personálnom obsadení pracoviska, môže vedúci pracoviska delegovať právomoci vedúceho školiaceho programu na iného zodpovedného pracovníka školiaceho pracoviska. V pravidelných časových intervaloch sa stretáva so školencami a sleduje ich odborný rast.
Vedúci školiaceho programu je nominovaný Slovenskou radou pre otolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku. Vedúci školiaceho programu musí spĺňať nasledovné požiadavky:
• Vedúci školiaceho programu musí byť kvalifikovaný otolaryngológ, rešpektovaný kolegami v otolaryngologickej obci vzhľadom na vysokú profesionálnu úroveň svojej práce
• Vedúci školiaceho programu musí byť skúsený pracovník s chirurgickými a učiteľskými schopnosťami. Musí mať najmenej 5 rokov praxe po nadobudnutí otolaryngologickej kvalifikácie (II. atestácia v starom systéme, atestácia v novom systéme)
• Vedúci školiaceho programu musí mať záujem a skúsenosti v základnom alebo klinickom výskum, ktorý záujem zreteľne vyplýva zo zoznamu publikácií
• Vedúci školiaceho programu musí byť vedúci daného školiaceho pracoviska (oddelenia alebo kliniky) na plný pracovný úväzok4. ŠKOLENEC
Školenec musí byť absolvent Lekárskej fakulty, kvalifikovaný na prácu lekára. Školiace miesto na školiacom pracovisku sa obsadzuje výberovým konaním zo zúčastnených kandidátov. Na získanie certifikátu Slovenskej rady pre otolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku musí absolvovať 6-ročný školiaci program v školiacich pracoviskách. Školenec absolvuje skúška navrhnuté Slovenskou radou pre otolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku. Na prácu školenca dozerá a jeho vývoj sleduje vedúci školiaceho programu. Na záver školiaceho programu podá školenec písomnú správu o svojom školiacom programe spolu s denníkom výkonov, ktoré počas školiaceho programu vykonal. Školenec by nemal školiaci program absolvovať na viac ako troch školiacich pracoviskách.
5. ŠKOLIACI PROGRAM
Školiaci program pozostáva z nasledovných prvkov:
• Získanie všeobecných chirurgických základov a teoretických vedomostí z anatómie, fyziológie, patológie, etiológie a symptomatológie chorôb ucha, spánkovej kosti, nosa, prínosových dutín, ústnej dutiny, hltana, hrtana, priedušnice, pažeráka, krku a maxilofaciálnej oblasti a slinných žliaz. Zvláštnu pozornosť treba venovať teoretickým základom audiológie, foniatrie, vestibulológie, alergológie a imunológie, onkológie a základným princípom plastickej a rekonštrukčnej chirurgie.
• Školenec musí mať prístup do laboratória spánkovej kosti pitevnej miestnosti s možnosťou trénovať techniku chirurgických výkonov v strednom uchu, prínosových dutinách, hrtane, slinných žľazách, krku a bázy lebky
• Školenec tak postupne získa primerané klinické, chirurgické skúsenosti a zručnosti v najčastejších výkonoch nášho odboruŠkolenec by mal získať skúsenosti v diagnostických výkonoch, konzervatívnych liečebných postupoch a chirurgických výkonoch, ktoré sú uvedené v denníku školenca
Pre získanie certifikátu Slovenskej rady pre otolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku je potrebné si osvojiť iba tie diagnostikcé a liečebné výkony, ktoré sú v zozname označené ako „všeobecné“. Skúsenosti s týmito výkonmi možno získať nasledovným spôsobom:
a. školenec ich robí samostatne
b. školenec ich robí pod dohľadom
c. školenec ich sleduje pri asistenciiŠkoliaci program je iba úvodom na získanie pokročilých vedomostí, skúseností a zručností.
Deatily jednotlivých prvkov sú uvedené v logbooku školenca6. SKÚŠKY
Vedúci školiaceho programu pravidelne sleduje vývoj vedomostí školenca, raz za 6 msiacov skontroluje progres zaznamenaný v denníku školenca, zabezpečuje harmonický rozvoj vedomostí a schopností školenca.
Školenec raz za rok absolvuje skúšobný pohovor s vedúcim školiaceho programu.
Na získanie certifikátu Slovenskej rady pre otolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku absolvuje školenec písomnú a ústnu skúšku, ktorá sa skoná v pravidelnom termíne pred Komisiou zloženou z členov Slovenskej rady pre otolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku.Slovenská rada pre otolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku
Denník školenca
Školenec:
Meno Priezvisko Dátum narodeniaZahájenie školiaceho programu: Ukončenie:
Školiace pracovisko Meno školiteľa Pripomienky školiteľaPozri pripomienky na konci denníka
Tento dokument musí obsahovať všetky diagnostické, nechirurgické a chirurgické výkony, ktoré sú uvedené v časti „všeobecné“ nasledovného školiaceho programu
Potvrdzuje, že zoznam diagnostických, nechirurgických a chirurgických výkonov uvedený v denníku školenca je správny
Dátum Podpis školiteľa:
Ja, školenec, potvrdzujem, že údaje uvedené ďalej sa vzťahujú iba na diagnostické, nechirurgické a chirurgické výkony, ktoré som robil osobne, alebo sa jednalo o operácie, pri ktorých som asistoval.
Dátum: Podpis školenca:
A. Úvod
1. Otolaryngológia a chirurgia hlavy a krku je odbor, ktorý sa zaoberá chorobami a poruchami ucha, spánkovej kosti, nosa, prínosových dutín, ústnej dutiny, hltana, hrtana, priedušnice, pažeráka, krku, maxilofaciálneho priestoru a priľahlými štruktúrami.
Odbor sa tiež zaoberá problematikou komunikácie, týkajúcej sa najmä porúch sluchu a reči, preto sa sem zahrňujú aj vedomosti a schopnosti z audiológie (vrátane pediatrickej audiológie), otoneurológie a foniatrie, diagnostiku a liečbu porúch VII – XII hlavového nervu, ďalej alergológia a imunológia v otolaryngológii, ako aj plastická a rekonštrukčná chirurgia v otolaryngologickej oblastiNevyhnutne je potrebná hlboká znalosť z anatómie, fyziológie, patológie, patofyziológie, etiológie a symptomatológie na získanie schopností diagnostikovať a liečiť choroby a patologické nálezy v uvedených oblastiach.
2. N získanie certifikátu SRO musí si školenec osvojiť očakávanú úroveň vedomostí a zručností, ktoré overí skúškou Komisia SRO.
3. Školenec musí dokázať detailné vedomosti relevantnej anatómie, fyziológie, patológie a patofyziológie a rozumieť teoretickým základom a interpretácii výsledkov vyšetrovacích postupov používaných v našom odbore.
4. Školenec si musí osvojiť diagnostické a liečebné (chirurgické a nechirurgické) výkony v otolaryngológii a chirurgii hlavy a krku.
5. Školenec musí preukázať vedomosti, schopnosti a zručnosti, technické zdatnosti uvedené v denníku školenca k úplnej spokojnosti vedúceho školiaceho programu.
6. Obsah denníka školenca bude pravidelne updateovaný SRO.B. OBSAH DENNÍKA ŠKOLENCA
Obsah denníka sa týka vedomostí, skúseností a zručností v
Diagnostických výkonoch (A)
Nechirurgických liečebných výkonoch (B)
Chirurgických liečebných výkonoch (C)Denník obsahuje súčasné výkony v odbore otolarynglógia a chirurgia hlavy a krku. Delia sa na dve skupiny:
I. Všeobecné
Sem zahrňujeme výkony, ktoré musí ovládať každý otolaryngológ, ktorý získa certifikát SRO
V tejto časti sú výkony, ktoré si školenec osvojuje nasledovným spôsobom
Vykonané samostatne (i)
Vykonávané pod dohľadom (s)
Sledované pri asistencii pri operácii (a)II. Pokročilé
Sú to výkony poskytované v kvalifikovaných centrách ako klinické pracoviská a špecializované oddelenia. Školenec by však mal získať aspoň teoretické vedomosti aj v týchto výkonoch.
4 marca, 2003 o 2:36 pm #768imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Postupil som ho Dr. Benusovej, ktora ma na MZ SR na starosti dalsie vzdelavanie. 😆
-
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.