O nás › Diskusné Fóra › Všeobecne o zdravotníctve › Kto je plagiator?
- This topic has 16 odpovedí, 4 hlasy, and was last updated pred 20 years, 12 months by Mata Harri.
-
AutorPríspevky
-
29 júla, 2003 o 4:21 pm #280imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)
Viete sui predstavit, ze poistovbne sa stavaju sucastou poskytovania zdravotnej staroslivosti? Ze podmienkou pre ziskanie licencie je prave toto? Ak ano, tak potom je tak trochu problem poistovbne ako tento zavazok púlni a nas problem je, aby Urad pre dohlad plnennie tohto zavazku kontroloval. A takto nejako to viac menej funguje v modernom systeme zdravotnictva vo svete i ked to skoro vzdy, ten svet nie je ani USA a ani Europa. Ale to nevadi, aby sme nemohli pri dodrzani solidarnosti zaviest modrrny system aj u nas doma. Mimochodm, kedze doma nie je nikto prorok, co sa momentalne deje v Nemecku alebo Cesku. Vari sa aj oni zosasdleli, alebo len trosku pozeraju na nas a a kopiruju. Nuz hadajte.
30 júla, 2003 o 6:12 am #979Mata HarriÚčastník (Participant)@Rudolf Zajac wrote:
Viete sui predstavit, ze poistovbne sa stavaju sucastou poskytovania zdravotnej staroslivosti?
Áno, ale nechcú ma zastúpiť počas dovolenky.
Pred chvíľou som dočítala správu o zdravotníckych systémoch v štátoch EU. V žiadnom štáte poisťovňa nevyberá svojim klientom poskytovateľov. Poisťovňa uzatvára zmluvy napr. sa praktickými lekármi, pokiaľ majú licenciu vydanú lekárskou komorou. Ale o pacientúru sa lekár musí postarať sám. Špecialisti sú zamestnancami polikliník nemocnice alebo medicínskych centier. Vo väčšine štátov EU počet privátnych nezávislých špecialistov je malý. Spôsob financovania medicínskych centier je najčastejšie výsledkom dohody medzi regionálnou poisťovňou a lekárskou komorou. Nemocnice v regióne spravujú osobnosti regiónu, budget nemocnica dostáva od poisťovní a regiónu, veľké a univerzitné nemocnice spravuje štát alebo religiózna charita, najčastejšie katolícka, alebo tvoria autonómne trusty (veľmi bohaté). V štátoch EU je jasné kompetenčné členenie – lekárska komora, odborné spoločnosti , akreditačné, licenčné a certifikačné inštitúcie dbajú o kvalitu a organizáciu, poisťovne kontrolujú ekonomiku.@Rudolf Zajac wrote:
Mimochodm, kedze doma nie je nikto prorok, co sa momentalne deje v Nemecku alebo Cesku. Vari sa aj oni zosasdleli, alebo len trosku pozeraju na nas a a kopiruju. Nuz hadajte
Tu musím dôrazne poprieť všetky sebauspokojujúce predstavy. Nemci majú tak detailne prepracovaný a organizovaný zdravotnícky systém, o akom sa nám nesníva. A na n ás sa pozerajú ako na chudákov s jánošíkovskými mierami – od buka do buka. Česi a Slovinci majú dobre organizovaný medicínsky systém, čím poskytujú pri medzinárodných sledovaniach garanciu reálnych výstupov. Česi nekopírujú nás, ale Nemcov. Zásadným omylom našej reformy je skutočnosť, že sa z nej vynechala medicína. Ale o tom som už tu písala.
30 júla, 2003 o 1:35 pm #980Mata HarriÚčastník (Participant)Plagiátor je pseudovedec, ktorý druhým kradne objavy, vedecké práce a prehlási ich za svoje
7 augusta, 2003 o 4:49 pm #981imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Vsade systemy zlyhavaju a naozaj penioaze per kapita nehovoria noc. Nemci davaju 10,3 pecenta z HDP a su v srabe, Slovinci / a o tom som s ich ministrom disutoval pol dna/ hladaju nove e riečsenie a asi pojdu viac menej nasou cestou, Cesi maju na hlavu koeficiecnt oproti sk 1,57 a placu, pri com. M Souckova aj ked je nelavo ! neco musi delat“, takze pouzivat zdroje na hlavu,m ktore padajuá do ciernej diery dost dobre neide. A my nehovorime ine, iba ze nasa polievka bude za 60 miliard a bude mat hodnotu 60 miliaRD, ANI VIAC ANI MENEJ.
13 augusta, 2003 o 10:31 pm #982m.rokytaÚčastník (Participant)Ak sa fšetci idú učiť od nás tak už neviem lebo ja sa cítim ako v Kocúrkove… Keď sa naučia to že poisťovňa neuhradí ARO za príjem decka s polytraumou ktoré sa v okresnej nemocnici stabilizuje, urobí s diagnistika, vyberie sa slezina a kedže sa transportuje následne na vyššie pracovisko / detskú JIS/ tak sorry ani koruna…
Že naša RZP je bohužiaľ absolútne tech. nevybavená len preto že pre našu vrchnosť je to niečo „posledné za posledným“… No to by sa pozerali čo tam ne/máme.. Šak načo mať jednotnú koncepciu záchr. systému…
Že ak nejaký maník zavolá 112 do Košíc a vysvetlí ďalšiemu maníkovi ktorý sadí v peknom dispečingu že mu je zle ten ho vypočuje a zavolá na dispečing do okresného mesta aby poslali RZP na ulicu ktorá ani neexistuje ale šak on to v tých Košiciach nevie… a letecká záchranná je z toho úplne mimo- to aby sa to dalo nazvať záchranný SYSTEM- nesystém… A keď chceme previezť pacienta vrtulníkom tak miesto toho aby sme pol dna hľadali niekoho z poisťovne a posielali faxy tak ho radšej naložíme do sanitky a je v tých Košiciach za 45 min. bez problémov…
Že neexistuje ani niečo také ako je „Štandardné vybavenie anesteziologického pracoviska“ bez ktorého jednoducho nezačnem pracovať lebo sa to len s pulzným oximetrom jednoducho nedá…
Tak ak sa toto všetko a fšetko prídu učiť k nám tak asi sa bude opakovať sodoma gomora. Lebo neviem kde sú tie super reformy ale toto tu je stále Kocúrkovo. [-o<23 augusta, 2003 o 6:55 pm #983Mata HarriÚčastník (Participant)Pri priateľskom pracovnom stretnutí dvoch profesionálnych partnerov zastupujúcich dve krajiny ( nemusí to byť práve ministerské stretnutie, môžu to byť predsedovia odborných spoločností), je slušnosťou chápať problémy druhého a povzbudiť ho, pochváliť úspechy a ukázať, že i inde sú problémy.
V štátoch EU majú existujúce medicínske vzťahy a súvislosti, integrované komplexy činností detailne spracované, zorganizované a ekonomicky prepočítané. Všetky nevyhnutné činnosti majú kryté finančnými prostriedkami. A je samozrejmé, že systém sa musí stále reformovať, pretože medicínsky a technický vývoj pokračuje, požiadavky a nároky spoločnosti sa menia. Napr. stárnutiu populácie musí sa prispôsobiť i zdravotníctvo, jednak svojou štruktúrou, jednak príjmami( klesá % produktívnej populácie).
Ak chcem rekonštruovať starý dom, ktorý mi nevyhovuje, musím si dať urobiť projekt, zabezpečiť potrebný materiál, musím si spočítať koľko čoho potrebujem a čo to stojí.
Zistím napríklad, že potrebujem 4 nosné steny, ktorých materiál je 10 x drahší ako u nenosných stien, špeciálnu izoláciu elektriky, ktorá je veľmi drahá, drenážne trubice do základov, aby nepresakovala spodná voda do pivnice, na ochranu pred vlámaním zlodejov potrebujem špeciálne rámy dverí a okien a špeciálne dvere a okná.
Keďže na realizáciu projektu nemám dosť fin. prostriedkov, rozhodnem sa, že budem mať iba dve nosné steny, drenážnych trubiek dám menej, do špeciálnych dverí a okien investujem, ale rámy použijem obyčajné. Keďže na dôležitých položkách ušetrím, budem si môcť dovoliť ostatné.
A tak dnes vyzerá taktika financovania nášho zdravotníctva.
P.s. Pán minister, ja vám fandím, ale konštatovanie, že nemecké zdravotníctvo je dnes v srabe, to je silná káva. =;
24 augusta, 2003 o 7:59 am #984imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Tak si tu kavu osladime. WHO vzhlasila v roku 2000 za najlepsie zdravotnictvo Francuzske, SK bolo asi na 40 mieste dokonca za Albanskom. Vieme ze T. Sagat prostestoval ale bolo to tak. Dnes sa tvrdi ze uzomrelo na teplo a zlyhanie systemu 10.000 ludi vo Frnacuzku a ide skoro padnut vlada. Hodnotit system len podla toho co poskytuje bez dovetku za aku cenu a tym myslim dosledky rozmarneho poskytovania, nie je mozne. Ano skoro cele zdravotnictvo je v srabe, nemecke nevynimajuc. Ak si pozrieme parametre nam najblizsieho, tak hodnotme ceske, maju o 1.57x viacej zdrojov na hlavu ale nie su o 1,57 krat lepsi. A ta poznama o medzinarodnej slusnosti. Nuz… Nikto nech si nemysli, ze je jednoduche ci doma ci v zahranici sa postavit pred ludi a ôpovedat im, toto a toto uz nebude gratis. To je problem ciernych dier, ktor vdaka Bismarckovi je typicke pre solidarne europske zdravotnictvo.
26 augusta, 2003 o 8:15 pm #985Mata HarriÚčastník (Participant)@Rudolf Zajac wrote:
Tak si tu kavu osladime. WHO vzhlasila v roku 2000 za najlepsie zdravotnictvo Francuzske, Dnes sa tvrdi ze uzomrelo na teplo a zlyhanie systemu 10.000 ludi vo Frnacuzku a ide skoro padnut vlada.
V politike sa dá použiť všetko. Fr. humanitné organizácie kritizovali snobstvo a bezohľadnosť detí , ktorí odišli na dovolenku a starých rodičov nechali na pospas horúčavám. Pred niekoľkými rokmi , cca v priebehu týždňa extrémnych letných horúčav hynuli pacienti i u nás. Starý človek s pneumoniou z horúčav, vysoko febrilný, do hyperosmolárnej komy sa dostal za 24 – 48 hod. Keď ho priviezli na JIS, stav bol už nezvládnuteľný a nebola to chyba zdravotníkov.
Hodnotit system len podla toho co poskytuje bez dovetku za aku cenu a tym myslim dosledky rozmarneho poskytovania, nie je mozne. Ano skoro cele zdravotnictvo je v srabe, nemecke nevynimajuc. Ak si pozrieme parametre nam najblizsieho, tak hodnotme ceske, maju o 1.57x viacej zdrojov na hlavu ale nie su o 1,57 krat lepsi.
Súhlasím, že kvalita zdravotníctva nie je iba otázkou financií. Západoeurópske (nie všetky) zdravotnícke systémy sa vyznačujú výborným organizačným systémom medicínskych činností a vysokými finančnými nárokmi, istá časť je neodôvodnená, to je to, čo vytvára politické trenie. Ale to, že im useknú neodôvodnené, prehnané finančné požiadavky neznamená, že im krachuje systém, že nemocnice sú zadlžené, nemajú na obnovu prístrojov, na lieky, že resterilizujú jednorazový materiál atd.
U nás odborný a výkonnostný úpadok tlmia medicínski blázni, fanatici, osobným entusiasmom, nikto to od nich nechce a oni sa usilujú o posun dopredu. vedia, že keby to nerobili, nikomu by to nechýbalo. Funguje to tak celé desaťročia, iba posledné roky sa čoraz ťažšie presadzujú, pre väčšinu ich aktivity nie sú žiadúce.A ta poznama o medzinarodnej slusnosti. Nuz… Nikto nech si nemysli, ze je jednoduche ci doma ci v zahranici sa postavit pred ludi a ôpovedat im, toto a toto uz nebude gratis. To je problem ciernych dier, ktor vdaka Bismarckovi je typicke pre solidarne europske zdravotnictvo
A nie je to skôr vďaka Hippokratovi?
1 septembra, 2003 o 11:00 am #986imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Pochybujem, ze Hippokrates uvažoval o bezplatnom zdravotnictve. A bezplatnosť, socialne blaho bez obcianskej protihodnoty. ako to môže fungovat?. Ked Eurotel povedal, že na Štedry večer budu zadarmo SMS, system sa mu zosypal. Ak je to / bezplatnosť/ vo verejnom zdravotnictve, tak to vraj ma fungovat.
1 septembra, 2003 o 11:51 am #987Mata HarriÚčastník (Participant)Moment, bola reč o solidárnom zdravotníctve (potvrdzuje to Vaša citácia) 🙂
2 septembra, 2003 o 5:46 am #988Anton HanusinÚčastník (Participant)Pochybujem, ze Hippokrates uvažoval o bezplatnom zdravotnictve.
V pôvodnej verzii Hippokratovej prísahy, ktorá sa dnes už pri promócii nečíta celá a na ktorú sa radi odvolávajú tí, čo by chceli prinútiť lekárov pracovať zadarmo, sa hovorí, že za túto činnosť lekár požaduje primeranú plácu. (hovorí sa tam aj iné – nepodám liek žene na vypudenie plodu ap. ale koho to už dnes zaujíma, doba sa zmenila)
Solidarita by mala fungovať na dobrovoľnom princípe.
13 septembra, 2003 o 2:52 pm #989imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Takze prehlasujem ako minister zdravotnictva: ASK BZ BOLA SOLIDSARITA NA DOBROVOLNOM PRINCIPE NEDAM ANI KORUNU. Nech sa von Bismarck zblazni.
13 septembra, 2003 o 10:04 pm #990Mata HarriÚčastník (Participant)@Rudolf Zajac wrote:
Takze prehlasujem ako minister zdravotnictva: ASK BZ BOLA SOLIDSARITA NA DOBROVOLNOM PRINCIPE NEDAM ANI KORUNU. Nech sa von Bismarck zblazni.
Oprava
14 septembra, 2003 o 2:08 pm #991imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Tak co urobime okrem sustavneho nekonkretneho komentovania. MH sa bude musiet vyslovit, inak len a len logorrhoe. A konkretne prosim. A komplexne od malickej ambulancie az po nadregionalny ustav. A podoppriet analyzami. A potom si aj pokecame.
14 septembra, 2003 o 9:29 pm #992Mata HarriÚčastník (Participant)@Rudolf Zajac wrote:
Tak co urobime okrem sustavneho nekonkretneho komentovania. MH sa bude musiet vyslovit, inak len a len logorrhoe. A konkretne prosim. A komplexne od malickej ambulancie az po nadregionalny ustav. A podoppriet analyzami. A potom si aj pokecame.
1. To nebol komentár, iba ľahká replika, mala som dobrú náladu. Už som to vymazala.
2. Len a len logorrhoe – sorry, písala som o tom, čo som pokladala za dôležité.
3. To ostatné je asi myslené ironicky. -
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.