O nás › Diskusné Fóra › Všeobecne o zdravotníctve › Humanizácia zdravotníctva
- This topic has 3 odpovede, 3 hlasy, and was last updated pred 18 years, 5 months by imported_Rudolf Zajac.
-
AutorPríspevky
-
6 apríla, 2006 o 12:25 pm #543Eva VnencakovaÚčastník (Participant)
V poslednom čase sa hovorí, a s tým súhlasím, že reforme chýba v rámci
„dolaďovania“ viac humánnosti pri poskytovani zdravotnej starostlivosti.
Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, nie je spomínaný problém len v rukách
lekárov, či zdravotných sestier.
Chcem upozorniť na jeden fakt, ktrorý ma, ako ambulujúcu lekárku, už dlhšiu dobu znepokojuje. Týka sa to preskripčných obmedzení. Poviete si,
„Na to sme si už zvykli“. Áno. Ale ja si neviem zvyknúť na fakt, že každé
tri mesiace môžem očakávať „okyptenie“ preskripčného obmedzenia, ktoré ako geriater mám. V októbri to bolo zrušenie možnosti predpísať Fosamax, v januári t.r. Miacalcic, teraz od apríla nootropiká. Ako k tomu
prídu moji pacienti, ktrorých som nastavila na určitú liečbu a teraz ich mám posielať k inému špecialistovi? A aj keď pošlem- čakacia doba na vyšetrenie na reumatologickej alebo endokrinologickej ambulancii je u nás 3 mesiace. Čo má teda pacient a jeho lekár robiť? Písala som už aj
predsedovi kategorizačnej komisie, ale, ako sa zdá efekt bol práve opačný. Tak, takéto retrospektívne obmedzovanie preskripcie určite ne-
prispeje k humanizácii zdravotníctva a verte mi, ani k ekonomizácii.
Zaujímalo by ma, čo viedlo členov kategorizačnej komisie k takým kro-
kom. Veď v susednom Česku, ale aj v Európe sú kompetencie geriatrov
podstatne širšie. A čo sa týka nákladov na preskripciu? Tých, ani nie 30,
geriatrických ambulancií na Slovensku žiaden rozpočet neovlyvnia.
Ale tak ako sa hovorí : „Všetko si odskáče pacient.“ …aj vtedy, keď už
nevláldze, dodávam ja.
Prosím Vás, pán minister, skúsme urobiť niečo pre tú humanizáciu. Verím.
že nikdy nie je neskoro.
Vopred ďakujem. Dr. Vnenčáková6 apríla, 2006 o 4:48 pm #5503imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Toto je jedna zu veci, na ktoru nemam naozaj dosah. Formnalne samozrejme mozem zadiahnut / vid kauza preskripcne obmedzenie cyklofosfamidu/ ale tuý naozaj ti cjko z Vas lekarov chodia na kategorizaciu večdia, ze sam tam elmi tazko a dlho rozhéoduje. Apropo Fosamax. Firma / myslym Merck?/ nebola schopna upravit – teda znizit cenu. Ine generika ju znizili a Fosamax bude mat vysoky doplatok. V jubi to moze byt inak.
A poznamka pod ciarou. typnite si kolko liekov lieci viacej placebo efektom. / Ascorutin, Agapurin, Esentiale atdt atd/
Mate u Fosamaxu a inych liekov na osteoporozu k dispozicii metaanalyzy
o ich liecebnom ucinku, alebo iba sa vraj po nich m,enej lamu nohy?7 apríla, 2006 o 11:20 am #5504midwayÚčastník (Participant)Každý odborník pracuje s jednou, alebo viacerými ATC skupinami, ktorým rozumie, má s jednotlivými prípravkami svoje skúsenosti, pozná príslušnú literatúru a okrem toho má informácie zo sponzorovaných i nezávislých zdrojov. Samozrejme si zvykne na predpisovanie, resp. odporučanie niekoľkých „svojich“ liekov, s ktorými má dobré skúsenosti, ktoré si overuje ako objektívne (úprava, alebo zlepšenie klinického obraz, resp. nejakého markera), tak aj formou spätnej väzby od pacienta.
Teraz do toho príde každé 3 mesiace nová kategorizácia a všetko, alebo aspoň veľa vecí sa postaví na hlavu, všetko je zrazu inak, treba sa preorientovať na nové lieky a treba to vysvetliť pacientom (čo je často veľmi ťažké).
Nastávajú situácie, ktoré popisuje radovan v susednej téme o Endoxane i v tejto téme Dr. Vnenčáková. Sám som geriater, takže jej veľmi dobre rozumiem. Problém nie je ani tak v zmenených cenách, tie pacientovi vysvetlím, dám na výber, poučím o možných dôsledkoch a je to. Horšie sú neustále zmeny preskripčných obmedzení, ktoré veľmi často postrádajú racionálny podklad (ktorý mne, ale asi nielen mne uniká).
Konkrétne v prípade geriatrie ide o multidisciplinárny obor s dominanciou vnútorného lekárstva so svojimi pododbormi, ale so značným podielom neurológie, psychiatrie, dermatológie, urológie a fyziatrie. Keď zvážime, že hlavné geriatrické syndrómy ako imobilita, inkontinencia, demencia a poruchy zmyslových orgánov natoľko hendikepujú pacientov, že by bolo mimoriadne vhodné, keby všetky jeho lieky mohol predpisovať, ale aj odporúčať jeden lekár.
Veľmi sa teda prihováram za významné prehodnotenie preskripčných obmedzení, resp. uvolnenie množstva ďalších liekov pre odbornosť geriatra v prvom rade v záujme samotných pacientov.
Veľmi som sa rozpísal, ale niekde som to musel ventilovať #-o7 apríla, 2006 o 3:39 pm #5505imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Nuz teda musi zabrat odborna skupina a jej clen na kategoriazcii.
-
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.