Generická substitúcia.

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Generická substitúcia.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 17 )
 • Autor
  Príspevky
 • #279
  Marian Svirloch
  Účastník (Participant)

  V poslednom čase sa síce o téme vysokej spotrebe liekov hovorí najmä v súvislosti s jej poklesom po zavedení poplatkov za služby súvisiace so zdravotnou starostlivosťou,ale nedá mi aby som ju nenačal. V súvislosti s kategorizáciou sa dostáva do popredia diskusia o fixnom doplatku pacienta, 19 perc. DPH od budúceho roku, o hroziacej nedostupnosti viacerých liekov pre ekonomicky slabšie soc.vrstvy a pod. Vytratila sa ale jedna,podľa mňa vôbec nie nezanedbateľná, otázka. Nadmerné predpisovanie liekov lekármi stimulované výrobcami (aj keď majú svoj etický kodex…). Tomuto stimulovaniu nezabráni žiadna kategorizácia, fixné doplatky ani zvýšená DPH.Z jednoduchého dôvodu-lepší vrabec v hrsti ako holub na streche (vrabec-pozornost výrobcu,holub-sľuby poisťovne o finančnom zvýhodnení pri doržaní finančnej kvóty).V horšom prípade,ktorý si nechcem ani predstaviť a maľovať čerta na stenu,môže dôjsť ku kombinácii oboch stimulov a výsledkom bude poškodený pacient…Podľa mňa je absolútne nesprávne,ak vôbec môže dôjsť k tomu,že preskripcia lekára môže byť ovplyvňovaná, hoci aj len v teoretickej rovine, na predpisovanie určitého konkrétneho prípravku.Vždy v takom prípade existuje možnosť nesprávnej liečby-nie podľa najlepšieho svedomia a vedomia-či k poškodeniu zdravotného stavu pacienta. Nezanedbateľná je aj možnosť pacienta, nakoľko sa jedná o jeho zdravie a jeho peniaze, rozhodnúť sa aký prípravok a s akým doplatkom chce úžívať-originál,alebo generikum. Túto možnosť by myslím mnohí privítali a vedľajším efektom by bolo to o čo sa snažíte:
  1. odstránenie neúmernej preskripcie na „nátlak“ liekovej korupcie
  2. nižšie ceny,lebo výrobcovia by stratili možnosť číslo 1.
  3. spokojnosť pacienta s možnosťou výberu podľa stavu jeho peňaženky
  alebo niečohom iného
  4. skvalitnená preskripcia a tým aj bod č.3
  A k tomu v podstate stačí málo-obnoviť stav, ktorý tu bol pred kedysi: aby lekárnik mohol so súhlasom pacienta vyexpedovať mu to isté v rovnakom množstve a obsahu ale pod iný názvom.Opakujem: SO SÚHLASOM PACIENTA.

  #963
  imported_Rudolf Zajac
  Účastník (Participant)

  OK s nazorom sa da stotoznit, a pozrite sa na kroky, ktore same urobili. Naporiklad takzvany fixny doplatok, pozri te sa nba nasom internete co sa deje s cenami ploiekov. Sledujte aklo prezident vratil novelu 140, ktorou sme umoznili vstup generik atd.
  Ale a to je dolezite, nadmernu preskipciu MUSIA STRAZIT POISTOVNE svojim reviznym systemomn, stat moze iba vytvorit podmienky. A poistovne to budu iba vtedy roboit, ked budu platit zo svojho nie ako teraz. K tomu vedu zakony, ktore taktiez uz mozete vidiet na nasej www. stranke

  #964
  Marian Svirloch
  Účastník (Participant)

  O reviznom systeme poistovni si myslim svoje. Ved poistovne nie su schopne zabezpecit ani to,aby pacient dostal to co mu patri,ale len raz-t.j. dennu definovanu davku pripadne vynimocnu individualnu davku kazdeho potrebneho (toto chcem podciarknut) predpisaneho lieku..Denne som svedkom toho,ze pacienti podvadzaju a nepoznam ani jeden priklad,ze by boli za to postihovaní tak ako to ma byt pri poistnom podvode-tu straca paralela s poistenym autom akukolvek suvislost… Nerobim si preto ziadne iluzie a kludne sa s Vami aj stavim,ze toto menezovanie pacienta tak ako ho prezentujete nezvladnu.Ved ani v novele zakona o zdr.poisteni sa nevyskytuje ziadna zmienka a postihoch za zneuzivanie (krajsie znie poistny podvod ) poistenia pacientom. Na rozdiel od poskytovatelov… #-o

  #965
  Mata Harri
  Účastník (Participant)

  Každé všeobecné represívne nariadenie potvrdzuje nefunkčnosť systému. Neplní zámer, ale nefunkčnosť systému prehlbuje. Vždy postihuje slušných, ale nedotkne sa tých, ktorí “ vedia v tom chodiť“. Opakovane sme hospitalizovali mladého kulturistu v kome navodenej ťažkou hypoglykémiou po aplikácii inzulínu. Ako sa k nemu dostal? Keďže máme povesť nemocnice, v ktorej lieky sú úzkym profilom, občas po smrti pacienta pozostalí v snahe pomôcť prinesú všetky lieky, ktoré mal doma (iste nie sú všetky, mnohé rodina si nechá pre každý prípad) a my zírame, čo všetko pacient mal doma v zásobe. Ja by som u každého dispenzarizovaného pacienta zaviedla knižku s identifikačným kódom, kde by sa zapisovali predpísané lieky, predpisujúci lekár by videl podľa dávkovania, či už pacient minul predtým predpísané balenia, poisťovňa podľa kódu by raz za rok vyhodila kontrolnú bilanciu.Ak by chcel lieky bez knižky, tak by musel zaplatiť poplatok 100 Sk-.

  #966
  Marian Svirloch
  Účastník (Participant)

  Ano,niečo by sa tym vyriešilo len opäť by sa zvyšila byrokracia a pacient-spotrebiteľ by iste našiel cestu ako toto obísť (strata knižky,simulácia súrnej potreby lieku…),neverili by ste akí su vynaliezaví. A to nevravím, že všetky lieky by musel predpisovať jeho praktický lekár,lebo inak by sa to cele minulo účinkom tal ako dnes,ked presvedci odbrorneho aj praktickeho lekara a ti obaja mu napisu to iste…a poistovna mlci a neplati…

  #967
  Mata Harri
  Účastník (Participant)

  Keby išlo o predpis lieku mimo zápisu do knižky, tak s príplatkom 100 Sk. Do knižky by musel lieky zapísať každý lekár , špecialista i praktický. Tú stratu knižky nevidím tak zle, diabetici si nosia knižky už dávno. A dnes už je samozrejmosťou, že bez karty poistenca pacient sa nepohne.

  #968
  Marian Svirloch
  Účastník (Participant)

  No,ešte tak určiť zodpovednosť za tu knižku a teoreticky by to šlo..Ale niet nad osobnu zodpovednost kazdeho jednotlivca cez svoje peniaze.

  #969
  imported_Rudolf Zajac
  Účastník (Participant)

  Okrem limitov o ktorzch treba diskutovat, je dobrou metodou to co sa teraz pruipravuje a to je recept s kopiou, ktora ostane u lekara. Navyse si pozrite na ceny kategorizacie na www. MZ SR, je to zaujimave.

  #970
  Mata Harri
  Účastník (Participant)
  Rudolf Zajac wrote:
  pozrite na ceny kategorizacie na www. MZ SR, je to zaujimave.

  Áno, konečne. Denne dostávam dvojmo nejakú firemnú reklamu. Raz domov, druhý raz do roboty. Na krásnom lesklom papieri. Na JIS nemáme papier na administratívne práce, tak firemné reklamy používame na zakladanie laboratórnych výsledkov.
  Keď lekár chce vydať knižku, alebo publikovať v zahraničí, musí si hľadať sponzorov. Jednak je to ponižujúce, jednak vznikajú záväzky. To isté je i pri účasti na európskych kongresoch, pán minister to nazval “ kongresovou turistikou“. Ale ak nebudú vychádzať kvalitné odborné publikácie, tak jedinou odbornou literatúrou budú publikácie firemné, a na európskych kongresoch by sme tiež nemali chýbať.
  Neviem, aké sú zákonné, resp. legislatívne možnosti, ale viem si predstaviť centrálny fond napr. na MZ, do ktorého budú firmy prispievať na zaistenie vydávania odbornej literatúry a ja keď napíšem knihu, tak sa obrátim na správu fondu so žiadosťou o finančné zabezpečenie jej vydania. O použití prostriedkov fondu by rozhodovali predstavitelia odborných spoločností (SLS), hlavní odborníci a MZ.

  Ešte by mala prebehnúť podobná akcia i s prípravkami určenými pre nemocničnú liečba (H).

  #971
  imported_Rudolf Zajac
  Účastník (Participant)

  Toto sme s Petrom Pazitnym navrhovali uz pred troma rokmi, aby firmy davali percento z obratu nie na MY. ale do SLS. Samozrejme že pre cieleny marketing im to nevyhovovalo. Teraz to bude lespie, ale nikdy to nebude dobre ak si poistovne nebudu stražiť svoje vydavky na lieky. My mozeme iba vytvorit podmienky.

  #972
  Mata Harri
  Účastník (Participant)

  @Rudolf Zajac wrote:

  Toto sme s Petrom Pazitnym navrhovali uz pred troma rokmi, aby firmy davali percento z obratu nie na MY. ale do SLS. Samozrejme že pre cieleny marketing im to nevyhovovalo. Teraz to bude lespie, ale nikdy to nebude dobre ak si poistovne nebudu stražiť svoje vydavky na lieky. My mozeme iba vytvorit podmienky.

  Držím Vám palce. 😀

  #973
  imported_Rudolf Zajac
  Účastník (Participant)

  Ak si positovne nebudu strazit svoje peniaze, ziadny minister nic nezmoze. Preto chceme aby boli poistovne objektami sukr. prava. Stat ma iba vytvorit podla moznosti jsne a jednoznacne legislativne podmnienky a pravne vymozitelne prostredie.

  #974
  Sevcek Michal
  Účastník (Participant)

  Nemam nic proti kontrole pacientov. Plne s nou suhlasim. Ale na druhej strane, co tak skusit kontrolovat lekarov. Napriklad poistovna Apollo mi poslala vypis lekarskych ukonov, ktore za mna uhradila. Neverili by ste, ale podla toho som bol u svojej zubarky kazde 3 tyzdne (v skutocnosti ani raz). Poistovna chce po mne, aby som oznamil pripadne nezrovnalosti, co som spravil. Preco by to nemohli robit vsetky poistovne a hlavne ta najvacsia? Ked je statna, stat by mohol trochu zalobovat.

  #975
  imported_Rudolf Zajac
  Účastník (Participant)

  nema toto sice vela spolocne s gener. substituciou, ale OK: To je naozaj najlepsii sposob kontroly a cududj sa svete aj setrenia. V nasich novych zakonoch je tato povinnost poistovne posielat ucty pacoentom uz v zakone. Pri tom paradoxne, prave Apollo sa tomu branilo s argumentom ze postovne je 28 korun. SAle to len tak imochodom som uviedol.

  #976
  Marian Svirloch
  Účastník (Participant)

  Je to sice mimo generickej substitucie,ale predsa: čítam o všelijakých liekových knižkách a iných opatreniach, ale dnes vo veku vyspelých technológií je to trochu, slušne povedané, zaostalé. Nemyslím,že čosi cez 5 miliónov čipových kariet by bola najhoršia investícia, ktorú by poisťovne síce asi dobrovoľne nepodstúpili,ale z 15 korún, ktoré dostanú za každý recept, s ktorým už nič nerobia,by to pohodlne zatiahli a ešte by ušetrili.
  Žeby na to prišli ako a.s.? Veľmi tomu neverím, lebo osadenstvo sa prakticky asi nezmení,takže asi ich treba k tomu popchnúť-A to je vaša úloha,pán minister.
  P.S. Ako je možné,že pri uvedení lieku na trh v SR nie je hneď jasne stanovené,či je voľnopredajný alebo nie? Má to vôbec niekto v kompetencii záväzne určiť a publikovať?

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 17 )
 • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate