O nás › Diskusné Fóra › Všeobecne o zdravotníctve › dialyzy
- This topic has 18 odpovedí, 4 hlasy, and was last updated pred 20 years, 11 months by imported_Rudolf Zajac.
-
AutorPríspevky
-
1 augusta, 2003 o 9:13 am #282imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)
Niekto z Vas sa pytal na financovanie akutnej dialyzy
Tu je odpoved riaditelky zdrav. poistenia:1. Zdravotné poisťovne hradia chronickú a akútnu hemodialýzu podľa časti A ods. č. 10 cenového opatrenia MF SR, kde je stanovená maximálna cena pre chronickú a akútnu hemodialýzu vo výške 3 750,- Sk. Uvedený výkon nie je súčasťou ceny za ukončenú hospitalizáciu pacienta na jednotlivých lôžkových oddeleniach a v prípade poskytnutia a vykázania tohto výkonu pri hospitalizácii pacienta, hradí sa nad rámec ceny za hospitalizovaného pacienta.
2. Zdravotné poisťovne hradia kontinuálne eliminačné postupy v prípade hospitalizácie pacienta na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny nad rámec ceny za ukončenú hospitalizáciu podľa cenového opatrenia MF SR v prípade, že si tento výkon vykáže zdravotnícke zariadenie. Ide o akútne stavy, u ktorých nie je možný presun pacienta a výkon môže byť vykonávaný pracovníkmi dialyzačných pracovísk na jednotkách intenzívnej starostlivosti.
3. Metabolická JIS nie je samostatné oddelenie, ale je súčasťou interného oddelenia a výkony sú hradené podľa cien určených pre toto oddelenie. V prípade poskytnutia a vykázania kontinuálnej eliminačnej liečby na tomto oddelení, zdravotné poisťovne hradia liečbu nad rámec ceny za hospitalizáciu pacienta.
4. Prípad, keď poisťovňa hradí výkon poskytovateľovi, ktorý pacienta poškodil a vôbec nehradí výkon, ktorý poškodenie dal do poriadku je potrebné bližšie konkretizovať. Zdravotná poisťovňa hradí zdravotníckemu zariadeniu všetky výkony, ktoré uzná v rámci svojej revíznej činnosti za opodstatnené. V prípade, že zdravotnícke zariadenie spôsobí pacientovi komplikáciu zdravotného stavu non lege artis postupom, náklady spojené s následnou liečbou by malo znášať zdravotnícke zariadenie, ktoré tento stav spôsobilo. V sporných prípadoch je potrebné podať prípad na sekciu štátneho dozoru a kontroly, ktorá prípad prešetrí. (K uvedenému je potrebné stanovisko sekcie zdravotnej starostlivosti resp. sekcie legislatívy, či je právne riešená úhrada komplikácií pri poskytovaní výkonov zdravotnej starostlivosti).
1 augusta, 2003 o 1:31 pm #1052Mata HarriÚčastník (Participant)Vďaka za dobré informácie. Samozrejme, že uvedené akútne dialýzy a eliminačné kontinuálne metódy sme doteraz preplatené nemali, ale budem pátrať po tom, kde to viazne, musí sa to dať do poriadku
😀 :D/ 😀 😀 😀 😀 😀6 augusta, 2003 o 3:31 pm #1053imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Nikde to neviazne, vsetky informacie su na nasom internete,
6 augusta, 2003 o 11:29 pm #1054Mata HarriÚčastník (Participant)@Rudolf Zajac wrote:
Nikde to neviazne, vsetky informacie su na nasom internete,
Vy ste idealista. 😆 Chceli sme poisťovni vykázať kontinuálnu venovenóznu hemodiafiltráciu, ale vznikli problémy. Kód je iba na arteriovenóznu hemofiltráciu a potom na arteriovenóznu hemodialýzu. Vo svete arteriovenózne eliminačné postupy sa používajú raritne a na Slovensku vôbec, kto by pichal dnes arteriu, keď to ide cez centrálnu žilu s mašinkou veľmi dobre.
Ďalším problémom je, že za deň si môžme vykázať jednu, alebo druhú, nie obe. Ale hemodiafiltrácia je jedna metóda, nedá sa rozdeliť. Takže som vypracovala pre poisťovňu vysvetlenie a budem čakať na odpoveď.
7 augusta, 2003 o 4:33 pm #1055imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Uvidime, kto je idealista, ako urolog nieco o dialyze viem. Ak predpokladam spravne, tak poistovnui bude zaujimat vysledok za najnizsiu cenu, teda ak chcete argumentovat, musite pouzit cenu, apon zatial je to tak
23 augusta, 2003 o 7:06 pm #1056Mata HarriÚčastník (Participant)@Rudolf Zajac wrote:
Uvidime, kto je idealista, ako urolog nieco o dialyze viem. Ak predpokladam spravne, tak poistovnui bude zaujimat vysledok za najnizsiu cenu, teda ak chcete argumentovat, musite pouzit cenu, apon zatial je to tak
Rýpla som dobromyselne, bola to reakcia na Vaše presvedčivé konštatovanie, ako poisťovňa preplatí kontinuálne eliminačné postupy. :-#
U pacienta sme urobili kontinuálnu venovenóznu hemodiafiltráciu. Pri vyučtovaní vznikol problém:
Poisťovňa v jeden deň uhradí buď hemofiltráciu, alebo hemodialýzu. Ale hemodiafiltráciqa je postup, kde sa uskutočňuje hemofiltrácia a hemodialýza súčasne, cez jednu kapiláru.
Druhý problém bol, že poisťovňa uhradí arteriovenóznu hemodiltráciu, my sme urobili venovenóznu, čo je iná metóda.Ak predpokladam spravne, tak poistovnui bude zaujimat vysledok za najnizsiu cenu, teda ak chcete argumentovat, musite pouzit cenu, apon zatial je to tak
Tu veľa nenaargumentujem.
Hemodiafiltrácia to je 5 setov – arteriálny, venózny, filtračný, dialyzačný, substitučný po cca 600 SK, 1 kapilára za 1400 SK a 90 l substitučného a dialyzačného roztoku po 35 Sk, čiže 3150 Sk, spolu 7550Sk.45 ročný predtým zdravý pac. mal septický šok, bol na presorikách, aspiroval – bol na ventilátore, mal akútne zlyhanie obličiek, akútne hepatálne zlyhanie – bol v kome, mal DIC v rámci urosepsy, ktorou sa komplikoval banálny zákrok – operácia benignej striktury uretry.
Po 36 hod. hemodiafiltrácie prebral sa z komy, o 3 dni sme ho odpojili z ventilátora, stabilizoval sa TK, pokračovali sme v klasickej hemodialyzačnej liečbe. Postupne sa všetko upravilo.
Lacnejšia alternatíva – konzervatívny postup s fatálnou prognózou.
Poznámka:
Čiernou dierou zdravotníctva je v medicíne kritických stavov je uprednostňovanie lacnejších neúčinných postupov, s drahšou metodikou sa vyčkáva, až kým nie je pac. zlý. Použije sa až keď je stav infaustný, vtedy je už zbytočná. A falošne tomu hovoríme – vitálna indikácia. Ak sa dá kritický stav zvrátiť, tak v prvých hodinách. Nemôžme čakať, kým sa rozvinie do stavu manifestného ohrozenia života. 8)24 augusta, 2003 o 7:45 am #1057imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Celkom jednoduche. Ciernou dierou zdravotnictva je ze nie su jasne stanovene postupy – guide lines. Uz takpovediac nas huba boli z toho, ze to hovorime, len akosi nasa lekarska verejnost sa k tomu nema. Piste guide lines a budete v definach slov. zdravotnictva.
25 augusta, 2003 o 6:16 pm #1058Mata HarriÚčastník (Participant)@Rudolf Zajac wrote:
Celkom jednoduche. Ciernou dierou zdravotnictva je ze nie su jasne stanovene postupy – guide lines. Uz takpovediac nas huba boli z toho, ze to hovorime, len akosi nasa lekarska verejnost sa k tomu nema. Piste guide lines a budete v definach slov. zdravotnictva.
Absolútny súhlas. Čierne diery vznikajú tam, kde nie sú jasne stanovené postupy. Guide lines sú vodiace čiary organizačného systému, sú základom poriadku, určujú jasné pravidlá. Odstraňujú živelnosť, vedú k exaktnosti, k tímovej práci. mali by byť vypracované pre všetky činnosti s interdisciplinárnym využitím. Máte pravdu, slovenská lekárska verejnosť nepachtí po guidelines. Po osamostatnení Slovenska sme sa zbavili českej konkurencie a teraz si bezstarostne lebedíme. Systém “ od buka do buka“ je tak krásne pohodlný, nezáväzný. Sme svetoví, ale nesmieme prekročiť hranice.
Čo robia Vaši hlavní odborníci? Dramatik by povedal : Vy si tu s ing. Pažitným intenzívne všetko reformujete a oni čušia (česť výnimkám). Akoby sa ich to netýkalo (ich odborov). Oni by mali byť vaši dôrazní oponenti a sypať návrhy, argumenovať. Moje skúsenosti sú, že veľmi obratne kľučkujú. Na všetky strany.
Reformu chápem ako veľké upratovanie, čiže zhon, pohyb, aktivita. Všetkých.
Dotkli ste sa horúcej témy. ja som pred 6 rokmi vytvorila guide lines pre istú oblasť medicíny, ktorú používajú všetci, ale nikto nenesie zodpovednosť, v ktorej sme zaspali dobu, podporili ju mnohí hlavní odborníci, až na jedného, ktorému nebola sympatická tímová práca a to stačilo na to, že materiál leží niekde vo Vašom úrade….
Projekt, ktorý pripravujem do Vašej súťaže o Cenu kvality, sú vlastne tiež guidelines….13 septembra, 2003 o 3:11 pm #1059imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Na co su hlavbni odbornici? Pri kategorizacii hrali velku ulohu,. nahannali moderne lieky. Cast uveru svetovej banky, ktorz sme po trojrocnej praci dostali je urcena na pisanie guide lines. Hôlavnym matadorom je Peter Findo, pokila viem z BB, tak sa hlaste. Cena kvalôity, sam som zvedavy, je tam užz dost sponzorov.
18 septembra, 2003 o 10:38 pm #1060Mata HarriÚčastník (Participant)@Rudolf Zajac wrote:
Na co su hlavbni odbornici? Pri kategorizacii hrali velku ulohu,. nahannali moderne lieky. Cast uveru svetovej banky, ktorz sme po trojrocnej praci dostali je urcena na pisanie guide lines. Hôlavnym matadorom je Peter Findo, pokila viem z BB, tak sa hlaste. Cena kvalôity, sam som zvedavy, je tam užz dost sponzorov.
prečo tak dôležitá informácia nie je na stránke MZ, je tam projekt Transition facility, ktorý nám nič nehovorí?
To bude dr. Finďo písať tie guide lines sám? Existuje nejaká komplexná predstava, kde všade sú potrebné guide lines? Prečo sa nevypísali granty?19 septembra, 2003 o 8:44 am #1061cernakÚčastník (Participant)Absolutny suhlas s Mata Hari. Kto vypracovava guideliny? Dokonca su na to granty! Ochotne poskytnem niekolko guidelinov pre urcite oblasti a Viem o oddeleniach, ktore maju vypracovane guideliny pre rozne oblasti, ktore po urcitej úprave by mohli byt akceptovane ako celoslovenske. Kde je diskusia v odbornej verejnosti o standartnych postupoch. Mozno sa to deje na ministerstve lem mi dolu o tom nevieme. Preco nemozme nahliadnut do pripravovanych postupov a pripomienkovat ich. Ak je to mozne tak sa ospravedlnujem. 😮
23 septembra, 2003 o 3:42 pm #1062imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Vsetko je na inete, spojte sa s Ing. Janom Kralikom MZ SR, on vie o tom vsetko. Peter Findo bude viest team ktory to bude pisat. Pre Vasu info:
FINDO Peter: 090380169724 septembra, 2003 o 4:50 pm #1063Mata HarriÚčastník (Participant)@Rudolf Zajac wrote:
Vsetko je na inete, spojte sa s Ing. Janom Kralikom MZ SR, on vie o tom vsetko. Peter Findo bude viest team ktory to bude pisat. Pre Vasu info:
FINDO Peter: 0903801697Kto vybral ten tím? Nemôžte nám ho predstaviť?
25 septembra, 2003 o 5:52 am #1064imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Teraz neviem koho mam predstavit, co Finda, ci toho, kto ho vybrall teda seba?
25 septembra, 2003 o 10:45 am #1065Anton HanusinÚčastník (Participant)Asi tím.
Keďže tvorba guidelinov je dosť zásadná vec , možno by bolo vhodné na stránke MZ vytvoriť výraznú skratku (orientovať sa v mape portálu je zdĺhavé), kde by boli definované okruhy problémov, naznačený postupú prác, k nahliadnutiu a pripomienkovaniu jednotlivé guideline. Záujemcov o dobrovoľnú spoluprácu by asi bolo viac, snáď by to bolo na prospech veci. -
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.