O nás › Diskusné Fóra › Všeobecne o zdravotníctve › Ambulantná preskripcia liekov
- This topic has 7 odpovedí, 4 hlasy, and was last updated pred 18 years, 7 months by Mata Harri.
-
AutorPríspevky
-
18 januára, 2006 o 11:35 pm #530Mata HarriÚčastník (Participant)
Čítala som v novinách ponosy poisťovní, že stúpajú náklady na ambulantné preskripcie liekov. Dôvodom je zvyšovanie cien, resp. úhrady poisťovňami. Čudujem sa, ako je to možné, že to na kategorizačných komisiách pripustili. ATC klasifikácia je vypracovaná, tam je stanovená i úhrada liekov poisťovňami. Napr. pri kategorizácii výživy je stanovený prípravok s najnižšou cenou v skupine k plnej úhrade, všetky ostatné – nad si pacient musí priplatiť. A ceny úhrady sa nemenia. Ak sa menia, tak čo na zasadaniach robia zástupcovia poisťovní?
Problémom sú monopolní dodávatelia, ktorí sa niekedy správajú úžernícky, ale to by už sekcia, ktorá má na MZ na starosti liekovú politiku, mohla vyvinúť aktivitu a pozrieť sa po lacnejších zahraničných dodávateľoch. Rovnako poisťovne.
K poznámke zvýšenia počtu balení – je to samozrejmé. Ak nemocnice idú cestou skracovania hospitalizácií, tak to, čo predtým pacient dostal na oddelení, musí sa predpísať na recept.
19 januára, 2006 o 7:53 pm #5344Dr. Poradovsky JurajÚčastník (Participant)Vedle jak ta jedle.
Pacienti sú už dávno vyškolení, že si majú chronicky užívané lieky doniesť na oddelenie so sebou. Takže či ich berú doma alebo v zariadení, stojí to stejne. Príčinou rastu je polypragmázia. Nie že by jeden špecialista naordinoval 5-6 preparátov, to nie. Každý napíše 2-3. Lenže keď ich pacient navštevuje viacerých, ono sa to spočíta. Len výnimočne sa niekto predtým opýta, čo všetko už pacient užíva. Obvykle ten čierny Peter ostane na obvodnom, ktorý nie je v závideniahodnej situácii – presvedčiť pacienta, že nemá brať lieky, čo mu predpísali odborníci… veď čo už len vie taký obvoďák… alebo – nedopraje mi, chcel by práve na mne ušetriť…
A keď hrozí strata kapitovaného klienta, tiež sa moc do konfliktu nepoženie.
Literatúry o liekových interakciách je dosť , ale v praxi je až na tom poslednom stupni v hierarchii medicínskych znalostí. Existuje aj dobrý softvér, ale koľkí ho používajú? Snáď len keby to bolo povinné…
Takže nech žijú liekové knižky. Aspoň to bude všetko pekne na očiach.19 januára, 2006 o 8:28 pm #5345marcelabaÚčastník (Participant)Presne tak, liekové knižky budú dobré, niekedy pacient užíva aj dvojnásobnú dávku účinnej látky, nechápe, že dva rôzne lieky môžu byť to isté a o interakciách ani nehovoriac.[/quote]
19 januára, 2006 o 8:57 pm #5346Mata HarriÚčastník (Participant)Ku liekovej knižke je potrebné ešte ustanoviť klinického farmakológa, ktorý bude revidovať polypragmáziu. Dnes ho nahradzuje pacient. Ten si sám triedi lieky – toto mám na srde, toto na cievy, toto na dýchanie, toto na obličky, toto na reumu…. Na a potom sa lieči: dnes ma bolí koleno, tak si dám ten na reumu, dnes hlava – tak si dám na tlak, dnes som celý na nič, tak si dám zo všetkých, dnes je to ešte horšie, tak si dám slivovicu 😀 .
Existuje nejaká štatistika, či u nás berú viac liekov muži alebo ženy?20 januára, 2006 o 7:29 pm #5347marcelabaÚčastník (Participant)Áno štatistika existuje, viac liekov užívajú ženy, nie preto žeby boli chorľavejšie ale preto, že sú poriadnejšie.
20 januára, 2006 o 7:40 pm #5348marcelabaÚčastník (Participant)V prípade vyššej ambulantnej preskripcie si myslím, že si pacienti už zvykli na 20 korunáčky, zo začiatku to snáď bolo horšie s poplatkami za recept, ale akosi sa aj to utriaslo, hoci niektoré skupiny to stále znášajú ťažko, a to práve tie, ktoré neesemeskujú, neplatia parkovné a aj tie poplatky v banke sú asi u nich minimálne. Zo starobného dôchodku je položka za recepty v lekárni v hodnote 200 Sk dosť, čo je u nich mesačne bežná suma.
20 januára, 2006 o 10:26 pm #5349imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Drahi diskutujuce najma damy, ved sa netreba pretekat v diskusii ku vsekemu. V zasade narabate/me/ s absolutnym cislom rastu. Kym neuvidime strukturu – za co – potom mozeme iba klabosit, co sa momentalne deje. Najvacsiou polozkou rastu / ved ide o porovnanie rastu z predch rokom/ budu ceny novych molekul, roznych eloxatinov a avastinov a neviem coho. Nakoniec, ak nestupli doplatky pacientov / 2004 – 3,1 mld Sk, 2005 cca 3.O mld sk/ a rast je cca 14% tak je to rast z verejneho poistenia. A pri cca 21 mld Sk je 14 % skoro 3 mld, to by poistovne muselo byt uplne tupe, aby im to tieklo na indiukovanu preskripiciu, i ked aj tam je vyvoj. Vsetky opatrenia su dobre: chranene recepty., liekove knizky, limity na preskripciu, poplatky za recept, zatial nezavedene kontroly na ZP preskripcie a opravnenosti konkretnej liecby konkretnymi liekami atd atd. Ale my sme svoju povinnost v legislative nie len naplnili, ale preplnili. Ostatne je momentalne na ZP/ poskytovatel.
22 januára, 2006 o 4:27 pm #5350Mata HarriÚčastník (Participant)To J. Poradovský.:
Snažím sa identifikovať výkony 8611, 8612, 8613 atd.. Aké je to číslovanie, kde ho môžem nájsť?
-
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.