Ako ďalej Biskupice

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Ako ďalej Biskupice

Zobrazuje sa 11 príspevkov - 16 až 26 (z celkového počtu 26 )
  • Autor
    Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

ďakujem za prihrávku na smeč! Okľukou sa vraciam k svojim príspevkom spred mesiaca a pol a viac. Miesto siahodlhých rozhovorov o reformných princípoch, spôsoboch hradenia výkonov ap som sa snažil otvoriť debatu na tému tvorby guidelines pre polytraumu v urgentnej fáze. Ale vidíte, že lekárov naozaj asi viac zaujíma, či je ich memežment, minister alebo ktokoľvek pre ich činnosti (mysliac si, že ich vykonávajú úplne najlepšie) zoženie čím viac peňazí než, či sa dá niečo zlepšiť inak, než iba žiadaním o viac peňazí. A zas už len krátko. Dávno pred nástupom „reformných vlád“ (presnejšie v 97mom) sme toto u nás v nemocnici skúsili – t.j. konsenzuálne vypracovať a zaviesť guidelines pre polytraumu so základnou podmienkou – minimálny finančná náročnosť, len zmena organizácie – dodnes, i keď riaditeľ je stále ten istý, guidelines v praxi nie sú. Tým chcem povedať len to, že stav mysle v našej komunite v tejto fáze „reformy“ je taký, že zmeny sa dajú presadiť pravdepodobne len direktívne za pomoci represie. Neskôr (o 100 rokov) to možno bude inak.

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

Počkajte na novy Liečebny popriadok, kde sa buide hradfiť podľa postupov, kzore scvali komisia, podobna tej kategoriazcnej. V medziobdobi sme pripravili stavebnicu vykonov a diagnoz / matica/ bude to nieco nove a dalekop púresnejsie ako je to teraz.
    Mimochcodom dobrakovi aj Mata Harri, prvym predpokladom realnej a otvorfenej diskusie je sa pod vlastny nazor podpisat. Aj ti co s Vami diskutuju by boli radsej keby vedeli, ze Mata Harri je napriklad Micjhal Bucek, alebo Milan Izak a dobrak je napriklad Peter Kristufek,. alebo co ja viem Milan Obsitnik.
    Mimochodom keby profesor Mikes nebol mierne povedane konzervativny mohli byt Biskupoc nemocnicou tretieho tisirocia. Privatizacia neprichadza do uvahy inak ako aj u NsP III a FN. Je to v novom zakone.

Mata Harri
    Účastník (Participant)

Antonovi Hanušinovi:
    Za socializmu sa zdravotníci delili na ťažných a chovných a spolunažívali v pokojnej symbióze.Ťažní boli radi, že mohli tvoriť, realizovať sa a chovní boli radi, že ich nikto nezaťažuje a tešili sa z výsledkov práce ťažných, pokladali ich i za svoje výsledky. Po revolúcii sa doba zmenila. Chovní pochopili, že nemôžu si len tak lebediť a chopili sa aktivity. Intenzívne blokujú a likvidujú všetko, čo by viedlo k zvýšenej pracovnej nasadenosti, disciplíne a transparentnej kontrole. A ak nejaká aktivita napriek ťažkostiam vzplanie, nedovolia, aby prerástla v systémovú zmenu. 10 rokov deklarujeme transformačný proces, ale v skutočnosti iba vyťahujeme periferné problémy a administratívne ich riešime. Skutočná transformácia systému, to by bola riadna drina. Totiž všetko so všetkým súvisí. Trauma – projekt – systém rýchlej a kvalifikovanej prvej pomoci, resuscitácie, transportu, stabilizácie vitálnych funkcií, reparácie – perfektne zorganizovaný okruh a pacient zahynie na nosokomiálku. To je ďalší okruh, ktorý začína čistiacimi a desinfekčnými prostriedkami, sterilizáciou, ošetrovateľskou technikou, bezpečnostnou plochou okolo postele, ATB a nutričným supportom. A to je ďalší okruh –eterál – parenterál – 3 slané + 3 sladké – multibotle – all in one – firemné – pripravené v lekárni – nutričný tím – guide lines. Nestačí perfektná organizácia prvej fázy traumy, treba perfektne zorganizovať celý systém a to sa nedá administratívne, na tom musia začať pracovať všetci.

@Rudolf Zajac wrote:

Mimochcodom dobrakovi aj Mata Harri, prvym predpokladom realnej a otvorfenej diskusie je sa pod vlastny nazor podpisat. Aj ti co s Vami diskutuju by boli radsej keby vedeli, ze Mata Harri je napriklad Micjhal Bucek, alebo Milan Izak

Milana Izáka beriem, ale viete si predstaviť Michala písať rozsiahle úvahy a dokonca slušne? 😮 Ale budem o tom premýšľať. :-k . Ale má to háčik:Oficiálne mám u Vás otvorenú jednu aktivitu, ktorú potrebujem doviesť do úspešného konca. Ak sa teraz identifikujem, budem mať zábrany na Vás vyvíjať účinný tlak [-o< . Tiež pripravujem projekty do Vašej súťaže - Cena kvality. Chcem, aby ste posudzovali projekt a nie autora. Ale predstavím sa, keď si prídem pre cenu :lol: Odchádzam na dovolenku, ozvem sa, keď sa vrátim. Prajem Vám i všetkým ostatným bohatú diskusiu Mata Harri [img]teu35.gif

George Bush
    Účastník (Participant)

A ja som George Bush —- pan minister

[-X

dobrak
    Účastník (Participant)

Ked si nie je isty tak poisti hovori reklama, takze jedno, akoze ked chcete aby bol kazdy kto s vami diskutuje podpisany svojim menom diskutujte vo fore, ktore neumozni pri registracii zadavat blud ako George Bush
    , druhe akoze inak, potom nediskutujte.

Ked teda privatizacia nehrozi a mienite nadalej instituciu rozvijat /ak samozrejme nenavrhnete novelu zakona/ tak ocakavam nasadenie vysoko erudovaneho manazmentu aby nutarch dokazal svoju zivotaschopnost.

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

Podpisujte sa ako chcete, sami si skodite, pretoze aspon podla mna kazdy by mal stat za svojim nazorom. Tlak ohladne cohokolvek na mna nie je potrebny, ak to podla zakona ide tak ano, ak neide tak nie.

Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

Pre matta harryho – to s ťažnými a chovnými sedí presne na to, čo som chcel povedať

Ad polytrauma – a ide to ešte ďalej – po zvládnutí polytraumy je treba kvalitnú rehabilitáciu, aby sa pac. dostal čím skôr do práce a vyrábal peniaze, keďža polytrauma je choroba produktívneho veku, a začína sa to ešte pred traumou – helmet law znížilo incidenciu ťažkých KCP o 30% – to je trauma systém v pravom slova zmysle prevenciou počnúc, rehabilitáciou končiac – takže samozrejme to nie je len problém urgentnej fázy, aj keď tam sa to pre zdravotníkov začína, a začínať treba od začiatku – keď zistíte, že počet preventabilných úmrtí vo vašej nemocnici v urgentnej fáze je 60%, tak nebudete riešiť problém enterál/parenterál.

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

Robili sme prieskum u traumatologov, ako by mala vyzerat taka poriadna traumacka, pocinajuc kvalitnou emergency prepravou a konciac Chicago Hope. Ani jedna na SK nezodpoveda standardu. Ale v tej chvili, akol sme sa dohodli ze napisu koncepciu traumatologie, zacal suboj v BA medzi Kramarmi a Ružinovom, pri čom ticho pricmrndava Petržalka. Banska Bystrica a Poprad, obja staracaju vyše 60% pacientov priamo v nemocnici. No av KE ked sme cez “ gulovy blesk! chceli konecne samostatnu traumatologiu nie len na papieri, ale naozaj so vsetkym co ma traumatologia mat, tak zacali pisat peticie. Ste si isti ze naozaj niekto vazne chce zmenu naseho zdravotnictva?

Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

Viselo to vo vzduchu, a ja som nechcel byť prvý, kto to povie. Jediný, kto naozaj túži po zmene, je dieťa s mokrou plienkou, vravieva môj primár.

Ale aby bolo jasno, samozrejme, že ak niekto zacíti šancu “ nabaliť sa“, málokedy ju nevyužije. Preto tvrdím, že je tento systém nutné zaviesť zhora. Ako som už povedal, nebojujem za traumacentrum v Poprade, aj keď by sa tu možno uživilo i keď asi nie Level I. Chcel som rozprúdiť diskusiu, z ktorej by sa možno dal urobiť obraz, ako na to. Myslím, že najbližšie s k ideálu, čo sa týka urgentnej fázy sú v Ružinove, ale nie je tam traumatologické zázemie, Kramáre zas zlyhávajú na emergency. Primár Kálig myslím je v prípravnej komisii, je len otázne, či jeho názory prejdú. V súčasnosti nie sú prostriedky na vybudovanie samostatných traumacentier s celým backroundom, preto ich treba ponechať v rámci nemocníc a vydať sa cestou zlepšenia organizácie. Trauma je príliš závažný problém na to, aby sa jeho riešenie ponechalo na kryštalizáciu vzťahov v rámci reformy. Podľa mňa (a o tom bola trochu debata s Mattom Harrym -i keď pod značkou Ako ďalej Biskupice – všetko so všetkým súvisí) je potrebné stanoviť guidelines pre ošetrenie traumy, to by nemal byť problém a ani by to nemalo veľa stáť. Treba povedať: Traumu budú ošetrovať tieto nemocnice – všetko, s čim si nebudú vedieť poradiť dole, resp. pomocou triage už v teréne bude smerované do KE,BB, BA. Tieto nemocnice sú povinné týchto pacientov prijať. Môžeme argumentovať, že nie sú dovybavené, ale to nie sú ani tie nižššie, a v rámci toho, že predpokladáme, že skúsenosť a počet pacientov sú priamo úmerné, za tých istých podmienok je pravdepodobnosť lepšieho ošetrenia v nemocnici s väčším počtom odliečených pacientov. Potom je potrebný ešte jeden nižší level traumacentra, pravdepodobne by to mohli byť MI, HE, PO, PP, Ruž, Martin, Za, Trenčín, Nitra, NZ, Lučenec. Tretí level u nás asi nie je nutný naopak, je potrebné zabrániť, aby si niekto naplňal svoje ambície v lokálnej nemocnici dvoma traumatologickými operáciami za rok (akreditácia?) Skôr asi v rámci chirurgických oddelení základné ošetrenie a následný transport. Poučte sa trochu z fungovania LZS v PP – odviezol už niekto na Slovensku traumu na replantáciu priamo z terénu do 100Km vzdialeného centra? – tu to funguje (25min let). Máme dohodnuté príjmy ťažkých hypotermií na bypassový ohrev priamo z terénu s KE a BB. K tomu nás nepriviedla poisťovňa, ktorá chcela zabezpečiť kvalitné ošetrenie pre svojho pacienta v centre (kto tam tomu rozumie), ale číri ENTUZIAZMUS.
    Rozvíja sa integrovaný záchranný systém, ten určite bude využiteľný. Samozrejme, lekárom v centrách stúpne náročnosť práce, treba ich zaplatiť. Táto položka ale nezruinuje štátny rozpočet (ak by, tak min. financií zdvihne uprostred roka dane) Trauma je nelukratívna záležitosť, pravdepodobne bude musieť zostať od kontrolou štátu, možno úrazové pripoistenie by pomohlo stav riešiť. Ak budú guidelines, nie je problém preplatiť náklady v plnej výške + dobrý lekársky plat a šmitec. Možno fond rozvoja či paušálne pravidelné obnovy hardware i software. Mimochodom, existujú kvalitné osteosyntetické systémy východoeurópskej proviniencie za neporovnateľne nižšie ceny oproti tým zo západu. Z traumy biznis nikdy nebude, ale riešiť ju niekto musí. Dôvod, prečo do toho vŕtam je ten, že všetko ostatné má naozaj čas a zo zmeny nevyplynú také zásadné benefity – ešte raz – trauma a onkologické ochorenia sú najčastejšou príčinou morbidity a mortality v PRODUKTÍVNOM veku.
    Rozpísal som sa, ale som v službe a A ČASU ČAKANIA NA PRáCU mám habadej.javascript:emoticon(‚:-
    Whistle

imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

OK. Prave sme dokoncili novy zakon o zachrannej sluzbe. Mikulas Jancek robil podklady, nakoniec napisal zakon. My sme to zmenili a jeho zakon bude vyhlaska., Filozoficky IDE O TO ABY ZS a TO JE JEDNO CI KOLESO, ALEBO VRTULA BOLI VZDY STAND BY. Podorobnoszi zakehoto fiancovania su v novm poistnom zakone. ZTam treba zacat, aby do 7 – 10 min oprisla kvalifikovana pomoc, Nakoniec prisun pacientov prinuti nemocnice lepsie organizovat emergency a teda aj trauma a to bude zaciatok. Nasi traumatologovoia uz stratili doveru a prehlad, nakoniec im to budeme musiet vnucovat. A to nebol celkom zart.

Anton Hanusin
    Účastník (Participant)

Nuž, ak nechcete na dovolenke oddychovať, dobre!
    Naozaj si myslíte, že prísun pacientov prinúti nemocnice lepšie organizovať emergency? Veď o tom bola tá naša skúsenosť spred 6 rokov – pokiaľ sa nemusí, tak sa nič ani neudeje. Okrem toho, do niektorých nemocníc by sa takýto pacient ani nemal dostať. Napríklad v našom regióne sú 4 nemocnice vzdialené od seba rádovo 20 km. Je optimálne, aby pacient najprv zakotvil v Spišskej N Vsi stratil tam hodinu a potom bol transportovaný do Levoče na CT. späť do SNV a nakoniec do PP? Keď som doviezol vrtuľníkom pacienta zo Slov. Raja (spád SNV) so susp. KCP priamo do Levoče, kde je CT, osopili sa na mňa, prečo vozím pacientov Spišskej k nim, tak som im to vysvetlil. CT nepotvrdilo intrakraniány nález, ale pac. mal poruchu vedomia. Bolo treba skonrolovať CT na druhý deň a teda by bolo vhodnejšie, aby pacient ostal hospitalizovaný v Levoči. S úplne vážne mysleným odôvodnením – Oni nám minule tiež nezobrali pacienta – poslali pacienta do spádu. Nalietali sme ďalších 15 letových minút (x cca 1200SKK) a na druhý deň pacient sanitkou absolvoval dve cesta SNV-Le kvôli kontrole CT. ORGANIZáCIA? Môže to slúžiť ako dobrá selekcia tých, ktorí to prežijú i napriek lekárskej starostlivosti. Ale v Blave a košiciach to tiež nie je iné, aj tam sa lieta s pacientom podľa spádu hore-dole. Spadol najprv a utrpel IK krvácanie – ad trauma.. nie nie, podľa nás najprv utrpel hemoragickú NCMP a potom spadol … ad neurochira atď Takže záver je správny- budeme im to musieť vnucovať.
    Na margo: pretriasali sa tu príklady s opravami auta po nehode, o kontrole výkonov pacientom ap. Dávno si myslím, že k reforme dôjde vtedy, keď prvá nemocnica prehrá milónový súdny spor s poškodeným pacientom. Je súčinnosť s Min. spravodlivosti na zmene občianskeho zákonníka tak, aby bolo možné za poškodenie vysúdiť naozaj relevantné peniaze?

Zobrazuje sa 11 príspevkov - 16 až 26 (z celkového počtu 26 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate