Odpoveď na: Paradoxy reformy

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Paradoxy reformy Odpoveď na: Paradoxy reformy

#816
Anton Hanusin
Účastník (Participant)

Konečne sme sa dostali i k hradeniu intenzívnej starostlivosti, ktorá je pre väčšinu menežmentu nemocníc (až dokým ju nepotrebujú) zbytočnou príťažou. Náš riaditeľ nám pri vyjednávaní o plate opakovane argumentuje tým, že vyrábame dlh a keď vyrovnáme hospodárenie, bude sa tým zaoberať. 😆 Snažíme sa mu vysvetliť, že intenzívna medicína nie je nikde(pokiaľ viem) na svete ZISKOVÁ. Poradil nám, že si máme ľahšími (sic!) pacientami zarobiť na tých ťažších 😮 Jednak sa to nedá , pre indikáciu príjmu na OAIM podľa TISS bodov, jednak mi to je proti srsti. Toto sa však deje na iných oddeleniach. Aby sa mohla urobiť jedna lukratívna TEP, zindikuje sa 5 nezmyselných artroskopií, primár interného vyhlási, že ho živia traja cirkulanti, ktorí „točia“ pacientov ap. Mám dojem, že pri tomto paušalizovanom systéme úhrad sa plytvá prostriedkami ešte viac, plus dopláca na to pacient, keď musí podstupovať výkony či hospitalizácie, ktoré nie sú indikované, len preto, aby oddelenie na jeho hospitalizácii zarobilo. Už sme to na týchto stránkach rozoberali mnohokrát, podľa mňa je najlepším systémom, ktorý zachováva motiváciu a núti racionalizovať DRG. Ide ma totiž roztrhnúť, keď sa štátna nemocnica ekonomicky člení na jednotlivé oddelenia a jednotliví primári sa chvália, ako sú ziskoví. To, že je to len preto, že majú to šťastie, že dostali v cenovom výmere lepšie podmienky, nevidia. Nechcú pochopiť ani to, že ak spôsobia komplikáciu, ktorá vyžaduje intenzívnu starostlivosť, zbavia sa drahej liečby prekladom na OAIM, čo ústi do straty nášho oddelenia. Dospel som presne k tomu záveru ako Matta Harri – t.j. že liečba na OAIM má byť uhradená v plnej výške pre konkrétneho pacienta po dôkladnej revízii revíznym lekárom. Ale to by asi museli byť revízori, ktorí by problému rozumeli (na margo – stále sa pýtam – je ich úlohou strážiť len to, aby pacient náhodou nedostal viac, alebo i to, aby ich klient dostal všetko lege artis?) Do doby, než to tak všetko bude fungovať, však budeme i naďalej bez výhrad vyrábať „stratu“ nemocnici a zachraňovať životy, ktoré by inde boli stratené, keďže mentalita intenzivistu je už raz taká. 😕

Navigate