Odpoveď na: Popromočné vzdelávanie

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Popromočné vzdelávanie Odpoveď na: Popromočné vzdelávanie

#599
MUDr.Pavol LICHANEC
Účastník (Participant)

Harmancek i panpan. Povedzme, že sa s Vami nebudem sporiť s Vašim názorom na SZU.Ono je to nakoniec veľmi jedoduché označiť všetkých ľudí an block za zabetonované staré štruktúry na celkom dobrých flekoch v inštitúcii so zahmleným charakterom v súčasnej podobe- ani ryba ani rak, hlavne ak sa nepodpíšem. Ja niektorých z tých ľudí poznám osobne a tak aspoň z akejsi úcty k tomu čo vykonali tak ako vykonali nebudem taký expresívny i keď napriek tomu, že na rozdiel od Vás moje meno si prečítajú a vedia kde mi majú vyslať svoju obranu alebo invektív – súhlasím s Vami, že by sa dal urobiť aj výber iných odborníkov. Ja však nie som ani ministrom, ani rektorom ani… SZU je však tu a pán minister naznačil v jeho príspevku k tejto téme 12.11.2002, že napr. alternatíva b.-dať to do akého-takého poriadu treba okamžite …
Pravda sú aj iné alternatívy. Žiadnej sa nebránim.
Ide o to, že život sa nezastaví na tom, že sa tu po x-krát premieňa jedna a tá istá inštitúcia s možno tými istými ľuďmi. Aj v tomto roku ukončia štúdium medicíny noví kolegovia. Mňa momentálne konkrétne zaujíma čo bude s absolventami stomatológie, ktorí chcú okamžite začať s praktickou stomatológiou a bez prieťahov zbierať nielen praktické skúsenosti, ale aj naplniť predpísanú predatestačnú prípravu a hlavne sa zhostiť prvej atestácie, aby si mohli otvoriť svoju vlastnú prax. Myslíte si, že ich prípravu u stomatológa školiteľa má financovať ich tatko, alebo ju má znášať stomatológ ktorý okrem svojej odvahy odborného a metodického vedenia dal do hry už svoje personálne a technickými podmienky? Minimálne určité obdobie z 30-mesačnej predatestačnej prípravy , kým si absolvent – stomatológ neosvojí prvú samostatnú prácu s pacientom nie je minimálne pre prax prínosom. ZP nezaujíma, že zmluvnému stomatológovi pribudla „posila“, žiaden limit pre výuku. Konieckoncom načo. Určite sa napĺňanie limitu skomplikuje „výukovým“ poskytovaním ošetrenia.
🙄 Mňa teda okrem odborného, metodicky zabezpečeného postgraduálneho rastu absolventa stomatologie trápi v súčasnosti to čo všetky oblasti medicíny: financovanie. Financovanie takej dôležitej etapy v živote mladého lekára akou je prvé stretnutie sa s praktickým ohodnotením svojej vlastnej práce, nie však na úkor toho kto ho na jeho prvých krokoch v tomto živote podopiera. A tu by mala stáť inštitúcia, ktorá zo spoločného mežca za presne určených zásad dobre zainvestuje v prospech spoločnosti, ktorá ju vytvorila.
😉
Strašne by som sa potešil aj názorom kolegov, ktorí už majú za sebou prípravu kolegov ku atestácii. Viem o nich. Viem aj ako to zhruba zabezpečovali. Bolo by však zaujímavé, keby to hodili do tohoto fóra.
Vopred ďakujem!

Navigate