Odpoveď na: Ste za liberalizáciu cien zdravotného poistenia?

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Ste za liberalizáciu cien zdravotného poistenia? Odpoveď na: Ste za liberalizáciu cien zdravotného poistenia?

#1101
Mata Harri
Účastník (Participant)

@Rudolf Zajac wrote:

Ano budeme hradit len do tej vysky na aku mame zdroje. A to bude otazka liecebneho poriadku a rozsahu hradenej cinnosti. To je aj dovod, preco znizujeme zuby napriklad o 2.6 mld SK, aby sme ich mali napriklad na JIS. Takze hovorit o povinnom zdravotnom poisteni bez kontextu rozsahu stanovenom v LP sa dost dobre neda.

OK. Ste prvým ministrom, ktorý postavil občana pred rozhodnutie, či chce, aby mu poisťovňa zaplatila pekné zuby, alebo vozenie sa sanitkou a zomrie na infarkt, alebo polytraumu, alebo si zuby a dopravu porieši sám a v situácii vážneho ohrozenia na živote, poskytne sa mu plnohodnotná pomoc.
Pred niekoľkými rokmi som urobila malú analýzu nákladov na lieky a ŠZM Jisiek v našej nemocnici. JISKY hospitalizovali 5 % z celkového počtu pacientov hospitalizovaných v nemocnici, ale spotrebovali 35 % z celkových nákladov na lieky a 47 % z celkových nákladov na ŠZM.
(ak by sme chceli znížiť náklady na lieky o 35 %, museli by sme zavrieť Jisky, alebo 60 % oddelení, ak by sme chceli na ŠZM ušetriť 47 %, museli by sme zavrieť JISky alebo 84 % oddelení.)

Pátrala som o celoslovenských údajoch – koľko je Jis postelí, akého typu, aké majú náklady, ale nedopátrala som sa. JISky sú tak ako kto chce. Vo svete sú ICU ventilačné (obdoba OAIM), internisticko chirurgické – obdoba metabolických JIS, koronárne, trauma centrá.

Budeme u nás financovať intenzívnu starostlivosť? Dnešná neorganizovanosť intenzívnej starostlivosti je čierna diera a nestrácajú sa tam iba peniaze, ale i potencionálne zachraniteľní pacienti. Na správnu JIS sa dostanú oneskorene.

U nás sa doteraz o intenzívnej starostlivosti mlčí. Poisťovni vyhovuje, keď sa intenzívna starostlivosť rozptýli v bežnom paušáli na pacienta. Tuší, že keby túto tému otvorila, zvýšili by sa finančné požiadavky. Je to pštrosia politika. Iba odďaluje riešenie problémov.

Navigate