Odvolávanie šéfa rezortu – prvý predvolebný míting?

Polemika nezávislej poslankyne Národnej rady SR a členky Slobodného fóra Ľubice Navrátilovej s ministrom Rudolfom Zajacom

Moderátorka Beata Oravcová (TA3 18. decembra 2005, relácia V politike): Začiatok nového roku bude na politickej scéne opäť v znamení odvolávania člena vládneho kabinetu. Pán minister, vy ste sa už vyjadrili, že sa nebojíte odvolávania v Národnej rade SR. Ste si taký istý aj napriek tomu, že vláda má v parlamente menšinu a prakticky bojuje o každý hlas?

Minister R. Zajac: Vôbec nie som si istý… Pýtate sa, či sa bojím. Samozrejme, že sa nebojím, pretože aj keby ma parlament odvolal, tak sa ani Zem neprestane krútiť okolo svojej pozdĺžnej osi a ani ja sa nebudem trápiť. Skôr si myslím, že opozícia potrebnú väčšinu – ako doteraz vždy – nenájde, lebo zatiaľ ju nikdy nenašla. Skôr vnímam dôvod odvolania, ktorý sa doteraz väčšinou spájal s nejakými kauzami a kauzičkami. Preto to skôr hodnotím ako taký prvý predvolebný míting, pretože na ňom sa dá ľuďom hovoriť, ako je reforma nehumánna, čo všetko sme spáchali…

Moderátorka: Z toho vyplýva, že sa nebojíte, že by vás v parlamente odvolali, lebo opozícia, podľa vás, dosť hlasov nenájde…

Minister R. Zajac: Každá legitimita vlády vychádza z nejakých počtov. Vláda má vždy najťažší prejav legitimizácie vtedy, ak ide o schválenie zákona o štátnom rozpočte. Médiá aj občania videli, že zákon prešiel mimoriadne hladko, bez akýchkoľvek problémov, zásluhou 78 alebo 79 hlasov. Moje novely prechádzali tiež s asi 80 hlasmi a na to, aby opozícia kohokoľvek odvolala, potrebuje nájsť absolútnu väčšinu, teda 76 hlasov. Slobodné fórum teraz dávalo takú malú, hoci veľmi nezmyselnú novelu k zdravotnému poisteniu, a získalo len 58 hlasov. Ak sa aj všetci dajú dokopy, vnímam to výlučne matematicky, asi to nevyjde. Parlament treba, samozrejme, rešpektovať, lebo môžu vzniknúť rôzne situácie. Uvidíme…

Moderátorka: Pani poslankyňa, asi ani vy neveríte, že by parlament pána ministra neschválil, keďže zatiaľ sa to nikdy nepodarilo…

Poslankyňa Ľ. Navrátilová: Zatiaľ sa to nepodarilo, ale v parlamente sa trochu mení situácia, je pred voľbami. Myslím si, že aj niektorí koaliční poslanci majú vnútorný problém s týmito zákonmi. Pripúšťam, že sa môže stať, že niektorí budú hlasovať za jeho odvolanie, hoci, samozrejme, ešte stále platí koaličná zmluva. Bude pôsobiť tak, aby sa poslanci, ktorí sú v koalícii, správali v súlade so všetkými dohodami. Napokon treba povedať, že nejde o škandáliky, ale ide o škandály a diskusiu o tom, ako má vlastne naše zdravotníctvo vyzerať.

Moderátorka: Posledným dôvodom, ktorým argumentuje Smer aj vy, bolo zákonné zakotvenie maximálnej výšky poplatkov v zdravotníctve. Čo vám na nich tak prekáža? V čom je podľa vás problém?

Poslankyňa Ľ. Navrátilová: Problém ani nie je v ich samotnom zakotvení do zákona, ten je niekde inde. Problém je v tom, že bol daný verejný prísľub, že pre občana sa reforma skončila. Preto vzniká otázka, prečo sa teraz poplatky dostávajú do zákona a nemôžeme zachovať status quo. Hľadala som racionálne dôvody, prečo ministerstvo alebo pán minister takto postupuje. Podľa mňa môžu byť dve príčiny. Prvý dôvod je asi taký, že sa ide prekryť niečo, čo je, povedzme, škandalóznejšie; druhý dôvod, podľa mňa viac pravdepodobný, spočíva v tom, že z oficiálnych údajov, ktoré sú z ministerstva zdravotníctva, vyplýva, že priama účasť pacienta sa bude zvyšovať. V budúcom roku narastie, myslím, o 1,5 miliardy korún. Logický rozpor a dokonca aj numerický paradox je v tom, že ak budem vyberať stále rovnako, ako sa potom môže zvyšovať účasť pacienta? Kde príde k tej pridanej hodnote, že vyberiem rovnaké množstvo a v systéme bude tých peňazí za spoluúčasť obyvateľstva viacej… Myslím si, že to bude od obyvateľstva Slovenska, neverím, že by to platili Maďari alebo Poliaci.

Moderátorka: Pán minister dal verejný prísľub, že pokiaľ bude vo funkcii, poplatky sa zvyšovaťnebudú. Neveríte tomu?

Poslankyňa Ľ. Navrátilová: Odkiaľ sa zoberú tie peniaze? Mám tu oficiálne údaje, môžeme sa pozrieť, koľko to je. V roku 2005 bol predpoklad platieb od obyvateľstva 18,3 miliardy, v roku 2006 to má byť19,9 miliardy. Ako majú prísť tieto peniaze do systému, ak sa platby nebudú zvyšovať? Tomu nerozumiem. Podľa mňa toto je jeden z dôvodov, prečo sa nechali otvorené dvierka na to, aby sa potichu mohli nejakým spôsobom tie platby zvyšovať.

Moderátorka: Pán minister, prečo bola v zákone stanovená maximálna hranica poplatkov v závislosti od výšky životného minima?

Minister R. Zajac: Treba povedať, že poslanec Paška, pani poslankyňa Martináková a aj pani poslankyňa chodia s jednou tabuľkou, ktorej nerozumejú a aj ju prekrúcajú. Žiadne poplatky občanom už stúpať nebudú: ani včera, ani dnes, ani zajtra. Celkom inteligentne sa ma pýtate, pani poslankyňa, že kde je tá pridaná hodnota; no neviem, kto vás nainfikoval takýmito hlúposťami…

Poslankyňa Ľ. Navrátilová: Ja na to stačím sama.

Minister R. Zajac: To nie je bohvieaký kompliment, čo ste si teraz dali, ale v poriadku. Takže musím objektívne povedať, nič sa nebude zvyšovať a môžete chodiť s akými tabuľkami chcete.

Moderátorka: No moment, že nič sa nebude zvyšovať, kým budete vo vláde. Potom je tam voľný priestor, to musíte uznať, pán minister!

Minister R. Zajac: Áno, ale tam sme dali hranicu, za ktorú by to nemalo ísť. Poslanci opozície však zabudli povedať inú vec, čo ich hnevá, že táto vláda našla dostatok zdrojov na to, aby sme jednu tretinu chorôb z neprioritného balíka plne hradili, teda že sme rozšírili bezplatný balík. To je pre opozíciu červené plátno. Na jednej strane má ústa plné ochrany občanov a na druhej strane, keď ju robíme, je z toho zle. Takže nič sa nebude zvyšovať, 50 korunáčky v nemocnici zostanú, 20 korunáčky za návštevu lekára a za liek v lekárni tak isto. Navyše po kategorizácii liekov, ktorá bola za štvrtý štvrťrok, už vieme, že bude mierny pokles doplatkov. Takže naozaj už neviem, ako to mám inak povedať.

Moderátorka: Generálny sekretár Slovenskej lekárskej komory Eduard Kováč povedal, že niektorí lekári, podľa neho, budú môcť využiť fakt, že výška poplatkov je stanovená v zákone, odvíja sa od výšky životného minima a budú si môcť poplatok zvýšiť bez obavy, že prídu o licenciu.

Minister R. Zajac: Pán Kováč, ako vždy, len tára. Nie v zákone, ale v nariadení vlády sa určuje presná výška poplatkov. V zákone je napísané, že poplatok nesmie prekročiť maximálnu cenu. Samozrejme, platné nariadenie vlády zostáva nezmenené. Každý, kto vie čítať zákony, vie, že vláda stanovuje poplatky nariadením. Vieme, koľko budú stáť v budúcom roku diaľničné známky? Nevieme, lebo vláda ich určí nariadením až teraz. Ak by niekto preukázal, že sme pripravovali nové nariadenie vlády, to by bola iná situácia. Keďže nič také sa nechystá, myslím, že v tejto chvíli je to tak trochu búrka v pohári vody, je tam politika…

Moderátorka: Pani poslankyňa, pán minister dal garanciu, že sa nič nebude zvyšovať. Z čoho potom pramenia vaše obavy?

Poslankyňa Ľ. Navrátilová: Vrátim sa k prvej otázke, ktorú som položila. Obyvateľstvo každý signál o tom, že sa niečo bude zvyšovať, prijíma s dosť veľkým strachom. Preto sa pýtam: prečo k takémuto kroku dochádza pred voľbami? Keby bol zostal právny stav taký, ako bol, nič by sa nebolo zmenilo, pán minister…

Moderátorka: Jedna poznámka, pani poslankyňa. Aj poslanci opozície, vrátane Slobodného fóra, namietali, že legislatívne nie je celkom v poriadku, ak sa výška poplatkov stanovuje iba nariadením vlády – bez opory v zákone. Čiže z toho hľadiska to je asi správny krok…

Poslankyňa Ľ. Navrátilová: Ja mám problém ešte v niečom inom. Na začiatku reformy sa povedalo, že musíme zaviesť tieto poplatky, pretože ľudia „zneužívajú“ zdravotníctvo, plytvajú liekmi, často chodia k lekárovi. Nepamätám si, že by sme niekde na začiatku reformy hovorili o tom, že toto bude trvalá súčasť zdravotnej starostlivosti! Dnes sa to dostalo do úplne novej pozície, už sa to dostalo do zákona a predpokladám, že ten výber bude trvalý. Ľudia sú v tomto okamihu najviac vystrašení tým, že je tu teoretická možnosť, že vláda svojím nariadením zvýši poplatky.

Minister R. Zajac: Žiadna možnosť tu nie je.

Moderátorka: Pán minister, možno nie táto vláda, ale budúca určite!

Minister R. Zajac: Doteraz to bolo tak, že vláda mohla povedať sama, teda bez súhlasu parlamentu, že za hospitalizáciu bude, povedzme, 100 korún a 50 korún za recept. Teraz sme v zákone určili, aby to bolo najviac 1,5 % zo životného minima. To znamená, ak by budúca vláda chcela zvýšiť poplatky, už v tom má nejaké hranice. Poviem vám, prečo sme to robili. Aby sme zabránili nebezpečenstvu, že vláda, ktorá by mohla prísť, a hoci aj sľubuje, že zruší poplatky, ale čo ak by niekoho z toho ľavicového konglomerátu napadlo, poďme tým bohatým brať viac – ako chcú navyše zdaňovať banky, ako chcú zvyšovať daň – a tak povedia: kto má lepší príjem, nech v nemocnici platí 300 korún! Je to nezmysel, lebo služby sú rovnaké, preto aj poplatky musia byť zhodné.

Moderátorka: Čiže toto bol zámer…

Minister R. Zajac: Áno. Hovoríme o marginálnych nákladoch, teda to nebolo žiadne prechodné ustanovenie Aj vy ste, pani poslankyňa, hlasovali za ich zavedenie, lebo vtedy ste ešte ráčili byťkoaličná poslankyňa. A marginálne náklady sú v ekonomike významný pojem, ktoré trvalo bránia nadbytočnej spotrebe. Nikto nikdy nepovedal, ukážte mi jeden písomný prejav ministra, že je to dočasné opatrenie. Povedali sme, že je to stabilizačné opatrenie. Medzi stabilizačným a dočasným je trošku rozdiel.

Moderátorka: Pán minister, ale stále sa bránite tomu, že ste vytvorili predpoklad na zvyšovanie poplatkov, keďže sa budú odvíjať od životného minima, ktoré má tendenciu každoročne narastať

Minister R. Zajac: No je tam hranica…

Moderátorka: Iste, že je tam hranica…

Minister R. Zajac: Som presvedčený, že marginálne poplatky sa budú musieť upravovať úmerne, ako bude stúpať nominálna aj reálna mzda. Kedysi za dvadsať korún bolo aj pol kila mäsa, no dnes za to pomaly nedostanete zápalky… Ak bude budúca ľavicová vláda taká dobrodajná – božechráň, aby bola – a zruší marginálne poplatky, no tak prosím, nech sa páči.

Poslankyňa Ľ. Navrátilová: Každá vláda, ktorá zruší poplatky, bude nutne ľavicová? Tu už začína byťpomenovanie politických strán podľa takých smiešnych kritérií: to, čo si myslíte, že robíte vy dobre, je nutne pravicové, a to, čo bude robiť niekto iný dobre, to bude nutne ľavicové… To je naozaj zaujímavá politologická úvaha.

Moderátorka: Prejdime teraz k ďalšej horúcej téme. Viacerí riaditelia regionálnych nemocníc a aj opozícia vrátane vašej strany, pani poslankyňa, spochybnili transparentnosť tendrov na záchranky. Podľa vás sa nedodržali pravidlá. Skúste pomenovať v čom je problém.

Poslankyňa Ľ. Navrátilová: Problém je v tom, že bola to hra, ktorej pravidlá stanovil vopred určený víťaz. To je najhoršie. Sme pobúrení tým, čo sa stalo, pretože nie je možné, aby boli dané pravidlá na získanie nejakého povolenia a vzápätí sa dvakrát podstate zmenili. Neviem si predstaviť, ako bude ústavný činiteľ obhajovať to, že zákon hovorí, aké náležitosti má mať žiadosť, potom pošle usmernenie, v ktorom sa zákonné požiadavky zmiernia do podoby, že už vlastne ani nejde o tie požiadavky a potom znovu vydá vyhlášku, ktorá to celé legalizuje. Pán minister o tom vedieť musel. Podľa mňa ide o to, že v tom konkurenčnom boji neboli rovnaké podmienky, bol tam protekcionalizmus. Ten vlastne spôsobil, že tie záchranky, ktoré dobre fungujú aj s kvalifikovanými ľuďmi a tie nemocnice, ktoré dokázali poskytovať komplexnú službu, sa k tomu nedostanú. Je to jedna z najlukratívnejších častí celého zdravotníctva, prechádza tam tuším 2,8 miliardy, nuž niekto sa ich potreboval zmocniť.

Moderátorka: To sú veľmi vážne obvinenia. Navyše časť opozície, myslím, že aj vaša strana, veľmi otvorene, aj keď ste to teraz nepovedali, tvrdí, že tie pravidlá boli šité na mieru jednej finančnej skupiny, ktorá získala 36 zo 128 staníc. Môžete reagovať na tieto výhrady?

Minister R. Zajac: V rámci prvej etapy výberu bolo 118 staníc – v druhej etape ich bude 141. Zo všetkých uchádzačov bolo 32 úspešných a 14 neúspešných. Neúspešní hlavne nespĺňali zákonom stanovené kritériá, napríklad neexistovali. Zbytočne sa rozčuľujú, lebo medzitým zmenili právny stav, napríklad vložili nemocnicu do nejakej neziskovej organizácie. Je pravda, že uspeli tí, ktorí mali viac financií a spĺňali kritériá; do troch mesiacov to musia aj preukázať – až vtedy ich licencie nadobudnú právoplatnosť. Neúspešní riaditelia majú obavy, že prídu o svoje posádky. Samozrejme, určité riziko tu je, že ich úspešné firmy preplatia. Možno ani poslanci ten zákon poriadne nevideli, veď to nie je žiadne verejné obstarávanie… Navyše záchranná služba je prioritou vlády a investícia do nej je jedným z hlavných nosných pilierov budovania kvalitnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Doteraz záchranné služby všelijako živorili. Každý neúspešný záujemca dostane rozhodnutie o nepridelení licencie, a ak sa odvolá, pretože ide o správne konanie, dostane aj zdôvodnenie; a keď niekto preukáže pochybenie, nedajbože korupciu, nech sa páči…

Moderátorka: Fakt je, že niektoré z úspešných firiem sa nepreukázali dostatočným technickým ani personálnym vybavením…

Minister R. Zajac: Do troch mesiacov, v zmysle zákona, sa musia preukázať. Zákon je tak konštruovaný a poviem prečo. Niektoré firmy vložili do depozitu 250 až 300 miliónov, aby preukázali, že sú solventné na nákup nových sanitiek a techniky. Ak by to museli nakúpiť vopred a potom by prípadne neuspeli, čo s tým? Základná myšlienka bola postavená na tom, že najprv preukáž nevyhnutné predpoklady a tri mesiace máš na ich realizáciu. Ak to nepreukážu, bude mať aj slávna finančná skupina problém, lebo príde o svoje peniaze. Rád by som niečo povedal k uskutočnenému poslaneckému prieskumu. To je zatiaľ len také pozeranie sa, ako to vlastne je a nejaké také diskusie. Prišlo sedem poslancov, z nich štyria boli veľmi spokojní a s dvoma poslankyňami sme sa zatiaľdohodli, že nám písomne oznámia, čo ich vlastne trápi. Následne im budeme odpovedať.

Moderátorka: Pani poslankyňa, stále si myslíte, že tender a jeho podmienky boli šité na mieru jednej finančnej skupiny? Nepresvedčil vás pán minister svojimi argumentmi?

Poslankyňa Ľ. Navrátilová: Nepresvedčil ma, pretože nevyhnutnou podmienkou bolo uviesť sídlo firmy a jedným sídlom je maštaľ.

Moderátorka: Pán minister, čo na to poviete?

Minister R. Zajac: Nič. Nech tam idú poslanci a preskúmajú to.

Moderátorka: To je firma syna poslanca Ábelovského.

Minister R. Zajac: Pán Ábelovský má syna chirurga a nie vlastníka firmy…

Moderátorka: Spoločníka alebo konateľa…

Minister R. Zajac: Myslím si, že ide o objekt zvolenskej nemocnice a bude vhodné sa tam ísť pozrieť, keď budú žiadať o potvrdenie licencie, či sídlia v maštali alebo kde. Prepáčte, nie sme schopní pri 330 uchádzačoch každého individuálne navštíviť. Rád by som ešte uviedol, že neuspeli aj niektoré štátne nemocnice, napríklad v Nitre, Banskej Bystrici alebo v Martine, pretože nemali zaplatené zákonné odvody do Sociálnej poisťovne. Neuspeli ani niektoré menšie nemocnice, ale na druhej strane bola úspešná nemocnica v Spišskej Nová Vsi, nezisková v Partizánskom, v Kráľovskom Chlmci, v Kysuckom Novom Meste boli tri vynikajúce ponuky, veľmi slušné podmienky sme mali na Kysuciach, to sú známi dobrí súkromní poskytovatelia, ktorí tam roky jazdia.

Moderátorka: Ak zistíte nedostatky, pani poslankyňa, podáte aj trestné oznámenia?

Poslankyňa Ľ. Navrátilová: Najskôr musíme ukončiť poslanecký prieskum a ešte budeme zhromažďovať informácie o tých, ktorí neuspeli a mali splnené všetky podmienky. Je paradox, ak uspeje niekto s maštaľou a nie ten, kto má priestorové podmienky, techniku, personál a príčiny mu neobjasnili.

Moderátorka: Pán minister hovoril o dlhoch voči Sociálnej poisťovni…

Poslankyňa Ľ. Navrátilová: Boli také, ktoré nemali žiadne dlhy a neuspeli.

Minister R. Zajac: Ktorá?

Poslankyňa Ľ. Navrátilová: Myslím, že Krupina.

Minister R. Zajac: Ale, ale, ale.

Moderátorka: Pán minister, stojíte za tým, že výber sa uskutočnil v súlade so zákonom?

Minister R. Zajac: Beriem na seba plnú zodpovednosť, hoci výber robila vymenovaná komisia.

(udo)

(Beseda je redakčne spracovaná.)

Zdroj:
Zdravotnícke noviny 3/2006

Leave A Reply

Navigate