V čom sa Fico mýli

Na prstoch poslancov ešte ani neuschol pot z hlasovacieho zariadenia pri schválení „poplatkového“ zákona a náš chrabrý premiér už promptne zareagoval.

„Veľmi pozorne sledujem každú jednu legislatívu, ktorá ide cez vládu, ale aj tú, ktorú predkladajú poslanci,“ povedal Robert Fico pre SME. „Pozorujem racionálnu diskusiu na tému, či je, alebo nie je vhodné, aby pacient, ktorý dostane šancu objednať sa mimo ordinačných hodín, platil maximálne 30 eur.“ Napriek tomu, že táto diskusia má podľa jeho slov určité rácio, premiér musí skonštatovať, že opozícia aj médiá klamú. A dodal, že „sa spustila tiráda, že Smer zavádza opätovné poplatky v zdravotníctve. Smer však vždy poplatky v zdravotníctve odmietal. Keďže opozícia to zneužíva a klame slovenskú verejnosť, som nútený povedať, že odmietam niesť zodpovednosť za klamstvá, ktoré tu od rána šíri opozícia,“ vyhlásil premiér.

Treba povedať, že opozícia, menovite Igor Matovič a jeho družina, ktorá 7. decembra urobila brífing pred Prezidentským palácom, neklame, iba tára bludy. Člen zdravotníckeho výboru Marek Krajčí stručne oznámil, že podľa Ústavy zdravotníctvo má byť bezplatné. Bodka a je vymaľované. Už na strednej zdravotníckej škole však dnes študentov učia, že bezplatná starostlivosť určite nie je a že pacient môže niečo hradiť, ak je to uvedené v zákone. Matovič zasa vyhlásil, že všeobecní lekári budú inkasovať navyše kapitácie. Tento nezmysel sa už nedá ani komentovať.

Inou kávou je Ficovo vyhlásenie. Nehovorí pravdu, keď tvrdí, že pozorne sleduje každú legislatívu. Je nad slnko jasnejšie, že nevie o zdravotníckej legislatíve nič a jeho poradcovia ešte menej. Šanca pre pacienta, aby sa mohol objednať, teda tá šanca, ktorú spomína Fico, žiadnou šancou nie je. Ak mu ju chcel dať, tak po prvé ju nemal pacientovi zobrať jeho minister Čislák, ktorý túto možnosť zrušil  v nejakej nezmyslenej novele ešte niekedy v roku 2015. Bola v zákonoch už od roku 2004. Po druhé mohli ponechať pokus Tibora Baštrnáka, ktorý to chcel cez ťarbavý  poslanecký návrh na zdravotníckom výbore vrátiť späť, a cena by bola 10 eur. Toto nakoniec karpatský triumvirát odmietol. A po tretie, nedá  sa to urobiť tak, ako to teraz prešlo: vôbec nešlo o objednanie na termín, ale o úhradu zdravotnej starostlivosti. Navyše v rozpore s platným zákonom, pretože Zákon o rozsahu hradenej zdravotnej starostlivosti, ktorý je najväčším výdobytkom reformy z rokov 2002 – 2006 je orientovaný na choroby a z poskytovania zdravotnej starostlivosti sa nedá vyčleniť nejaký prvok alebo etapa, v tomto prípade práca lekára.

Samotný Zákon o rozsahu hradenej zdravotnej starostlivosti svojho času Fico napadol na Ústavnom súde. Ten napriek svojmu zloženiu, v akom funguje, rozhodol, že je to v poriadku. Rok sme s Ernestom Valkom diskutovali, aby sme našli ústavne konformné riešenie. Robert Fico sa mýli aj v ďalšej veci. Naozaj nesleduje veľmi pozorne každú jednu legislatívu, pretože inak by si jeho krízový manažér nedovolil púšťať sa do takejto hlúposti.

Náš chrabrý premiér stojí pred Sofiinou voľbou. Prezident možno vráti zákon do parlamentu z dôvodu, že by vznikol právny chaos, pretože novela je v príkrom  rozpore s platným zákonom a možno je aj protiústavná, i keď nie pre simplexný argument poslanca Krajčiho. V takom prípade poslanci buď potvrdia prezidentovo veto, čo Robertovi Ficovi vzhľadom na jeho postoj k prezidentovi nebude po chuti, alebo prelomia prezidentovo veto a následnou novelou to zmenia. A mýli sa ešte v jednej veci: Nie hnusná opozícia je všetkému na vine, ale neschopnosť koalície urobiť čokoľvek rozumné, čo prekoná ideologické bariéry a rozklad Smeru. Videli sme to za Mečiara a vidíme to aj za Fica, koniec sa blíži.

Nuž, a naša opozícia namiesto toho, aby trepala, čo jej slina na jazyk prinesie, by sa mala zamyslieť nad tým, čo bude „a day after“. Moja matka bola prvou docentkou gynekológie na Slovensku. Vždy spomínala na situáciu, keď sa ešte ako mladá lekárka dostala do konfliktu s pacientkou. Nakoniec moja matka obvinila pacientku, že klame. Riešil to potom profesor Štefánik, a to bol po každej stránke pán profesor, a to ešte z čias prvej republiky. Dal matke za pravdu, čo sa týkalo obsahu sporu, ale zároveň jej povedal, že mala konať inak: nemala povedať, že pacientka klame, ale že sa mýli. Žeby ten náš vševedko Fico chodil  na gynekológiu?

Rudolf Zajac

Zdroj:
.týždeň 10. 12. 2017

Leave A Reply

Navigate