zdravotná dokumentacia

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve zdravotná dokumentacia

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 23 )
  • Autor
    Príspevky
  • #446
    Ing.Eva Mihalikova PhD.
    Účastník (Participant)

    Vážený pán minister,
    v minulých dňoch ma nemilo prekvapila nasledovná situácia: môjho manžela ako dlhoročného diabetika museli hospitalizovať. Ako som bola zvyknutá v minulých rokoch, šla som na druhý deň na obvod, vyžiadať jeho zdravotnú dokumentáciu, aby sa vedeli v nemocnici zorientovať. ALE ide vraj o „majetok “ obvodného lekára a z vybraných dokumentov si môžem dať urobiť odpisy, alebo kópie. Prepáčte, ale to považujem za nezmysel. Aký „majetok“, veď sú tam spústy laboratórnych výsledkov za ktoré zaplatila poisťovňa… Ako si majú lekári v nemocnici skompletizovať obraz o pacientovi o vývine choroby a jej priebehu? Nechcem sa rozpisovať , ale len vďaka môjmu prehľadu o jeho hospitalizáciách a pod. som si priamo nejaké dokumenty vyžiadala a urobila kópie. Ale čo „obyčajný“ (nie tak zainteresovaný) pacient? Čo bolo prosím Vás zmyslom a účelom tejto úpravy?
    Prajem pekný deň

    #4165
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    Čudné je, že údaje o zdravotnom stave Vášho manžela sú majetkom niekoho. A diabetologická knižka je majetkom koho? Tú má pacient doma.

    #4166
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Zdravotna dokumentacia je sucastou poskytovania zdravotnej staroslivosti, NIE JE MAJETOK LEKARA / tam je aj koren problemov s predajom praxe/ a zakon jasne hovori ako sa s nou naraba. Doporucujem aby ste sa obratili na Urad pre dohlad, alebo priamo na mna, potom dam podnet na Urad ja. Treba uviest Vase meno / prave/ a meno lekara/ prave/.

    #4167
    hacek vladimir
    Účastník (Participant)

    Na tejto adrese je kompletne znenie zakona o zdravotnej starostlivosti, v ktorom sa pojednava aj o zdravotnej dokumentacii.
    http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2004&cc=243
    Obdobny problem – aj ked z ineho uhla – som riesil aj ja – a sice pri zahajeni cinnosti mojej nestatnej ambulancie som zistil, ze celu dokumentaciu so sebou zobral lekar, ktory tam robil posledne este ako statny a odmietal mi ju vydat.
    Co ja vidim ako urcity nedostatok – to je skutocnost, ze pacientovi sa vydava dokumentacia do ruk. Nehovorim o Vas pani inzinierka, no su pacienti, ktori cielene z dokumentacie vyberu niektore nalezy. Pracujem v odbore psychiatria a neraz sa mi stalo, ze pacient zavisly na alkohole ucelovo „povytahoval“ zaznamy o predchadzajucich lieceniach. Tiez niekedy simulanti snaziaci sa o dochodok „vyberu“ z dokumentacie „nevyhovujuce“ nalezy.
    Tu by bolo na mieste investovat do komunikacneho prepojenia medzi poistovnami a poskytovatelmi, aby sa udaje mohli odosielat povedzme elektronicky.
    Ja viem, ze problemom moze byt elektronicky podpis. No dalo by sa to vyriesit tak, ako to planuje MF SR (ohladne danovych uradov), kde nam ma byt vydana (obdobne ako pri internet bankingu) GRID karta a bude mozne (podla navrhu) podat aj danove priznanie takto.
    Dalsou otazkou je pristup k tzv. „registraturnym zaznamom“ podla zakona o archivoch a registraturach. Inymi slovami registraturnym zaznamom je kazdy dokument vznikajuci z cinnosti fyzickej ci pravnickej osoby. Cize aj zdravotna dokumentacia (v pripade lekarov ci zdravotnickych zariadeni). Tu podla zakona o archivoch a registraturach maju narok kontrolni pracovnici NELEKARI (zamestnanci Min.vnutra alebo statneho archivu) skontrolovat dokumenty.
    Osobne som ochranu urobil tak, ze do Registraturneho poriadku ambulancie som zapracoval ustanovenie, ze v pripade, ak by mohlo dojst k uniku zakonom chranenych udajov, neumoznim kontrole zo statneho archivu k dokumentacii pacientov sa dostat, vydam im o tom potvrdenie a svoje konanie v nom odovodnim.
    Ak mi Registraturny poriadok v takejto podobe schvalia, je to jedna z ciest riesenia aj pre inych kolegov.

    #4168
    hacek vladimir
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Zdravotna dokumentacia je sucastou poskytovania zdravotnejs staroslivosti, NIE JE MAJETOK LEKARA / tam je aj koren problemov s predajom praxe/ a zakon jasne hovori ako sa s nou naraba. Doporucujem aby ste sa obratili na Urad pre dohlad, alebo priamo na mna, potom dam podnet na Urad ja. Treba uviest Vase meno / prave/ a meno lekara/ prave/.

    Vazeny pan minister,
    v zakone 277/1994 Z.z. bolo ustanovene, ze sme mali povinnost poskytovat formou vypisov udaje zo zdravotnej dokumentacie.
    [konkretne znenie § 16 ods. 5 znel: „Zdravotnícke zariadenie je povinné bezplatne poskytnúť na základe konkrétne formulovaného písomného vyžiadania prokurátorovi, vyšetrovateľovi, policajnému orgánu alebo súdu údaje formou výpisov zo zdravotnej dokumentácie, a to v rozsahu, ktorý priamo súvisí s trestným konaním alebo s občianskym súdnym konaním. Zdravotnú dokumentáciu ako celok uvedeným orgánom nemožno poskytnúť“]
    K tomu nadvazovalo aj Opatrenie MZ SR (cislo si uz napamatam), kde bolo jednoznacne ustanovene, ze vypisy maju byt jednodoche, konstatovania typu „bol osetreny“, nikdy nie vsak diagnoza ci ine podrobnosti.
    Momentalne znenie zakona 576/2004 Z.z. vypisy pre organy cinne v trestnom konani neriesi, resp. nekaze nam ich bezplatne poskytovat.
    Inak policia sa zvykne pytat podrobnosti (typu „na aku diagnozu je u vas pacient lieceny a pod.“). Ja to riesim tak, ze im napisem iba, ci je dany pacient u mna evidovany a ak ano, od kedy a kedy bol na poslednej kontrole. V dalsom sa odvolam na povinnu mlcanlivost a odporucim pribrat k trestnemu stihaniu sudneho znalca.

    Moja otazka teda – chysta sa v ramci novely v tomto nejake upresnenie?

    #4169
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    To Hacek.: Kvôli simulantom, etylikom nesmú trpieť ostatní. Keď pacient je prijatý v kritickom stave a trpí polymorbiditou a ja nevyhnutne k rýchlej diagnostike potrebujem si preštudovať celú dokumentáciu, tak nemožno ju odmietnúť vydať s odvolaním sa na problémy s etylikmi a simulantmi. U etylikov a simulantov zvyčajne zdravotnú dokumentáciu nepotrebujem.

    #4170
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Vcera sme mali stretnutie so sukromnymi lekarmi PAS/ SAS v BA. Na tuto jarnu skolu chodi 400 – 500 ludi a argumenty su rovanke. Mimo ineho dokumentacia. A otazky padaju presne pol hodinu po skonceni prezentacie o informatike a e healthe. Aj u nas sa blizi doba , ked budeme musiet rozhodnut ako budeme mat riesenu kartu poistenca. A ja osobme si myslim, ze vsetky udaje, nalezy a data o poistencoch by mali byt na nejakom centralnom systeme a kartou by sa mal zabezpecit jednotlivym poskytovatelom hierarchicky pristup k tymto datam. Usmievam sa / trochu smutne/ potom pri problemoch s odosielanim pacientov a pri problemoch s dokumentaciou.

    #4171
    jaro
    Účastník (Participant)

    dokumentacia na centralnom(ci inom)serveri-tak to ma obchadza strach, kto vsetko bude za peniaze(aj inak-hack) mat pristup k intimnym a zneuzitelnym zdravotnym zaznamom.Kolko verejne cinnych osob, podnikatelov,….bude zaujimavych z hladiska zaznamu o liecbe u psychiatra, venerologa, …..
    Ked sa dokazu dostat vsevedkovia na databazu CIA…Zamestnavatelia majuci pod rukou kupene databazy-pri vyberovom konani.tebuh.

    #4172
    Ing.Eva Mihalikova PhD.
    Účastník (Participant)

    Az dnes som sa dostala k ohlasom na moju temu. Vidim, ze to nie je len moj problem. Pan minister prepacte, ale urcite nebudem riesit situaciu cez Urad pre dohlad. Nemam tolko sily nazvys, aby som nou plytvala. Skor budem hladat vedlajsie cesticky ktorymi si menej bolestne zabezpecim co potrebujem. Viem, ze je to nie „obciansky“ postoj, ale taky je zivot. Po tejto skusenosti si budem drzat doma kopie najdolezitejsich zdravotnych dokumentov mojho manzela – ako napr. prepustacich sprav a podobne, aby som v takychto akutnych pripadoch mala okamzite poruke informacie pre okamzite akcie lekarov. Zda sa mi to vsetko take neprehladne – ak nie je volne moznost nahliadnutia do celej dokumentacie, v konecnom dosledku si to vyzaduje duplicitne (ak nie aj viacnasobne) nariadovanie vysetreni – nie lacnych atd… Existuje vobec niekde na svete model, ktory by fungoval v prospech pacienta?????

    #4173
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Co tak bankove inmformacie, ta Vas mraz neprechadza po chrbte, „on line banking, home banking“ a neviem co. Lietat sa da, bol zaver klasiky /Planeta opic/. Aj reforma funguje. Tak „klidek“ Bude centralna databaza a bude v nej vsetko a samozrejme ze budu aj hackeri, ako je „kasa a a kasar“. Ale prezijeme to.
    Pre autorku: Nuz korumpujte alebo co ale o tom nediskutujeme.

    #4174
    jaro
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Co tak bankove inmformacie, ta Vas mraz neprechadza po chrbte, „on line banking, home banking“ a neviem co. Lietat sa da, bol zaver klasiky /Planeta opic/. Aj reforma funguje. Tak „klidek“ Bude centralna databaza a bude v nej vsetko a samozrejme ze budu aj hackeri, ako je „kasa a a kasar“. Ale prezijeme to.
    Pre autorku: Nuz korumpujte alebo co ale o tom nediskutujeme.

    -ano, obchadza ma strach aj pri internetbankingu-preto sa staram o ochranny soft, mazem cookies,……..To nebude robit lekar v ambulancii s 30 cakajucimi pacientami….
    je rozdiel ked pristup k jednemu uctu ma jeden clovek(majitel uctu ) a este pripadne admin- a ked ma pristup k jednej zdravotnej karte neviem kolko tisic lekarov na Slovensku pomocou grid karty.Za hack uctu (neopravneny vyber) ruci banka(aj ked sa tomu snazi vyhnut) a zakaznikovi moze byt jedno, ake je cislo bankoviek ,ktore dostane. Za unik zdravotnickych informacii sice tiez niekto ruci, ale skodu tazko napravit- hlavne ak pojde o niekoho, komu zverejnenie vyskytu pobytu na psychiatrii, ci HIV pozitivita moze riadne skomplikovat profesionalny zivot.
    Schvalne si dajte zistit(az to bude funkcne) kolko lekarov si zo zvedavosti za prvy tyzden pozrie vasu kartu a kartu znamych tvari(ak ten system nebude platit iba pre „smrtelnikov“).Mozno by mal kazdy pacient mat pravo mrknut cez internet,kto a kedy pozeral jeho kartu-presne ako pristup na ucet- inak to nik neustrazi.
    Ale inak-serverom zdar!

    #4175
    bepo
    Účastník (Participant)

    Jaro-ministrova online karta prekoná všetky rekordy sledovanosti,ak za každú návštevu dostane 10 hal môže začať stavať dom pod Slavínom 😀

    #4176
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Naozaj nie som, rad, ked ma ma niekto za hlupaka, nakoniec kto by bol rad. Nieco o IT viem, kto vie nieco o mne vie aj preco. Sledujte konferenciu e health 31. v Ba.

    #4177
    bepo
    Účastník (Participant)

    V Nemecku fungujú čipové karty a majú problém-lekári nekontrolujú či ten kto príde s čipovou kartou je aj skutočne majiteľom čipovej karty.A k tomu sa ešte predávajú falošné čipové karty.

    #4178
    Laco
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Naozaj nie som, rad, ked ma ma niekto za hlupaka, nakoniec kto by bol rad. Nieco o IT viem, kto vie nieco o mne vie aj preco. Sledujte konferenciu e health 31. v Ba.

    Napiste prosim Vas kde sa bude konat tato konferencia a o ktorej, rad by som sa zucastnil. dakujem

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 23 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate