Štrajk

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 33 )
  • Autor
    Príspevky
  • #541
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    Už dávno som nepočula toľko demagógie, ako v neďeľných diskusiách o zdravotníctve. LOZ nemocníc z Ba a ďalších miest organizujú ostrý štrajk, počas ktorého sa bude poskytovať iba neodkladná ZS.
    Neviem, prečo sa štrajku venuje toľká pozornosť. ZP nás nútia robiť iba neodkladnú ZS už 2 roky, tu pôjde iba o jeden deň. Keď nemocnice prestanú robiť nadlimitné výkony, tak to bude horšie.

    #5462
    cernak
    Účastník (Participant)

    precital som si clanok p. pazitneho http://www.hpi.sk . Ja tomu stale asi neriozumiem pan pazitny spomina akysi koeficient 2,0 v pomere k priemernej mzde. Mohol by mi niekto vysvetlit ci p. pazitny pod priemernou mzdou lekara mysli aj nadcasy v sluzbach?. Alebo provnaval priemernu hodinovu mzdu vychadzajuc z tarifneho platu. Rad by som to vysvetlenie pocul od niekoho kompetetneho, kedze sa tento clanok odvolava aj pan minister. Nie som nastastie uz od “ vynikajucej priemernej mzdy lekara na slovensku“ zavisly, ale ak by som bol, asi by mi poriadne stupol adrenalin po precitani tohto clanku, a hned by som bol ochotny suhlasit so strajkom. #-o

    #5463
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    otazku smerujte na uvedenu adresu priamo p. pazitnemu / sem uz dva roky nechodi/. Ale v zasade si do toho clanku dajte nadpis : vzacnost ministra a teda PP by porovnal plat ministra tu a v cechach a vo Francuzku atd. Inak povedane, mzda sa z pohladu ekonomiky neskuma prepoctom kurzu, ale ak chcete spotrebnym kosom, resp. paranetrom porovnania “ hodnotoveho kurzu“. Cim vzacnejsi tym drahsi.

    #5464
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    @Mata Harri wrote:

    Už dávno som nepočula toľko demagógie, ako v neďeľných diskusiách o zdravotníctve. LOZ nemocníc z Ba a ďalších miest organizujú ostrý štrajk, počas ktorého sa bude poskytovať iba neodkladná ZS.
    Neviem, prečo sa štrajku venuje toľká pozornosť. ZP nás nútia robiť iba neodkladnú ZS už 2 roky, tu pôjde iba o jeden deň. Keď nemocnice prestanú robiť nadlimitné výkony, tak to bude horšie.

    Casovo neobmedzeny je jeden den. Hm, hm. Inak v pamatiach tomuto strajku venujem kapitolku “ perlicky“ a budu to zaujimave citanie. Casovo obmedzene samozrejme.

    #5465
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    @Mata Harri wrote:

    Už dávno som nepočula toľko demagógie, ako v neďeľných diskusiách o zdravotníctve. LOZ nemocníc z Ba a ďalších miest organizujú ostrý štrajk, počas ktorého sa bude poskytovať iba neodkladná ZS.
    Neviem, prečo sa štrajku venuje toľká pozornosť. ZP nás nútia robiť iba neodkladnú ZS už 2 roky, tu pôjde iba o jeden deň. Keď nemocnice prestanú robiť nadlimitné výkony, tak to bude horšie.

    Casovo neobmedzeny je jeden den. Hm, hm. Inak v pamatiach tomuto strajku venujem kapitolku “ perlicky“ a budu to zaujimave citanie. Casovo obmedzene samozrejme.

    No, keď už dopredu viete, že štrajk bude hoden kapitoly, tak začínam mať podozrenie z organizačnej spoluúčasti. Guisseppe Verdi si na každú premiéru svojej opery kupoval koše s kvetmi 😀 😀 😀

    #5466
    radovan
    Účastník (Participant)

    Premiér pripúšťa, že reforma zdravotníctva nebola dostatočne odkomunikovaná … Chudák pán premiér, ten v poslednom čase – čo výstrel, to 100% zásah vedľa.

    Domnievam sa, že žiadna z reforiem nemala tak precíznu PR politiku ako reforma zdravotníctva… Komu česť, tomu česť … Dole klobúk. Páčil ste sa im, pretože ste ponúkal jasné riešenia … ostatní kolegovia z vlády, boli so svojimi zložitými kalkuláciami a názormi moc komplikovaní … nepredajní … jednoducho – nemoderní. Drvivá väčšina mienkotvorných médií bola absolútne proreformná (STV, Markíza + ekonomické noviny +..). Odmeňovali sa komentovanými správami, ktoré riadne vytáčali ľudí z fachu (pozn. komentované správy = najväčšia manipulácia s verejnou mienkou, skryté podsúvanie názorov – v prípade spravodajstva ide o najhrubší neprofesionalizmus, pretože spravodajstvo má len oznamovať … Kto chce ponúkať svoje názory, nech si urobí reláciu, alebo píše komentáre …). Cieľ sa podarilo splniť – izolácia zdravotníkov (najmä lekárov) od verejnosti – zmena rešpektu na dešpekt.

    A zrazu… čuduj sa svete … stačil jeden politický otras a Markíza nám vysiela „Nemocnicu na okraji mesta“ s krásnymi, mladými a najmä milými sestrami, s rozhodným a úctuvzbudzujúcim primárom -…. ach jáj, ten spomienkový optimizmus … Keď si to tak ľudia porovnajú … No neviem, neviem, či je toto dobrá „pí ár“ pre reformu pred voľbami … Ten starý zväzák Pali R. je pekná koťuha, nie pán minister ?

    #5467
    mosko
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    vzacnost ministra a teda PP by porovnal plat ministra tu a v cechach a vo Francuzku atd. Inak povedane, mzda sa z pohladu ekonomiky neskuma prepoctom kurzu, ale ak chcete spotrebnym kosom, resp. paranetrom porovnania “ hodnotoveho kurzu“. Cim vzacnejsi tym drahsi.

    .
    Navrhujem ine OBJEKTIVNE kriterium.

    Zoberme si
    – CISTU MZDU ministra zdravotnictva na jesen roku 2002 – pri nastupe do funkcie.
    – CISTU MZDU ministra zdravotnictva v roku 2006
    a spocitaje KOEFICIENT narastu tejto cistej mzdy.
    .
    Zaroven si zoberme
    – CISTU MZDU lekara ci sestry na jesen roku 2002
    – CISTU MZDU lekara ci sestry v roku 2006
    a spocitaje KOEFICIENT narastu tejto cistej mzdy.
    .
    Toto porovnanie bude objektivne. A hned bude aj zrejme PRECO lekari pozaduju 25 percentny narast.
    .
    Bohuzial – zavedenim ROVNEJ dana lekari „zarobili“ podstatne menej ako pan minister.
    A na rozdiel od ministra sa SESTRAM platy nezvysovali – a ich profit z rovnej dane bol NULOVY.
    .
    – Ak existuje PRIESTOR na zvysovanie CISTEJ MZDY ministra – preco NEEXISTUJE priestor na zvysovanie CISTEJ MZDY zdravotnej sestry?
    .
    Skusme zobrat tieto OBJEKTIVNE kriteria — kooeficient narastu mzdy. A netreba sa nam porovnavat ani s Nemeckom ci Ceskom…
    .

    #5468
    p800
    Účastník (Participant)

    [quote=“mosko[/quote]

    .
    Navrhujem ine OBJEKTIVNE kriterium.

    Zoberme si
    – CISTU MZDU ministra zdravotnictva na jesen roku 2002 – pri nastupe do funkcie.
    – CISTU MZDU ministra zdravotnictva v roku 2006
    a spocitaje KOEFICIENT narastu tejto cistej mzdy.
    .
    Zaroven si zoberme
    – CISTU MZDU lekara ci sestry na jesen roku 2002
    – CISTU MZDU lekara ci sestry v roku 2006
    a spocitaje KOEFICIENT narastu tejto cistej mzdy.
    .
    Toto porovnanie bude objektivne. A hned bude aj zrejme PRECO lekari pozaduju 25 percentny narast.
    .
    Bohuzial – zavedenim ROVNEJ dana lekari „zarobili“ podstatne menej ako pan minister.
    A na rozdiel od ministra sa SESTRAM platy nezvysovali – a ich profit z rovnej dane bol NULOVY.
    .
    – Ak existuje PRIESTOR na zvysovanie CISTEJ MZDY ministra – preco NEEXISTUJE priestor na zvysovanie CISTEJ MZDY zdravotnej sestry?
    .
    Skusme zobrat tieto OBJEKTIVNE kriteria — kooeficient narastu mzdy. A netreba sa nam porovnavat ani s Nemeckom ci Ceskom…
    .[/quote]

    BINGO

    #5469
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    @mosko wrote:

    @Rudolf Zajac wrote:

    vzacnost ministra a teda PP by porovnal plat ministra tu a v cechach a vo Francuzku atd. Inak povedane, mzda sa z pohladu ekonomiky neskuma prepoctom kurzu, ale ak chcete spotrebnym kosom, resp. paranetrom porovnania “ hodnotoveho kurzu“. Cim vzacnejsi tym drahsi.

    .
    Navrhujem ine OBJEKTIVNE kriterium.

    Zoberme si
    – CISTU MZDU ministra zdravotnictva na jesen roku 2002 – pri nastupe do funkcie.
    – CISTU MZDU ministra zdravotnictva v roku 2006
    a spocitaje KOEFICIENT narastu tejto cistej mzdy.
    .
    Zaroven si zoberme
    – CISTU MZDU lekara ci sestry na jesen roku 2002
    – CISTU MZDU lekara ci sestry v roku 2006
    a spocitaje KOEFICIENT narastu tejto cistej mzdy.
    .
    Toto porovnanie bude objektivne. A hned bude aj zrejme PRECO lekari pozaduju 25 percentny narast.
    .
    Bohuzial – zavedenim ROVNEJ dana lekari „zarobili“ podstatne menej ako pan minister.
    A na rozdiel od ministra sa SESTRAM platy nezvysovali – a ich profit z rovnej dane bol NULOVY.
    .
    – Ak existuje PRIESTOR na zvysovanie CISTEJ MZDY ministra – preco NEEXISTUJE priestor na zvysovanie CISTEJ MZDY zdravotnej sestry?
    .
    Skusme zobrat tieto OBJEKTIVNE kriteria — kooeficient narastu mzdy. A netreba sa nam porovnavat ani s Nemeckom ci Ceskom…
    .

    Zlatko, Vy mna nemusite milovgat, ale musite hovorit jasne. Skuste sem dat Vas odhad, nech sa vsetci zasmejeme. Podarilo sa Vam sem umiestnit riadnu volovinu.

    #5470
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    @radovan wrote:

    Premiér pripúšťa, že reforma zdravotníctva nebola dostatočne odkomunikovaná … Chudák pán premiér, ten v poslednom čase – čo výstrel, to 100% zásah vedľa.

    Domnievam sa, že žiadna z reforiem nemala tak precíznu PR politiku ako reforma zdravotníctva… Komu česť, tomu česť … Dole klobúk. Páčil ste sa im, pretože ste ponúkal jasné riešenia … ostatní kolegovia z vlády, boli so svojimi zložitými kalkuláciami a názormi moc komplikovaní … nepredajní … jednoducho – nemoderní. Drvivá väčšina mienkotvorných médií bola absolútne proreformná (STV, Markíza + ekonomické noviny +..). Odmeňovali sa komentovanými správami, ktoré riadne vytáčali ľudí z fachu (pozn. komentované správy = najväčšia manipulácia s verejnou mienkou, skryté podsúvanie názorov – v prípade spravodajstva ide o najhrubší neprofesionalizmus, pretože spravodajstvo má len oznamovať … Kto chce ponúkať svoje názory, nech si urobí reláciu, alebo píše komentáre …). Cieľ sa podarilo splniť – izolácia zdravotníkov (najmä lekárov) od verejnosti – zmena rešpektu na dešpekt.

    A zrazu… čuduj sa svete … stačil jeden politický otras a Markíza nám vysiela „Nemocnicu na okraji mesta“ s krásnymi, mladými a najmä milými sestrami, s rozhodným a úctuvzbudzujúcim primárom -…. ach jáj, ten spomienkový optimizmus … Keď si to tak ľudia porovnajú … No neviem, neviem, či je toto dobrá „pí ár“ pre reformu pred voľbami … Ten starý zväzák Pali R. je pekná koťuha, nie pán minister ?

    Pacient nevie o reforme nic, ale vie nieco o odbornosti, slusnosti, ucte. Samozrejme ze zo svojho pohladu. Reformu komuniku chtiac nechtiuac lekari, sestry, zdravotnici.
    Pravdive su clnaky o poslednom vzopeti spiatocnikov, vsade na svete nas / lekarsky / stav nechce ani za boha zmenu.

    #5471
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Pacient nevie o reforme nic, ale vie nieco o odbornosti, slusnosti, ucte. Samozrejme ze zo svojho pohladu. Reformu komuniku chtiac nechtiuac lekari, sestry, zdravotnici.
    Pravdive su clnaky o poslednom vzopeti spiatocnikov, vsade na svete nas / lekarsky / stav nechce ani za boha zmenu.

    Musím nesúhlasiť. Po revolúcii v zdravotníctve bol chaos, všetko išlo samospádom, všetci volali po reforme. Striedali sa rôzne vízie, zaručene úspešné postupy, ktoré neboli viac, ako kozmetické úpravy.

    Po dlhom tápaní transformačné zákony na veľmi slušnej odbornej a koncepčnej úrovni vytvorili legislatívne prostredie pre vybudovanie nového systému zdravotníctva. Tým sa však reforma nezačala. Zákony sú v platnosti a čo ďalej ?

    Poisťovne používajú starú šablónu, ťažký centralizmus bez kreativity, kvitne lobizmus, protekcionárstvo, živia sa čierne diery, ktoré dnes vieme presne identifikovať. Keď sa zo zariadenia mesačne odklíruje niekoľko miliónov na predražených službách, tak nemôže byť na platy. Dnes sa to robí pred očami zamestnancov.

    Reforma je drina, uvoľnenie tvorivej aktivity a nie zúfalý boj s rigídnymi mocenskými štruktúrami, tváriacimi sa proreformne. Výkonní zdravotníci potrebujú a chcú reformu. Nechcú ju tí, ktorí zo súčasného stavu profitujú.

    #5472
    mosko
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Zlatko, Vy mna nemusite milovgat, ale musite hovorit jasne. Skuste sem dat Vas odhad, nech sa vsetci zasmejeme. Podarilo sa Vam sem umiestnit riadnu volovinu.

    Tak pekne ma uz daaavno nikto neoslovil. Dakujem, pan minister. Ale naozaj to nie je o milovani-nemilovani.
    *
    Takze sa budem vyjadrovat jasne
    V zmysle zakona 120/1993
    Clenovi vlady nalezi plat
    vo výške 4,5-násobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok, zaokrúhlenej nahor na celých 100 Sk
    V roku 2002 to bola PNMMZ za rok 2001 teda 12400,- Sk
    V roku 2006 to bola PNMMZ za rok 2005 teda 17300,- Sk /http://www.statistics.sk/
    Clenovi vlady teda nalezal teda plat v roku 2002 55800,- Sk pred zdanenim a odvodmi
    Clenovi vlady teda nalezal teda plat v roku 2006 77850,- Sk pred zdanenim a odvodmi
    ROK 2002 – Clen vlady teda po zapocitani odvodov, odpocitatelnej polozky a zdaneni dostane 38986,- Sk V CISTOM
    ROK 2006 – Clen vlady teda po zapocitani odvodov, odpocitatelnej polozky a zdaneni dostane 59612,- Sk V CISTOM
    .
    Toto je samozrejme mzda bez PAUSALNYCH NAHRAD / Uznesenie vlady 2188/2001 / ktore sa nezdanuju a ani sa znich neplatia odvody /rok 2002 cca 18600,- Sk, rok 2006 cca 22300,- Sk/ ktorych vysku by bolo potrebne pripocitat k prijmom ministra. Ale tu sa bavime o plate
    .
    Teda narast CISTEJ MZDY MINISTRA od jesene roku 2002 do jari 2006 bol 53,2 percenta za TRI a POL roka..
    *
    Myslim ze toto bolo uz dost jasne a konkretne. Takze moj „odhad“ je, pan minister, 50 percentny narast cistej mzdy bez pausalnych nahrad.
    *
    A pokojne sa vsetci zasmejme. Nemam nic proti tomu. 😆 😆 😆
    *
    S pozdravom a bez zavisti – Jana Mosko
    *
    .

    #5473
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Zavidiet mi naozaj nie je co, moja sekretarka vo firme mala zhruba tolkoto.
    Ale tema bola o vzacnosti, nie o slusne povedane komsomolskom „drazdeni“ vyplatami ministrov, (pretoze ten Pazo pisal o vzacnosti)
    A taky maly podraz, kolko je clenov vlady a kolko zamestnanych lekarov, vo vztahu ku ekonomickej kategorii vzacnost.
    V cistoim slova zmysle naozaj neexistuje hlupejsia agenda populisticky nahadzovat na smec hluposti v teme prijmy poslancov a ministrov / nech sa potom nikto necuduje nad ich kvalitou/. Vari vacsia hlupsot je iba hovorit miesto podnikatel sukromnik a mat tym napriklad na mysli Siemens.
    Opravil som kontex, aby bo, adresny a jasny. Posolstvo: Hlupost nema brehy a hranice. [-X

    #5474
    OPTIMUS
    Účastník (Participant)

    V súvislosti so štrajkom, mi pripadá vhodné uviesť moje skúsenosti z nedávnych rokovaní s lekármi, kde sme im za prácu na v ZZS ponúkali platové ohodnotenie vo výške 260,- Sk na hodinu v čistom, čo mesačne činí 45.000,-Sk, podotýkam v čistom a bez služieb. Naša „úspešnosť“ sa pohybovala na úrovni 15%.
    Chápem, že nie každého práca na ZZS láka, ale vzhľadom na ponúkané podmienky sa mi počet odmietnutí zdal privysoký. Čiastočne mi ale otvoril oči komentár jedného z oslovených, ktorý si tu dovolím voľne citovať: “ Ten plat je síce zaujímavý v porovnaní s tým čo máme za služby teraz, ale tam sa dá neraz celú noc nerušene vyspať, čo u vás nehrozí.“ A po krátkom zamyslení vyslovil geniálnu vetu: “ A toto je seriózna medicína, potrebujete vedomosti a tá zodpovednosť .. to mi za to naozaj nestojí…“
    Predpokladám, že nabudúce bude stáť na námestí a mávať svojou výplatnou páskou.

    #5475
    mosko
    Účastník (Participant)

    .
    Temou je vzacnost – ale ja tiez pisem o vzacnosti. Ak to nebolo zrejme – tak to napisem po lopate…
    .
    @Rudolf Zajac wrote:

    Zavidiet mi naozaj nie je co

    Nezavidim, verte mi.
    @Rudolf Zajac wrote:

    Ale tema bola o vzacnosti, … A taky maly podraz, kolko je clenov vlady a kolko zamestnanych lekarov, vo vztahu ku ekonomickej kategorii vzacnost. [-X

    K tomu iba tolko – od jesene roku 2002 do jari 2006 sa pocet ministrov nezmenil – ich VZACNOST sa nezmenila.
    Lekarov a sestier za toto obdobie ubudlo – ich VZACNOST sa zvysila.
    Podla logiky PP by mal byt narast cistej mzdy u lekarov a sestier vyssi ako u ministra.
    @Rudolf Zajac wrote:

    … o slusne povedane komsomolskom „drazdeni“ vyplatami ministrov, (pretoze ten Pazo pisal o vzacnosti)

    V cistoim slova zmysle naozaj neexistuje hlupejsia agenda populisticky nahadzovat na smec hluposti v teme prijmy poslancov a ministrov

    Pan minister – ja som sa vobec nechcela bavit o konkretnej vyske platu ministra – iba o jeho NARASTE. Vy ste zacali temu plat ministra v zahranici – vid @Rudolf Zajac wrote:

    …vzacnost ministra a teda PP by porovnal plat ministra tu a v cechach a vo Francuzku atd… [-X

    Ja som sa iba branila Vasmu vyjadreniu – vid @Rudolf Zajac wrote:

    …Skuste sem dat Vas odhad, nech sa vsetci zasmejeme. Podarilo sa Vam sem umiestnit riadnu volovinu…. [-X

    a kedze odhady su zbytocne ak existuju presne cisla – poskytla som Vam ich. Mohla som tak urobit hned v prvom prispevku – ale nechcela som – aby som nebola ihned obvinena z clenstva v Komsomole…
    .
    A aby bolo jasne – preco ja podla kriterii PP o vzacnosti – nepovazujem svoj prispevok za volovinu – zopakujem.


    od jesene roku 2002 do jari 2006 sa pocet ministrov nezmenil
    VZACNOST ministrov sa nezmenila.
    Lekarov a sestier za to iste obdobie ubudlo
    VZACNOST lekarov a sestier sa zvysila
    .
    Podla logiky Petra Pazitneho by mal byt
    narast cistej mzdy u lekarov a sestier vyssi ako u ministra
    .

    .
    Podla mojich prepoctov je vsak v tomto pripade narast mzdy v rozpore s narastom vzacnosti.


    Toto hovori logika mojho blondaveho mozgu. Dufam, ze teraz to uz bolo dostatocne jasne a ze to bolo aj k teme VZACNOST.
    Nic viac a nic menej. Ziadna zavist, ziadne milovanie ci nemilovanie ministra, ale ani ziadne zle odhady ci voloviny. Iba fakty.
    .
    jana mosko
    .
    P.S.
    Tieto moje prispevky boli motivovane reakciou pana ministra v SRo, kde argumentoval VZACNOSTOU proti narastu zvysovania svojej mzdy voci minimalnemu narastu miezd lekarov a sestier.

    Podla mojho nazoru – pan minister by NIC nepokazil ak by vacsi narast svojej mzdy vo svojej odpovedi v SRo s pokojom anglicana priznal ako fakt, ktory v podstate nedokaze objektivne ovplyvnit. Tym ze to nepriznal – ziadne plusove body si nepripisal. Opacnym vyjadrenim by si ziskal aspon sympatie u casti posluchacov.

    .

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 33 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate