Recepty po novom,nová byrokracia navyše aj drahá

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Recepty po novom,nová byrokracia navyše aj drahá

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 66 )
  • Autor
    Príspevky
  • #471
    Maria
    Účastník (Participant)

    Čítam v zdravotníckych novinách ,že od 1.júla 2005 vstúpila v
    platnosť nová vyhláška MZ SR o tlačivách lekárskych predpisov
    s účinnosťou od 1. 1.2006. Nové recepty. Ešte nedávno som
    písala o byrokracii v oblasti dispenzárnej starostlivosti. Na obzore
    je ďalšia administratívne zaťažovanie – nové recepty. Akoby sme
    lekári nemali čo na ambulancii robiť . Zrejme rozmýšľanie úradníka
    na ministerstve zdravotníctva ,alebo tých ktorí to neustále vymýšľajú,je také, že zlepšenie kontroly môže byť aj smerom vytvárania novej
    administratívy pre lekárov. Keď úradujú úradníci, tak môžu aj lekári.
    Zrejme sa budú vytvárať kópie receptov. Ako písal nedávno jeden
    diskutujúci na tomto fóre -papiera v Tatrách po kalamite je dosť.
    Potom pekne kópie skladovať. Samozrejme recepty budú počítam
    10 krát ,20 krát drahšie ako doteraz.Na Slovensku na tom zrejme zarobí
    nejaká firma ,ktorá ich bude tlačiť…
    Dispenzár,recepty, čo ďalej ,aké ďalšia byrokracia na obzore- alebo
    to zastavia až nové voľby do parlamentu?

    #4456
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Recepty budu drahsie o 30-50 halierov. Ziadna nova byrokracia, lieky pisu lekari, ich preskripciu maju kontrolovat poistovne a Urad. Takze na tej kopii to pojde lahsie, ako behat po kartach. Ak samozrejme nepovazujete za byrokraciu indukovanu preskriciu.

    #4457
    Dr. Poradovsky Juraj
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Takze na tej kopii to pojde lahsie, ako behat po kartach.

    Nerád Vám kazím predstavu o metodike revíznej činnosti, ale revízny lekár zdravotnej poisťovne sa v tých papierových receptoch hrabať určite nebude. Ak si len trochu zaslúži toto pomenovanie, na kontrolu pôjde pripravený. Keďže každý jeden recept má dostupný vo svojom počítači, spraví si cielenú analýzu a pôjde si už len overiť svoje podozrenia. ( napríklad na zbytočnú polypragmáziu ).
    Ale behať po kartách sa v každom prípade bude, lebo bez nahliadnutia do zdravotnej dokumentácie by to určite nešlo. Na rozdiel od receptov nemá totiž poisťovňa vo svojom IS dostupné lekárske nálezy a výsledky vyšetrení.

    #4458
    Maria
    Účastník (Participant)

    Vytváranie kópii receptov nie je podľa Vás pán minister /citujem/-
    žiadná nová byrokracia? Nie je to snáď pre lekárov administratíva
    navyše? To snáď nemyslíte vážne, to akoby ste popieral existenciu
    nosa medzi očami… Veď tie kópie receptov je potrebné niekde skladovať.
    Najlepšie sa na to budú hodiť asi krabice od topánok, alebo nejaké podobné. Poisťovni je päť, tak tie krabice porozdeľovať podľa poisťovní.
    Aby bol väčší prehľad ,tak ešte lepšie ich deliť po mesiacoch ,alebo aspoň
    kvartálne.Neviem akú dlhú dobu bude potrebné tie recepty archívovať,
    ale ak to bude niekoľko rokov, tak sa ambulancia s tými krabicami tak
    trochu môže začať pripomínať predajňu s obuvou… A Vy nevidíte žiadnú
    byrokráciu?
    Zdravotné karty pacientov mám zoradené presne v abecednom poradí.
    Rýchlo viem vyhľadať pre revízneho lekára všetky potrebné údaje o
    zdravotnom stave pacienta ,priebehu ochorenia o doporučenej liečbe
    vrátane počtu balení prepísanych liekov. Kópie receptov ,ktoré budú
    odteraz kdesi v krabici hovoria len o predpisanom lieku a počte balení,ale
    nič nehovoria o tom , či liek bol indukovaný správne vo vzťahu k piebehu ochorenia. Čo sa týka indukovanej preskripcie ,poisťovňa má presný prehľad aj bez kópii receptov, ktorý lekár , aké množstvo liekov a ktorých
    liekov mesačne píše. Indukovanú preskripciu krabice s kópiami
    receptov neporiešia.
    Lekár sa má venovať na ambulancii v prvom rade pacientovi a nie
    prebujnelej administratíva, ktorú pre nás neustále vymýšľajú /čím
    ďalej tým intenzivnejšie/, byrokrati na ministerstve.

    #4459
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    K Dr. Poradovskemu: iba mala zaujimavost. recepty v tekejto podobe su na ziadost ZP, hlavne pre zabranenie falsovania a zlepsenie kontroly. Tak neviem za koho hovorite?
    Co sa tyka administrativy a byrokaracie. Aby som nemusel vela pisat, tema receptov co sa tyka mojej diskusie je vycerpana. S malou poznamkou na zaver: neide podla mna o zivotny problem, pozor vsak pretoze 22 miliard na lieky je vela.

    #4460
    Dr. Poradovsky Juraj
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    K Dr. Poradovskemu: iba mala zaujimavost. recepty v tekejto podobe su na ziadost ZP, hlavne pre zabranenie falsovania a zlepsenie kontroly. Tak neviem za koho hovorite?
    …pretoze 22 miliard na lieky je vela.

    Za koho hovorím? Podpisujem sa vlastným menom, tak zrejme za seba.

    Poisťovne majú každý jeden recept aj v elektronickej forme, aj fyzicky vo svojich rukách, tak načo by im bola ďalšia kópia? Poisťovní je tu viac, bolo by zaujímavé vedieť, ktorá, resp. ešte lepšie ktorý činovník mohol toto požadovať…
    Prečo by sme sa mali ísť hrabať v škatuliach na ambulancii, keď máme podobné škatule – ale omnoho väčšie – rovno na pobočkách? Pred pár dňami sme odviezli do archívu plný náklaďák. Je ich toľko, že nestíhame ani len fyzicky porovnať recepty v škatuliach s tým, čo lekárne vyúčtovali. To viete, nejsou lidi, treba šetriť prevádzkové a mzdové náklady. Tak mi proste nejak nejde do hlavy, že behať po okrese z ambulancie do ambulancie a hľadať to isté, čo mám doma na polici, by bolo efektívnejšie… ale nevylučujem, že i tak še da…už sme zažili všelijaké experimenty.
    Poznámka na záver: 22 miliárd je skutočne veľa a zrejme bude ešte viac, pretože firmy motivujú, nemocnice doporučujú najnovšie svetové šlágre a lekári predpisujú. Prechodné zníženie objemu preskripcie v minulom roku nebolo zrejme spôsobené zajacovkami, ale dočasným fungovaním limitov preskripcie. Dnes už zas v zmluvách nie sú a výsledok sa dostavil. Bez nich si môžeme robiť aké len chceme analýzy, na lekára, na pacienta, na diagnózu, ATC skupiny, na lekáreň, nič sa nezmení. Ostatne nie sú tu ani použiteľné a záväzné terapeutické postupy. Trochu pomáhajú indikačné obmedzenia, ale k dokonalosti majú ešte ďaleko. Tak sa potom kontrola na ambulancii obvykle končí konštatovaním, že všetku medikáciu má kolega doporučenú ná prepúšťacej správe z klinického pracoviska a teda postupuje lege artis.
    Ďakujem za peknú diskusiu, aj ja už končím.

    #4461
    jaro
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    K Dr. Poradovskemu: iba mala zaujimavost. recepty v tekejto podobe su na ziadost ZP, hlavne pre zabranenie falsovania a zlepsenie kontroly. Tak neviem za koho hovorite?
    Co sa tyka administrativy a byrokaracie. Aby som nemusel vela pisat, tema receptov co sa tyka mojej diskusie je vycerpana. S malou poznamkou na zaver: neide podla mna o zivotny problem, pozor vsak pretoze 22 miliard na lieky je vela.

    – zriadil som si pristup k na mne prevedenym zdravotnym vykonom cez internet- pozeram a co nevidim- vraj som si vybral liek za skoro 2000 Sk – ovsem ,vybral si ho podla vsetkeho p. doktor…
    – bol som u lekara pre liek- samozrejme , ze mi ponukol jeden z najdrahsich- nakoniec som ho presvedcil, ze lepsi bude za doplatok 0 Sk…

    -takze- nedivim sa, ze na lieky ide taka pekna sumicka-

    A CHVALIM(lebo inak stale frflem) tu cast REFORMY,ktora dovoluje
    1.)kontrolu lekara
    2.genericku substituciu v lekarnach(nech hovoria lekari,co chcu)-lebo som sa stretol aj s lekarom,ktory nevedel spravne napisat nazov lieku,ktory nebol jeho „oblubeny“

    #4462
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Amen

    #4463
    jaro
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Amen

    8)

    Az do zakona bol hriech na svete…..
    Rim 5:13
    MZ: 140/1998 Z. z.

    #4464
    bepo
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    K Dr. Poradovskemu: iba mala zaujimavost. recepty v tekejto podobe su na ziadost ZP, hlavne pre zabranenie falsovania a zlepsenie kontroly. Tak neviem za koho hovorite?

    To aj niekto rozumne vysvetlil ako si to predstavuje alebo to bol tak senzačný návrh že sa hneď zapracoval do vyhlášky?

    #4465
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Nie konzultovali / sme / to pol roka. Som rad, ze vam iba toto vadi na liekovej politike, mne vadia tie miliardy, ktore tecu zbytocne. [-X
    K Dr. Poradovskemu: vasy ked poistovaci stenali ze m,aju vela roboty su prec. Bude jej este viacej a za menej penazi. Nakoniec ide o zdropje od verejnosti. Tak sa trosku zamyslite pls.

    #4466
    bepo
    Účastník (Participant)

    Mne to vôbec nevadí,otázka je či zbytočné miliardy za lieky kópie nejakých receptov vyriešia alebo je to zbytočné.Zatiaľ jediný efekt ktorý sa dá s istotou predpovedať je že to prinesie zvýšené náklady pre lekárov.Je to prkotina ale dá sa z toho čiastočne zistiť či o reforme v poisťovniach premýšľajú alebo len hodia niečo na papier aby sa nepovedalo .

    #4467
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Poisatovne musia velmi velmi vazne skumat liekovu politiku. My im mozeme vytvarat podmienky. Viem, ze tri male / Apollo, Dovera a Sideria/ su nastartovane. Za Vseobecnu rucim, ze bude tvrda. Kopie budu iba hrackou pre detio, aby nepovedali, ze nieco tiez nerobia. Dozrieva totiz doba, kedy treba niekomu zrusit zmluvy a zobrat licenciu. A bude pokoj, ako povedal vsemohuci niekedy v sobotu, ked uz mame tie biblicke citacie.

    #4468
    Danohor
    Účastník (Participant)

    Vsemohuci nepovedal, ze bude pokoj (ved stvoril Adamovi Evu), vsemohuci siedmy den oddychoval, a tak je to so vsemohucimi zauzivane dodnes.

    #4469
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Podla tejto logiky je strasne vela vsemohucich kazdy den, nie len v nedelu.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 66 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate