Preco aj nelekarnik sefom v lekarni?

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Preco aj nelekarnik sefom v lekarni?

Zobrazuje sa 7 príspevkov - 16 až 22 (z celkového počtu 22 )
  • Autor
    Príspevky
  • #1516
    MUDr. Jan Cernak
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Nechcem v nasej disusii osobne tony, pretoze tie idu vzdy od veci. teraz si trochu osobnz ton neodpustim. 6. juna 2002 som nieco ku komoram napisal napriklad v Narodenj obrode. Ten clanok je na nasej stranke stale dostupny. Dobre si ho precitajte a zistite, ze nie OBRANA PRAV a z toho takzvane strajky, ale boj proti KORPORATIVIZMU je to, co v mojich ociach mierne diskriminuje nase vysoko korporativne komory. A navyse, ten takzvany strajk, to naozaj iba ukazalo, ze lekarnici, na rozdiel od lekarov, ktori zarabaju pomerne malo, ked ide do tuheho, tak bojoju za hranicami dobrych mravov. Nakoniec som verejne povedal, ze mat podiel cca 20% na objeme trhu 22 miliard je dost na to aby lekarnici „zabojovali“. Inou otazkou je ake metódy použili. A mam pocit, že tu to vyrazne prestrelili a este ich za to bude cosi cakat. Do tejto kategorie patri aj sustavne strasenie pacientov, raz nedostupnostou, raz cenami / pozri dnesne clanky SME a Pravda/, raz zahranicnymi spolocnostami /M. Svirloch/. Nuz o to viac argumentov aby sa komory vratili tam kam patria, ku stavovskym organizaciam a nie ku biznis korporaciam. A nic nemenim na svojom nazore ze poctivy je poctivy a gauner je gauner, a je jedno ci je poctivy zamestnanec, alebo vlastnik, tak isto to plati pre gaunera.

    Začnem od konca Vášho príspevku. Dovolím si prirovnať komoru k politickej strane, kde polit. strana združuje členov na báze spoločných názorov a cieľov, komora na báze stavovskej príslušnosti. Činnosť oboch riadia vedúce osobnosti, ktoré dokážu presvedčiť ostatných, dokážu presadiť svoje názory. Po prijatí zákona č.219/2002 nastali v SLK zmeny, vynútene vstúpilo do komory niekoľko tisíc lekárov – zamestnancov, ktorých názory a ciele sú niekedy diametrálne odlišné od pôvodnej členskej základne. To sa musí prejaviť aj v smerovaní komory. Ale táto zmena smerovania sa navonok prejaví až vtedy, keď sa na najvyššej úrovni presadí nová garnitúra funkcionárov, keď sa podarí presadiť zmeny vo vnútrokomorových predpisoch . Tento proces je komplikovaný rôznorodosťou lekárskeho stavu, nutnosťou hľadania konsenzu. To je cesta, ktorou som sa vybral ja.
    P.minister má iné možnosti, pobral sa cestou zmien zákonov , ktoré výrazne zasahujú do “ samosprávnosti “ stavovskej organizácie. Je to jeho právo, aj keď mi to pripomína buldozérovitý prístup, ktorý zrovná so zemou aj to dobré.
    Konečne sa dostávam k otázke korporativizmu komôr. P.minister, myslíte si, že ako lekár zamestnanec a so mnou niekoľko tisíc ďalších mám záujem na tom, aby komora limitovala prístup na “ trh“ poskytovateľov ZS ? Určite nie a ako funkcionár na najnižšej úrovni robím všetko pre to, aby som novým záujemcom poradil, ako toto dedičstvo z minulosti obísť, kým sa dosiahne zmena na vyššej úrovni.
    Nemyslíte si, že základným nositeľom čŕt biznis korporativizmu je iná organizácia , ktorá je Vám v poslednej dobe taká blízka a ktorá bola v predchádzajúcich rokoch aj personálne úzko prepojená s SLK ? Tým samozrejme nemám v pláne útočiť na túto organizáciu, jej členovia a funkcionári len dôsledne napĺňajú ciele, pre ktoré vlastne vznikla a je to na ich šikovnosti a schopnosti presadiť sa , viď úvod môjho príspevku.
    V rámci SLK možno stačilo z úloh komory vyňať “ Komora vydáva záväzné stanovisko k vymedzeniu zdravotníckych obvodov…“, ktoré len tak mimochodom nie je podľa zákona 277/1994 už ani požadované.

    #1517
    Marian Svirloch
    Účastník (Participant)

    Osobné tóny, ale bez urážok a invektív, do diskusie patria a nedá sa im vyhnúť. Takto to chápem a s týmto názorom aj k tejto diskusii pristupujem.
    Pri všetkej úcte, korporativizmus je popri liberalizácii ďalší termín, pod ktorý sa dá nasúkať pri správnej interpretácii hocičo. Takže bol by som rád, ak by sme mohli diskutovať konkrétnejšie a menej obšírne.
    Teraz k veci:
    1,ten tzv. štrajk bol dôsledkom ani nie tak zlej finančnej situácie verejných lekární, ale výsledkom podcenenia situácie či precenenia vlastných možností a schopností zo strany MZd a vlády. Ako sa dá ináč pochopiť a vysvetliť fakt, že to čo nešlo pred ním, šlo bez problémov po ňom? Zúčastnení boli tí istí, možnosti myslím tiež..Žeby predtým chýbala vôľa? Nemyslím zo strany lekárnikov či komory…
    K poznámke „ešte ich to bude čosi stáť“ len toľko: vysvetlite mi to,prosím, lebo ma napadla len 1 možnosť a nechcem byť nepspravodlivý #-o
    2,Dobré mravy..patrí k nim ale aj dlhy platiť, ctiť zákony, chcieť sa dohodnúť a nie vyhrážať, sľuby plniť a nie len dávať, chyby naprávať a neprekrývať ich ďalšími…MILUJ BLIŽNEHO SVOJHO AKO SEBA SAMEHO to celkom dobre vystihuje
    3,gaune je gauner …je to svata pravda,ale aj fraza..dali by ste svoje dieta na prazdniny človeku o ktorom by ste vedeli,že je pedofil ale nemohli by ste to dokázať? Neverím,že by ste čakali na to až to dokážete na vlastnom dieťati
    4,reťazcami som nestrašil, len poukázal na to, čo zrejme v daných súvislostiach napadne hocikoho (žeby tam nemohol vzniknúť ten najtvrdší korporativizmus? #-o )
    A celkom na záver: o tom, kto je aký bohatý mi nepripadá zmysluplné debatovať. Toto je téme doc.Fica, komunistov a závistlivcov…

    #1518
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Fajn, pekne po poriadku.
    lekarnmici prestrelili a to nieco co ich to este bude stat nie je nic ine iba spat ziskanie dovery. Mimochodom na vela otazok da opdoved, kolko asi korun / lekarnikov/ skoncilo v Horizonte a BMG aj tam su trochu dosledky neplatenia. Rozumiem textu asi tak, ze momentalne mi je blizka ASL. Ani nie, ale kazda asiociacia si dava do vien ka lobing a tenmt ASL robi dobre. Tak ako modbory maju na starosli svoje veci a LOZ nerobi dobre ked okupuje / teraz uz menej / komoru. LOZ ma strazit pracovne postavenie a ekonomicke zazemie zamestnanych lekarov, tak ako odbory nemaju rozdavat vianocne kolekcie, ale naozaj hajit zaujmy svojich. Ako to mozu ropbit, ked napriklad v Bratislave je svagrina riaditela sefom odborovej organizacie, to naozaj neviem. Komora to je vzdelavanie, kontrola kvality zdrav., staroslivosti, top je ztakpovediac stavovsky spolok, velmi hrdy a vcelmi silny, ale nie opdbory a nie asociacie. Najdite si ten clanok zo 6.6. 2002, nic ine som ani vtedy netvrdil. A teraz sa to cele domota, odborar je komornik a navyse asociant a vlastne ani neviete s kym a o com hovorite. navyse povinne clenstvo s povinnym clenskym citujme: Aspúon bude na slusne sidlo“ ztoi je pre zamestnaneho, teda vo verejnej sluzbe a pod zakonnikom prace asi tak potrebné ako Aboritincovi lyže 😆 . A teda argumenty beriem, ale aj rad budem pocut vyvratenie mojich a nie len to svoje dokola. S tym buldozerom je to dobre, ale zda sa ze slabe, pridam na tank 😛

    #1519
    MUDr. Jan Cernak
    Účastník (Participant)

    Rozumiem textu asi tak, ze momentalne mi je blizka ASL. Ani nie, ale kazda asiociacia si dava do vien ka lobing a tenmt ASL robi dobre. Presne tak som sa aj vyjadril vo svojom príspevku. Len som poukázal na to, že táto organizácia cez svojich predstaviteľov presadzovala na pôde komory práve tie smery, ktoré Vám nesedia – t.j. obmedzovanie prístupu do siete. Ale ja im to právo neupieram, keď sú šikovní a ľudia ich zvolia.
    Tak ako modbory maju na starosli svoje veci a LOZ nerobi dobre ked okupuje / teraz uz menej / komoru. LOZ ma strazit pracovne postavenie a ekonomicke zazemie zamestnanych lekarov, tak ako odbory nemaju rozdavat vianocne kolekcie, ale naozaj hajit zaujmy svojich. Ako to mozu ropbit, ked napriklad v Bratislave je svagrina riaditela sefom odborovej organizacie, to naozaj neviem.
    K pozícii odborov som sa nevyjadroval, ale keď už bola táto téma otvorená, pomer LOZ : ASL bol donedávna v Rade SLK 1 : 3-4.
    Keď priznávam ASL právo presadzovať svoje záujmy aj na pôde SLK, myslím si, že by nebolo demokratické upierať toto právo odborárom, keď prešli voľbami a dokážu presvedčiť ostatných.
    Komora to je vzdelavanie, kontrola kvality zdrav., staroslivosti, top je ztakpovediac stavovsky spolok, velmi hrdy a vcelmi silny, ale nie opdbory a nie asociacie. Najdite si ten clanok zo 6.6. 2002, nic ine som ani vtedy netvrdil.
    To je aj môj názor, preto sa angažujem tam a nie v iných organizáciách.
    A teraz sa to cele domota, odborar je komornik a navyse asociant a vlastne ani neviete s kym a o com hovorite. navyse povinne clenstvo s povinnym clenskym citujme: Aspúon bude na slusne sidlo“ ztoi je pre zamestnaneho, teda vo verejnej sluzbe a pod zakonnikom prace asi tak potrebné ako Aboritincovi lyže . Problém súčasnej komory je práve v tej rôznorodosti jej členov a tým pádom aj záujmov , kde na dosiahnutie konsenzu je potrebný čas. Ten ale komora nemá, lebo všetci očakávajú v dobe reforiem veľké činy. Každý člen sa pýta , čo pre neho robí komora a nikto sa nezamýšľa nad tým, čím prispel on. Vysvetľovanie prečo povinné členstvo a členské prenechám kompetentným, môj súkromný názor je taký, že SLK by mala fungovať takým štýlom, aby každý lekár bol hrdý, že môže byť členom stavovskej organizácie.
    A teda argumenty beriem, ale aj rad budem pocut vyvratenie mojich a nie len to svoje dokola. Nemám pocit, že stále “ len to svoje dookola „, myslím si, že som sa na hodnú chvíľu odmlčal. Nemám problém vyvracať Vaše argumenty, ak sú v rozpore s mojimi, ale vo Vašej reakcii som nič podstatné, čo by bolo v rozpore s mojimi tvrdeniami nenašiel, skôr bolo povedané takmer to isté inými slovami.
    S tym buldozerom je to dobre, ale zda sa ze slabe, pridam na tank Som smutný z toho, že sa dostávam do pozície prakticky jediného obhajcu komory na týchto stránkach , myslím si, že je na to viac kompetentnejších a oveľa vyššie postavených funkcionárov, ale žiaľ, okrem viceprezidenta som tu nikoho nezaregistroval. Takže nikto nemôže rozvíjať svoju činnosť a plniť úlohy, ak musí neustále riešiť problémy a konflikty vo svojom vnútri a súčasne reagovať na radikálne zmeny legislatívy.
    P.S. Ani tanku sa nebojím, ak si pamätáte na naše prvé a posledné osobné stretnutie v Liptovskom Mikuláši.

    #1520
    Marian Svirloch
    Účastník (Participant)

    BMG ci Horizont? Ak aj tak je to len a len jedna stránka mince, a s prepáčením, výhovorka. Alebo žeby aj štát mal nejake peniaze v zmienených spoločnostiach? 😀
    K tej dôvere len toľko: ak myslíte dôveru pacientov, tak tá nezávisí od toho či je alebo bola lekáreň zatvorená. Je budovaná na podstatne inom základe…
    Ku komorám a ich úlohe ste povedali už dosť,ale váš pohľad je dosť hmmm …jednostraný.Čo tak nechať to na členov, ktrorí jediní majú právo rozhodovať ako-v rámci zákona-bude komora fungovat? Toto zaváňa takmer Národným frontom blahej pamati…ˇUlohou štátu,teda MZd v jeho zastúpení, je s komorami spolupracovať, a spolupráca nie je prikazovanie ale snaha o poctivú dohodu. Na takomto základe to môže fungovať k obojstrannej spokojnosti,teda k spokojnosti aj tých,o ktorých tu ide v prvom rade-pacientov.Prepáčte,zvyknem byť otvorený,ale toto sa tu nedeje a nemyslím,že vinou komor…Niečo na odľahčenie: viem,že reforma by sa robila najlahšie bez komôr,bez poskytovateľov a aj bez pacientov 😛 😛

    #1521
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Všetko inak. Nikto nie je proti komoram, nikto nie je proti samosprave, pozrite si funkcie komory, ten clanok dam sem. Prirovnanie k politickym stranam a podobne vazne pokrivkava pre jedni jedinu vec. DOBROVOLNOST. Aby komora mohla mat kompetencie / statu/ musi byt zriadena zakonom. O tom nie je pochyb. Pochybne je, ci ma byt povinne clenstvo a pochybne je co a aake kriteria sa / v zakone/ zvolia na to aby ziadatel sa mohol dostat na trh. Podla naseho hlbokeho peresvedcenia staci prislusne vzdelanie a osvedcenie o trestopravnej bezuhonnosti. Clanok ku komoram sem davam dnes v teme KOMORY

    #1522
    MUDr. Jan Cernak
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Všetko inak. Nikto nie je proti komoram, nikto nie je proti samosprave, pozrite si funkcie komory, ten clanok dam sem. Prirovnanie k politickym stranam a podobne vazne pokrivkava pre jedni jedinu vec. DOBROVOLNOST. Aby komora mohla mat kompetencie / statu/ musi byt zriadena zakonom. O tom nie je pochyb. Pochybne je, ci ma byt povinne clenstvo a pochybne je co a aake kriteria sa / v zakone/ zvolia na to aby ziadatel sa mohol dostat na trh. Podla naseho hlbokeho peresvedcenia staci prislusne vzdelanie a osvedcenie o trestopravnej bezuhonnosti. Clanok ku komoram sem davam dnes v teme KOMORY

    Tá dobrovoľnosť je ozaj jediný rozdiel, ale preto nemusí vážne pokrivkávať prirovnanie k politickej strane, lebo systém volieb a presadzovania názorov jednotlivcov v činnosti organizácie je podobný. Dúfam, že si nemyslíte, že budem obhajovať povinné členstvo, svoj názor na to som už vyjadril. V otázke prístupu na trh ide o spôsob regulácie, tiež som sa už na túto tému vyjadril. Ako lekár – zamestnanec, ktorý môže byť každú chvíľu vyhodený z práce pre pseudonadbytočnosť, ev. pre zrušenie pracoviska som samozrejme pre voľný prístup na trh podľa Vášho hlbokého presvedčenia. Nie som si však istý, že to je rozhodujúce pre prístup na trh.

Zobrazuje sa 7 príspevkov - 16 až 22 (z celkového počtu 22 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate