Nuz naozaj neviem kto som

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Nuz naozaj neviem kto som

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 45 )
  • Autor
    Príspevky
  • #3684
    Sany
    Účastník (Participant)

    @jaro wrote:

    @Sany wrote:

    Ale tí dobrovoľne nezamestnaní – to je skutočne na pováženie. … solidárne prispievať na tých, ktorým sa pracovať nechce, alebo nemusia.

    alebo nemozu najst pracu(napr.: uz otvorena vekova diskriminacia…) a na zaklade zakona po 1.1.2005 odisli z evidencie(su ich tisice)-a tiez odrobili napr.:30 rokov….

    To je pravda, ze tam spadli aj taki, ktori si naozaj pracu najst nemozu, ale z tej evidencie odisli az na zaklade zakona. Keby nebol taky aky je, ostali by v tej evidencii a za nich by ten stat (alebo my solidarni – v tomto pripade budem rada solidarna ) platil a to je o.k. Nemyslim si vsak, ze je spravne, aby sa aj takto vylepsovali statistiky o pocte nezamestnanych.

    #3685
    mosko
    Účastník (Participant)

    k Dr. Poradovsky.

    Ano – mate pravdu. Ja si ministra Zajaca velmi Vazim pre tuto stranku. Odpoveda – hoci by vobec nemusel. Aj ked nie som rovno jeho fanynkou – ma u mna OBROVSKEEEE plus. Ide do internetoveho fora – ked ostatni ministri nemaju ani odvahu o niecom takom uvazovat. A ze tuto jeho odvahu si cenia mnohi – dokazom toho je aj to ze hrube urazky typicke pre ine fora sa tu prakticky nevyskytuju a kazdy sa snazi podla svojich moznosti a schopnosti VECNE diskutovat.
    .
    A je naozaj velkou chybou ze na MZ SR sa nenajde nik kto by KOMPETENTNE dokazal na otazky zodpovedat. Slovo KOMPETENTNE je tu podstatne….
    Lebo minister nazoaj nemoze byt polyhistor. A nemoze ani OSOBNE zodpovedat za kazde slovicko navrhu zakona ktory opusti jeho ministerstvo.

    .

    #3686
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Naozaj neviem vsetkop, ale jedno viem iste. Umelec neumelec, konatelk nekonatel, kazdy musi spravit rocne zuctovanie co zarobila co zaplatil. A cuduj sa svete prvy kart bude robit ROCNE ZUCTOVANIE SVOJICH POISTENCOV aj STAT. A skor ci neskor uvidite ze som tu napisal je popis revolucie v poistnom. Som zvedavy ci viete preco? Specificky sa pytam Sany a J.Mosko

    #3687
    jaro
    Účastník (Participant)

    @Sany wrote:

    To je pravda, ze tam spadli aj taki, ktori si naozaj pracu najst nemozu, ale z tej evidencie odisli az na zaklade zakona. Keby nebol taky aky je, ostali by v tej evidencii a za nich by ten stat (alebo my solidarni – v tomto pripade budem rada solidarna ) platil a to je o.k. Nemyslim si vsak, ze je spravne, aby sa aj takto vylepsovali statistiky o pocte nezamestnanych.

    -na moju priamu otazku na ministra Kanika ma jeho zastupca ubezpecil, ze im nejde o vylepsovanie statistiky – som uveril 😕
    -a este tu okrem kategorie rentierov, aupairiek a aupairakov (aj 40-60 rocnych?),dobrovolne nezamestnanych“fuskarov, dobrovolne nezamestnanych socialnych zufalcov ,ostava kategoria „dobrovolne“ ????(kto im da pracu?) nezamestnanych romov a bezdomovcov(povedzme ze 300 000)- co s nimi? Mozu si za to len sami a nech sa staraju a platia?Len neodkladna starostlivost,urgentne prijmy ? Vsetci na Urady prace?Naco? Aby denne stalo v S.N. Vsi tisic romov v rade s potvrdenkami , ze ich nikto nezamestna(a kazdy tyzden to iste)?Ved o chvilu by cez vratnice firiem nepustili nikoho, kto by nemal na cele napisane,ze je zamestnanec…
    – skok vo vyske platby byvalych „samoplatcov“-z 420 na 910 Sk- jasne ,inflacia-ale mam obavy, ze 100% skok je pre tuto skupinu prilis-predpoklad, ze maju cierny prijem vo vyske priemernej mzdy je vystrelom od boku.
    No proste mam obavy, ze ak to nebude naozaj dobre premyslene do dosledku, tak stat vyleje z vanicky spolu so spinavou vodou aj to povestne dieta.

    #3688
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Takže ak by vlani stala povedzme Fabia 120.000 tisic, tak dnesna cena by bol šok pre motoristov? Alebo skôr nie je možné aby Fabia vlani stala 120.000, ale je možné aby bol vymeriavaci zaklad od roku 1998 rovnaký, teda 3000 Sk? Nuž je to možné. nevidim žiadnu vaničku tobôž dieťa v nej, vidim iba dost velku hlupost.

    #3689
    jaro
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Takže ak by vlani stala povedzme Fabia 120.000 tisic, tak dnesna cena by bol šok pre motoristov? Alebo skôr nie je možné aby Fabia vlani stala 120.000, ale je možné aby bol vymeriavaci zaklad od roku 1998 rovnaký, teda 3000 Sk? Nuž je to možné. nevidim žiadnu vaničku tobôž dieťa v nej, vidim iba dost velku hlupost.

    ja zas vidim dost velku aroganciu….Nehovoril som o vymeriavacom zaklade 3000 Sk(co bola asi minimalna mzda v r. 98?), ale o nahlom skoku z odvodzovania poistenia z minimalnej mzdy na priemernu.
    Clovek zarabajuci minimalnu mzdu okolo 6000 Sk tiez neplati na zravotne poistenie 910 Sk(14%)-ako je je mozne urcit „samoplatcovi „?
    ps.Ceny aut od 98r. nestupli o 100%. Niekto vidi vanicku s dietatom a niekto dochodcov so svajciarskym dochodkom- podla prostredia, kde sa pohybuje.

    #3690
    mosko
    Účastník (Participant)

    @R. Zajac wrote:

    A skor ci neskor uvidite ze som tu napisal je popis revolucie v poistnom. Som zvedavy ci viete preco? Specificky sa pytam Sany a J.Mosko

    ad REVOLUCIA V POISTNOM
    je to obrat v plateni poistneho – suhlasim

      1. Je zabezpecana spravodliva valorizacia MINIMALNEHO a MAXIMALNEHO VZ
      2. Vyska odvodu statu za svojich poistencov uz nie je zavisla od politickeho rozhodnutia. A dovolim si tvrdit – dlh na zdravotnom poisteni vznikol najma tym ze stat platil za svojich poistencov malo /ci vobec – zeleznice, …/
      3. Rocnym zuctovani poistneho je znemoznene obchadzat poistne systemom – 11 mesiacov si vyplacam minimalnu mzdu a jeden mesiac si vyplatim 1 milion mzdy – a na odvodoch zaplatim zanedbatelnu sumu – aj ja aj zamestnavatel.
      4. Plati na ZP by sa molo zo vsetkych prijmov ktore plynu zo zamestnania alebo z podnikania

    .
    ad Avsak…
    Problemom nie je filozfia zakona – ta je spravna – problem je pragrafove znenie zakona.


    1. – rocne zuctovanie poistneho –
    ma to este cas – jeho problemy sa prejavia ked zamestnavatel ktoremu napr nastupil zamestnanec od septembra 2005 sa dozvie ze ma povinnost doplatit za neho poistenie hoci u neho odvadzal pravidelne z VZ napr 15000, Sk / ale zisti ze u predchadzajuceho zamestnavatela mal prijem 100000 mesacne/


    2. – konatelstvo – ako samostatne zarobkova cinnost
    Pan minister tu prezentoval ze
    @R. Zajac wrote:

    Z tohto pohladu naozaj budu konatelia platit, pretoze ich podbnikanie nemoze byt nepodnikanim atd atd

    toto je zasadny omyl RZ.
    – v sro nepodnikaju konatelia – ale SPOLOCNICI.
    Priklad – Ako podnika KONATEL v sro kde jedinym spolocnikom je mesto ci obec?
    Konatel je IBA statutarnym organom jednej formy obchodnej spolocnosti.
    Ale aj ine formy obchodnej spolocnosti
    akciova spolocnost ci druzstvo – maju tiez svojich statutarov
    – ale z mne nepochopitelnych pricin sa v pragrafe 11 odsek 4 taxativne nevyskytuju. Logicke by bolo ze aj tito by sa mali posudzovat ako SZCO.
    .


    3. – Umelecka cinnost ako samostatne zarobkova cinnost –
    Bohuzial § 11 odsek 4 pismeno g – to je v zakone najvacsi nepodarok.
    Podla ustanovenia
    SZCO pre ucely tohto zakona je kazdy kto
    vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa Autorskeho zakona
    bez ohladu na to ci za tuto cinnost niekedy v zivote dostal co i len jediny halier.
    Podla tohto ustanvienia zakona 580/2004
    je samostatne zarobkovo cinnych umelcov nespocetne mnozstvo obyvatelov SR. Slovensko sa stalo priam umeleckou velmocou.
    A najlepsie je to ze tym padom straca stat povinnost platit poistne mnohych svojich SUCASNYCH poistencov – skolopovinne deti, studentov VS, vojakov na zakladnej sluzbe, …
    – priklady-

      – Student vysokej skoly pisuci diplomovku –
      – Lekar pisuci pracu na ucely svojej atestacie –
      – student konzervatoria tvoriaci rocnikovu pracu – § 51 Školské dielo
      – ziak ZS tancujuci v umeleckom subore – § 8 Dielo spoluautorov
      – chlapci hrajuci v garazi vo svojej studentske skupine –
      – ziak ZS navsetvujuci Zakladnu umelecku skolu –
      – minister ktory napisal co i len jediny clanok do novin –
      – ziak materske skoly ktoremu uverejnia kresbicku v Pusikovi ci v relacii Gombik –
      – ziak zakladnej skoly ktoremu uverejnia stvorversovu basnicku vo Vcielke –
      – maturant ktory napisal na pisomnej maturitnej praci esej –
      – ziak strednej skoly ktory sa zo svojou pracou zocastnil SOCky –
      – programator – zamestnanec v lubovolnom podniku –
      – dochodkyna spievajuca v kostolnom zbore –
      – a desiatky dalsich prikladov….


    U vsetkych tychto skupin je ich tvorba chranena Autorskym zakonom a tym padom sa pre ucely zakona 580/2004 zb. posudzuju ako samostatne zarobkovo cinne osoby.
    – za obrovsku cast skolopovinnych deti, studentov, dochodcov by stat mal prestat platit poistne a mali by si poistne platit sami.
    ( 8 ) Štát je platiteľom poistného za poistenca, ktorý nie je samostatne zárobkovo činnou osobou
    .
    Nemozem si pomoct ale paragraf 11 odsek 4 pism g) mal zniet
    g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť, ktorej výsledok je chránený podľa osobitného predpisu, 37) a za tuto cinnost pobera odmenu podľa osobitného predpisu, 37)
    Bez tohto doplnku je tento paragraf nezmyslom.
    .
    jana mosko
    .

    #3691
    majja
    Účastník (Participant)

    Som SZČO.Mám živnosť-nemám žiadných zamestnancov. Všetko si vyrobím len vlastnými rukami a hlavou. Prečo mám po novom platiť ZP v sume 910,Sk ked som celý mesiac na PN-ke?? Prečo neplatí zamestnanec?? Nie je to jasná DISKRIMINÁCIA?? Žiadam rozumný argument na takýto výmysel!! Každý dobre vie, že keď sa už živnostník- SZČO dá vypísať, tak to sa už ozaj jedná o važný stav. Z čoho má potom platiť ZP? Z dávky , ktorú dostane od soc. poisťovne? Veď počas PN-ky nepracujem a dokonca môžem prísť aj o zákazky , ktoré by sa mohli vykonávať hneď po ukončení maródky…atd.

    #3692
    jaro
    Účastník (Participant)

    podobne aj byvali a buduci ( od 1.7.) „samoplatcovia“ – moze byt v nemocnici pol roka a musi si poistenie platit.
    Na PN ku nemaju narok(nie su nemocensky poisteni)-co je v poriadku,ale co je horsie-nedostanu ani potvrdenie o praceneschopnosti(tlacivo PN)- a rovnako to plati aj o nezamestnanych, nespadajucich pod ochrannu lehotu 42 dni-lekar ponukne papierik s vetou o praceneschopnosti,ktore vsak neakceptuju urady, pretoze to nie je oficialne tlacivo.Sa kludne moze stat, ze pri nedostaveni sa na sud(povedzme ze ste skoncili podnikatelsku cinnost a vlecie sa roky obchodny spor), vam neuznaju ze ste boli chori a nemohli sa dostavit…

    #3693
    Jozef Mihal
    Účastník (Participant)

    Po dlhšom čase sa zapájam do diskusie, lebo už sa na to nemôžem pozerať. S tým, čo tu píše Jana Mosko ohľadom autorov a umelcov, plne súhlasím. Autorom v zmysle autorského zákona, a teda SZČO v zmysle zákona o zdravotnom poistení, je skutočne každý, kto vytvorí nejaké dielo, chránené Autorským zákonom, teda i malé dieťa, ak načarbe nejakú kresbičku. Ak túto kresbičku uverejní povedzme nejaký časopis typu „Fifík“, dieťaťu vyplatí honorár. Ale i bez ohľadu na to, či dieťa honorár dostane alebo nedostane, jednoducho v zmysle Autorského zákona vytvorilo dielo – a je SZČO…

    Takže do zákona treba pridať formuláciu v zmysle:

    …Umelec, autor je SZČO…ak za túto činnosť má zdaniteľný príjem…(s odkazom na § 6 ods.2 písm.a) zákona 595/2003 o dani z príjmov).

    Vidím tu však dva ďalšie problémy.

    1. Nie je jasné, kedy umelec/autor vykonáva svoju činnosť. Na rozdiel od povedzme živnostníka, ktorý v deň D získa živnostenský list a v deň D2 ho povedzme vráti a tým je jasne dané, kedy vykonáva živnosť, umelec/autor nemá žiaden „glejt“, ktorým by dokazoval svoju existenciu ako umelec/autor. Prihlásenie sa umelca/autora v ZP ako SZČO fakticky závisí na jeho dobrej vôli.
    Ak sa ako autor prihlásim v ZP 1.12.2005, ZP nemá šancu dokázať mi, že som činnosť vykonával už od januára.

    Prečo o tom hovorím – preto, lebo z počtu mesiacov, počas ktorých umelec/autor vykonýval činnosť, priamo závisí najnižšia a navyššia možná suma vymeriavacieho základu – viď § 13 ods.8 písm.a) a b).
    Ak sa ako autor prihlásim až v decembri 2005, tak môj Vz za rok 2005 je najmenej 6500 (presnejšie min.mzda, ktorá bude platná za december 2005) a najviac 43095 Sk.

    Ak môj príjem ako autora bude povedzme 500000 Sk, poistné takto zaplatím len zo základu 43095 Sk.

    2. Pozrite § 43 zákona 595/2003 o dani z príjmov. Príjmy autorov za príspevky do novín atď. podliehajú tzv. zrážkovej dani. Takýto príjem je považovaný zrazením zrážkovej dane za daňovo vysporiadaný a ak daňovník – autor, vyslovene nechce, neuvádza sa v daňovom priznaní.

    Ak teda ako autor príspevkov do novín budem mať tieto svoje príjmy zdanené zrážkovou daňou, nemusím tieto príjmy uviesť do daňového priznania (a dokonca ak mám ďalšie príjmy len ako zamestnanec nemusím daňové priznanie vôbec podať!). Moja zdravotná poisťovňa nemá šancu dozvedieť sa o týchto príjmoch, pokiaľ ich dobrovoľne nepriznám.

    Mimochodom, problém autorov sa ma týka osobne a rád by som touto netradičnou cestou pozval všetkých diskutujúcich v tomto fóre na krst mojej knihy „Nové zdravotné poistenie v praxi“.

    Krst knihy bude 2.3.2005 o 17:00 hod v priestoroch Pravda café v BA na Trnavskej ceste (za športovou halou Mladosť, na veľkom parkovisku oproti futbalovému štadiónu Inter).

    #3694
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Autori, ktori zarobia menej ako 12 nasobok min. mzdy / deticky vo fifiku/ neplatia. Konatel je zopdovedny statutar za podnikatelsku firmu, ktora je zriadovana spravidla za ucelom zisku a ide o typicku kapitalovu spolocnost. Nepresvedcujme sa, ze sefovia takychto firiem konaju gratis. To plati aj pre mesta a obce, ak ma mesto SRO /napriklad Pezinok/ inak neviem preco by si nezriadovali NO alebo NGO.
    Ta revolucia okrem ineho je podla nas preto, ZE KAZDY JE POISTENCOM NA SVOJE NENO A NIE V BALIKU, zistte si ako stat napriklad platil za poistencov do konca roku 2004 a budete vsetci prinajmensom vydeseni.

    #3695
    Jozef Mihal
    Účastník (Participant)

    K tým detičkám – autorom kresbičiek do Fifíka –

    omyl pán minister, každý, kto je autor, je SZČO a jeho vymeriavací základ je NAJMENEJ súčet minimálnych miezd, platných v tých mesiacoch roka (2005), v ktorých bol príslušný poistenec platiteľom ako SZČO.

    #3696
    majja
    Účastník (Participant)

    a kompetentnej odpovede od tvorcov zákona sa zase nedočkám…..

    #3697
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Omyl na omyl. Ide o najtazsii zakon a jeho novela je uz hotova. Rocne zuctovanie pre kazdeho platila, osobny ucet pre kazdeho poistenca.
    Pozname viacerio platitetlov, kazdy ma hranicu rocnehop zuctovania. Problemom su samozrejme subehy v mesaici, ale aj rozniu platotelôia v roku, dalej potreba pozitivneho zoznamu atd. Napriek tomu si myslime, ze tento zakon je dobry a meni celu filozofoi platenia poistneho, paradoxne hlavne statom. Zial novela, ktoru sme boli nuteni robit v novembri nebola celkom OK, hpoci sme mali poradcu, zial musim sa teraz naozaj osobne venovat tomu zakonu, zial vsetci zacali stenat az ked bolo neskoro / zakon bol skoro rok na svete/. Ale a to je fakt, novy system zdravotneho poistenia je vyznamnou zmenou aj ked je spojena s omylom a niektorymi nepresnotami. Stale som nedostal od odbornikov odpoved, ci vobec tusia ako doteraz platil stat. Takze ako hovoria Cesi: „klidek“.

    #3698
    mosko
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Autori, ktori zarobia menej ako 12 nasobok min. mzdy / deticky vo fifiku/ neplatia.

    Problem nie to ze deticky vo fifiku neplatia.
    Pan minister – problem je v tom, ze su povinni sa zaregistrovat ako SZCO.
    A ak doposial za nich platil poistne stat, po zaregistrovani sa za SZCO stat uz tuto povinnost nema.

    Napriek tomu si myslime, ze tento zakon je dobry a meni celu filozofoi platenia poistneho, paradoxne hlavne statom.

    Pan minister – filozofia zakona je spravna. Problem je len v pragarafovom vyjadreni tejto filozofie. Niektore pragarafy treba dotiahnut aby nadobudli vyznam podla filozofie zakona.

    Konatel je zopdovedny statutar za podnikatelsku firmu, ktora je zriadovana spravidla za ucelom zisku a ide o typicku kapitalovu spolocnost.

    Samozrejme – je to pravda. Ale statutarov maju aj Akciove spolocnosti, druzstva, …


    A znova –
    filozofia zakona je spravna. Problem je len v pragarafovom vyjadreni tejto filozofie.
    .
    jana mosko
    .

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 45 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate