lesk a bieda výskumu

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve lesk a bieda výskumu

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 19 )
  • Autor
    Príspevky
  • #395
    emed
    Účastník (Participant)

    Beží nám reforma.Diskutujeme o tokoch peňazí,,poisťovniach,..Slovenské zdravotníctvo ale potrebuje este 1 reformu – lekárskej vedy.O jej stave sa najlepšie presvedčíme ne eur. kongresoch. Kde nič- tu nič. Nie že by sme tam našich docentov a profesorov nevideli – ale bohužial len v hľadisku a na spoloč. akciách. V mojom odbore bolo pre mňa tragickým zistením, že aj na bilaterálnych slov- českých kongresoch vidieť, že slovenské lek. celebrity zaspali a Češi sa nám raketovou rýchlosťou vzďaľujú.. Kde nastal problém?Nuž asi v čase , keď sa našej odb. špičke ponúkli 2 cesty. 1 – trnistá ( usilovanie sa o granty, borenie sa v slabom finančnom prostredí a 2– firemná – stať sa hovorcom farmloby- cestovať po svete, pripravovať si “ kvázi prednášky“, ktorými budeme ohurovať plebs( ktorý nemá možnosť až tak cestovať a čítať drahé odb . čas.)
    ďalším paradoxom na Slovensku je je devalvácia titulov. Vyrástli nám tu profesori a docenti soc.- lekárstva“, rsp. získavajú sa vedecké hodnosti – tak trochu lacno…
    Prečo ma to trápi? Slabý učiteľ- slabý žiak. Kde nie je rozvinutá veda- zákonite klesá odbornosť..
    Riešenie ? Poslať maldých , aby išli za vedou vonku ( v tejto dobe by na Slovensku zblbli)Hádam sa vrátia a rozbehnú to tu. Utopistickou myšlienkou by bolo aspoň na 5 rokov zastaviť udelovanie docentúr a prof. na Slovensku a prinútiť ich robiť si v civil . Európe…

    Čo ma táto téma napadla? Akurát som sa vrátil zo št.pobytu v rakúsku, a tak mám čerstvo smútok v duši.. 🙁

    #3655
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Tak toto je naozaj pravda a zrkadlo. Pravdepodobne sa daju ziskavat akad. tituly nadalej za prace typu“ Nase prve skusenosti“ atd. Hovori sa o peniazoch, myslim, ze este aj mna prekvapiulo, ze roky dava MZ okolo 100 milionov na vyskum par pracoviskam. Nahneval som sa a urobil som tam audit. Budu cvrkoty, „garantujem“

    #3656
    radovan
    Účastník (Participant)

    @emed wrote:

    2 cesty. 1 – trnistá ( usilovanie sa o granty, borenie sa v slabom finančnom prostredí a 2– firemná – stať sa hovorcom farmloby

    Tieto dve cesty nie sú od seba oddelené. Ak sledujem dianie vo svojom odbore, tak výskum je úzko spätý z farmabiznisom a peniaze, ktoré farmabiznis utŕži idú zčasti na výskum (okrem toho, že si niekoľko ľudí dobre namastí brucho). Všetci svetoví velikáni v mojom odbore sú napojení na farmabiznis (najlepšie je prečítať si tie drobné písmenká za ich článkami, kde presne deklarujú utŕžené sumy za advisory boardy ako aj výskumné a výukové granty od dcér farma fy). Ide o normálne veci, len to treba legislatívne i morálne podchytiť. Špičkoví svetoví vedci si založili malé biotech. spoločnosti a predávajú patenty farmaceutickému priemyslu…

    Za každým odborným podujatím, ktoré som absolvoval doma i vonku sú platinoví, zlatí a strieborní sponzori. Zatiaľ som nevidel kongres, ktorý by bol platený z nezávislých zdrojov (napr. MZ SR 🙂 ). Paradoxe, aj výsledky nezávislého výskumu sa môžu zverejňovať práve na týchto kongresoch.

    Z neschopnosti niektorých našich ľudí netreba viniť „farmaceutického molocha“ a zároveň znevažovať prácu aj tých, ktorí s týmito firmami odborne spolupracujú – napr. aj prednášaním (pardón: hovorcovia farmlobby). Ak ide o odb. akciu s kreditmi, máme predsa n.o., ktorá je zodpovedná za udeľovanie kreditov na základe skutočnej odbornosti podujatia, nie ??

    #3657
    emed
    Účastník (Participant)

    Radovan čital . Radovan nepochopil.. Nemám nič proti prepojeniu vedy a farm. priemyslu . Je to všade vo svete, len u nás sa z toho spojenia tá veda vytratila… a ostalo ( česť výnimkám) len to lobovanie a „kvázi prednášky“- typu – sadnem za internet ( rsp. prelistujem odb. časopisy,kt. mi farm. spoločnosti preplácajú) a vysúkam prednášku, s ktorou obieham Slovensko…
    To nie je veda.. O skutočnom výskume svedčia publikácie v renom. zahr. časopisoch a aktívna účasť s prezentáciou výsledkov na medz. fórach.
    Kde nič, tu nič.

    #3658
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    S Petrom Pazitnym sme sa prepracovali do renomovaneho zahranicneho ekonomickleho casopisu, lepsie povedane Pazo ma tam prepracoval. Bol taky uveliceny, ze zabudol ze za tou pracou bolo 5 rokov driny. K farmabiznisu: navrhol som farmafirmam aby davali 1-2% z obratu odbornym spolocnostiam /podla ATC/ na podporu vedy a kongresov. Vysledok NULA

    #3659
    radovan
    Účastník (Participant)

    Odborne spoločnosti tie peniaze dostávajú – každoročne vo forme výročných kongresov, krajských seminárov, podporných materiálov (ani jedna Purkynka predsa nie je bez chlebíčkov a malinovky) atď, atď. Celkom chápem súkromnú spoločnosť, ktorá nechce len tak dať 1-2% z obratu odb. spoločnostiam (ozaj ako by si ich tie spoločnosti medzi sebou delili ?), ale chcú mať v účtovníctve konkrétneho príjemcu a konkrétny projekt.

    S podporou výskumu to je ťažšie. Súhlasím s emed, že bazálny výskum je u nás slabý.. otázne však je, či je vôbec možné dobehnúť Európu a o Amerike ani nehovoriac (a či by to boli efektívne vynaložené peniaze).

    A budem trocha ironický. Emed, nemyslím si, že by naši prof. a docenti nemali výskumníckeho ducha. Viete koľko u nás beží klinických fáz II a III. skúšania nových liekov ? Viete čo to dá roboty ? To už potom fakt nezostane čas na iné veci. 😀

    Ale už musím končiť, zostáva my ešte „vysúkať z rukáva“ nejakú tú „kvázi-prednášku z internetu“, aby som mohol zajtra na seminári „ohurovať plebs“. Len keby to nebolo tak namáhavé, a nebralo mi to toľko voľného času, ktorý by som mal tráviť s rodinou …

    P.S. Mám predplatené aj „drahé odb. časopisy“ (sponzor). Nie som súkromník, a preto si ich nemôžem dať do nákladov, musel by som si ich kúpiť z čistej, zdanenej výplaty, čím by sa mi deň daňovej slobody posunul o ďalší mesiac ďalej. Nehanbím sa za to. Firmy tvrdia, že s týmto nemajú v účtovníctve žiaden problém (moja manželka však s týmito časopismi problém má, nerada ich vidí večer v našej posteli 😀 ).
    Podstatne väčší problém je však vykázať do účtovníctva farmafirmy ponorné záhradné vodné čerpadlo 😮 , určené jednému členovi „plebsu“ #-o

    #3660
    Dusan Mesko
    Účastník (Participant)

    Tak toto je jedna z dalsich zaujimavych tem. Dva protikladne nazory na temu „veda na Slovensku“. Jeden moj priatel, ktory roky posobil v spickovych svetovych vyskumnych centrach, mi kedysi povedal – „Veda? Na Slovensku? …..“ za bodky si dosadte sami „ad libidum“. Mal som moznost tiez posobit aj na svetovych pracoviskach, JE TO NAOZAJ PRIEPASTNY ROZDIEL MEDZI tym, cim kryju/garantuju pojem VEDA „TAM“ a ten isty pojem VEDA u nas (aj ked by som ublizoval par jednotlivcom a instituciam, ktore robia vyznamny vyskum, ktoreho vysledky prekracuju hranice vychodnej Europy a ktorych si naozaj vazim).
    Vieme ale asi vsetci, ze nie sme nesikovni, ale number one vo vedecko-vyskumnej praci su PENIAZE (skor strasne moc penazi – napriklad vyvoj od „silnej“ liekovej molekuly po uvedenie „silneho“ lieku na trh scucne kludne aj 1 000 000 000 USD). Plati skratka nieco na styl „za vela penazi vela muziky“ a vice-versa. Ono pri vyske cca 100 mil. Sk rocne do vedy z urovne MZ SR (a to je na nase pomery uctyhodna suma) by stacilo napriklad na renomovanej institucii tak na 2-3 stredne velke vyskumne projekty. Ale nie o tom som chcel.
    Ja sa priklanam skor na stranu Emeda, sam som nemal tu „cest“ byt pod vplyvom farmabiznisu, takze sa mozem pozerat na problem nezatazene – „zvonku“. Asi je to 13-ta komnata, a keby niektori z nas pisali pamati, tak napisu co vsetko museli „obetovat“, aby profitovali z farmabiznisu (5x rocne obletiet zemegulu, mat v prenajme . . . . doplnte si sami, mat konto . . . , do bezseba predpisovat liek spriaznenej firmy, . . . . ostatne si doplnte sami). Nakoniec si staci pozriet napriklad na ministerskej stranke spravu o „sluzobnych“ cestach. Ono dnes v case internetu (da sa pomocou neho najst/zistit „skoro“ vsetko aj v oblasti vedy – len ci vieme vsetci, na co vobec sluzia klavesy pocitaca?) pouzivat jediny argument pri pasivnej ucasti na kongrese „dozvediet sa najnovsie poznatky z oblasti vedy“ dnes jednoducho NEOBSTOJI (skuste ma presvedcit o opaku) a argument „osobne kontakty“ povazujem ako dovod za insuficientny. Len tak cvicne by som odporucil niektorym kolegom vyskusat si verziu – zabojovat o aktivnu ucast na svetovom podujati bez farmasponzora (je to makacka), alebo v klinickych trialoch liekov skusit BOJOVAT/HAJIT FARBY jednej farmafirmy (ako sa mozu sustredit na to, ked na jednom podujati „CHVALIA“ jeden liek a na dalsom podujati „CHVALIA“ iny liek s rovnakou molekulou inej fa firmy).
    Aj v tejto oblasti je medzi nami asi priepastny rozdiel, ale nechapem, ze aj z pozicie vysokoodbornych postov niekto dokaze roky dookola obcestovavat svet bez toho, ze by ovladal svetovy jazyk, vobec niekedy aktivne vystupil, alebo aspon priniesol NEJAKE poznatky z podujatia, a ze by to niekomu vadilo, obcestovavat svet jednoducho len preto, ze to platia farmafirmy. Alebo neznajuc jazyk idu tvorit koncepciu nejakeho medicinskeho odboru trebars na Sri Lanku na dva tyzdne, aby pokracovali v „tvorivej“ cinnosti napriklad o 3 mesiace povedzme na Floride pocas dvoch tyzdnov. A ak sa dobre pamatam, za ministra Kovaca bolo „pred spadnutim“ nariadenie, ktore prisne zakazovalo vstup zastupcom farmafiriem do zdravotnickych zariadeni (???).
    A tesim sa na podobu „cvrkotov“ pana ministra.
    PS: trochu som sa rozpisal, ale vyslo to zo mna naraz.

    #3661
    emed
    Účastník (Participant)

    ad Radovan:
    Ja nechcem dobehovať Európu, ja som si len poplakal, že o chvíľu velmi zaostaneme za Čechmi a Poliakmi. Česť všetkým výnimkám, ale mnohým lídrom vedy u nás sa akoby odnechcelo robiť, lebo zistili, že aj bez velkej práce sa im celkom dobre žije ak sú pod ochranými krídlami bohatej farm.spločnosti ( a ak v minulosti boli ešte členmi kateg.komisie – tak mali o bezstarostný život postarané ). Nezávidim im, len mi je smutno z toho, že nám okolitý svet uteká..
    Vážim si kolegov, ktorí študujú, prednášajú a …. ich som nekritizoval.
    Ak máte sponzorov na 200 a viac eurové časopisy — blahoželám. Farmpriemysel tým urobil bohumilý skutok – 😛
    ad DM
    súhlas. Zasmial som sa s kolegom, kt . teraz pracuje v rakúsku. Kým bol na Slovensku, ticho závidel kolegynke , ktorá pomay každý druhý mesiac lietala na kongr.- s chabovou znalosťou angličtiny, a s nulovou akt účasťou.Mala len to štasitie , že nastavovala pacientov na párstotisícové lieky. V Rakúsku po prvom predpísaní tohoto lieku ( tam to nebolo viazané na pár vyvolených lekárov, kt u nás tieto lieky mohli predpisovať) – tiež prišla ponuka z firmy na kongres.. Je to všade… Ale to ma skutočne netrápi. Ja som písal o vede, o slovenských prezentáciách na eur. kongresoch, o publikovaní v odb . časopisoch eur. významu, o …

    #3662
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    Ešte počas federálnych kongresov som pozorovala zaujímavý fenomén. Českí kolegovia večer pri pive diskutovali o medicínskych problémoch. Slovenskí sa stretli, aby si vypili. Niektorí sa sťali až pod obraz boží.
    ESPEN (Europska spoločnosť pre parenterálnu a enterálnu výživu) každý rok organizuje edukačné kurzy, 4 lekárom zo Slovenska hradí výdavky s pobytom. Nie je záujem. Tí, čo by mali záujem, nevedia jazyk.
    Vo svete je normálne, že firmy sponzorujú kongresy, hradia lekárom účasť na kongrese. Ale tí lekári na kongrese sedia a počúvajú prednášky. Tzv. slovenská kongresová turistika nie je problémom firiem. Pri systéme obmedzenej preskripcie mnohých liekov, viazanej na špecializáciu, firma pošle na kongres tých, čo lieky predpisujú, čiže špecialistov. A tu je zaujímavá skôr otázka, čo to máme za špecialistov, ktorých vedecký program kongresu nezaujíma.
    V minulosti stály konkurenčný tlak z českej strany nútil našich medicínskych lídrov na sebe pracovať. Osamostatnili sme sa, v malom štáte nie je problém prepracovať sa medzi popredných. A to malým stačí.

    #3663
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Nemyslim. Mladym aspon ako ich poznam to nestaci, treba ale vytvarat lespi priestorpre nich. Mozno otazka veku a postavenia. Sme pripraveni na klauzulu 65 rokov a dost ? / vo svete/ ktory tak radi citujme/ je to pomerne obvykle.

    #3664
    radovan
    Účastník (Participant)

    Práve prihlasujem abstrakt na Európsky respiračný kongres do Kodane. Bolo dobrým zvykom, že mladým členom európskej spoločnosti (do 35 rokov) z centrálnej Európy boli odpustené kongresové poplatky a dostali 500 EUR na cestovné a ubytko.

    Keďže sme však stále výkonnejšou ekonomikou, na rok 2005 sa podmienky zmenili. O uvedený grant sa MD už nemôže prihlásiť – prosím prečítajte si priložené vyhlásenie, ktoré je potrebné splniť, aby….:

    „Yes, I wish to apply for the ERS Young Scientist Sponsorship covering registration and accommodation to attend the Copenhagen Congress. I am aged 35 years or under by September 31, 2005. I am a PhD, non-MD, and will not be able to find support from the pharmaceutical industry.“

    Ak by som to mal parafrázovať: „Vy ste lekár a nedokážete si zabezpečiť peniažky od farmaceutického priemyslu ?“ Toto je akceptovaná forma financovania na celom svete a démonizácia tejto témy nikomu neprospieva. Súhlasím s MH, že každý má byť zodpovedný sám za seba a najmä sám pred sebou… Ja si na prednáškach zvykávam odsedieť to svoje 😀

    #3665
    emed
    Účastník (Participant)

    Ach jaj, Radovan – ty o voze a ja o koze. Som absolútne za podporu farm . firiem v oblasti výskumu , kongresov, .. etc. Písal som o niečom inom.

    #3666
    Hygieia
    Účastník (Participant)

    nejako som sa nedopátrala, ako je v nových zákonoch upravené vykonávanie klinických štúdií – ako je upravená a regulovaná činnosť etických komisií, inštitúcie so zákonom preceňovaným významom – ŠÚKL-u, rozdelenie podľa typov klinických štúdií (výskumné, postmarketingové atď.), či vykonávanie klinických štúdií so zdravotníckymi pomôckami či lekárskymi prístrojmi. Viem zodpovedne povedať, že v tomto máme riadny bordel a začať s nejakou klinickou štúdiou v SR vyžaduje pevné nervy a hlavne, nadbytok voľného času na boj s hlúpou štátnou byrokraciou, deravou legislatívou a obmedzenými nemocničnými právnikmi…

    #3667
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Nuz draha Hygiea, ked si blba, tak sa nedopatras. Ostan tam kde si, v moinulosti

    #3668
    Hygieia
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Nuz draha Hygiea, ked si blba, tak sa nedopatras. Ostan tam kde si, v moinulosti

    Stavila by som sa, že p. minister ani nemá šajnu o tom, či v reforme vôbec také niečo upravené je… A ešte zábavnejšie je, že ma do minuloti odkazuje človek so záhadným „kádrovým profilom“ – tak sa to vtedy volalo, však? Znova opakujem, moja minulosť ani prítomnosť nie sú poškvrnené členstvom v žiadnej politickej strane, ani podozrením zo spolupráce s rôznymi organizáciami, či nekalými obchodnými praktikami… Ja som sa venovala len práci… Takže sa s Vami môžem baviť s čistým štítom. A čo Vy?

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 19 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate