Index vzácnosti

Zobrazuje sa 14 príspevkov - 1 až 14 (z celkového počtu 14 )
  • Autor
    Príspevky
  • #545
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    Index vzácnosti ma zaujal, dá sa s ním veľmi účelovo narábať.
    Pretože ide o index, posudzuje sa štatistický znak s konkrétnou charakteristikou v rámci konkrétneho súboru.
    Index vzácnosti ministra zdravotníctva na Slovensku bude iný ak posudzujeme štatistický znak – zdravotníctvo ( je jediný) =D> a iný, ak posudzujeme štatistický znak – minister (tých je viac) #-o .

    Keďže reforma nie je pre zdravotníkov ( a ich platy) :^o , ale pre občana – pacienta 😀 , posúdila som index vzácnosti pacienta na JIS, aký mu prisudzujú dnes ZP.:
    http://nemocnica.ticcom.sk/jis.doc

    ZP jednotne sa rozhodli pre paušálnu úhradu za pac. na JIS vrátane následnej hospitalizácie na oddelení 12,5 + 7 tisíc Sk.
    Podmienkou na uznanie JIS je splnenie normatív personálu, techniky a TISS skóre.
    Problémom je, že paušál nekryje ani mzdy personálu pri splnení požadovaných normatív, o ostatných nákladoch ani neuvažujem.

    #5506
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Uz MH pisala aj lucidnejsie veci. Na jej problem JIS jej odpovedam v teme strajk.

    #5507
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Uz MH pisala aj lucidnejsie veci. Na jej problem JIS jej odpovedam v teme strajk.

    Bola to absolútne lucidná reakcia na článok Petra Pažitného, ktorý indexom vzácnosti sa usiloval dokázať, že platy zdravotníkov sú vlastne v porovnaní s EU OK. Zabudol uviesť, že ide o priemerné mzdy, ktoré u nás sú dosiahnuté za cenu 150 hodín nadčasov (mesačne). Validné by bolo porovnanie hodinovej ceny práce. Ale ocenila som nápad . Indexom vzácnosti pacienta budem argumentovať v poisťovniach. 😀

    #5508
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Problem indexu vzacnosti je v tom, ze naozaj realne ukazuje stav financovania jednotlivych struktur z pohladu spotrebneho kosa a ekonomickej sily. Nemyslim, ze paralela na pacienta resp. na odbor je takto vhodna, nakoniec my sme index vzacnosti / potrebny pre pacienta/ urcili. A celkom jasne,. Takze skuste hadat kde a ako sme to spravili

    #5509
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Problem indexu vzacnosti je v tom, ze naozaj realne ukazuje stav financovania jednotlivych struktur z pohladu spotrebneho kosa a ekonomickej sily.

    Index bude reálne ukazovať stav, keď bude správne vypočítaný.

    Ak priemerná mzda (20 dní a 8 hod) je 10 000 a ja za 20 dní po 12 hod dosiahnem mzdu 15 000, tak index mojej vzácnosti nebude 1,5, ale 1!!!!

    @Rudolf Zajac wrote:

    nakoniec my sme index vzacnosti / potrebny pre pacienta/ urcili. A celkom jasne,. Takze skuste hadat kde a ako sme to spravili

    K indexu vzácnosti pacienta
    a) – Najvzácnejší pacient je zdravý pacient – takže 1. prevencia, 2. včasná diagnostika a liečba,
    b) – Najvzácnejší pacient je pacient, ktorý nie je dlho chorý ( napr 50 rokov) – takže 1. deti a dorast, 2. gravidné,
    c) – Najvzácnejší pacient je napriek civilizácii živý pacient – takže 1. kardiovaskulárne, 2. onkologické, 3. úrazy, 4. metabolické ochorenia
    d) – Pre mňa najvzácnejší pacient je ten, ktorého mi poisťovňa preplatí 😀

    @Rudolf Zajac wrote:

    Takze skuste hadat kde a ako sme to spravili

    To teda neviem. Lenin revolúciu pripravoval kdesi vo Fínsku. Dodnes sa zachovala Fínska vodka (lenivodka).
    8) Že by na chate u Pažitného pri pálení horehronskej slivowhisky? 😀 😀

    #5510
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    No opkrem vtipkov, hadajte, toto by mal vediet kazdy.

    #5511
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    No opkrem vtipkov, hadajte, toto by mal vediet kazdy.

    Tak budem hádať- má to byť index nepoistiteľného rizika?

    #5512
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Velmi teplo az horiiii
    Nepoistitelne riziko je terminus technikus, ktory positovne neuznavaju, ked je nepoistitelne, tak sa neda poistit, nie? Ale ide naozaj o kriticke riziko, inak povedane ten balik chorob, ktore su vzdy plne hradene, teda prioritny balik chorob uvedeny v zakone 577/2004 – rozsah ZS – cca 6.400 z 11.000. Pri tom riticnost moze byt riziko pre zovopt, jeho ohrozenie alebo financie atd.
    No vidite zlatko, ked chcete, tak to ide. Udelujem Vam malu ministersku pochvalu pred nastupenym radom citatelov tohto zanikajuceho fora. 😀

    #5513
    Pelikan
    Účastník (Participant)

    Dúfam, že to raz bude za 48 hod/týždeň pracovného času včetne nadčasovej práce maximálne, ako to povoľuje ZP…a nebude v tom toľko zneužívaná čakacia doba na pracovisku… index 2.0 je v tom prípade, keď odpracujem 8 hod navyše týždenne pre mňa naozaj zaujímavý…a nebudem musieť preň stráviť v práci čistú polovicu mesiaca v počte hodín, samozrejme odhliadnuc od výkonnosti…to je problém manažéra firmy… Už sú prvé lastovičky, keď zamestnanec dostával nejakú mzdu , čoby nespokojný slúžiť odmietol… v záujme zachovania ÚPS daného odd. však teraz pracuje na danom odd/ÚPS za slušnejšie peniaze … uvidíme dokedy to vlastní zamestnanci/a aj zamestnávateľ vydržia…

    #5514
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Velmi teplo az horiiii
    Nepoistitelne riziko je terminus technikus, ktory positovne neuznavaju, ked je nepoistitelne, tak sa neda poistit, nie? Ale ide naozaj o kriticke riziko, inak povedane ten balik chorob, ktore su vzdy plne hradene, teda prioritny balik chorob uvedeny v zakone 577/2004 – rozsah ZS – cca 6.400 z 11.000. Pri tom riticnost moze byt riziko pre zovopt, jeho ohrozenie alebo financie atd.
    No vidite zlatko, ked chcete, tak to ide. Udelujem Vam malu ministersku pochvalu pred nastupenym radom citatelov tohto zanikajuceho fora. 😀

    Index vzácnosti takejto pochvaly je nekonečný (v porovnaní s nulou), ale musím poctivo priznať, že som to napísala iba preto, že už za tie roky 😀 viem, čo asi chce pán minister počuť a občas(iba!) dobrovoľne som ústretová, ale…..zásadne nesúhlasím. Zoznam prioritných dg môže vyjadriť index vzácnosti ochorenia, ale nie pacienta, naviac poisťovne ho ignorujú a v zásade prioritné choroby uhrádzajú ako chcú.

    Myslím, že index vzácnosti pacienta som presnejšie definovala vyššie, týka sa skutočne vzácnosti človeka ako pacienta, vzácnosť tu potvrdzujeme zvýšenou starostlivosťou (perinatálne obdobie, deti, mladiství, gravidné). Kombinovaná vzácnosť človeka a choroby sú prioritné programy zvýšenej starostlivosti (kardiovaskulárny, diabetologický, onkologický atd.
    Ale kvôli vzácnej pochvale som ochotná stiahnúť tieto tvrdenia (budem si ich iba myslieť) 😀 😀 😀 .

    K zanikajúcemu fóru – nemyslím, že zaniká, príspevok – štrajk pozrelo za 2 týždne 12 600 návštevníkov.

    #5515
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Nie zlatko, index vzacnoisti, je aj index nedostatku. Alebo idex moznosti nahrady.

    #5516
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Nie zlatko, index vzacnoisti, je aj index nedostatku. Alebo idex moznosti nahrady.

    Nespochybňujem index vzácnosti, upresňujem, že indexované sú choroby. S plnou úhradou, alebo čiastočnou, či nijakou. Každá choroba má istý index vzácnnosti.

    Index vzácnosti pacienta – teda človeka, je indexovanie v ľudskej populácii. Ak má Ca 20 ročný, alebo 87 ročný, index vzácnosti pacienta bude vyšší u dvaciatky.

    #5517
    rodan
    Účastník (Participant)

    Nie som rovnostár, nikdy som ani nebol. Ale napriek tomu mi dvíha obočie tak, že mi skoro buľvy vypadli… Index vzácnosti človeka? To nemyslíte vážne… že? [-X

    #5518
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @rodan wrote:

    Nie som rovnostár, nikdy som ani nebol. Ale napriek tomu mi dvíha obočie tak, že mi skoro buľvy vypadli… Index vzácnosti človeka? To nemyslíte vážne… že? [-X

    A prečo nie, nehovoríme predsa o cene , ale o indexe nepoistiteľného rizika. Kedysi dávno som vstúpila do manželstva s najvzácnejším človekom netušiac aký veľký je index nepoistiteľného rizika, a to isté platí o ďalších vzácnych – hosťoch, šéfoch, ministroch atd 😀 😀 :^o

Zobrazuje sa 14 príspevkov - 1 až 14 (z celkového počtu 14 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate