generikum vs. original

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve generikum vs. original

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 15 )
  • Autor
    Príspevky
  • #424
    radovan
    Účastník (Participant)

    Pri diskusii na inom mieste, v rámci inej témy, som nedostal odpoveď na otázku, prečo sa štátna politika SR rozhodla podporovať výrobcov generík a hodnotiť kvalitu lekára podľa pomeru predpísaných generík k originálom.
    Ekonomické dôvody poisťovní v tom nemôžu byť, pretože originál a jeho generikum stojí poisťovňu rovnako – zvyšok ceny si platí pacient sám. Poviem Vám, niektorí pacienti sa fakt zaujímajú o rozdiel medzi oboma liekmi a mávam prípady, že sa rozhodnú pre originál s vyšším doplatkom.

    Doposiaľ som všetkým vravel, že je to jedno, doposiaľ … Ale keď narazíte na štúdiu: Clin Drug Invest. 2005; 25 (2): 135-152, ktorá porovnávala Klacid v 18 krajinách a ktorá zistila, že 9% generík neobsahovalo deklarované množstvo liečiva, že 34% generík uvoľnilo po rozpustení menej liečiva a že 28% generík malo vyššie znečistenie ako dosahuje výrobca originálu, tak potom fakt neviem…

    Pre istotu ešte raz: prečo súčasné zákony nepriamo uprednosťujú jedného z dvoch výrobcov liekov napriek tomu, že majú rovnakú cenu (pre verejné financie) ?

    #3928
    emed
    Účastník (Participant)

    Lieková politika je asi konštruovaná tak, aby sa znížila cena pre pacienta. Zatial sa to darí , ceny liekov za posledný rok určite išli dole. Tlak na lekára predpisovať generiká by bol opodstatnený, ak by pre verejné financie bol originál drahší. Tomu tak nie je , a tak tiež pokladám tento tlak za neopodstatnený. Inou je otázka doplatkov pacienta. Tu by ale mal byť tlak pacientov na lekára, na predpisovanie liekov s nižšími doplatkami..

    Tlak na znižovanie cien je ale nie celkom spravodlivý. Dovozcovia stláčajú ceny, ale ceny by mal asi aj stláčať štát tým, že vytvorí rozumné prostredie. Degr. marža u distribučiek , ale aj u lekárni. Osobne som aj napriek ubezpečeniu ministra o degr. marži – skeptický . Lobistický tlak bude megasilný , a tak predpokladám, že snáď sa symbilicky zavedie táto degr. marža u distribučiek , ale na lekárne sa asi nesiahne. Uvidíme 😀

    #3929
    radovan
    Účastník (Participant)

    Ďakujem, že sa aspoň niekto ozval k tejto otázke. Hoci RZ zaujal pozíciu mŕtveho chrobáka a nereagoval, v zákone jednoznačne definoval indikátor kvality, ktorým stimuluje predpisovanie generík – aj keď je ich cena pre poisťovňu je rovnaká.

    emed, správne Ste poznameli, že problém doplatku si riešia lekár a pacient medzi sebou (osobne s tým trávim dosť času) a závisí len na rozhodnotí pacienta. Prečo sa však ja, ak si môj pacient vyberie originál a sám si doplatí za liek, dostávam v tomto indikátore do kategórie nekvality ?

    #3930
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Lekar je povinny informovat pacienta o doplatku – pacient si moze vybrat – vacsina si urcite vyberie generikum pretoze je pre neho lacnejsie- mate nepriamu klontrolu toho ako lekar informuje svojich pacientov. Podobnou filozofiou mame aj parameter parameter ktory nam zatial na vlade nepriesiel a to pocet gravidnych pod 18 rokov. Navyse ide vzdy o jeden z mnozstva parametrov, teda ma iba istu vahu pre hodnotenie kvality.
    K Radovanovi iba tolko,nech neveri vzdy vsetkemu co cita, co ked si ten clanok „zaplatili“ originalisti.
    K Emedovi: degresivnu marzu sme uz zaviedli na kategoriu F, teraz na volnopredajne, znizli sme ju pri dodavkach do nemocnic. Asi si nevsimol, ze kategoria F je de facto degresivna marza.

    #3931
    radovan
    Účastník (Participant)

    jasné, ale čítať neprestávam 😀
    Apropo, uvedený časopis nie je buletínom istej nemenovanej firmy, vyrábajúcej istý nemenovaný liek. Ide o časopisy, v ktorých články prechádzajú veľkým sitom … ostatne, sám Ste kdesi hovoril o tom, ako ťažko sa dnes presadí článok do renomovaného časopisu, práve vďaka kritickému oku „reviewerov“. Dnes je na to Európa veľmi citlivá.

    #3932
    bepo
    Účastník (Participant)

    A kde je pravda o kvalite generík?Keď si platia články „originalisty“,neplatia si ich aj „generikalisti“?

    #3933
    emed
    Účastník (Participant)

    Články si platia tí aj tí… Nejde totiž o fazuľky ale o miliardy. V jednom má ale Radovan pravdu. Štát si má strážiť verejné financie. Pokiaľ za generikum aj za originál ide z verejných financií rovnaká suma, tak by štát nemal zasahovať do preskripcie lekárov…. ( do tej by mal zasahovať pacient – event .ak si lekár nesplní povinnosť tak Úrad na dohľad…
    ( ruku na srdce – hoci sa jedná len o jeden z množstva parametrov na hodnotenie kvality — je to parameter dosť „nekvalitný“ 😀 Otázkou je či nekvalitné parametre môžu kvalitne zhodnotiť kvalitu 😛

    #3934
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Priatelia, vymente štat za zdravotne poistovne a je to OK. Znova hovorim, ide o kriterium, ktore nepriamo uzkazuje na kvalitui púrace lekara. Emedov stat – nuz soim jeho vrcholny zastupca a myslim, ze stat nema co zasahovat, stat ma vytvarat pre „hracov“ spravodlive podmienky.

    #3935
    emed
    Účastník (Participant)

    Súhlasím – štát má len vytvárať podmienky. Aby som bol férový, doterajšie kroky ministra v procese oslabovania úlohy štátu sú myslené úprimne (už žiaden predstaviteľ sekcie zdr. starostlivosti nebude známym zabezpečovať zaradenia do siete „málo transparentným spôsobom“….. ), oslabili sa roprávkové právomoci „kateg .komisií….. to je správna cesta.

    a ak sa chytím pravou nohou za ľavé ucho – tak aj v tomto kritérii kvality možno vidieť mikroskopické rácio ( Kvalitný lekár lieči lacno a neťahá peniažky pacientom zbytočne z vrecka — väčšina generík je kvalitná a– časť z nich má nižšie doplatky pre pacienta…. a tak viac generík v preskripcii – väčší záujem lekára o nižšie doplatky .. 😛 ). Ak by tento ukazovatľ kvality mal mať väčšie rácio – tak by slovko generikum vymenil za slovo “ liek s nižším doplatkom pre pacienta,…).
    Len pre zaujímavosť – v decembri 2004 bol za určitý gen .liek doplatok 90 Sk / belenie, tento istý liek mal v januári doplatok 10 Sk/ balenie – a v apríli vraj bude mať 80 Sk / balenie. takže v januári som bol o niečo kvalitnejší lekár ako v decembri ( nepovažujem za príliš rozumné meniť chronikom 4x do roka liečbu — 😛

    #3936
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Urobil som tu taky maly experiment. Poziadal som diskutujucich aby dli svoj navrh ako ma vyzerat v zakone definicia napriklad postupu lege artis. Dodnes nic poriadne neprislo, ponecham tu povodnu. Ku kvalite sa vyjadruje skoro kazdy, ale aby dal na papier, alebo sem nejake lepsie kroiteria, ako sme spravili my, to zatial neide. Tomas Szalay, pokila som si vsimol “ bloguje“ o kvalite na SAME blog. Pozrite si tu diskusiu z vecneho hladiska nepouzitelna. Ale raz treba zacat.

    #3937
    radovan
    Účastník (Participant)

    Absolutne som nezazanemnal ziadne (resp. len negativne od lekarov) reakcie na moju definiciu lege artis v kontexte s ekonomikou. Aj vo vami prijatej definicii ani slovo o ekonomike. fakt som presvedčený o tom, že lege artis v saharskej pusti je iná ako na Mayo klinike. Lege artis postup nie je postup podľa posledných výsledkov vedy- lege artis postup je postup, ktorý posledné objavy vedy aplikuje do reálnych ekonomických súvislostí !! Lege artis vzniká konsenzom: odb. spoločnosť + poisťovňa + úrad. Lenže u nás, sa poisťovne zbavujú bremena zodpovednosti za zdrav. starosltivosť a nechcú zadefinovať – na toto máme a na toto nie, preto lege artis postup na Slovensku bude taký a taký. To je celý rozpor u nás. Neviem čo budeme robiť, ak si ľudia konenčne budú chcieť platiť striebornú alebo zlatú poistku – čo im ponúkneme ?? Farebný televízor do izby ?? To sú len pridruženené veci. Oni by chceli mať lege artis alias mayo clinic !!. Človek z bazálnym poistením má mať lege artis alias Slovakia.

    P.S. odbočil som témy, lebo o tých generikách už sa mi nechce – fakticky so našiel aj drahšie generiká ako originál, takže nie je o čom.

    #3938
    jaro
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    … Poziadal som diskutujucich aby dli svoj navrh ako ma vyzerat v zakone definicia napriklad postupu lege artis. Dodnes nic poriadne neprislo, ponecham tu povodnu. Ku kvalite sa vyjadruje skoro kazdy, ale aby dal na papier, alebo sem nejake lepsie kroiteria, ako sme spravili my, to zatial neide. ….

    -zial ,toto je pravda.Nielen v oblasti kvality, ci zdravotnictva ,ale vo vsetkom vo verejnom zivote.Ludia ktori maju v povahe razantost a vedia sa rozhodnut aj napriek svojim (snad?) pochybostiam,ponuknu to svoje riesenie a kym sa ostatni rozkyvu,tak je zakon na svete-nielen na skodu nerozhodnej vacsiny,ktora iba pinda(patrim medzi nich) a ticho sa zmieruje s uz existujucim- rozhodna mensina sa utvrdzuje vo svojej rozhodnosti a asi aj neomylnosti nastupeneho smeru.Nuz co, my Slovaci sme vdacni narod na experimenty-tak nam treba.

    #3939
    hacek vladimir
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Lekar je povinny informovat pacienta o doplatku – pacient si moze vybrat – vacsina si urcite vyberie generikum pretoze je pre neho lacnejsie- mate nepriamu klontrolu toho ako lekar informuje svojich pacientov. Podobnou filozofiou mame aj parameter parameter ktory nam zatial na vlade nepriesiel a to pocet gravidnych pod 18 rokov. Navyse ide vzdy o jeden z mnozstva parametrov, teda ma iba istu vahu pre hodnotenie kvality.
    K Radovanovi iba tolko,nech neveri vzdy vsetkemu co cita, co ked si ten clanok „zaplatili“ originalisti.
    K Emedovi: degresivnu marzu sme uz zaviedli na kategoriu F, teraz na volnopredajne, znizli sme ju pri dodavkach do nemocnic. Asi si nevsimol, ze kategoria F je de facto degresivna marza.

    Je tu ale problem. Prave od zaciatku hodnoteneho obdobia – teda od 1.4.2005 – plati Opatrenie MZ SR (zjednodusene „kategorizacia liekov“), kde u lieku risperidon (vsetky sily – t.j. 1mg, 2mg, 3mg aj 4mg) je priamo opatrenim MZ SR stanovena nizsia cena (pre poistovnu i pre pacienta) u originalu, nez u generickych liekov. Konkretne risperidon 20x4mg original (Risperdal) ma cenu 408,- Sk, je plne hradeny poistovnou. Najlacnejsie referencne generikum risperidon 20x4mg (Rispen) ma cenu 480,- Sk (o 72 Sk viac, nez original), poistovna za generikum plati 446,40 Sk (teda o 38,40 Sk viac, nez plati za original), pacient na original nedoplaca, na uvedene najlacnejsie referencne generikum doplaca 33,60 Sk. K tomu treba dodat, ze zvycajne sa risperidon uziva 2×1 tbl. denne, takze to vsetko treba mesacne prenasobit troma, lebo su potrebne 3 balenia a do roka to vsetko prenasobit 12-imi. Navyse risperidon je LIEK PRVEJ VOLBY pri schizofreniach.

    Ako mam teda postupovat? Predpisovat drahsie generikum, aby som splnil indikator kvality „efektivnosť vyuzitia zdrojov“? Ved to je logicky opak efektivneho vyuzitia zdrojov… #-o

    #3940
    hacek vladimir
    Účastník (Participant)

    Nebolo by najvyhodnejsim riesenim (podnet pre MZ SR), aby sme lekari pisali na recept iba ucinnu latku a davku a davkovanie?
    Napr. Rp.
    citaloprami hydrobromid. 0,02
    D.t.d. No XX (viginti)
    S: 1 ráno

    Nech lekarnik potom vyberie s pacientom konkretny liek.

    Lebo je tu aj dalsia tendencia originalnych vyrobcov. Konkretne ak maju na Slovensku vacsie mnozstvo liekov, maju tendenciu davat ich pod cenu, nakolko likvidacia preexpirovanych liekov je podla mojich informacii drahsia, ako ich rozdanie zadarmo.

    Konkretne paroxetin originalny (f.o. Seroxat 30x30mg) tam vyrobca originalu nedodrziava cenu podla kategorizacneho opatrenia, znizil cenu na neuveritelnych 149 Sk (111,20 plati poistovna, 37,80 doplatok pacienta). Na porovnanie cena najlacnejsieho referencneho generickeho lieku paroxetin 30mg (Remood 30x30mg) je 845,80 Sk, poistovna plati 603 Sk, pacient doplaca 242,80 Sk.

    Mne osobne je jedno, ci pisem generikum alebo original. Snazim sa pisat liek pokial mozno s co najnizsim doplatkom pre pacienta.

    Jedno z rieseni som uz uviedol. Pokial sa tyka argumentov kolegov, ze kto zoberie zodpovednost, ak lekarnik zameni liek… Ruku na srdce – kto z lekarov dnes skuma, ake su pomocne latky v tom ktorom lieku. A ak je ucinna latka zhodna, liek je registrovany (v ramci EU alebo SUKL-om), tak nech sa pacient podla informacii od lekarnika rozhodne pre konretny pripravok.

    Toto pravo by som prenechal ciste na pacienta. Potom by sa dal indikator kvality „efektivnost vyuzitia zdrojov“ zadefinovat nejako realnejsie, aby sme zostali v kontakte s realitou. 😉

    #3941
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    No jasne, to je prava genericka subsitucia, ale to este potrva, pretoze lekari nepisu zatial ucinnu latku ale nazov. V nemecku sa to ucili 8 – 10 rokov. Vynymocne sa stava, ze original je lacnejsi ako generikum,. Hladame mechanizmus ako zrychlime vstup molekuly po znoizeni jej ceny. Napriklad Zentiva argumnetuje, ze t.c. ma 1000% lacnejsi liek ako je momentalne na plnej uhrade / pozor ide o liek v korunach, nie v desatkorunach/ Budeme sa tym vazne zaoberat. Navyse ak si dobre premyslite filozofiu indikatorov kvality, tak zistoite, ze nie pocet genericke molekul, ale porovnanie s inymi kolegami je toto kriterium, teda aby ste nevybocovali z intervalu typickeho pre inych kolegov. Vrele Vam doporzucujem navstivit jarnu skolu ASL ak prednasa Hlavacka, alebo som aj ja tam. / Najblizsie Presov 28.5, NR 4.6 a potom este BBa TN , TERMINY BUDU V ZDRAV. NOVINACH.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 15 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate