Forum 2006

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 47 )
  • Autor
    Príspevky
  • #5201
    mosko
    Účastník (Participant)

    @sobotan wrote:

    Smer-SD chce tiež zrušiť poplatky za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktoré Fico označil za nepredstaviteľné v rozvinutej krajine, akou je Slovensko….

    SMER by bol naozaj velmi hlupy ak by nevytiahol ako volebnu temu Reformu zdravotnictva.
    Reformu zdravotnictva obcania – teda volici – pocituju ako najviac zbabranu. Neviem v akom prostredi sa sobotan pohybuje – ale staci otvorit trocha usi – co si myslia o doplatkoch ludia.
    – Platia 50 Sk za „stravu“ v nemocnici – a pritom podmienky na oddelenich su este horsie ako pred ich zavedenim
    – Platia 20 Sk – hoci platia aj zdravotne poistenie a nevidia ZIADEN rozdiel oproti casom pred zavedenim poplatkov
    – Platia 60 Sk len za to ze male dieta dostane horucku v sobotu a nenechalo si to na pracovny den ci pracovnu dobu lekara.
    – Platia nehorazne sumy u zubara hoci nedostavaju kvalitnejsiu starostlivost.
    .
    A staci sa pozriet co im bolo slubovane pred zacatim reformy :^o
    Kedy pociti verejnost zlepsenie?
    @R. Zajac wrote:

    Prve uz v roku 2003. A masivne v roku 2004. Do konca volebneho obdobia by uz zdravotnictvo nemalo figurovat medzi najviac pocitovanymi problemami ludi na Slovensku.

    Stoji za to si precitat znova tento rozhovor s R. Zajacom uverejneny v Domine 41/2002 – je aj na tejto stranke.

    A aka je skutocnost na konci roka 2005?
    .
    Podla prieskumu Inštitútu pre verejné otázky
    reformy súčasnej vlády vníma väčšina ľudí skôr pozitívne, aj keď s výhradami. Výnimkou je zdravotnícka reforma, ktorú dôrazne odmieta 74 % ľudí….

    .
    Aj v materiáli, čo si objednala vláda od expertov, ktorých financovala Svetová banka sa píše o tom, že zdravotnícka reforma „je čoraz zraniteľnejšia voči útokom a zhoršuje celkový imidž reforiem“
    .
    Tazkze bohuzial –
    je rok 2006 a pravdepodobne verejnost nepocitila ZIADNE zlepsenie fungovania zdravotnictva. Ba cez optiku reformy zdravotnictva sa budu volici pozerat aj na dalsie reformy.
    .
    Takze ak by nevytiahol SMER tuto Reformu zdravotnictva ako volebnu kartu – vytiahol by a ju niekto iny a profitoval by z toho.
    .
    Dovolim si tvrdit ze z bliziacimi sa volbami sa budu od Reformy zdravotnictva distancovat aj strany koalicie. Vid prvy naznak – Gyula Bárdos z SMK priznal, že sa „reforma zdravotníctva sa nevydarila„. Až 84 % voličov SMK si myslí, že je zlá a mala by sa zásadne zmeniť
    .
    Nazorov ze REFORMA ZDRAVOTNICTVA bola uspesna bude zo dna na den menej. O opaku je presvedcena obrovska vacsina volicov.
    .
    Zaver – nerozumiem preco by SMER namal vytiahnut Reformu zdravotnictva ako volebnu temu
    .
    jana mosko
    .

    #5202
    tybi
    Účastník (Participant)

    Pan minister Zajac je obetnym barankom.
    Mala story:
    Tzv. Bokrosove balicky v Madarsku. Vlada i vedecka obec v 1995 vedela, ze je treba zmien, ktore ich zatlacia do kolien a tak stala za svojim ministrom financii velmi dlho. Ale nakoniec tlak zo strany volicov bol taky velky, ze Bokros Lajos musel odstupit. Vtedy bol najnepopularnejsim ministrom a teraz ho velebia. A on sa im chechta z predsednictva Svetovej banky za europu a blizky vychod.

    Tak isto to dopadne u nas. Minister Zajac to teraz schyta, ale dufajme, ze to, co vytvoril zostane.

    #5203
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    K Jana Mosko: korektne by bolo citovat aj ine pasaze z toho rozhovoru, / uz jeho nadpis bol invekcny/ nakoniec je stale tu na stranke. A jasne by ste videli, ze sme vedeli do coho ideme a ake to bude. A poctive bolo to vsetkym povedat vopred. Aj toi sme s Pazom v roku 2001 urobili v nasej knihe, od ktorej sa ani teraz nedklonime. Moja politicka skusenost je, ze volic chce poznane zlo, skorej ako nepoznane dobro. A kazdy kto si mysli, ze ziska lacnu politicku vyhodu kritikou mojej rformy, je bezec na kratke politicke trate. Navyse naozaj nie som rad, ze sa sem doniesla politicka tema, nebudem tomu branit, ale ani reagovat, toto nie je ani SME ani Pravda. A tak este maly odkaz J. Mosko: v zivote sa poctivost vyrazne viacej oplaca, ako lacne sluby. Nakoniec pacientom bude lepsie a nikto tuto reformu velmi menit nebude.

    #5204
    rodan
    Účastník (Participant)

    Aj keď nie veľmi nadšene, predsa sa len pripojím k hodnoteniu reformy.
    Každý z nás vníma reformu inak, väčšina neinformovaných občanov však len podľa tenučkej povrchovej šupinky vo forme tzv. Zajacoviek (20, 50, 60 Sk). Zajacovky sú marginálne platby, tvoria len nepatrný zlomok toho balíka, nalievaného do systému.
    Podstatou reformy (a to uniká „géniom“ zo Smeru) je to, že pred reformou to bol otvorený finančný systém, kde peniaze natekali z viacerých smerov a boli svojim spôsobom nekontrolovateľné výdavky. Výsledkom bolo neustále zadlžovanie zdravotníckych zariadení a kolotoč oddlžovaní. Pred spustením reformy narastal každý mesiac vnútorný dlh o 700 – 800 mil. Sk.
    Všetci na tento stav poukazovali, máloktorí mu rozumeli, ale väčšina rečnila o potrebe zmeny. A žiadny minister okrem Soboňu nemal odvahu niečo v tom skutočne urobiť. Pretože nemal predstavu AKO a ČO je potrebné spraviť. Bol potrebný zdanlivo jednoduchý krok – z otvoreného finančného systému prejsť na uzatvorený. A to sa práve deje.
    Do systému prúdi určitý objem peňazí. Ten je daný a politické hrátky o raste alebo poklese odvodov o 1% to výrazane nezmenia. Podstatné je to, že v uzatvorenom systéme sa dá rozdeliť len toľko, koľko do neho pritečie. To majú zabezpečiť poisťovne.
    Jednoduchý príklad: Ak máte v dvojtisíciovej obci 10 krčiem, každá v primere 200 kunčaftov, ktorí v nej nechajú mesačne po X korún. A každá živorí, pretože má vysokú réžiu a nízke príjmy. Ale keď tých krčiem bude menej, pretože niektoré zkrachujú, teda trebárs 5, tak zrazu bude príjem zostávajúcich vyšší, zostane viac na réžiu, teda aj vybavenie a platy personálu…..
    A obdobne je to aj zo zdravotníckymi zariadeniami. Ak je priveľa poskytovateľov ZS, každému sa ujde málo. Ak ich počet poklesne, tak poisťovne budú môcť zostávajúcim zvýšiť platby za výkony, pohnú sa waiting listiny a pod.
    Ide o to, že každý primátor háji tú svoju malú nemocničku ako pupok sveta. Ale pokiaľ budú tie malé „ukrajovať“ z balíka a míňať peniaze na réžie, tak na výkony akosi zostane menej.
    Zmyslom prevodu malých nemocníc bolo, aby VÚC prispeli na ich réžie a platby od ZP boli použité na výkony. A pretože sa tak nedeje, resp. deje sa tak len v málo prípadoch, musia nasledovať po Želiezovciach ďalšie. Zriedením siete zostane väčší balík pre ostatných.
    Viem, bude to bolieť…. ale bezprostredne len tých, ktorých sa to primárne týka (personálu). Pacient si zanadáva, pomyselne pohrozí päsťou Zajacovi… ale inde zrazu pocítia, že ZP začínajú trochu viac uvoľňovať finančnú slučku.
    Napriek tomu si myslím, že niektoré nemocnice (napr. na úrovni krajov)by mali byť určitou formou dotované štátom, či už priamo zo ŠR alebo prostredníctvom vyčlenených peňazí zo ZP. Pretože v počiatkoch upevňovania trhového prostredia nebudú mať peniaze na výchovu špičkových odborníkov. O tých ľahko prídeme. Ale vychovať ich, to bude práca na celú generáciu.
    Takže rečičky SMERu o potrebe zrušenia reformy sú skutočne len politické hrátky pre nedostatočne informovaných voličov. Pretože ak naskočia do vládneho vlaku, tak zrazu zbadajú, že zrušením alebo zásadnou korekciou reformy vlastne odpoja vlak od lokomotívy. A po krátkej ceste zostanú stáť. Len lokomotíva bude kdesi inde. #-o
    Tak, a teraz ma kameňujte [-o<

    #5205
    mosko
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    K Jana Mosko: korektne by bolo citovat aj ine pasaze z toho rozhovoru, .

    Ospravedlnujem sa za svoju lenivost – aj som chcela citovat, verte mi – ale bozhuzial dokument na stranke nedovolil pouzivat COPY&PASTE. A tak ma citovanie po rucnom prepise jednej vety preslo. Preto som radsej uviedla ze clanok je na stranke a stoji za precitanie. Chcela som uviest aj link na neho – ale neslo to. @Rudolf Zajac wrote:

    A jasne by ste videli, ze sme vedeli do coho ideme a ake to bude. A poctive bolo to vsetkym povedat vopred.

    Suhlasim, mam vsak dojem ze boli zle odhadnute terminy kedy sa ukazu pozitiva reformy. Iba na to som chcela citatom poukazat. @Rudolf Zajac wrote:

    A kazdy kto si mysli, ze ziska lacnu politicku vyhodu kritikou mojej rformy, je bezec na kratke politicke trate.

    Tema zdravotnickej reformy je pre verejnost velmi citliva tema – takze je priam predurcena na jej predvolebne vyuzitie. @Rudolf Zajac wrote:

    Navyse naozaj nie som rad, ze sa sem doniesla politicka tema

    Aj ja som mala dojem ze pripevok od Sobotana by mohol byt zverejneny niekde inde. Chcla som iba poukazat ze skor by som sa cudovala ak by sa SMER spraval inak. A uz vobec neobhajujem predvolebne sluby SMERu. @Rudolf Zajac wrote:

    A tak este maly odkaz J. Mosko: v zivote sa poctivost vyrazne viacej oplaca, ako lacne sluby. Nakoniec pacientom bude lepsie a nikto tuto reformu velmi menit nebude.

    K tomu znova iba – asi zly odhad terminov – problem je s tym citovanym slovom NAKONIEC – kedy to vlastne bude.
    Avsak plne chapem ze kazdy minister ma iba 4 roky na to aby nieco urobil a aby sa zaroven aj prejavili vysledky. Asi by nebolo schodne ak by R.Z. v roku 2002 prisiel z koncepciou reformy
    po 4 rokoch budu na tom pacienti najhorsie a zlepsenie bude az po 7 rokoch.
    Takeho ministra by do vlady nikto nechcel.
    Co sa tyka ze nikto reformu velmi menit nebude – aj s tym sa da suhlasit – snad iba kazdy si vysvetli inak slovicko VELMI. Ako priklad – je znizenie poplatku 20,- Sk na 0,- Sk VELMI?
    Myslim ze 20,- Sk svoju ulohu aj splnili a ze SMER si dovoli toto riziko zniest. A u volicov tym zaboduje – takze profit pre SMER bude vacsi ako naklady.

    @Rodan wrote:

    Takže rečičky SMERu o potrebe zrušenia reformy sú skutočne len politické hrátky

    Suhlasim s Rodanom, avsak o tom je predvolebna kampan. A nerozumie preco sa tomu niekto este vobec cuduje.
    Na zaver – aby bolo kazdemu jasne –
    Ucelom mojho priispevku nebol zamer KRITIZOVAT REFORMU CI JEJ AUTOROV.
    Ucelom mojho prispevku nebola ani OBHAJOBA PREDVOLEBNYCH SLUBOV SMERu.
    Ucelom mojho prispevku bolo iba VYJADRIT UDIV ZE SA NIEKTO CUDUJE 🙂
    .
    dufam ze howgh. jana mosko.

    #5206
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    K Rodanovi a J. Mosko: to co popisujete je iba jedna cast. Bolo potrebne vyriesit problem zdrav. poistovni, pretoze nad ich hospodarenim bdeli 4 statni uradnici. Bolo potrebne vyriesit otazku regulatora – Urad naozaj skvele plni funkciu a on iba zacina. Bolo potrebne velmi vazne a doslova politicky rozhodnut prioritny balik. Vyriesit dlhorocne nefungovanie Zachrannej sluzby, likvidovat stare dlhy vo vyske vyse 25 mld. Sk a zabranit rastu novych. A to vsetko spravit tak, aby sme system nepovalili. Reforma nie je posvatna krava, takze ju treba kritizovat aj doladovat. V roku 2002 sme nemohli predpokladat, ze poslanci ju budu umyselne spomalovat, nakoniec ju odlozili o vyse pol roka. Hoci sme pred volbami robili podorobne a relevntne analyzy, devastacia systemu bola signifikantne horsia, ako nase tazko ziskavane data hovorili. Niekedy az ja sam zasnem, do coho sme sa to pustili? Pacient vnima zdravotnictvo ako vztah. Ak je lekar slusny, sestra mila tak moze aj zomriet, je spokojny, ak mu sbetovy odbornik vynada – je nespokojny. Ak ma cistu izbu, dobru stravu tak ho moze riesit aj felciar. A nas nahvcsi problem stvrteh roku je, aby sme nejakym sposobom prinutili nemocnice a ambulantov zlepsit tento pacientsky servis. Bola tu tema porodnice v Leviciach. To nie je o kachlickach, to je o ludoch. A kedze mame dostatok nemocnic aj lekarov, bude skor ci neskor zaberat rastuci tlak konkurencie. Z pohladu zmien ktore sa urobili je rok iba par hodin. A preto ze nerad o tom hovorim, nebol som rad ani tomu politickemu prispevku. A nadpis toho J. Mosko cit. rozhovoru bol: Budu ma obvinovat, ze kvoli mne zomieraju ludia. To som povedal v roku 2002, pred nastupom do funkcie. Zlate to roky 2002-2006.

    #5207
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    Reformné zákony v rámci doby, podmienok a možností sú základom pre nastolenie poriadku v systéme. 75% paragrafov definuje pravidlá, postupy, štandardy. Tie je možné vylepšovať, zjemňovať, ale nikto nevymyslí nič iné, nové.

    25 % paragrafov prináša nové ekonomické vzťahy, ktoré sú diametrálne odlišné od tých, čo tu platili v socializme prakticky až doteraz. Prinášajú najväčšie riziko možnosti destabilizácie, pretože sú razantné a na to rigídny systém (spoločnosť) nie je mentálne pripravený. Naviac pri našom povestnom vlažnom dodržiavaní transparentnosti a zákonnosti ekonomických a majetkoprávnych transakcií sa do systému dostávajú neprofesionálne zoskupenia, ktoré majú záujem predovšetkým o rýchly a bezpracný zisk a nie o seriózne budovanie systému.

    Prídelový systém neumožňuje dynamické oživenie tzv- medicínskeho servisu kvantitatívne i kvalitatívne. Núti všetkých k nevýkonnosti a nivelizácii odbornosti. Malé personálne zdecimované pracoviská nemôžu sa pustiť do náročných výkonov, pretože im chýbajú kvalifikované tímy. Tie sa dajú postaviť iba tam, kde je dostatočná výkonnosť (koncentrácia pacientov a frekvencia výkonov).

    V historickej brožúre o reforme sa tržné prostredie pokladá za hnací motor reformy. Dnes by som k tomu dodala, že tržné prostredie musí mať definované súradnice pravidiel a stupeň voľnosti ich dodržiavania. Ináč sa nám rozvinie čierny trh, alebo perzská tržnica. 😀 😀 😀

    A nakoniec povestná perina – je deravá. A chýba záujem diery zaplátať.

    #5208
    marcelaba
    Účastník (Participant)

    Áno, pacient vníma zdravotníctvo ako vzťah. Je spokojný , ak je lekár slušný, sestra milá a má kultúrnu izbu a dobrú stravu, hoci s tou smrťou a felčiarstvom by som to ja osobne tak spokojne nevidela/preto je dobré, že Úrad pre dohľad koná/. Pacient tieto „parametre“ vníma veľmi citlivo, pôsobia na jeho myslenie a formujú jeho osobnosť. Ak sa bude nachádzať v kultúrnom prostredí, bude ho časom vnímať ako prirodzené a aj jeho myslenie, pocity a správanie sa stanú kultúrnymi . Ak je lekár slušný, sestra milá, pacient má pocit vlastnej dôležitosti a cíti sa dobre. Ale nie je to len o tom, čo dá zdravotníctvo /jeho prostredie a jeho personál/. Je to aj o tom, čo dá klient zdravotníctvu. Ľudia by si mali uvedomiť, že je nezmyselné neustále hľadať v nemocnici „známosti“, „mať to tam vybavené“ alebo podplatiť v domnení, že dostanú niečo lepšie. [-X Klienti by mali byť náročnejší a žiadať kvalitné služby aj bez toho, aby sa unúvali uvedenými zbytočnosťami. Mali by byť aktívnejší a zapájať sa do diskusie o problémoch, a zároveň ich pripomieky ba mali byť patrične vypočuté a ak je potrebné aj riešené, aby klient nestratil chuť otvorene hovoriť o problémoch. Je to pravda, celé je to o ľuďoch, vedení, personále a klientoch, o ich správaní, myslení a pocitoch.

    #5209
    sobotan
    Účastník (Participant)

    Osparvedlňujem sa ak som niekoho nahneval,že som do tejto diskusie vtiahol politickú tému.No len som sa chcel reakciou Vašich príspevkov prevedčiť,že prázdne reči Smeru o zrušení zajacovej reformy sú ozaj len predvolebné chytáky voličov.

    #5210
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    To Marcelaba:
    V zdravotníckych zariadeniach už dlho dominuje stresová atmosféra. Najväčšej záťaži sú vystavené sestry. Redukcia personálu je spojená s obmedzeným prijatím nových kádrov, vekový priemer sestier sa zvyšuje. Veľmi chýba tá najmladšia veková skupina, ktorá neúnavne cirkulovala medzi pacientami, ochotná splniť všetky ich želania, ktorá obehla všetko, čo im tie staršie prikázali. Vekom nastupuje rutina, dostavuje sa únava, racionalizácia úkonov, skracuje sa čas priamej prítomnosti sestry pri pacientovi. Kým mladá a neskúsená bola u pacienta niekoľkokrát, aby mala istotu, že je všetko v poriadku, staršia má skúsenosti, pozná symptomatológiu, na to, aby mala klinický stav pod kontrolou, potrebuje menej času.
    Sestry sú prepracované, je ich podstatne menej, ich platy sú príčinou skrytého alebo zjavného živorenia, čo neprispieva k optimizmu, pričom sú najdôležitejším výkonným článkom diagnostického a liečebného tímu. Bezprostredný kontakt s pacientom so všetkými jeho biologickými strasťami i so smrťou by laika položil, sestry musia sa o neho postarať. Tendencia managementov redukovať náklady nemocnice prostredníctvom znižovania stavu personálu a platov vždy sa najviac dotkne sestier, tvoria najpočetnejšiu kategóriu zamestnancov, v takomto celku sa to relatívne stratí. Preto sa nečudujme, že sú menej usmievavé, bezprostredné, občas nevrlé, neochotné. Chyba je niekde inde.

    #5211
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Chyba je vzdy v nas. Slovaka poznam v zhranici na sto honov, je zamraceny a nahnevany. Kakabus. Ked si objednam kavu v Rakusku prede onamat praide casnicka s opuchnutymi nohami v desiatej hodine sichty. Objednavka 2x je za 2 slovom za dva EUR. A ona povie“ gerne“. Prdlajs je gerne, ale vie, ze prezije iba vtedy ked sa tam budu hostia dobre citit a prisu znova. Na to sa musia preskolit cele generacie. Tak ake litanie MH, vzdy je t v ludoch. Brutalne sa to ppvedat. Prvych 500 nezamestnanych lekarov a bude pokoj. Nie? Ale to este potrva.

    #5212
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Chyba je vzdy v nas. Slovaka poznam v zhranici na sto honov, je zamraceny a nahnevany. Kakabus. Ked si objednam kavu v Rakusku prede onamat praide casnicka s opuchnutymi nohami v desiatej hodine sichty. Objednavka 2x je za 2 slovom za dva EUR. A ona povie“ gerne“. Prdlajs je gerne, ale vie, ze prezije iba vtedy ked sa tam budu hostia dobre citit a prisu znova. Na to sa musia preskolit cele generacie. Tak ake litanie MH, vzdy je t v ludoch. Brutalne sa to ppvedat. Prvych 500 nezamestnanych lekarov a bude pokoj. Nie? Ale to este potrva.

    Brutalita nebude – mladí lekári odchádzajú za hranice, robia dílerov, poisťovne budú potrebovať revíznych, som zvedavá, ako sa bude riešiť primárna starostlivosť, keď sa náhle začnú uvoľňovať miesta.
    Naše sestry sa v Rakúsku sa tiež usmievajú, keď robia čašníčky upratovačky, opatrovateľky za iný plat :^o .
    Slovák v zahraničí ako kakabus – jasné, veď má prázdnu peňaženku 👿 .
    Je to v systéme – kedysi ešte za socializmu kolega – lemra v práci, v Líbyi makal ako pominutý, vrátil sa, opäť lemra 😀 .
    Človek – tvor lenivý, aby neumrel, vymyslel si (poháňací) systém

    #5213
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Otvoril som pred casom temu: Numeris clausus. Vsteci traja dekani fakult ttrvalo vrdia, ze nebude dost lekarov, sestier a neviem koho. Rocne vyprodukuju 700 ludi. Jeden semester stoji min. 50.000 x 2x 6x 700 x ??? Iste neda sa vsetko spocitat, ale na jednej strane priam vyrabame promovanych gastarbeiterov ci uz tuzemskych / ani neidu do systemu/ alebo zahranicnych. Viem skoro isto, ze to tvrdia, teda ti dekani preto aby obhajili narastajuce stavy ucitelov a vedcov a neviem koho na svojich skolach a mohli kazorocne vymahat viacej a viacej penazi. Ale ten audit / ARRA/ no hm hm …..

    #5214
    marcelaba
    Účastník (Participant)

    Čiastočne beriem aj argumenty MH, najmä to s tým odchodom personálu do zahraničia. No napriek tomu sestry pracujúce na kultúrnom gynekologicko-pôrodníckom oddelení v nemenovanej nemocnici, preťažené sestry na neonatológii sú milé a usmiate a pochybujem, že pracujú za väčší plat ako tie ostatmé. Aj keď viem, že by si zaslúžili lepšie ohodnotenie. No napriek tomu nič sa nepohne dopredu keď bude každý myslieť len na to koľko zarába. To neprinesie dopyt po službách v danom ZZ, neprinesie to prostriedky, z ktorých by mohli byť lepšie odmeňované. Dopyt po službách pôrodnice je tak veľký, že to riešia prepúšťaním pacientky na 4. deň po pôrode, ak novorodenec dostane žltačku pacientka je preložená na neonatologické oddelenie, kde utrpí šok /nie však z personálu, to je zas o niečom inom/. Je však otázne či tie sestry sú za ten dobrý image pôrodnice aj patrične odmenené, to neviem. Možno sa usmievajú preto, že sú v kultúrnom pracovnom prostredí alebo preto, že ich to baví. Ale beriem aj to, že sa človeku usmievať nechce keď zaplatí účty a nákup v potravinách a pre daný mesiac skončil. Ale stretla som sa už aj s tým, že človek bol považovaný za čudáka zato, že sa často usmieval a za falošného zato, že chcel byť milý najviac ako sa mu dá.

    #5215
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    To Marcelaba.:
    Nehodnotila som sestry konkrétne, všímam si vývoj. Týka sa to sestier ťažších pracovísk – pôrodnica a neonatológia tam nepatria, je tam neporovnateľne pozitívnejšia atmosféra, šťastné mamičky, novonarodené detičky. Pán minister písal o čašníčke, ktorá vie, že sa musí usmievať, aby mala klientelu. Je to logické a jasné. Ale v zdravotníctve nie je rozumné sa uchádzať o klientelu, problémom je i tá, ktorá príde sama a nechápe, že je nadlimitná. I to je stres, ktorý trvá už dlho.

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 47 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate