Forum 2006

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 47 )
  • Autor
    Príspevky
  • #521
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    17 hlasov bolo za pokracovanie fora, nikto proti, I ked to trochu pripomina „zupanske volby“ taka je demokracia.
    Takze forum pobezi dalej, temam nikto nebud branit aby vznikali a zanikali. Nadalej sa budem snazit trpezlivo Vas vsetkych presvedcovat ze zmeny,ktore sme urobili boli nevyhnutne. Nadalej sa budem snazit Vam vysvetlovat co bolo ako myslene a aj to kde sme spravili chyby. Nadalej sa budem podla moznosti vyhybat politickemu aspektu reformy a taktiez sa budem snazit minimalizovat toto forum ako poradnu. Ktosi z Vas napisla, ze je zvedavy ci aj buduci minister bude mat taketo forum. Nuz to neviem, iste je, ze tento rok bude silvestrovat uz niekto iny vo funkcii ministra. Rozum hovori, ze by mal mat nieco podobne a nenechaval to na uradnikov, ma tu celkom dobru zpatnu vazbu. Podmienkou je, ze musi alebo mal by mat snahu svojmu rezortu rozumiet.
    Takze vitajte v roku 2006 a nech je pre Vas vsetkych, lekarov, sestry, asistentov, zachranarov, vodicov a hlavne pre PACIENTOV lepsi a uspesnejsi ako ten byvaly 2005. =D>

    #5187
    Laco
    Účastník (Participant)

    No fajn, =D>

    #5188
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Laco wrote:

    No fajn, =D>

    Aké fajn, minister chce minimalizovať poradňu, ale veď fórum je poradňa ministra, tak ako?

    #5189
    Laco
    Účastník (Participant)

    @Mata Harri wrote:

    @Laco wrote:

    No fajn, =D>

    Aké fajn, minister chce minimalizovať poradňu, ale veď fórum je poradňa ministra, tak ako?

    No dobre, lenze nie je to jeho povinnost. Ak chce poradi, co je zriedka, ak nechce, nereaguje. Tak ci tak vnimam ze aspon kontakt s nim je pozitivom. Ini ministri sa nezmohli ani na to.
    Povodna otazka bola o diskusii k reformam, to sa vytratilo kdesi na okraj, pretoze cela reforma je tak nejasna a vagna ze sa bude zrejme vyvijat dalsich 30 rokov. Otazky citatelov fora su vzdy ku konkretnym pripadom, ktore vykonavaci predpis neriesi a v tom je problem. Asi to zhrniem tak, ze reforma je vizia ale este sa nevie ako na to. JEDINE co je jasne, je presmerovanie financii obcanov do sukromnych ruk. Neviem posudit ci je to dobre, vieme ze v statnych to bolo na rit. Je to pokus na malej vzorke obcanov EU ci to preziju. Lenze ten kto to vymyslel zabudol ze Slovaci nie su priemerna vzorka obcanov EU.
    Este sa vratim k povodnej otazke: „forum je poradna ministra“ skor si myslim ze „forum nie je poradna ministra pre PZS“, co sme cakali
    🙁

    #5190
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    Sledovala som celé reformné dianie, počnúc od vydanej brožúry od ministra a Pažitného, cez vývoj zákonov až doteraz.
    Na začiatku som podčiarkovala, že sa nedá ekonomicky transformovať medicínsky „bordel“. V brožúre hlavnou tézou bolo ekonomické tržné prostredie, ako hnací motor reformy. Príprava zákonov už vyvažovala v legislatívnej rovine medicínske i ekonomické aspekty ZS, ale tie medicínske stále iba dobiehali. Stále chýbajú koncepcie odborov, štandardné algoritmy, nie je jasné, kto a čo má (musí) poskytovať, mieša sa tu nejaký zostatok systému zo socializmu, značne deštruovaný obdobím odmietania medicínskeho poriadku, teraz sa narýchlo dorábajú katalógy, štandardy, algoritmy.

    Vývojom medicínskych odborov sa zaoberám už dlho, ctím si prepracovanosť medicínskych algoritmov a medicínsku organizáciu vo vyspelých štátoch, u nás mi prekáža povrchnosť. Aj my vieme transplantovať, operovať, zachrániť multiorgánové zlyhanie, živiť pacientov bez čreva, ale iba niekedy. Podávať stabilné výkony nevieme, veľa toho odflákneme a je to jedno.

    Urobil sa dôsledný poriadok v liekoch, to je dobré. Stále sa pýtam, na čo sú hlavní odborníci, keď im nechýbajú koncepcie, poriadok v odbore. Neviem, kto tvoril výberovú komisiu na záchranky, nakoľko do výberu mohol hovoriť hlavný odborník, či vybraní odborní zástupcovia sú skutoční garanti kvalifikovaného systému.

    Stále tu platí, že je jedno, či sa usilujeme niečo napraviť, zmeniť, alebo sa vezieme, stále je tu boj medzi bláznami, ktorí usilujú o poriadok, kvalifikované rozhodnutia, systémové zmeny a medzi tými, ktorí to blokujú, ničia, stavajú prekážky.
    Systém nezmenia zákony, ale ľudia, ktorí so zákonmi manipulujú, určujú mieru ich pôsobnosti.

    Súhlasím s tým, že nie sme priemernou vzorkou spoločnosti typu štátov EU. Sme deformovaní dvojtvárnosťou socializmu, hovorí sa niečo iné ako sa robí. Zmena majiteľa deformovaný systém nesformuje, na to sú potrebné profesionálne zdatné a morálne pevné zdravotnícke managementy. Ak ich nevieme postaviť my, z rezortu, tak o to menej ich budú vedieť postaviť síce finančne silné, ale neprofesionálne skupiny vlastniace kapitál. Boli prínosom, pokiaľ sa vpustili do oblastí, ktoré dobre medicínsky boli zorganizované – dialýza, kardio, onko, ale tam, kde je medicínsko – organizačný chaos, bude ich úžitok obmedzený.

    No a v súčasnosti sa potvrdzuje, čo som predpokladala. V našom štáte a tobôž i v zdravotníctve zákony platia iba čiastočne, ich nerešpektovanie sa toleruje a to kým sa nezmení, bude reforma problematická.

    #5191
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Len dve male poznamky a strucne: ti finanancni zraloci nepojdu tam ke je bordel ako hovorite a uz vobec nie do velkych a chaotickych nemocncic ako je napriklad FN BA, BB, KE, MT. Idu len tam, kde maju aku taku istotu navratnosti. Na druhej strane bez ich zdrojov a tak je to v celej Europe zdravotnictvo nemoze fungovat. Aplikacia refromy je v postupnom zavadzani poriadku – sledujte tvorbu dlhov a ich riesenie a hla ide to -aj ked tazko.
    Kritizujte ze chybaju koncepcie odborov – co robia hlavni odbornici. Uz vyse roka s nimi tvredo drieme aby sme cez katalogy a zoznamy vypracovali koncepcie. Poslali sme im treti typ osnovy, aby konecne zabrali. Ale pozor : guideline = pravidla. A tie nevyhovoju tomu, kto sa dokaze orientovat v bordeli / ako Vy hovorite 😀 / a tak to ide pomaly a pomaly ale pfre mna osobne je dolezite ze to ide DOBRYM SMEROM. A okamzite zlepsenie – to kiba Sipova Ruzenka pocitila ked prisiel princ na bielom koni a


    ale to je uz iny pribeh 😀

    #5192
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    Vivat, presne. Preto je najprv treba upratať. A je to poriadna drina i v malom ( chápem, že kočírovať celý systém si vyžaduje energiu a odvahu). 😀 Kapitál zdravotníctvo potrebuje, ale na začatku Vášho ministrovania ste hovorili o čiernych dierach. To je personálna naddimenzovanosť, povrchné (ne)ekonomické rozhodovanie, symptomatické a nie kauzálne riešenie defektov, tunely. Ja viem, že sa hore na všetkom robí, ale príspevky pokladám za reflexiu z praxe. Hore je predstava poriadku, dole beží perzký trh. A poriadok sa nedá nastoliť čiastočne. Ako kompromis – trocha ano a trocha nie, alebo chvíľu áno a chvíľu nie. Niektoré čierne diery zjavne neprekážajú, iné sa riešia nekompromisne. Nerovnaký meter likviduje účinnosť. 🙁

    #5193
    radovan
    Účastník (Participant)

    @Mata Harri wrote:

    Zmena majiteľa deformovaný systém nesformuje, na to sú potrebné profesionálne zdatné a morálne pevné zdravotnícke managementy. Ak ich nevieme postaviť my, z rezortu, tak o to menej ich budú vedieť postaviť síce finančne silné, ale neprofesionálne skupiny vlastniace kapitál.

    Skúsenosť nášho ústavu – ktorý bol na jeseň 2005 bohato medializovaný – a do ktorého vstúpil „finanačný žralok“ – je zatiaľ iná. Možno len zatiaľ …

    Náš finančný žralok nás (zdrav. pracovníkov) ponechal v manažmente ústavu a podnik si riadime sami. Samozrejme, budeme sa zodpovedať správnej rade … Ale, finančný žralok u nás pôsobí vo forme skôr externého právneho a ekonomického konzultanta, pričom očakáme aj prínos v oblasti lobizmu (prosím, nie pejoratívne).

    Vrelo odporúčam všetkým manažmentom … resp. aj poslancom VÚC, ktorý si držia stratové nemocnice (údajne rodinné striebro) zneužívajúc lacnú pracovnú silu na zabezpečenie dostupnosti zdrav. starostlivosti. Jediným programom týchto vlastníkov je reštrikcia – samozrejme na úkor personálu.

    A ešte jedna poznámka. Pri brain-stormingu o tvorbe podnikateľského plánu nás konzultanti „finančného žraloka“ museli dosť silno stimulovať, aby sme odhodili staré záťaže a trocha sa „rozšupli“ a začali trocha „snívať“. Asi sme po tých rokoch reštrikcií pôsobili ako zmoknuté sliepky …

    Nechcem to idealizovať, chcel som len poskytnúť aj iný pohľad, keďže pracujem v inštitúcii s „finančným žralokom“ za chrbtom.

    #5194
    emed
    Účastník (Participant)

    Na finančné skupiny sa treba pozerať reálne ( nedémonizovať ich, ani sa nepozreť na nich cez ružové okuliare..).
    Celým svetom vládne globalizácia, hypermarkety vytláčajú malé obchodíky,… a zdravotníctvo Európy nebude perspektívne výnimkou.
    Mne ako pacientovi by teoreticky malo byť jedno, či po mňa pri infarkte príde sanitka s nápisom Penta, alebo Sexta. Požadujem len profesionalitu, rýchlosť, dobré služby a nepremrštené ceny za tieto služby(nič nie je a nebude zadarmo).
    Keďže sa jedná ale o verejné peniaze, a zákon ma núti povinne prispievať do systému – tak mi nie je jedno- ako je systém nastavený. Za kardinálnu chybu považujem, že sa umožnilo jednému vlastníkovi vlastniť poisťovňu, zdravotnícke zariadenie,distribúciu liečiv a sieť lekárni. to do budúcnsoti umožňuje vytvoriť monopól – a ten má logickú tendenciu zneužiť svoje postavenie a predražovať služby,likvidovať malých poskytovateľov…
    Reforma je postavená na zákonoch – viac či menej dokonalých. Zákony ale nestačia – je nuitné vytvoriť v spoločnosti atmosféru morálky. Aj mečiarovské privatizácie , aj arizácia židovských majetkov v Sl. štáte prebehli zákonnou cestou. A predsa zanechali na nás stopu neprávosti. Inak povedané reforma musí byť nielen zákonná, ale aj morálne čistá a nezaťažená prešlapmi…

    #5195
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    @emed wrote:

    Na finančné skupiny sa treba pozerať reálne ( nedémonizovať ich, ani sa nepozreť na nich cez ružové okuliare..).
    Celým svetom vládne globalizácia, hypermarkety vytláčajú malé obchodíky,… a zdravotníctvo Európy nebude perspektívne výnimkou.
    Mne ako pacientovi by teoreticky malo byť jedno, či po mňa pri infarkte príde sanitka s nápisom Penta, alebo Sexta. Požadujem len profesionalitu, rýchlosť, dobré služby a nepremrštené ceny za tieto služby(nič nie je a nebude zadarmo).
    Keďže sa jedná ale o verejné peniaze, a zákon ma núti povinne prispievať do systému – tak mi nie je jedno- ako je systém nastavený. Za kardinálnu chybu považujem, že sa umožnilo jednému vlastníkovi vlastniť poisťovňu, zdravotnícke zariadenie,distribúciu liečiv a sieť lekárni. to do budúcnsoti umožňuje vytvoriť monopól – a ten má logickú tendenciu zneužiť svoje postavenie a predražovať služby,likvidovať malých poskytovateľov…
    Reforma je postavená na zákonoch – viac či menej dokonalých. Zákony ale nestačia – je nuitné vytvoriť v spoločnosti atmosféru morálky. Aj mečiarovské privatizácie , aj arizácia židovských majetkov v Sl. štáte prebehli zákonnou cestou. A predsa zanechali na nás stopu neprávosti. Inak povedané reforma musí byť nielen zákonná, ale aj morálne čistá a nezaťažená prešlapmi…

    No na imununologa ste tu popiasli nehorazne hluposti. Meciar, arizacie a podobne „vykvety“ mysle. Hmhm. Inak ani ten najvacis nemoze vsetko. Roky som viedol firmu – sardinku, ktora sa hybal v konkurenci zralokov a muren myslim celkom uspesne. Aj priroda stovorila zraloka a cistica. Kolega, trochu utlmte toto naozaj prihluple myslenie. [-X [-X [-X
    K Radovanovi: nuz pozrite si svoje prisevky z obdobioa pred a teraz. Zcinate totiz pocitovat zmenu, ktoru poznam ja osobne od roku 1990 a zacinate jej rozumiet. =D>

    #5196
    emed
    Účastník (Participant)

    Pozor, ani len náhodou som nechcel prirovnať proces reforiem k arizácii ani mečiarovskej privatizácii. Len som chcel oddeliť zákony ako také (nielen v zdravotnícve) a akúsi vyššiu morálku. ( nie vždy idú dokopy). Inak povedané – ak aj postupujem presne v zmysle zákonov – nie vždy je to postup správny… Ach jaj – končím a pokúšam sa tmiť prihlúple myslenie Lepšie by sa mi síce tlmilo v diskusii, argumentácii,polemike — ale skúsim ho stlmiť aj samoregulačne
    PS. prečo tá ostrá reakcia – veď hlúpostí sa tu už popísalo dosť ?

    #5197
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Mečiar? Arizacie? Komunisti? Ved argumenty sa daju pouzit aj lucidne. Ste mlady, pokial si Vas dobre pamatam, tak o to opatrnejsie by ste mali narabat s pojmami. A samoregulacia? tak znova ostro: ked tu chcete diskutovat, tak riskujete ze dostanete do nosa. Aka samoregulacia? Mozog je nas regulator! A v diskusii sem tam pecka do nosa nezaskodi, / pri hlupsoti/ ale ak chcete tak pridem Vam pofukat bibinko! =D>

    #5198
    emed
    Účastník (Participant)

    Ale no dobre- sorry Aj mňa by asi dožralo ak by niekto čo len nepriamo spomenul s „mojim dielom arizáciu“… beriem späť- mladosť- pochabosť 😛 ( ale ved predsa po podrobnom precitaní mojho príspevku musí byť zrejmé- že o inom som chcel….) 😥 .Pofukanie bibinka by síce nezaškodilo – delegujem tuto pravomoc ale radšej na manzelku… 😉
    Predstavte si, že by pri diskusii politikov ( napr. TV relácie ) sa pri hlúposti rozdávali pecky do nosa (politici by boli ľahko rozoznateľní a TV by stúpla sledovanosť).

    #5199
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    OK: Mimochodom tych diskusnych relacii som zazil dost az vela, nasposledy ma mordovalo trio Paska, Martinako a Navratilova s blbostatmi ktore im pripfravil isty team „starych vlkov“, islo o doplatky pacientov. Pouzivali naprost nekorektne data naprosto nekorektne udaje a pod. Tvrdili ze je to cca 18 miliard a v tomto roku to bude 19,2. To nie su pecky do nosa, to je absolutny spodok argumentacie, pretoza na doslova hovadiny sa neda reagovat. Aby som ukatzal co ma na mysli, skuste uhadnut, urcit, kolko asi doplacali pacienti na zdrav. staroslivost. A kedze je to tema, urobim s nej temu.

    #5200
    sobotan
    Účastník (Participant)

    Dúfam ,že nám Smer neukáže ich smer v realite:
    Tieňový minister zdravotníctva Pavol Paška vysvetlil, že Smer-SD chce v prvom rade navýšiť zdroje v zdravotníctve. Docieliť to chce vyššími odvodmi štátu za svojich poistencov. Presnú sumu Paška nekonkretizoval, podľa neho by však malo ísť o objem, ktorý štátny rozpočet unesie. Smer-SD chce tiež zrušiť poplatky za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktoré Fico označil za nepredstaviteľné v rozvinutej krajine, akou je Slovensko.

    Ďalším opatrením by podľa Pašku malo byť ustanovenie verejnoprávnej zdravotnej poisťovne, keďže Smer-SD odmieta, aby verejné zdroje spravovali súkromné spoločnosti. Súčasné poisťovne podľa Pašku by tak mohli pôsobiť ako komerčné subjekty. Ako Paška zdôraznil, Smer-SD nechce brániť v podnikaní súkromným zdravotným poisťovniam, nemali by však dosahovať zisk z verejných zdrojov.

    Ako Paška uzavrel, štvrtým opatrením by malo byť uzavretie siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „V súčasnosti dostane povolenie každý, kto splní kvalifikačné a technické predpoklady. Na malý objem peňazí je tak priveľa poskytovateľov,“ komentoval Paška. Podľa neho by štát znovu mal ustanoviť pevnú sieť, v ktorej by na každý typ lekára pripadal určitý počet pacientov a znovu by sa zaviedli spádové územia. [-o<

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 47 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate