Dobré – ale polovičné riešenie

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Dobré – ale polovičné riešenie

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 31 až 45 (z celkového počtu 46 )
  • Autor
    Príspevky
  • #1419
    MUDr. Jan Cernak
    Účastník (Participant)

    Ešte som zabudol, o prístupovom hesle sa doteraz nerozhodlo, ale až taký veľký problém v tom nevidím. Myslím si, že členovia svoje názory nemusia tajiť pred ostatnou verejnosťou a rozdelenie diskusného fóra na verejné a len pre členov považujem za absolútne zbytočné.

    #1420
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Troku provokacie nezaskodi.
    Tuto stranku financujeme z vlastneho vrecka a stoji to skoro nic, SLK ma clenske na urovni 40 milionov. =D>
    Dal som Vam z rukopisu clanok o komorach na diskusne forum, sam som zvedavy v com sa lisim podla Vas z roku 2002 a 2004 prinajmenosm v tejto otazke.
    Asociacie a komory , inak povedane hraci na ihrisku: pozrite si ZN 27/ 2002 su tu na www stranke a tam uvidote dramaticky rozdiel.

    #1421
    MUDr. Jan Cernak
    Účastník (Participant)

    členské cca 36 miliónov pri 100 % výbere, čo je zrejme utópia vzhľadom na postoj Bratislavy ku komore / výber cca 60 % , v porovnaní so zvyškom Slovenska, kde je cca 85 % /, ale to sú len nepodstatné detaily na upresnenie. Samozrejme, že si viem predstaviť aj efektívnejšie využitie a to podpichnutie je oprávnené, beriem to.

    P.S. Nepamätám si, že by som niekedy tvrdil, že ste zmenili názory a presadzujete niečo iné, ako pred voľbami, preto ani nemám dôvod hľadať rozpory. Podobne ako emed, MH ,s prezentovanými názormi v spomínaných článkoch viacmenej súhlasím, preto argumentáciu prenechávam kompetentným – tým, ktorí sa zúčastňovali tvorby zákona o SLK, ev. v tom čase komoru viedli.

    #1422
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Naozaj komory su dolezite. Minulu sobotu som v BB bol tak trochja nepozvany na sneme ASL. Myslim, ze ich uloha je tlacit na poistovne, pripravovat zmluvy, lobovat atd. Komora to je daleko vzensenejsi podnik, mali by sldovat a othganizovat vzdelavanie, mali by sledovat a riesit eticke problemy atd. ZTiadne odborove ani natlakove filozofie. Tu je tropchu problem, ze sa to miesa. Ked predtym komoru “ ovladali “ sukormni lekari PAS a SAS, teraz su to skor lekari nemocnicni tak trochu LOZ / lek. odb. zvaz/ a to je problem.

    #1423
    MUDr. Jan Cernak
    Účastník (Participant)

    Znovu to zopakujem, nemyslím si, že SLK ovláda LOZ, je tam len jeden predstaviteľ. Je pravda, že sa začínajú viac presadzovať názory lekárov – zamestancov, ale zdaleka nie predstaviteľov LOZ-u. To by to vyzeralo úplne inak. Momentálne je SLK asi jedinou platformou, kde LZ môžu presadzovať svoje záujmy, využívajúc Z.219/2002 – “ Komora chráni práva a záujmy členov komory Keby ekonomické postavenie lekára na Slovensku nebolo problémom, komora by sa s tým nemusela zaoberať. Ale žiaľ, jediný tlak zospodu smeruje k riešeniu práve tohto problému.

    #1424
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Tak o tomto nieco viem. Neide o ochranu ekonomickych zaujmov, na to su naozaj odbory. Ide o presadzovanie svojich zaujmov bez toho, ze by sa k nim legalne hlasili. Toto je vzdy najkhorsie, ked sa nietko za nieco schovava. Verte mi, ze v konecnom dosledku to komore viacej akodi ako pomaha. Svojho casu som doc. Gajdosikovi povedal, ze presadzovanim povinneho clenstva likviduje tu komoru, kitoru predstavuje. I tak sa stalo. Mimochodom viem si predstavit bezmosnost ked sa tu pise o zlom vybere clenskeho, ktore je POVINNE. Podobne bezmocny som, ked sa u lekarov berie viacej ako ma.

    #1425
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @MUDr. Ján Černák wrote:

    Znovu to zopakujem, nemyslím si, že SLK ovláda LOZ, je tam len jeden predstaviteľ. Je pravda, že sa začínajú viac presadzovať názory lekárov – zamestancov, ale zdaleka nie predstaviteľov LOZ-u. To by to vyzeralo úplne inak. Momentálne je SLK asi jedinou platformou, kde LZ môžu presadzovať svoje záujmy, využívajúc Z.219/2002 – “ Komora chráni práva a záujmy členov komory Keby ekonomické postavenie lekára na Slovensku nebolo problémom, komora by sa s tým nemusela zaoberať. Ale žiaľ, jediný tlak zospodu smeruje k riešeniu práve tohto problému.

    V minulom systéme MZ vydávalo odborné normy,koncepcie, menovalo hlavných odborníkov, určovalo im kompetencie. SLS sa starala o odborný rozvoj a napredovanie v medicínskom poznaní, doškolovák sa staral o ďalšie vzdelávanie, vysvedčenie o atestácii slúžilo ako akreditácia, či licencia.

    Po revolúcii sa tento systém rozbil. Koncepcie nevychádzajú, hlavní odborníci nefungujú, podujatia SLS závisia na štedrosti sponzorov, ktorí privezú účastníkov a zaplatia im hotel. Lekári sa stali terčami transformačného procesu, v ktorom sa liberalizovalo všetko, okrem ich platov, preto vznikol LOZ a preto vidia v LK inštitúciu, ktorá by im mala vyboxovať platy.

    Opakovane som tu písala, že reforme chýba reforma medicínskych činností a ich organizácie, chýbajú koncepcie, štandardy, algoritmy.

    Filozofiou učinkovania MZ je vzdať sa kompetencií a zodpovednosti organizáciu a rozvoj medicínskych zložiek. Je to pochopiteľné, v rozvinutých zdravotníckych systémoch kompetencie a zodpovednosť za medicínsku úroveň zdravotníctva majú LK alebo iné inštitúcie.

    Ja pod slovom transformácia si predstavujem aktívnu zmenu formácie, ktorú musí iniciovať MZ , čiže vyzvať inštitúciu, ktorej chce uvedené kompetencie a zodpovednosť odovzdať, aby sa na ich prijatie pripravila. Bez aktu odovzdania konkrétnych kompetencií a zodpovednosti tu vzniká organizačné vákuum a vývoj sa uberá samospádom.

    Odborné bezvládie na Slovensku trvá už cca 10 rokov a znamená hlboký prepad odbornej exaktnosti, medicínskej disciplíny, kvality tímovej práce. Je tlmený ešte existujúcimi pracoviskami a v nich jednotlivcami, ktorí spontánne udržiavajú odbornú úroveň i pracovnú disciplínu, ale sú v permanentnom konflikte s neprajným okolím. Pretože šírenie poplašných informácií je neprípustné, tak sa o tom verejne nehovorí.

    Doteraz som nepostrehla, že by LK sa zaoberala odbornou úrovňou zdrav. starostlivosti.

    #1426
    MUDr. Jan Cernak
    Účastník (Participant)

    @Mata Harri wrote:

    Odborné bezvládie na Slovensku trvá už cca 10 rokov a znamená hlboký prepad odbornej exaktnosti, medicínskej disciplíny, kvality tímovej práce. Je tlmený ešte existujúcimi pracoviskami a v nich jednotlivcami, ktorí spontánne udržiavajú odbornú úroveň i pracovnú disciplínu, ale sú v permanentnom konflikte s neprajným okolím. Pretože šírenie poplašných informácií je neprípustné, tak sa o tom verejne nehovorí.
    Doteraz som nepostrehla, že by LK sa zaoberala odbornou úrovňou zdrav. starostlivosti.

    Sám som bol svedkom, že keď sa mala komora vyjadriť k odbornej stránke, bola tendencia presunúť to na štátnu správu – bývalých okresných štátnych lekárov, hlavne v oblasti riešenia sťažností na lekárov s argumentom, že komora sa má venovať etike.

    Čo sa týka kvality, myslím že to je oblasť, v ktorej už dlhšiu dobu pracuje súčasný prezident SLK.

    #1427
    MUDr. Jan Cernak
    Účastník (Participant)

    @Rudolf Zajac wrote:

    Naozaj komory su dolezite. Komora to je daleko vzensenejsi podnik, mali by sldovat a othganizovat vzdelavanie, mali by sledovat a riesit eticke problemy atd.

    Prečítal som si znovu návrh zákona o poskytovateľoch …, varianta pre LRV, posledná ?
    Podľa tohto návrhu je SLK samosprávna, ale iba v úvodnej definícii, veľa možností na samosprávu som tam nenašiel.

    #1428
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @MUDr. Ján Černák wrote:

    Sám som bol svedkom, že keď sa mala komora vyjadriť k odbornej stránke, bola tendencia presunúť to na štátnu správu – bývalých okresných štátnych lekárov, hlavne v oblasti riešenia sťažností na lekárov s argumentom, že komora sa má venovať etike.

    Čo sa týka kvality, myslím že to je oblasť, v ktorej už dlhšiu dobu pracuje súčasný prezident SLK.

    Ak MZ nechce zastrešovať odbornú organizáciu zdravotníctva /nechce), tak plnú zodpovednosť by mala vziať LK. To znamená vypracovať pravidlá ustanovenia hierarchie odborníkov zodpovedných za tvorbu koncepcií, štandard, guidelines. Zrejme v úzkej spolupráci s postgraduálnou univerzitou a SLS. Nestačí iba sa vyjadrovať.

    Mne vôbec neprekáža, že t.č. zákon o LK o tom nič nehovorí. Myslím si, že by malo skončiť obdobie – dajte mi funkciu, moc, ja možno niečo i urobím. Ja uprednostňujem vypracovanie seriózneho projektu, ktorý bude natoľko potrebný a najmä natoľko kvalitný, že si vynúti zmenu zákona v jeho prospech.

    #1429
    Mikulas Buzgo
    Účastník (Participant)

    Komora, ak má mať zmysel, musí pracovať minimálne vo dvoch rovinách – sektorálnej a regionálnej. Regionálna rovina je v súčasnosti v podstate vyriešená, regionálne sekretariáty a orgány fungujú a sú k dispozícii členom.

    Zintenzívnenie práce v odborných sekciách sa v uplynulom roku nestretlo s pozitívnym ohlasom v časti prezídia SLK, čo bola z môjho pohľadu škoda. Komora je zo zákona fixne rozdelená na dve sekcie – privátnych lekárov a lekárov zamestnancov. Osobne takéto delenie považujem dnes za podružné a hlavný dôraz by som kládol na vytvorenie fungujúcich odborných sekcií ako na slovenskej tak aj na regionálnej úrovni.

    Už teraz viem, že naštartovanie práce odborných sekcií v komore sa stretne, možno paradoxne, aj s nevôľou niektorých predstaviteľov odborných spoločností našej partnerskej organizácie – SLS. Je to škoda, lebo na Slovensku vlastne odborné sekcie pod hlavičkou SLS už fungujú (a mnohé veľmi dobre), len nemajú zo zákona dané povinnosti a práva.

    Komora má veľa práce pred sebou a všetci, ktorí chcú pomôcť sú vítaní. Len mám trochu obavy, do akého rámca bude posadená po prijatí nového zákona o poskytovateľoch a stavovských organizáciách. Dúfam, že pán minister prekoná averziu k „odborárom“ ukrytým v SLK a prispeje k tomu, aby mal v komore dôstojného partnera, ktorý zastupuje skutočne všetkých lekárov.

    #1430
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Neide o verzie a averzie 😛
    Skusme trochu inak , dajme prec povinnsot a okamzite bude kazdy z funkcionarov komory rozmyslat o tom, ako si udrzi resp. nestrati zakladnu. To nema vplyv na „vznešene“ funkcie komory

    #1431
    Mikulas Buzgo
    Účastník (Participant)

    Koľko lekárov zotrvá v komore bude iste závisieť aj od kvality a produktivity funkcionárskeho zboru. Mimochodom, lekár a funkcionár sú dve vzájomne sa temer úplne vylučujúce kategórie. 😀

    Veľkosť členskej základne komory však podstatnou mierou ovplyvní skutočnosť, čo nový zákon o poskytovateľoch lekárom ponúkne, a teraz nemám na mysli vydávanie licencií či iné úradnícke záležitosti za peniaze členov.

    #1432
    Mata Harri
    Účastník (Participant)

    @Mikuláš Buzgó wrote:

    Zintenzívnenie práce v odborných sekciách sa v uplynulom roku nestretlo s pozitívnym ohlasom v časti prezídia SLK, čo bola z môjho pohľadu škoda.
    Už teraz viem, že naštartovanie práce odborných sekcií v komore sa stretne, možno paradoxne, aj s nevôľou niektorých predstaviteľov odborných spoločností našej partnerskej organizácie – SLS. Je to škoda, lebo na Slovensku vlastne odborné sekcie pod hlavičkou SLS už fungujú (a mnohé veľmi dobre), len nemajú zo zákona dané povinnosti a práva.

    Nielenže lekár a funkcionár SLK môže byť tá istá osoba, ale pri povinnom členstve v SLK odborné spoločnosti v SLS sú členmi SLK. Takže SLK nemusí zakladať odborné sekcie, ale dohodne sa s odbornými spoločnosťami, čo všetko je potrebné vypracovať a spoločne presadzovať.
    Len je potrebné postaviť isté základné determinanty systému, ktorý chceme vytvoriť. Tie môže postaviť SLK, tiež SLS, môže sa vyzvať členská základňa, či nejaká skupina sa nechce pustiť do projektu. Potom sa projekty vyhodnotia, sadnú si spolu autori tých najlepších a vypracujú spoločný. Jednotlivé etapy by sa mali kontultovať s MZ i s poisťovňami, aby sa projekt dostal do realizovateľnej podoby.

    Ja mám pocit, že na Slovensku sa viac zaoberáme tým, ako sa čo nedá. Čakáme na optimálny zákon. Ale ten sa bude môcť vypracovať až vtedy, keď tu budú zjavné aktivity a nevyhnutnosť ich optimalizovať.

    #1433
    imported_Rudolf Zajac
    Účastník (Participant)

    Nezastupitelna je funcia kmory v systeme kvality. ASle to nie zakonom, ale schopnostou najlepsich odbornikov. Neviem ci treba motat komoru a SLK dokop,y ale mozno ano, Prinajmenosm by mala mat komora uz davno zriadene odborne sekcie!

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 31 až 45 (z celkového počtu 46 )
  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.
Navigate