Odpoveď na: Ako ďalej Biskupice

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Ako ďalej Biskupice Odpoveď na: Ako ďalej Biskupice

#933
Mata Harri
Účastník (Participant)

@Anton Hanušín wrote:

O vydaní guidelinov som sa rozprával s jedným naším hlavným odborníkom. Záver bol naozaj ten, že na ich zavedení nie je záujem, lebo na guidelines lege artis nemá naše zdravotníctvo peniaze

Vyšli Štandardné terapeutické postupy vo vnútornom lekárstve a som presvedčená, že celú knižku prečítali iba lekári pripravujúci sa na atestáciu. I keby sme mali dosť peňazí, pochybujem o tom, že by sa uvedené postupy začali dodržiavať na všetkých interných oddeleniach. Medicína je i umenie a existujú rôzne medicínske školy.

Ale práve pre nedostatok finančných prostriedkov by mali byť guide lines vypracované pre určité výkony, resp. postupy, najmä pre tie drahé. A neznamená to odpísať časť učebnice, ale trvalú prácu na zdokonalení metodiky, postupu. A nemusí ísť o celoslovenské, ale môžu platiť napr. v podmienkach konkrétnej nemocnice.
Napr. predoperačná príprava . V nemocnici X operujú denne 10 hodín, čo znamená, že niektorí pacienti budú opúerovaní až v popoludňajších hodinách. Zvykom je, že pac. pred operáciou posledné jedlo dostane cca o 17. hod, potom event. dostane klysmy, ráno je na lačno. A vznikne otázka, kedy môže naposledy pred zákrokom pacient ešte jesť, či ten, čo pôjde na zákrok popoludní, môže dostať raňajky. Každé pracovisko na to má iný názor. Jedni nechajú pac. o hlade a smäde, druhí ho nechajú hladovať a dajú mu glukózu iv, alebo fyziológ, alebo pac. povolia dopoludnia piť tekutiny. Tak sa pozrie literatúra, urobia sa vyšetrenia residuálneho obsahu v žal. u jednotlivých postupov, zhodnotia sa výsledky a vypracujú sa odporúčania :
U pac. bez anamnest a klin údajov o poruche vyprázdňovania žaludka je možmné podávať polymérnu enterálnu výživu naposledy 4 hod. pred zákrokom. U diabetikov bez poruchy vyprázdňovania – 8 hod pred zákrokom, s poruchou 12 hod. pred zákrokom. Atd.

Navigate