O nás › Diskusné Fóra › Všeobecne o zdravotníctve › uniky mozgov do zahranicia
- This topic has 16 odpovedí, 6 hlasov, and was last updated pred 18 years, 10 months by Mata Harri.
-
AutorPríspevky
-
25 septembra, 2005 o 7:00 pm #497uniknuty.mozogÚčastník (Participant)
Vazeny pan minister,
pravdepodobne ste necitali posledne spravy o pohybe lekarov, ktori su pre nasu slovensku spolocnost zjavne nepotrebni. Velmi ma prekvapuje, vlastne ani nie, ze zahranicne nemocnice- ziadna Ukrajina – prostrednictvom rekrutacnych agentur vynakladaju nemale prostriedky na ziskanie nasich kvalifikovanych specialistov. Som jednym z nich, a pocet slovenskych lekarov ktorych stretavam, podotykam nahodne, v zahranici prekvapujuco rastie. Zaujimavy je fakt, ze aj napriek poslednej platovej uprave, ktorej ste boli tvorcom, zakladnou pricinou odchodu tychto ludi nie je financna motivacia, ale prehnite a neodborne vedenie na pracoviskach, z toho rezultujuca atmosfera permanentnej frustracie a demotivacie lekara, absencia kvalitneho postgradualneho vzdelavania a v nemalej miere aj spolocenske ohodnotenie nasej prace.
Otazka: Mozeme si to v danej situacii dovolit – hotovych lekarov prenechavat ekonomicky vyspelejsim krajinam? Aka bude za 10-15 rokov kvalita nasej zdravotnej starostlivosti? Komu sa date osetrit Vy?26 septembra, 2005 o 6:50 am #4878imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Nemozeme. Nemozeme vychovavat 600 lekarov rocne/ tolko je absolventov kazdy rok/ a mat problemy s ich zamestnavanim. Nemozeme mat take postgradualne vzdelavanie ako sme tu praktikovali 50 rokov. nemozeme mat 70 rocnych lekarov ako veducich a mnozstvo prestarlych lekarov na oddeleniach. Bol som v Nemecku niekedy zaciatkom 80 rokov, uz som o tom pisal. 90 posteli 1x profesor , 1x Oberartz, 2x mladsi na plny uvazok a 2x / 4 mladi/ na pol uvazku. A 20 urologov v meste, ktori chodili riesit na kliniku svojich pacientov. Ked som zacibal na hlbokej bol som c 8 a mali sme 66 plnych posteli, ked som koncil bolo 16 lekarov na 44 poloprazdnych posteli.
Nemozeme mat take odmenovanie lekarov a& sestier ake mame, vseobecne ide o almuznu, ale nemozeme zbytocne minat na tych, ktori sa velmi nenarobia. Jedno je iste: MUSIME SA NAUCIT O TOM KONKRETNE A JASNE HOVORIT NIE IBA TU NA FORE, ALE HLAVNE DONMA V SVOJEJ NEMOCNICI.
Co sa tyka mojho liecenia rozhodol som sa , ze zomriemk zdravy. 😀26 septembra, 2005 o 4:53 pm #4879uniknuty.mozogÚčastník (Participant)Vazeny p. minister – dakujem za odpoved, ale otazka zostala nezodpovedana – pocet VS miest a studentov mozete smahom ruky menit, takisto uprava odchodu do dochodku, nechcem ublizovat ale medzi lekarmi je casty jav – nevie kedy ma odist… Moja otazka, co s tymi, ktori tu su, ktori su vzdelani a odchadzaju…Upravy podmienok a platov na Slovensku – ak je nadriadeny odborne absolutne nezdatny a boji sa o svoje miesto, casto nie je nachylny k tomu, aby svojich pracovnikov odmenoval podla prace, navyse vyraba problemy, zneprijemnuje prostredie, v ktorom sa neda ani dychat a nieto pracovat. Nadbytok lekarov -urologov v Bratislave ma netrapi – tam bola vzdy prezamestnanost, a to mate pod nosom…Pozrite sa na anesteziologicke oddelenia a aj kliniky na severe stredneho Slovenska, nie je oddelenie, ktore by nemalo problem s nedostatkom vzdelanych aristov… #-o Zostavaju pracovne stari lekari, casto jednostranne zamerani, a mladi, kym sa nerozkukaju, nespravia si atestaciu a potom …Chyba zdatna stredna generacia, ktora by mala teraz nieco budovat, realizuje sa totiz v zahranici.
Ocakavam od Vas odpoved ministra tohoto rezortu, t.j. navrhy na riesenie, nie kriticky popis situacie /s ktorym v niektorych oboroch mozno i suhlasit/.
P.S. Tiez hodlam travit starobu v zdravi, aj ked mam teraz moznost riesit pripadne zdravotne problemy v suficientnom zdravotnom systeme. /Na rozdiel od vacsiny nasich obcanov…/26 septembra, 2005 o 8:21 pm #4880imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Vase ocakavania asi nesplnim, v tom si mylite,moju ulohu. Nijako neviem ovplyvnit pocet studentov, u nas neplati numerus clausus. navyse prestarnute vedenie fakult sa brani zubami nechtami modernizacii. Co sa tyka vedenia odddeleni a nemocnic sáu v podstate len dve moznosti. Alebo, ako pisete ti aristi “ pritlacia „na pilu“ a dojednaju si slusnejsie podmienky, alebo odidu z nemocncic a tie bud musiet vedenia a majitelia / obec, mesto, vuc stat/ skor ci neskor zavriet. Podobne chirurgovia, urologovia neurologovia atd. Ak som dobre pochopil, tiez ste odisli, do suficientneho?? systemu. Suficientneho pre koho? Do naplnenia prognoz minimalnej siete sme este hodne daleko. Kto je motivovany aby bola nemocnica v obci, meste, VUC?
26 septembra, 2005 o 9:35 pm #4881Anton HanusinÚčastník (Participant)Uniknuty.mozog – svojim odchodom si urobil veľmi dobrú službu slovenskému zdravotníctvu, lebo to je presne to, čo vytvorí tlak na zmenu – a v čo, pokiaľ viem, verí i RZ – a to sú zákonitosti trhu, v tomto prípade trhu práce. Každý pracuje len za takú plácu, za akú je ochotný pracovať a zamestnávateľ dá len toľko, koľko musí. T.j. nie štát, ale JA stanovujem, za koľko budem pracovať, nech sa to tu teraz zdá akokoľvek divné. V čase jednotného EU trhu sa nikto nemôže vyhovárať, že nemá inú možnosť. Sám som momentálne registrovaný v SLK, GMC a LK Slovinska a dovolím si malý exkurz.
Slovinsko je krajina, s ktorou sa môžeme porovnávať skôr ako s GB apod. V celej krajine (2,5 mil) je 11 – slovom jedenásť !!!- všeobecných nemocníc ( koľkoto že ich je v SVK ??? keďže 5 mil=2×2,5 potom 2×11???). 70% ortop. operatívy robí jediná špecializovaná nemocnica. V nemocnici, ktorú dôverne poznám sa robí na 300 lôžkach liečba a operatíva ako v mojej bývalej materskej 600 posteľovej, a operatívu, ktorú sme mi robili 14 aristi tam robia siedmi – ale naposledy som ich videl o 7,3O na sedení a potom až na konci – celý čas sa maká, nekecká sa na izbe, nepije kávička nesurfuje sa po internete. To ale ty, keďže robíš vonku určite dobre poznáš.
Zhrnuté – lekárov na Slovensku t.č. nedostatok nie je, ak bude, určite to spoznáme a to i tak, že ich platy pôjdu hore. Avšak doba paternalizmu, dúfam, skončila (ibaže by to nabralo iný SMER) a bez práce nie sú koláče (ibaže by boli 😀 )27 septembra, 2005 o 12:15 pm #4882imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)Amen! Je to tak
28 septembra, 2005 o 6:57 am #4883MichalÚčastník (Participant)Pre Antona a všetkých:
Konečne objektívny pohľad (aj do vlastných radov). Aj keď nemám veľké skúsenosti ako to vo väčšine nemocníc funguje, ale aj ja poznám zopár lôžk. zariadení kde majú lekári (aj aristi) o 11,00 finito. A s úsmevom na tvári …
22 novembra, 2005 o 11:11 am #4884DocÚčastník (Participant)Okrem toho ze nemame pracovat v SVK ale v zahranici si tym prikladom Slovinska chcel co vyjadrit? Alebo to bol navod pre minostra Zajaca? Ako ma byt reformovane SVK zdravotnictvo.
@Anton Hanušín wrote:
Uniknuty.mozog – svojim odchodom si urobil veľmi dobrú službu slovenskému zdravotníctvu, lebo to je presne to, čo vytvorí tlak na zmenu – a v čo, pokiaľ viem, verí i RZ – a to sú zákonitosti trhu, v tomto prípade trhu práce. Každý pracuje len za takú plácu, za akú je ochotný pracovať a zamestnávateľ dá len toľko, koľko musí. T.j. nie štát, ale JA stanovujem, za koľko budem pracovať, nech sa to tu teraz zdá akokoľvek divné. V čase jednotného EU trhu sa nikto nemôže vyhovárať, že nemá inú možnosť. Sám som momentálne registrovaný v SLK, GMC a LK Slovinska a dovolím si malý exkurz.
Slovinsko je krajina, s ktorou sa môžeme porovnávať skôr ako s GB apod. V celej krajine (2,5 mil) je 11 – slovom jedenásť !!!- všeobecných nemocníc ( koľkoto že ich je v SVK ??? keďže 5 mil=2×2,5 potom 2×11???). 70% ortop. operatívy robí jediná špecializovaná nemocnica. V nemocnici, ktorú dôverne poznám sa robí na 300 lôžkach liečba a operatíva ako v mojej bývalej materskej 600 posteľovej, a operatívu, ktorú sme mi robili 14 aristi tam robia siedmi – ale naposledy som ich videl o 7,3O na sedení a potom až na konci – celý čas sa maká, nekecká sa na izbe, nepije kávička nesurfuje sa po internete. To ale ty, keďže robíš vonku určite dobre poznáš.
Zhrnuté – lekárov na Slovensku t.č. nedostatok nie je, ak bude, určite to spoznáme a to i tak, že ich platy pôjdu hore. Avšak doba paternalizmu, dúfam, skončila (ibaže by to nabralo iný SMER) a bez práce nie sú koláče (ibaže by boli 😀 )26 novembra, 2005 o 6:52 am #4885uniknuty.mozogÚčastník (Participant)Tiez som dobre nepochopila zmysel tohto „navodu“ dr.Hanusina. Teda zmysel pre mna osobne chapem, ale pre nase zdravotnictvo, stat a v nom zijucich ludi… zvlastne.
Viem sice, ze je to beh na dlhe trate, ale nie som uz v nasom zdravotnictve az taky novacik a pamatam si dost veci, o ktorych sme si vraveli, ze sa to predsa pod tlakom toho ci onoho musi zmenit, ze sa raz budeme musiet spravat pragmaticky a efektivne, aby to cele nepadalo na hubu… a vysledky akosi nikde. Horsie je, ze clovek uz aj prestal verit vo vacsie pozitivne zmeny (co aj postupne) a zariaduje sa a sprava tak, aby v tom systeme prezil a privelmi netrpel. Alebo aj mimo toho systemu – a o tom su nase odchody do zahranicia…
Dalsim vseobecne znamym faktom, ktory sa mi uz ani nechce opakovat, je – kto odchadza do zahranicia ? Velka vacsina tychto lekarov su vzdelani a odborne zdatni specialisti, jazykovo vybaveni a flexibilni, schopni dalej sa ucit a zdokonalovat a ochotni pre to vyvinut nejake usilie, pripadne zaplatit nejaku cenu… Tito odbornici doma chybaju a zda sa mi velkym pokrytectvom hovorit, ze nie, ci dokonca vymyslat zvratene pseudozdovodnenia, ze to nejako Slovensku pomoze. Ano, pomohlo by, keby sa casom vratili a mohli uplatnit svoje skusenosti u nas – to je ale v nasom systeme vseobecneho nedostatku a z toho vyplyvajucich deformacii v mysleni ludi sotva realne…
A kto ostava doma ? Mladi, casto len dovtedy, kym sa nekvalifikuju, nesklamu a neziskaju prehlad. No a potom ti, ktorym dane podmienky vyhovuju – napriklad preto, ze z nich profituju (do detailov tienovej ekonomiky v zdravotnictve netreba zachadzat, rovnako skoda hovorit o ludskych i odbornych kvalitach mnohych ludi zabetonovanych na veducich postoch) alebo jednoducho nemaju na to (schopnosti, kvalifikaciu, vek, jazyk, motivaciu…), aby boli motorom nejakych zmien.
A my od nich budeme ocakavat, ze zacnu curat proti vetru a nieco menit ?
Aby som to vsak prilis radikalne nezovseobecnovala, doma zostavaju samozrejme i sikovni ludia, ktori nemozu alebo z nejakeho dovodu nechcu odist. Ale ten dovod obvykle nie je to, ze su so svojou pracou v nasom zdravotnictve spokojni…
Howgh.26 novembra, 2005 o 3:09 pm #4886Anton HanusinÚčastník (Participant)Ak je to howgh znamením konca diskusie, tak nič, ak nie, potom jedna otázka, jedna poznámka a jedna ponuka
Otázka: Vy tiež, predpokladám, pracujete v zahraničí – prečo, keď slovenské zdravotníctvo padá na hubu a Vám na ňom tak záleží?
Poznámka: Každý druhý týždeň mám minimálne jeden telefonát z GB alebo Slo, napriek tomu ostávam na Slovensku a nepripadám si ako nejaký extra neschopák.
Keďže ste nepochopili moje pseudozdvôvodnenia príkladom Slovinska a pomoci Slovensku odchodom, som Vám ochotný ho vysvetliť (teda ako som to myslel), ale keďže tu nie je priestor na skrátený kurz ekonómie, dajte mi konkrétne otázky a ja sa ich pokúsim zodpovedať.
26 novembra, 2005 o 10:56 pm #4887uniknuty.mozogÚčastník (Participant)Pan doktor,
moj predchadzajuci prispevok obsahuje odpoved na Vasu otazku i poznamku, staci pozornejsie citat jeho zaciatok a koniec.
Vasa ponuka ma nezaujima, som profesionalny lekar a je to lepsie ako byt amatersky ekonom.Zaujali ma vsak ine informacie z Vasich prispevkov.
Citujem z jedneho:
… to sú zákonitosti trhu, v tomto prípade trhu práce. Každý pracuje len za takú plácu, za akú je ochotný pracovať a zamestnávateľ dá len toľko, koľko musí. T.j. nie štát, ale JA stanovujem, za koľko budem pracovať, nech sa to tu teraz zdá akokoľvek divné.
A z dalsieho:
…každý druhý týždeň mám minimálne jeden telefonát z GB alebo Slo, napriek tomu ostávam na Slovensku a nepripadám si ako nejaký extra neschopák.Ak mam verit obom, vychadza mi, ze Vy ste s ohodnotenim svojej prace na Slovensku spokojny. Ja som to o sebe povedat nemohla, tabulkovy plat okolo 19 500 Sk pre dvojatestovaneho lekara na vrchole vykonnosti s bezprostrednou zodpovednostou za ludske zivoty som nepovazovala za adekvatne ohodnotenie.
A k Vasmu prikladu z jednej slovinskej nemocnice mozem uviest protiklad z jednej francuzskej: tak malo prace, ako tu pripada na jedneho anesteziologa, som na Slovensku hadam ani nevidela. A stale sa im dari uspesne predstierat, ze ich je malo. I ked aj ich clovek vidi naposledy rano, pretoze po skonceni operacneho programu idu povacsinou hned domov…
A co sa tyka mojej prace v tejto nemocnici, tiez mozem povedat, ze pracujem o dost menej ako doma. Ale za niekolkonasobny plat… Takze zovseobecnovania o tom, ako sa vonku maka, u mna vyvolavaju skor usmev. I ked samozrejme poznam pomery len v tejto jednej nemocnici. To vsak Vy tiez.A propos, ak sa vratime k povodnemu ucelu tejto diskusie, chcela som zistit nazory ministra na odchody kvalifikovanych odbornikov do zahranicia, nie hovorit o svojich osobnych sklamaniach a motivaciach…
27 novembra, 2005 o 7:41 am #4888Anton HanusinÚčastník (Participant)OK, takže len krátko. BTW, neberte veci osobne, nie je mojim zámerom Vás urážať, ak nie pre nič iné, tak preto, že ste žena.
Samozrejme, že len ja určujem svoj plat. Nikto ma predsa nemôže prinútiť aby som robil za plat, ktorý mi nestačí. Ak sa Vám zdá tovar v obchode pridrahý, nekúpite ho. Ja nerobím za 19 500. Robil som do chvíle, keď to bolo únosné. Potom som urobil dve veci. 1. Postavil som sa na vlastné nohy (o.i.vlastná licencia na poskytovania anestézie) 2. zabezpečil som si práve registráciou mimo SK zadné vrátka. Odvtedy sa mi dýcha oveľa ľahšie. Momentálne budujeme na SK niečo, čo ma napĺňa a i keď nezarábam 4000 libier mesačne, nesťažujem sa.
Zo Slovinska mám skúsenosť nie z jednej, ale z troch nemocníc – od bežnej dvojky, cez kliniku, kde je zamestnaných 90 anestezioógov po špecialzovanú kliniku. Netvrdím, že v Slovinsku je všetko super, i tu čo-to zaváňa socíkom (btw, keď som tam bol naposledy na začiatku novembra, práve prešel vládou balík reformných zákonov – napr.20% rovná daň a otvorene hovorili o tom, že sa boli inšpirovať na Slovensku). Avšak chcel som tým povedať iné – ak tú istú prácu sparaví 2x menej pracovníkov, môžu mať 2x vyšší plat. Preto som na začiatku povedal, že sa máme porovnávať s porovnateľným štátom. Záp. Európa t.č. žije z bohatstva posledných 50 rokov, preto si ešte môže dovoliť plytvať, ale nezveľaďuje ho. Francúzsko i Nemecko mali posledné roky záporný ekonomický rast. Veľmi ma prekvapuje, že robiť málo za veľa peňazí prezentujete ako výhru. Obávam sa, že s Fr to ide dolu vodou a je len otázkou času, kedy sa to prejaví. Kto vidí za horizont, vie, že trvalo udržateľný rozvoj sa dá udržať len prácou, nie hlivením.
Z GB mám len sprostredkované informácie, ale tam, pokiať viem, sa maká a stále je málo lekárov a jednou z hlavných agend vlády je reforma štátneho NHS.
Takže prepáčte mi moje extempore, držím Vám prsty, aby ste si vo Fr zarobili rýchlo toľko peňazí, aby ste sa mohli vrátiť čím skôr na Slovensko a vybudovať tu za ne napr. dobrú ambulanciu, polikliniku a.p.
Howgh.27 novembra, 2005 o 9:07 am #4889uniknuty.mozogÚčastník (Participant)Doktore, doktore…
akosi sa nam to tu postupne zvrhava na osobnu diskusiu, do ktorej vnasate stale viac emocii napriek tomu, ze ste muz (aby som pouzila cosi z vasej retoriky a argumentacie…). Takze hor sa do SS.
@Anton Hanušín wrote:
Veľmi ma prekvapuje, že robiť málo za veľa peňazí prezentujete ako výhru.
Z ktorej casti mojho prispevku Vam to vyplynulo ? I ked si ho citam znova, stale tam nachadzam len konstatovanie faktov a ziadny osobny postoj…
27 novembra, 2005 o 10:32 am #4890imported_Rudolf ZajacÚčastník (Participant)V teme numerus clausus a v teme pripomienkove konanie diskutujeme o financovani vzdelavania, ci uz pre alebo postgradualnom. V tejto teme to naozaj vyzera tak / konstatopvanie ze sa anesteziolog narobi menej ako doma, a ako dokazu simulovat ze ich je malo/ ako keby Fracuzko, ci kde to je, bol vari „zemsky raj to napohled“. Nuz a ked pride hotovy clovek , co nestoji francuzskych ci akych pracujucich ani frank, euro, korunu, a predava „svoj rozum“ Ale to je podla mna v poriadku, ved nebudeme za to zatvarat hranice, stavat drotene bariery , alebo nechat tychto ludi aby sa „vykupovali“. Jedine riesenie je, ze spoplatnime studium pre aj post gradualne / aby sme mali na dalsich/ to je korektne. A kedze pohyb je vzdy, / nasi do Ciech, Cesi do byv. NDR, byvali NDR aci do NSR // tiez byvalej// a byvali NSR-aci do USA, tak aby sa kruh uzvrel k nam pridu rusi alebo ukrajinci. A mimochodom, ja som sa 15 rokov zivilk sam a bol som na to priemrane hrdy, AH iba pise, ze nie je namedzny pracovnik, aj ked nezaraba tolko ako ten mozog, hocaky je. [-X
27 novembra, 2005 o 11:35 am #4891Anton HanusinÚčastník (Participant)A co sa tyka mojej prace v tejto nemocnici, tiez mozem povedat, ze pracujem o dost menej ako doma. Ale za niekolkonasobny plat…
-
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.