Úmrtie 17 ročnej dievčiny užívacej hormonálnu antikoncepciu, len potvrdzuje, že naše zdravotníctvo môže zdraviu škodiť.
Väčšina z Vás, čo ste užili alebo užívate antikoncepčné pilulky, ste sa tak rozhodli po ubezpečení predpisujúceho lekára, že tabletky, ktoré Vám predpisuje sú neškodlivé, alebo že nežiadúce účinky sú neznáme, čo možno ste sa dočítali aj po rozbalení krabičky s antikoncepčnými pilulami.
Vedzte, že Vám pravdu nepovedali, najskôr kvôli zisku, lebo hormóniky v tabletkách aj prírodného charakteru dokážu točiť nemalé peniaze. Že určite sú pre človeka nebezpečné je fakt, ktorý Vám každý producent či výrobca rád zamlčí. Narušia Vám prirodzenú hormonálnu aktivitu, sú karcinogénne, obličky a pečienka tiež niečo schytajú a najhoršie je, že sú zväčša mutagénne, takže ak neskôr predsa budete chcieť mať zdravé detičky, tak vedzte že Vám môžu byť „vďačné“ za choroby či iné viditeľné alebo neskôr prejavené či skryté handicapy. Vášmu životu doprajete viacej neviazanej rozkoše a pôžitku, no na úkor svojich budúcich detí, ktoré sa možno o to viacej budú trápiť a život bude pre ne väčším peklom.
Lekárom:
hovorte pacientom pravdu a ak Vám ju na lekárskej fakulte nedopriali, tak asi preto, lebo fakulta a jej štúdijný program boli závislé na priemysle a mali ste sa naučiť len to, čo priemysel od Vašej loajálnosti vyžaduje.
Nečudo, že lekárske fakulty končia zväčša takí, ktorí sú bez zdravého vzťahu k vlastnej životospráve, s cigaretou v ústach (prepáčte exminister zdravotníctva), závislí na kofeíne a analgetikách či iných psycho-stimulantoch (česť výnimkám), lebo tým prejavia svoju najžiadúcejšiu schopnosť – loajálnosť k farmaceutickému priemyslu.
Aj veda je strategicky usmernená priemyslom.
Stále sa hľadajú tabletky napr. na „liečbu“ rakoviny, pričom nikto Vám nepodporí výskum zameraný na samoliečenie vstrebávaním nádorov známou glukoneogenézou, ktorá je v lekárskej učebnici spomenutá len v 2 riadkoch (!), či inou zmenou životosprávy.
Prečo?
Asi preto lebo by to nebolo v súlade s obchodnou stratégiou priemyslu, opodstatnenosti existencie zdravotného servisu a zdravotných poisťovní.
Takže otázka, či zdravotníctvo z dlhodobého hľadiska zdraviu pomáha alebo škodí je aktuálna.
mikulas.novota@gmail.com